• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Префрлена тема од "- за бадијала"

Статус
Затворена за нови мислења.

ivvan

Баниран/a
11 ноември 2007
52
2
www.pic.mkd.net
Да има... јас лично ги видов реакциите на членовите на форумот Бадијалаво темата отворена за минусот и очигледно дека некои други погрешно ја разбрале пораката која им е упатена.

Не треба секоја критика да се сфаќа како нешто лично и навредливо.
Форумов и порталот се против пиратерија, зошто?
Јасно ни е дека да не беше пиратеријата повеќето не би знаеле што е тоа Виндоус и слично, но ајде да ја развиваме ИТ индустријата со пиратерија кога сите организации кои би ни влијаеле на развојот и стандардот ја сметаат за нелегална? Едноставно никаде нема да отидеме со пиратерија... каков е личниот став на авторите спрема проблемот, може да прочитате на нивните блогови и останати текстови, но порталот кој цели да направи нешто повеќе за ИТ во Македонија неможе да поддржува пиратерија.

Бадијалџии, не си го ставајте коментарот на срце, бар ако ништо друго ви праиме реклама... и лоша реклама е сепак реклама зар не?


Абе ајде:) xa xa xa
Магарето му се смеало на зајакот дека има големи уши!

До пред 2 недели или до новите надоградби дали имавте лиценца за vbulletin? Дали имате и сега? И сега ќе ми кажеш дека направивте портал со 1300 членови на нелиценциран форум (vbulletin - 160$) и сега го купивте (а можеби и не!) и доживеавте преродба и сте против се што е пиратерија! Долу пиратерија! Ха ха ха...

Океј...
IT.COM.MK
За правење на порталот има користено
Flash
Photoshop
Vbulletin
Фонтови
И уште што не друго...
За колку од овие имате лиценци? Еве директно одговорете не мене на корисниците на бадијала.

Форумов и порталот се против пиратерија, зошто?
ха ха ха
Зошто? Затоа што незнаете кај сте...

Уфф за ова ќе јадам критики... Не дека јас сум контрадикторен... Ама раката од која што си јадел... Не треба да ја касаш (-фраза...)

И најмалку ке и помогнете на интернет заедницата во МК ако прокламирате лиценциран софтвер... Само ке ги вратиш корисниците кон камена доба...
Знам дека не е правилно тоа, но е болна реалност.

Едноставно никаде нема да отидеме со пиратерија...
Да? А како стигнавте до овде?

Банирај, реплицирај, бриши постови тоа е...
Long Live Pirated Software
 

D

Администратор
31 март 2007
3.520
2.940
www.iwmnetwork.com
Абе ајде:) xa xa xa
Магарето му се смеало на зајакот дека има големи уши!

До пред 2 недели или до новите надоградби дали имавте лиценца за vbulletin? Дали имате и сега? И сега ќе ми кажеш дека направивте портал со 1300 членови на нелиценциран форум (vbulletin - 160$) и сега го купивте (а можеби и не!) и доживеавте преродба и сте против се што е пиратерија! Долу пиратерија! Ха ха ха...

Да те тужам за клевета или? :)))
Од самиот почеток форумов користи лиценциран софтвер на Jelsoft. Не ми веруваш? Испрати маил со URL од форумов на Jelsoft и кажи им дека сумњаш дека имаме користено кракирана копија, за претходната верзија користи achieve.org и види што ќе ти одговорат.

Океј...
IT.COM.MK
За правење на порталот има користено
Flash
Photoshop
Vbulletin
Фонтови
И уште што не друго...
За колку од овие имате лиценци? Еве директно одговорете не мене на корисниците на бадијала.
Имаме за Flash, Photoshop, Vbulletin. За фонтовите ќе морам да ти признам дека претпоставувам имаме право да ги користиме.

ха ха ха
Зошто? Затоа што незнаете кај сте...
Сигурен си?

Уфф за ова ќе јадам критики... Не дека јас сум контрадикторен... Ама раката од која што си јадел... Не треба да ја касаш (-фраза...)
Ке јадеш критики затоа што трескаш глупости.

