• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Preimere VS Avid

  • Ја почнал/а темата
  • #1

pipo

Intern
10 април 2007
104
1
kolku so znam jas premierot caruva vo usa i megu lokalnive svadbari dodeka na zapad se preferira avid. za televiziite kaj nas neam pojma so softver rabotat
 

DynamicMK

Gaining Experience
11 април 2007
1,635
181
PREMIERE + MATROX + KAMERA = VIDEO PRODUKCIJA :)
Skoro site makedonski televizii go koristat Premiere...
 

Megatron

Intern
18 април 2007
146
4
Premiere bez matrox kartica i bez nekoj dopolnitelen softver(efekti, podesuvaci na boi i tn) ne e bas kuznaj so , sepak se prat dobri raboti ama daleku zad profesionalna video obrabotka.....samo so premier bez nikakov dopolnitelen hardver probajte da exportirate dvd:))))) ke vi treba vreme :))
ako zborame za vizuelni efekti kako svetla vodi chroma key i drugi(zvezdeni) efekti najdobar e after effects mislam zakon:))) Star Wars e so A effects praen (laserskite mecevi)
pozdrav :)
 

Angel

Intern
21 април 2007
314
27
Avid e mnogu poveke za broadcast obrabotka, i baska bara zver konfiguracija. Premiere e mnogu poveke end user, a i mnogu polesno moze da se najde. Kaj nas poveke televizii se prefrlija na Canopus, zashto Edius 4 pravi chuda, bashka raboti realtime so skoro site efekti
 

sonic

Intern
13 ноември 2007
529
5
AVID Video editorot-ot poveke se koristi vo kinematografijata dodeka Premiere vo televiziite.Istovo ova vazi ako pravime sporedba za video compositing alatkite pr. After Effects se koristi za tv reklami,dodeka za seriozen compositing ima drugi kako : Fusion,Nuke itn.
 

mistik

Intern
17 декември 2007
9
0
mistikraptor.deviantart.com
@ sonic
abe, to4no i toa... ja bozem instalira nekoi kodeci, posebno za premiere eden fajl simnuva za kodeci... sekoj mozen format go isproba i pa nejkese da se exportira kako so treba.. a so liquid 7 ne sum imal takvi problemi... fala za soveto u sekoj slu4aj aj ako ne me mrze ke probam posle ;)
 

sonic

Intern
13 ноември 2007
529
5
@ sonic
abe, to4no i toa... ja bozem instalira nekoi kodeci, posebno za premiere eden fajl simnuva za kodeci... sekoj mozen format go isproba i pa nejkese da se exportira kako so treba.. a so liquid 7 ne sum imal takvi problemi... fala za soveto u sekoj slu4aj aj ako ne me mrze ke probam posle ;)
А кога ти се случува кочењето поточно ? Кога сакасх да направиш обичен рендер или експорт или кога одиш во Adobe Media export ?

Не би било лошо да ми ја кажеш и конфигурацијата на PC-to за да можам да знам поточно да најдеме чаре....

Но мислам дека не е до машината затоа што кажуваш Авидот ти работел а тој бара повеќе ресурси...
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,697
Мислења
855,838
Членови
29,736
Најнов член
pavlo.maznevski
На врв Дно