• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Префрлено од "Едукација" во врска со семинарска

Статус
Затворена за нови мислења.

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Мене ми се чини дека даваш инструкции како да ти ја изработи некој семинарската и да ти ја испрати готова. Иако е неколку пати кажано, повторно ќе кажам дека тука не изработуваме проекти, програми, семинарски и сл. по порачка. Тука сме за да помогнеме.
Ајде ти потруди се малку и започни ја твојата семинарска, дај ни го твојот концепт како си замислил па ако некаде се сомневаш за нешто може да ти помогнеме. Значи тука сме за да се помагаме а не да изработуваме домашни задачи и цели проекти.
Поздрав! :bravo:
 

graf

Intern
9 април 2007
67
2
Ne pobarav takvo nestoooo tuku pobarav nekoj ako ima neso takov materijal za da si napraam Sam a da sakav da mi izraboti nekoj Ke pisev Koj ke mi naprai Proekt a ne Help
pozzzz
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Samo zapazete kako treba da e izrabotena

За пишување на семинарската работа може да се користат различни ресурси.
Истата НЕ ТРЕБА да биде превод од некоја книга, туку областа треба да се обработи на најдобар можен начин.
Семинарската работа треба да ја објасни областа која ја обработува во 4-8 страни, и да има примери од областа која ја обработува. Истата треба да има најмалку 2 слики.
Истата треба да содржи 4 задачи и 30 прашања од соодветната област.

Јас ова го сватив како давање на инструкции како да се изработи темата. Е сега или јас погрешно протолкував или пак ти погрешно се изрази. Нели ќе беше подобро да спомнеш некаде во првиот пост дека бараш помош за материјал од таа област? Јас не сретнав дека бараш помош за материјали. :rolleyes: sorry
 

Ibrakadabra

Intern
11 октомври 2007
342
7
www.rcizvor.mk
Премногу тензија дигате вие модераторите околу тоа дека некој бара некој од вас КОМПЛЕТНО да му изработи нешто... Еве конкретно во случајов ќе го земам АMD_fan, па и да бара graf, доколку ти нејќеш да му (според тебе) ''направиш'' едноставно рипни го постот... А не да се бистри политика како тука не се изработувале готови семинарски и слично... Едноставно напорно ми стана да го читам тоа... Стварно нема смисла...
А што е страшното некој и да побара готово нешто!? Можеби стварно не знае да направи нешто... Едноставно ако имаш нешто, можеш да му дадеш, најдеш и слично, барем јас кога би можел сигурно така би постапил. Ако не можеш, никому ништо... Ти ако не праиш семинарски на некој, можеби некој ќе напраи, нели?!

Информации од типот побарај на google исто не држат вода, пошо кој не го знае тоа?! Ако некој се решил да напише нешто тука, значи дека не можел да бара на google, или не нашол... Форумов е сепак нешто да се научи, или да се помогне на некој кој бара помош за нешто...

Сево ова го пишувам за доброто на форумот... се извинувам ако навредив некој...

Поздрав, Филип
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Имавме деновиве многу членови што почнаа да отвораат теми во кои бараат да им се реши задача, напише семинарска и слично. Па заради тоа AMD_Fan реагираше.

Ibrakadabra, се согласувам со тебе до некој степен, ама и самиот правиш грешка со тоа што токму таму го напиша постов, можеше во форум сугестии (затоа е наменет тој дел) или преку приватна порака до некој администратор.

Ги префрлив постовите зошто непотребно ја компликуваат темата каде што беа напишани
 

Ibrakadabra

Intern
11 октомври 2007
342
7
www.rcizvor.mk
Па искрено, последно нешто што го прочитав на форумов беше пак околу тоа дека тука не се праат семинарски и не се решаваат домашни работи, 2 дена не бев на форумов, и прво нешто што го видов беше пак околу тоа... Затоа одма напишав таму каде што видов... А зошто не се оди со лп до оној кој побарал да му се изработи семинарска или сл. (иако никој не очекува ЦЕЛОСНО некој друг да му направи нешто). Едноставно админот нека му пише лп дека тука не се праат такви работи и готово. Ако тоа е веќе толку голем проблем... Иако не го сметам се тоа за проблем, пошо никогаш не се знае кој и како може да ти се најде и да ти помогне...
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Во последно време зачестија постови во кои новорегистрирани членови бараат да им се реши задача, да им са направи програма и сл. Имаше и еден пост готовата програма да му се испрати на меил на членот. Мислам.... WTF! :lut2: На форумот не изработуваме прорами и проекти по порачка. Тука сме за да помогнеме ако некој започнал со проектот и некаде заглавил, не знае како да продолжи, бара помош за материјали и сл. Тоа е тоа за што реагирав неколку пати. Тоа е тоа.
Енд оф стори! :bye1:
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2.497
77
Off Topic: Kako vikaat starite Popametniot popusta.
Mislam deka temava treba da bide CLOSED osven ako nekoj saka da mu POMOGNE na GRAF.
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
BTW. @ibrakadabra не се работи за еден член кој постираше тема за да му се иработи проект. Се случуваше неколку дена да се регистрираат нови членови и прв пост: Некој да ми ја реши задачава! Помош! Мислам размисли малку и ќе видиш дека тоа не е во ред. Да помогнеме тука да, да му ја решиме задачата за испит на некого, во секој случај НЕ.