И најмалку ке и помогнете на интернет заедницата во МК ако прокламирате лиценциран софтвер... Само ке ги вратиш корисниците кон камена доба...
Знам дека не е правилно тоа, но е болна реалност.

Секоја приказна има две страни... и се додека пиратеријата е нелегална, или додека авторските права не бидат прогласени за нелегален чин, IT.com.mk нема да поддржува пиратерија.


Да? А како стигнавте до овде?

Банирај, реплицирај, бриши постови тоа е...
Long Live Pirated Software
:)))

Колку само реклама си удри ти за MKD net на овој форум би требало да имаш малку почит...
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
530
www.ibiz.mk
wow ivvan ne mozes nekogo da obvivnuvas zosto koristel photoshop ili red drugi raboti

drugo ne veruvam deka it.com.mk rizikuva za 85 ili 160$ da go izgubi forumot bidejki za mnogu kratko vreme moze da bide izvestena hosting kompanijata i da trgne se od toj acount e dokolku e praveno backup na istiot host otugolele :D

jas licno cenam drug trug i sum spremen da platam kako i za licenci nekoi skripti templejti i mnogu drugi raboti

no na kompanii kako adobe microsoft i uste nekolku drugi koi neznaat "znaat" kolku pari imaa vo momentot ne sum podgotven da platam mozebi koga ke imam visok pari ili pogolemi primanja

no dokolku klevetis zosto nekoj koristel photoshop a ne gimp za izrabotka na skin togas gi obvivnuvas skoro site ne samo it

duri i onie od vladninite(drzavnite) institucii ne im e se licencirano ili mozebi im e samo del, primer za x fakultet ne sakam da go naveduvam
koristese norton antivirus na poveke od 200komp sea mislam deka koristi nod no ne sum siguren i koristi mathematica paket koj e poveke od 3000 eura licenca mislis gi platile site tie licenci za tolku kompjuteri

da imale pati za seto toa nemase do vcera da imame krs od komp p3 kaj koi napravi programa stavi da se kompajlira i mozes slobodno da otides da ispies edno kafe dodeka zarvsi :D

taka da ne optuzuvaj nikogo so nekoi fakti ako ne znaes ili ne si siguren


i da D ne e krakuvanje nego null-ed :D

i ivvan stvarno kazi im fala za reklamata
i losa reklama e sepak reklama
 

ivvan

Баниран/a
11 ноември 2007
52
2
www.pic.mkd.net
Бе што збориш глупости.. Сакаш да кажеш дека вашиот тим има софтвер од 10000$. Или сите работите на еден компјутер и се мените...
Photoshop $280.00 - $895.00 за 1 компјутер!

Legitimate copies of Photoshop are generally priced around $600 for new users and $150 for upgraders.

Значи правиш проект IT.COM.MK со софтвер од околу 10000$ а имаш хостинг од 5$ на месец (Bluehost што користевте...). Тие глупости може на друг да ги збориш.. Пред 2 месеци се жалевте дека немате пари да го мигрирате форумот а тврдиш дека имаш лиценциран софтвер... По апсурдна ситуација немам слушнато... И првата лиценца на Vbulletin ви беше легална? Да океј отстранетиот copyright длабоко ме остави во сомнеж... Но еве чим тврдиш ќе ти поверувам...

НО
И зошто тврдам 10000$, да речеме имаш тим од 5 члена (а имаш повеќе така?) стави по 2000$ по компјутер на член. (2000$ и јас и ти знаеме дека е малку...). И имаш ти лиценциран софтвер? Сметам на сите админи-модератори кои го стаботија овој портал зошто сите имаат удел во него така?

Не е дали јас зборам глупости, секој просечен ит корисник ќе сфати дека збориш глупости поткрепени на апсурдни факти.

Па и 100 донации да сте добиле нема да ме убедиш дека имаш се легално...

Photoshop CS3

* Buy US$649

А Flash? A Fonts? A сите слики, четки и.... алатки што ги користите на еден или друг начин?

