• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Преименување на nVIDIA графичките чипови

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
nvidia_logo.jpg


nVIDIA до крајот на годинава ќе го промени начинот на означување на графичките чипови. Така на пример потполно ќе исчезнат сериите 8000 и 9000, а ќе се воведат нови серии GT100 и GT200.

Постарите примероци од серијата 8000 кои се изработени во 65 nm производен процес, нема да се преименуваат туку потполно се запира со нивно производство. Поновите 55 nm примероци од серијата 9000 ќе станат GT100 серија (GT100, GT120, GT130, GT140, GT150). Интересно е тоа што некои графички чипови ќе добијат дури и трето име (серијата 9000 е во повеќе случаи веќе преименуваната серија 8000).

Во текот на 2009 година ќе дојдат модели изработени во 45 nm производен процес и тие чипови ќе припаѓаат на серијата 200. High End моделите ќе припаѓаат на GTX200 серијата (како и денес), под неа доаѓаат GT200 чипови, mainstream моделите ќе носат ознака GS200 а low-end ќе ја имаат ознаката G200.

Извор: Personal magazin
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.669
Мислења
889.393
Членови
31.510
Огласи
36
Најнов член
Tanya666
На врв Дно