Поздрав! :bye1:
 

Ibrakadabra

Intern
11 октомври 2007
342
7
www.rcizvor.mk
Ако за нешто се согласувам тоа е дека новорегистрираните бараат такво нешто, стварно не иде некој во 2 пост да бара да му се направи нешто...

Да помогнеме ако некој започнал... а што е разликата и ако некој не започнал да му објасниш во кратки црти како да започне да го прави тоа, едноставно да му се дадат инструкции па потоа тој самостојно да си продолжи.
Баш дека сме тука да помогнеме, на некој му треба малку, на некој повеќе, ама ако се може зошто не би се помогнало... Макар тоа било и цела програма, семинарска, проект или што и да е, не е битно. Ако не можеш никој нема да те осуди, нели??

Размислете малку околу сево ова...

нека е Енд оф стори!
 

Ibrakadabra

Intern
11 октомври 2007
342
7
www.rcizvor.mk
BTW. @ibrakadabra не се работи за еден член кој постираше тема за да му се иработи проект. Се случуваше неколку дена да се регистрираат нови членови и прв пост: Некој да ми ја реши задачава! Помош! Мислам размисли малку и ќе видиш дека тоа не е во ред.

Поздрав! :bye1:


/agree

Поздрав:bye1::bye1:
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Па искрено, последно нешто што го прочитав на форумов беше пак околу тоа дека тука не се праат семинарски и не се решаваат домашни работи, 2 дена не бев на форумов, и прво нешто што го видов беше пак околу тоа... Затоа одма напишав таму каде што видов... А зошто не се оди со лп до оној кој побарал да му се изработи семинарска или сл. (иако никој не очекува ЦЕЛОСНО некој друг да му направи нешто). Едноставно админот нека му пише лп дека тука не се праат такви работи и готово. Ако тоа е веќе толку голем проблем... Иако не го сметам се тоа за проблем, пошо никогаш не се знае кој и како може да ти се најде и да ти помогне...

Не се користеше приватна порака од проста причина што треба и другите членови и посетители да го видат тоа, за за да не го прават истото.

Ако одиме по твојата логика, ти можеше или да му помогнеш на типот или да не му помагаш, да ја одминеш темата, ама ете, придонесе да се однесе во офф топик правец, нели? :)

Мислам дека ми ја сфаќаш поентата. Како и да е, мислам дека е се расчистено во врска со ова.
 

Ibrakadabra

Intern
11 октомври 2007
342
7
www.rcizvor.mk
@Andrijeski
се надевам ќе размислите околу тоа што го напишав (иако според тебе сум напишал на погрешно место). Стварно немам лоши намери... Само сум искрен


Поз
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Мислев на постови од типот:
Potreben mi e nekoj celosen probram izraboten vo C#! Koj ima zelba da mi pomogne neka mu go prati celosno na mail:

[email protected]

Fala!
Pozdrav

Имаше еден член @Kum кој побара да му решиме задача и кога јас и Andrijeski му предложивме да ја започне тој и после да му помогнеме одговорот од @Kum беше:
brat,za mene zadacava e spansko selo
jas sum pojke po lirika
@Kum после тоа се налути и ја избриша задачата:
http://it.com.mk/forum/showthread.php?p=29323#post29323

Оставам на тебе да процениш дали е ова во ред или не. Поздрав!

[Edit]
P.S. Sorry D, додека го пишував постов си ја затворил темата. :rolleyes:
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
@Andrijeski
се надевам ќе размислите околу тоа што го напишав (иако според тебе сум напишал на погрешно место). Стварно немам лоши намери... Само сум искрен

Во постот погоре напишав дека се согласувам со тебе до одреден степен, затоа подолу напишав дека се е средено :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.421
Мислења
900.669
Членови
32.138
Огласи
511
Најнов член
dangelovski
На врв Дно