MKD.NET доби каква таква реклама овде на IT.COM.MK . Но повеќе да речам негативна критика од причина што повеќето тука се забркани во платени хостинг компании вклучително и ти. Но како и да е јас никако не коментирав овде од став за MKD.NET. Темата беше почната од друг и во вакви апсурдни ситуации мораше да одговорам. И да ги подржувам бадијала во се што прават. Барем за разлика од некои други прават нешто за ИТ во Македонија.
Пак и оваа тема нема врска со MKD.NET и сега немам право да коментирам дека имам удел во MKD.NET.

Еве вака искажувам голема благодарност кон тимот на IT.COM.MK. Навистина како ИТ заедница, помага во развитокот на информатичката технологија во МК.

Но овде коментираме став... Еј дискутираме... Да трескам глупости... Барем сум реален... Ти никогаш нема да ме убедиш дека поседуваш софтвер вреден 231312321$. Нема да ме убедиш мене ни секој просечен член овде на порталот...

no na kompanii kako adobe microsoft i uste nekolku drugi koi neznaat "znaat" kolku pari imaa vo momentot ne sum podgotven da platam mozebi koga ke imam visok pari ili pogolemi primanja

no dokolku klevetis zosto nekoj koristel photoshop a ne gimp za izrabotka na skin togas gi obvivnuvas skoro site ne samo it

Јас не обвинувам никој, само реков е апсурдно да тврдиш дека поседуваш лиценциран софтвер и да наметнуваш став, кога и сам знаеш дека не поседуваш 100% лиценциран софтвер. Се побиваш сам себе си!

Имаме за Flash, Photoshop, Vbulletin. За фонтовите ќе морам да ти признам дека претпоставувам имаме право да ги користиме.

Еве нека дадат мислење другите членови дали "претпоставуваат" дека IT.COM.MK ги има сите лиценци, кои на еден начин или друг се користени за креирање на овој портал.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
530
www.ibiz.mk
pazi koga citiras
mesas raboti po nekoja logika mi se cini kako mene da mi zboruvas
jas nemam nikakov udel vo it.com.mk

drugo D rece deka koristi livenciran vbulletin prati mail javi im se sto sakas pravi dokolku ne veruvas na covekot

jas da sum na tvoe mesto bi im otisol na site admini modovi sto se tuka doma i bi im proveril dali imaat licenci po se
 

D

Администратор
31 март 2007
3.520
2.940
www.iwmnetwork.com
Бе што збориш глупости..
Без бе.

Сакаш да кажеш дека вашиот тим има софтвер од 10000$. Или сите работите на еден компјутер и се мените...
Photoshop $280.00 - $895.00 за 1 компјутер!

А зошто на сите би ни бил потребен Photoshop?

Legitimate copies of Photoshop are generally priced around $600 for new users and $150 for upgraders.
И?

Значи правиш проект IT.COM.MK со софтвер од околу 10000$ а имаш хостинг од 5$ на месец (Bluehost што користевте...). Тие глупости може на друг да ги збориш..
Како што реков, правиш виша математика.
А во тоа време кога почнавме, Bluehost ги задоволуваше потребите на форумот, не гледам ништо лошо во користење на хостинг од 5$ на месец.

Пред 2 месеци се жалевте дека немате пари да го мигрирате форумот а тврдиш дека имаш лиценциран софтвер... По апсурдна ситуација немам слушнато...
Ај те молам потенцирај каде и кој се има жалено дека проектов немал пари за нов хостинг?

Новиот хостинг беше спремен одамна, времето на миграција беше проблем.

И првата лиценца на Vbulletin ви беше легална? Да океј отстранетиот copyright длабоко ме остави во сомнеж... Но еве чим тврдиш ќе ти поверувам...
Тврдам со 100% сигурност.

НО
И зошто тврдам 10000$, да речеме имаш тим од 5 члена (а имаш повеќе така?) стави по 2000$ по компјутер на член. (2000$ и јас и ти знаеме дека е малку...). И имаш ти лиценциран софтвер? Сметам на сите админи-модератори кои го стаботија овој портал зошто сите имаат удел во него така?

Кој каков софтвер индивидуално си користи тоа е друго... порталот и форумот се создадени со лиценциран софтвер.

Не е дали јас зборам глупости, секој просечен ит корисник ќе сфати дека збориш глупости поткрепени на апсурдни факти.

