Префрлување на пари од странска дебитна картичка на македонска

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од d_yor8, 13 Септември 2017.

 1. d_yor8

  d_yor8
  Gaining Experience

  1,218
  498
  27 Јуни 2011
  Здраво на сите,
  долго време ме немање на форумов, но сега ми треба Вашата помош.
  Бидејќи одредено време на гурбет живеев и работев во Германија имам германска дебитна Маестро картичка.
  Имам и германски Пејпел. Проблемот е, што имам поголема сума на пари на Пејпел од фриленсинг и не знам како да ги префрлам и користам овде во Македонија. Извадов дебитна од НЛБ арно ама германскиот Пејпел дозволува само да префрлам пари од Пејпел кон германската банка каде што сум. Пробав - функционира без провизија во рок од 2 дена.
  Бидејќи не сум веќе Германија и сакам овде да ги вадам парите од Пејпел, сакам да Ве прашам кој е најдобриот, најлесниот, најбезболниот начин да префрлам пари од германска дебитна сметка во банка. Имам опција преку е-банкинг од германската карта од Шпаркасе Келн - Маестро да префрлам пари во странство за што ми треба IBAN и BIC на примателот.
  Од овдешни карти имам девизна во македонската шпаркасе и Виза електрон дебитна од НЛБ.
  Дали можеби најдобра опција сепак би било со германската од шпаркасе на автомат овде да вадам директно пари, само не знам како би била провизијата.
  Сакам ова префрлање пари да го правам на долгорочен план.
  Ве молам доколку имате било какво искуство, совет или предлог за помош.
  Ве молам без глупави и идиотски коментари, бев коректен со пишувањето, бидете и вие, кој сака да помогне, нека помогне.
  Ви благодарам!
   
 2. Astro

  Astro
  Guru

  4,843
  6,080
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Ги немаш ли прашано од германската Шпаркасе во македонската Шпаркасе дали може да се отвори партија и од македонија директ да влечеш од германската сметка Шпаркасе to Шпаркасе?
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Chiller

  Chiller
  Gaining Experience

  476
  172
  8 Март 2012
  Машко
  Земи пајонер еур карта, ќе имаш и IBAN и BIC со нејзе во германска банка. Ќе можеш да ги префрлиш на неа.
   
 4. hipo

  hipo
  Practice makes perfect

  1,526
  1,237
  27 Јануари 2011
  Машко
  За наши банки ти треба SWIFT од банката и број на сметка. За префлање на пари од странство провизија е скапа, порано беше 30е по трансакција. Малку поефтино е вадење пари од банкомат, имаш провизија кон банка и провизија за конвертирање на валута од еуро во денари, секако вадиш максимум што можеш.
  А при купување со картичка немаш никаква провизија. Барем сега секаде имаш терминали за картички.
   
 5. marv

  marv
  Gaining Experience

  999
  372
  5 oктомври 2007
  Машко
  Пошто веќе имаш девизна во МК и тоа во две банки, одиш во експозитура и викаш ми треба IBAN и BIC пд мојата сметка и добиваш за 5мин. После си префрлаш од Немачка на твојата девизна обде.

  May the Force be with you !
   
 6. d_yor8

  d_yor8
  Gaining Experience

  1,218
  498
  27 Јуни 2011
  Фала ви на сите за одговорите засега, проверив на страната на немачката Шпаркасе провизија за во странство е 3,5 евра за повлекување на готовина од банкомат. За плаќање со таа картичка директно во странство има провизија од 1,5 посто од сумата. Мислам дека оваа варијанта е најбезболна и да се куртулам од можни оданочувања овде.

  Него дали периодов има можност со НЛБ виза картичка со словенски или бугарски Пејпел без притоа да имам државјанство дирекно да си повлекувам пари на НЛБ без да ми бараат докази и да ми ја замрзнуваат сметката? Дали се подобрија работите на тоа прашање?

  Иначе има надеж да се опрај работата со македонскиот Пејпел???
   
 7. DarkoG

  DarkoG
  On your way to fame

  680
  545
  27 Јуни 2012
  не ваѓај директно на банкомат пошто ќе те изгорат од провизии, појди во Германија во банката (или ако можеш онлајн) и префрли ги од германската сметка на Македонска сметка, потребо ќе ти биде само ИБАН/СВИФТ од македонската сметка(нешто што ќе ти го дадат во банка овде ако ги прашаш)
   
 8. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  2,819
  2,318
  21 Јануари 2011
  Машко
  Невработен
  Не, се влошија, многу се влошија.
   
 9. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,383
  3,709
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Малце офтопик - Како да проверам во која земја ми е регистриран акаунтот на Пејпал?
   
 10. BEST

  BEST
  Gaining Experience

  259
  163
  10 Јуни 2011
  Машко
  Да се вратиме на темата...
  Според мое досегашно искуство, а и самиот нагласи во пост #6
  најдобро и најбезболно ти е да си ги вадиш парите од германската дебитна картица овде на банкомат...
  ти наплаќаат 3.5еур по трансакција (вадење на банкомат, тоа е некој универзален АТМ надоместок) и околу 1-3% курсна размена на валути...
  (Сето тоа не е многу, верувај не е ИЧ)
  ако ги пратиш на македонска сметка, треба да платиш 10% данок на добивка во нашава чудесна (во позитивна смисла) земја Македонија :)

  Втората варијанта (моја омилена), ич не ги вади тие пари ако не си ептен шворц со кеш, плакај со картица секаде, најмала е провизијата во тој случај, т.е. ја плака фирмата што го има ПОС терминалот :)

  П.С. Во мојот случај, мене ми наплаќаат $3.5 на банкомат и 3% курсна размена од ЕУР во било која валута, меѓутоа имам руска картичка...
   
 11. Nikola G

  Nikola G
  Intern

  22
  13
  18 Септември 2017
  Машко
  Вади најмногу што можеш од банкомат.Провизијата е еднократна
   

Сподели