Јас имам мал милион факти да го поткрепам моето мислење, кои се твоите факти?

Па и 100 донации да сте добиле нема да ме убедиш дека имаш се легално...
Врска немаш каква е политиката позади IT.com.mk и кој стои позади проектот и со какви ресурси располагаме... да сум на твое место би си преќутал а не само би создавал кавги.

Photoshop CS3

* Buy US$649

А Flash? A Fonts? A сите слики, четки и.... алатки што ги користите на еден или друг начин?

Да де...

MKD.NET доби каква таква реклама овде на IT.COM.MK . Но повеќе да речам негативна критика од причина што повеќето тука се забркани во платени хостинг компании вклучително и ти. Но како и да е јас никако не коментирав овде од став за MKD.NET.

И да имам каква врска има тоа.. сите критики кои ти ги дадов за МКД нет беа објективни и поддржани, ја поддржувам идејата на проектот, но не и начинот на кој го водите.

Темата беше почната од друг и во вакви апсурдни ситуации мораше да одговорам.
Твојо ПРВ пост на овој форум беше еден вид СПАМ за МКД нет... памтам, доби и опомена од моја страна. :)

И да ги подржувам бадијала во се што прават. Барем за разлика од некои други прават нешто за ИТ во Македонија.

Твое мислење си е твое мислење, и се почитува.
Пак и оваа тема нема врска со MKD.NET и сега немам право да коментирам дека имам удел во MKD.NET.
Нема.

Еве вака искажувам голема благодарност кон тимот на IT.COM.MK. Навистина како ИТ заедница, помага во развитокот на информатичката технологија во МК.
Нешто убаво од тебе...

Но овде коментираме став... Еј дискутираме... Да трескам глупости... Барем сум реален... Ти никогаш нема да ме убедиш дека поседуваш софтвер вреден 231312321$. Нема да ме убедиш мене ни секој просечен член овде на порталот...
Многу работи очигледно не ти се јасни како се одвиваат и колку всушност легален софтвер ти треба за да развиеш нешто. Нема да коментирам.

Јас не обвинувам никој, само реков е апсурдно да тврдиш дека поседуваш лиценциран софтвер и да наметнуваш став, кога и сам знаеш дека не поседуваш 100% лиценциран софтвер. Се побиваш сам себе си!
Јас тврдам со факти, провери ја лиценцата на форумов. Ти зборуваш ствари коа не знаеш многу работи.

Еве нека дадат мислење другите членови дали "претпоставуваат" дека IT.COM.MK ги има сите лиценци, кои на еден начин или друг се користени за креирање на овој портал.
:))

Место да го трошиш твоето време да се обидеш да го омаловажуваш ИТ и да пробаш да го нарушиш угледот, искористи го твоето слободно време и помогни им на корисниците кои имаат проблеми со користење на сервисите на МКД нет...
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
LOL ivvan, се срамам кога ти ги читам постовите. Премногу тропаш глупости, народски кажано - кантар не те мери.

И сите што излегуваат надвор од темава, ги замолувам да се придржуваат до неа, во спротивно постовите ќе бидат избришани (лично ќе се погрижам за тоа). Доста беше off topic.
Кој сака да пишува за нешто друго, нека си отвори нова тема.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
Абе сите GIMP користиме ... леле, ivvan што си се нафанал за тој фотошоп
 

ivvan

Баниран/a
11 ноември 2007
52
2
www.pic.mkd.net
И одеднаш сите модератори користат GIMP ха ха. A D рече користел Photoshop... Ooo он се оддалекува од стадото. Сака тој Photoshop. A за флаш што користите? Notepad? Или од стручноста на Andrijeski тој веќе пишува со 1 и 0?
11101001011000111010101010111010111001011101101011

Темата е - бадијала за пиратерија. + IT.COM.MK за користење пиратерија но лажење на рајата...

Никогаш нема да имате легален софтвер! Мој совет е да се оддалечите од тој ваш став за пиратерија. Дека сами сте! Може владата на РМ да користи пиратски софтвер а вие имате легален хаха.
Авторско право треба да постои и почитува!
(...Но во некој друг совршен свет. Болна вистина таква е реалноста.)
Пак и нема зошто вие да им водите сметка на големите корпорации за дали тие вадат доволно пари...

И не ми е постот бранење на бадијала... туку за вас и вашиот погрешен став кон пиратеријата. Не велам да ја подржате, но и не кревајте прашина безвеза...
 

greenman

Intern
9 ноември 2007
211
1
Никогаш нема да имате легален софтвер! Мој совет е да се оддалечите од тој ваш став за пиратерија. Дека сами сте! Може владата на РМ да користи пиратски софтвер а вие имате легален хаха.
Se trudev da ostanam nadvor od diskusijava no veke ne mozam da sedam a da ne iskomentiram.ivvan u sekoj tvoj post tvrdis deka administracijata na forumov nema legalen softver.Od kade znaes?Da ne gledas na kristalna topka.Tvrdis mnogu raboti no za ni edna nemas potkrepa kako sto napomena D.I objasni mi go ova uste,kako mozes da tvrdis nekoi raboti so koi nemas nikakva dopirna tocka na pr.kakov softver koristat legalen ili ne legalen.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
530
www.ibiz.mk
izvini no mora da odgovoram andrijeski ako sakas brisi go

kazi mi kakva vrska ima it.com.mk i so toa dali moderatori tuka koristele gimp ili photoshop
nema nikakva mozes samo da kazes dali grafickiot dizajner ili dizajneri koristele licenciran photoshop

kako sto si nastavil ke pocnes i da gi obvinuvas clenovite tuka dali se na lisenciran os ili sto uste ne

aj neam namera da se zamaram tuka so tebe
nema ti spas
idam da se fatam za rabota imam kup proekti za da zavrsam

ivvan prespij i malku razmisli sto zobruvas i kogo obvinuvas bez osnova i dokazi
 

NoLander

Intern
11 ноември 2007
216
15
Ај бе јас да кажам нешто против сите кој ја напаѓате пиратеријата

Политка на мајкрософт зарази па лечи

Реклама

Во кина излезе официјалната веризија на виста уште пред да биде презентирана
Кинезите случајно ја пронашле

Што штите мајкрософт сами пуштат верзии пиратски и адобе

Да не ви зимам многу ресусри од форумот

Сите почнавте на пиратски софтвер

Ако мислите дека наредениот месец ке го ставите thepiratebay.org со минус тогаш ке дојдам да ви се смејам во ФАЦА

Бугарите се во ЕУ не може судски владата да ги собори ZAMUNDA.net Arenabg.com и data.bg

Вие изгубивте многу со нападот на бадијала тие добија повеќе
искрено гледано

Според мојте статистики за ит.ком.мк многу сте далеко од бадијала.

лол па линукс .net.mk доби плус ве молам сајтот постои многу време не напреднал ни милиметар и ништо не се издејствувале
да не ги спомнувам повторно комшиите од исток секоја недела организират нешто

СПОРЕД МЕНЕ ЛИНУКС НЕТ МК ЈА БРУКА МАКЕДОНСКАТА ИТ ЗАЕДНИЦА

да не должам многу ит со цензура знаема кај води во пропаст
 

D

Администратор
31 март 2007
3.520
2.940
www.iwmnetwork.com
И одеднаш сите модератори користат GIMP ха ха. A D рече користел Photoshop... Ooo он се оддалекува од стадото.
Omg човече што ти е!?

Сите модератори можеби користат ГИМП но не и АДМИНИСТРАТОРИ (прави разлика те молам). Модераторите се само за форумот и не учествуваат во никој друг дел од IT.com.mk... дај не се глупирај со твоите "мудри" мисли... А башка коментарот на Алекс беше саркастичен.

Коментарот за "стадото" ќе го сватам како лична навреда спрем админите/модераторите и ќе ти кажам дека имаш јавно предупредување.

Сака тој Photoshop. A за флаш што користите? Notepad? Или од стручноста на Andrijeski тој веќе пишува со 1 и 0?
11101001011000111010101010111010111001011101101011

Темата е - бадијала за пиратерија. + IT.COM.MK за користење пиратерија но лажење на рајата...
Човеку дај вразу ми се.... слободно пријави не во БСА ако мислиш дека користиме нелегален софтвер за сајтов...

Никогаш нема да имате легален софтвер!
Од каде тоа ти знаеш што имаме а што не?

Мој совет е да се оддалечите од тој ваш став за пиратерија. Дека сами сте! Може владата на РМ да користи пиратски софтвер а вие имате легален хаха.
После твоите неаргументирани мислења, воопшто не ги почитувам твоите совети.

Авторско право треба да постои и почитува!
(...Но во некој друг совршен свет. Болна вистина таква е реалноста.)
Пак и нема зошто вие да им водите сметка на големите корпорации за дали тие вадат доволно пари...
Да да, IT.com.mk има директно склучен договор со Microsoft, Adobe и останатите за да пропагира нивен софтвер и да спречи пиратерија... not!

И не ми е постот бранење на бадијала... туку за вас и вашиот погрешен став кон пиратеријата. Не велам да ја подржате, но и не кревајте прашина безвеза...
Секој си има право на свое мислење, а нечиј став неможеш да кажеш погрешен.
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Ivvan, чисто информативно, лично Јас користам легален Photoshop и Flash, а ти си последната личност на која би и го докажувал тоа :)

Никогаш нема да имате легален софтвер!
Со ваквите коментари веќе претеруваш, те замолувам малку да се прибереш за да нема потреба да се интервенира. Ако веќе обвинуваш, изнеси аргументи а не рандом цифри.

Истото важи и за NoLander кој продолжува да ги крши правилата на форумов. Еднаш му го сменив потписот, пак го ставил, намерно? Со цел штитење на правилата на форумов ќе морам да банирам. Последна опомена за NoLander.
 

ivvan

Баниран/a
11 ноември 2007
52
2
www.pic.mkd.net
Абе што збориш.... ха ха и сила добивате? Не се осеќате дека сами си пишете по форумот (освен некој админ, модератор и претендент за "модераторската" позиција никој не ми одговори)...

Ми рекоа да не ви отварам мислења ви дигам трафикот... ха ха...

Од се што рече D, рече дека има се лиценцирано. Па после излезе дека користат Gimp, па после излезе дека не треба да се водам според модераторите....

Не е дали ќе пријавам јас некаде или не. Факт е дека користите нелиценциран софтвер а тврдите дека пиратеријата е лоша....

(Да кристалната топка ми откри се...)

Целата тема е горе доле ова...

Вашиот портал ја губи смислата за ИТ средина. Тргнувате од погрешни ставови. Претендирате одредени фирми. Влегувате во конфликти со корисниците. И на доста пати тврдите тоа што не е. Ако мислите дека со 5 критики од другарчиња ме дискредитиравте... Далеку сте од тоа. Не сум јас конфликтен, туку несакам некој да ми соли глупости.
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Иван, тресеш глупости цело време :)

Цело време не обвинуваш без никакви аргументи, само кажуваш лаги и ништо повеќе од тоа. Ако некој губи смисла за ИТ средина, ти си лидерот. Такви постови како твоите се најнепрофесионални.

Се' што е на порталот и форумот и секој софтвер кој е користен е легален. Тоа што се врти во твојата глава нема никаква врска со реалноста.

Престани со глупостите кои ги пишуваш. Ако имаш некаков аргумент, изнеси го.

На форумов, секој има право на свое мислење, ама тоа незначи дека секој смее без никакви аргументи да плука по форумов.

Јавно те опоменувам дека доколку продолжиш со ваквиот начин на изразување ќе бидеш баниран, со цел задржување на нивото, културата и квалитетот на постовите на форумов.
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Не сум јас конфликтен, туку несакам некој да ми соли глупости.

Не си ни свесен колку глупости ТИ веќе истресе тука али ок. Ќе го сметам тоа за твој став околу тематиката на која дискутирате и нема да навлегувам во твојот стил на дискусија.
Подобро ќе беше времето што го потроши за критикување на ит.ком.мк да го искористиш за подобрување на МКД.НЕТ и да ги разгледаш забелешките и проблемите со кои се соочуваат твоите членови.
Поздрав! :bye1:
 

Banzai

Intern
3 март 2008
637
8
Ова го има само кај нас, некој да се буни зашто одреден човек/сајт/фирма е против пиратерија. До пред некоја година имавме и реклами за пиратски игри по списанија, срамота.
Едно е да користиш нешто нелегално, но друго е јавно да подржуваш и промовираш. It.com.mk нормално е да не подржуваат пиратерија, односно да забранат промвирање на нивниот форум, односно портал. Јас немам ништо легално од софтвер дома, но не можам да се бунам ако некој ми каже дека тоа не е исправно, легално и слично. Дури и некој да ме казни, има право на тоа.
 

^Predator

Intern
12 март 2008
293
18
Момци нели има посебна тема за пиратерија, што сте напнале и тука да ја мешате?

b.t.w. Бадијала SUCKS!!!
 

ivvan

Баниран/a
11 ноември 2007
52
2
www.pic.mkd.net
Океј мојот аргумент е ти како дел од тимот на IT.COM.MK не користиш лиценциран софтвер.

Мојот аргумент е дека ти немаш пари да го купиш се ова... твојот нека биде сметката?

Докажи ми го спротивното. Остави screen shots од уплати на сметка на Adobe, Mircrosoft, Macromedia...(или соодветно на нивните препродавачи)
Или не коментирај повеќе...

Се што е на порталот и форумот и секој софтвер кој е користен е легален. Тоа што се врти во твојата глава нема никаква врска со реалноста.

Абе ајде ти незнаеш што збориш. 100% лиценциран софтвер на компјутер на web developer. Бе такво нешто у свет нема. Биди реален знаеш што зборам... Па во Македонија. ха ха

Докажете со вашите лиценци... Лиценците доаѓаат со сметка...

(знам дека не е моја работа да ви барам лиценци.. и не ме ни интересира колку софтвер имате лиценциран и не лиценциран... но кога тврдиш нешто... еве докажи ми...)
 

Banzai

Intern
3 март 2008
637
8
Океј мојот аргумент е ти како дел од тимот на IT.COM.MK не користиш лиценциран софтвер.

Мојот аргумент е дека ти немаш пари да го купиш се ова... твојот нека биде сметката?

Докажи ми го спротивното. Остави screen shots од уплати на сметка на Adobe, Mircrosoft, Macromedia...(или соодветно на нивните препродавачи)
Или не коментирај повеќе...

Ова за тебе е аргумент?? Изгледа имаш проблем со поимите аргумент и претпоставка/мислење...
За мене аргумент е дека си женско, докажи дека не си :))
Како може да е аргумент дека некој нема пари, а и како е тоа твоја работа? Верувам дека не знаеш ни каков компјутер имаат, а камоли кој колку пари има од администраторите...
Со што се не се занимава македончето, страшно :ua:
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Иван, Ти реков да изнесеш аргумент за твоите тврдења, а ти не изнесуваш.
"Мојот аргумент е дека ти немаш пари да го купиш се ова..." <- Ова не е аргумент туку неаргументирано тврдење.

Во еден од постовите погоре кажав дека ти си последна личност на која би докажувал, така да подобро да се откажеш од ова :) Ако толку те интересира, пријави ме на некоја надлежна институција или прати шпиуни, друг совет немам.

Ти сам почна да тврдиш дека софтверот што го користиме не е легален, ти треба да изнесеш аргументи за тоа, не ние.

"Абе ајде ти незнаеш што збориш. 100% лиценциран софтвер на компјутер на web developer. Бе такво нешто у свет нема. " <- За да тврдиш вакво нешто и да си убеден во тоа треба навистина да си идиот. Не се понижувај јавно :)

И да се надоврзам на мојот претходен пост, ова ти е последна опомена. Следна ќе резултира со бан.
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Океј мојот аргумент е ти како дел од тимот на IT.COM.MK не користиш лиценциран софтвер.

Мојот аргумент е дека ти немаш пари да го купиш се ова... твојот нека биде сметката?

Ова се аргументи?
:zbunet::zbunet:
OMG I feel sorry for him!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.277
Мислења
891.771
Членови
31.456
Огласи
2
Најнов член
goran1988
На врв Дно