Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Префрлање на пари од една до друга банка во МК.

Bokch

Intern
27 август 2022
7
0
Знам дека е смешно но стварно немам појма како да направам.
Би сакал онлјан, да си пратам дел од платата/фриленс што ми стига на НЛБ во Комерцијална.Вака ќе имам некоја контрола што и како добивам, колку трошам. Башка картичката од Комерцијална сакам да ја користам за онлјан гејминг, копување игрици, итн.

Во НЛБ имам опција како интерна трансакција.Дали на тоа треба да одам за да си пратам пати во Комерцијална ?
 

dudebrah

Intern
22 април 2016
27
20
1704934201643.png Со ПП30 Налог, внеси трансакциска, сума и шифра на плаќање. Јас за шифра на плаќање користам 930 (останати плаќања) за исто да си префрлам на сметка во друга банка.
 

petkotrajko

Practice makes perfect
16 јуни 2017
1.421
1.525
Знам дека е смешно но стварно немам појма како да направам.
Би сакал онлјан, да си пратам дел од платата/фриленс што ми стига на НЛБ во Комерцијална.Вака ќе имам некоја контрола што и како добивам, колку трошам. Башка картичката од Комерцијална сакам да ја користам за онлјан гејминг, копување игрици, итн.

Во НЛБ имам опција како интерна трансакција.Дали на тоа треба да одам за да си пратам пати во Комерцијална ?
Послушај го советот од членов:
Погледнете го атачментот 133681 Со ПП30 Налог, внеси трансакциска, сума и шифра на плаќање. Јас за шифра на плаќање користам 930 (останати плаќања) за исто да си префрлам на сметка во друга банка.
Истото планирав да го предложам.
 

Psycore

Practice makes perfect
12 ноември 2013
968
1.267
Скопје
Имај во предвид дека сите меѓубанкарски трансфери одат преку Клириншка куќа (КИБС), што значи дека парите ќе стигнат во наредниот 15:15. Доколку пратиш пред 15:15 ќе биде стигнат истиот ден во 15:15. Доколку пратиш подоцна од 15:15, ќе стигнат следниот ден во 15:15. Доколку е петок после 15:15, сабота или недела, ќе стигнат во понеделник во 15:15. Доколку сакаш можеш да платиш 250 денари за инстант меѓубанкарски трансфер.

Едит: Ова 15:15 може да варира 15:30, 15:45 ама генерално е околу 15 часот.
 

Mercilesss

Gaining Experience
20 февруари 2023
295
235
Има провизии за пуштање пари од една на друга банка? Знам дека за од НЛБ да пуштиш на друга НЛБ сметка немаш провизии.
 

petkotrajko

Practice makes perfect
16 јуни 2017
1.421
1.525
Има провизии за пуштање пари од една на друга банка? Знам дека за од НЛБ да пуштиш на друга НЛБ сметка немаш провизии.
Да, има. Ако пушташ со ПП30, системот си ја гледа ко класична уплатница.
Провизиите почнуваат од 15 денари, па нагоре (најверојатно скалесто - со прагови).
Не сум плаќал високи суми, па не би знаел кои се провизиите за повисоки суми.
Ама, за поќе инфо, овдеки:
Трошоци, провизии и каматни стапки
Платен промет во земјата
 

Ts011

Gaining Experience
31 март 2020
798
428
So pp30 i ostanati plajkajna od stopanska prefrleni 10000 na nlb, 9denari zapira parite sleden den do 14h,se na smetkata
 

Bokch

Intern
27 август 2022
7
0
Погледнете го атачментот 133681 Со ПП30 Налог, внеси трансакциска, сума и шифра на плаќање. Јас за шифра на плаќање користам 930 (останати плаќања) за исто да си префрлам на сметка во друга банка.
Исто мислев да направам со ПП30. Ама врска немам која шифра да ја искористам. Има лимит колку можам да си префрлам? Кога стигаат парите?
 

petkotrajko

Practice makes perfect
16 јуни 2017
1.421
1.525
Исто мислев да направам со ПП30. Ама врска немам која шифра да ја искористам. Има лимит колку можам да си префрлам? Кога стигаат парите?
Прочитај погоре, сите овие прашања се веќе одговорени.

Испратено од телефоно
 

Chiller

Gaining Experience
8 март 2012
764
382
Скопје Аеродром
Исто мислев да направам со ПП30. Ама врска немам која шифра да ја искористам. Има лимит колку можам да си префрлам? Кога стигаат парите?
Со шифра 289
Пари стигаат ако ги пуштиш до 12:00 истиот ден ќе стигнат. До 500.000 ден можеш.
 

JamesKirk

Practice makes perfect
12 февруари 2015
1.360
1.091
Струга
www.facebook.com
JamesKirk's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO
Има провизии за пуштање пари од една на друга банка? Знам дека за од НЛБ да пуштиш на друга НЛБ сметка немаш провизии.
Секоја банка си има провизија. Пример стопанска е 9 ден до 10000 ден и 12 ден над 10001 ден
Мислењето е автоматски споено:

Погледнете го атачментот 133681 Со ПП30 Налог, внеси трансакциска, сума и шифра на плаќање. Јас за шифра на плаќање користам 930 (останати плаќања) за исто да си префрлам на сметка во друга банка.
Ова е стандард или конфорт пакетот? Т.е со кој пакет може да се користат пп налозите? Во стопанска имам електронски токен без плаќање и можам да префрлам пари во било која банка со провизија.
Мислењето е автоматски споено:

Имај во предвид дека сите меѓубанкарски трансфери одат преку Клириншка куќа (КИБС), што значи дека парите ќе стигнат во наредниот 15:15. Доколку пратиш пред 15:15 ќе биде стигнат истиот ден во 15:15. Доколку пратиш подоцна од 15:15, ќе стигнат следниот ден во 15:15. Доколку е петок после 15:15, сабота или недела, ќе стигнат во понеделник во 15:15. Доколку сакаш можеш да платиш 250 денари за инстант меѓубанкарски трансфер.

Едит: Ова 15:15 може да варира 15:30, 15:45 ама генерално е околу 15 часот.
Во глобала после 15 е плус минус 15-30 мин. Вака е во стопанска...
 

Атачменти

  • Stopanska Banka prenos na pari.jpg
    Stopanska Banka prenos na pari.jpg
    168,7 KB · Прегледи: 31
Последна промена:

Enquito

Practice makes perfect
8 август 2017
2.215
1.408
Секоја банка си има провизија. Пример стопанска е 9 ден до 10000 ден и 12 ден над 10001 ден
Мислењето е автоматски споено:


Ова е стандард или конфорт пакетот? Т.е со кој пакет може да се користат пп налозите? Во стопанска имам електронски токен без плаќање и можам да префрлам пари во било која банка со провизија.
Мислењето е автоматски споено:


Во глобала после 15 е плус минус 15-30 мин. Вака е во стопанска...
Да МИПС е 100 денара и имаш опција да го штиклираш кај уплатницата. Јас така префрлав преку Охридска (Шпаркасе) до НЛБ секој месец, и стигнува во иста секунда на сметка.
 

Psycore

Practice makes perfect
12 ноември 2013
968
1.267
Скопје
Јас од НЛБ на НЛБ плаќам провизија 10 денари по транскација (и на 300 денари и на 10000 денари).
 

Chiller

Gaining Experience
8 март 2012
764
382
Скопје Аеродром
Јас од НЛБ на НЛБ плаќам провизија 10 денари по транскација (и на 300 денари и на 10000 денари).
Од Стопанска на Стопанска е 0 денари провизија на било кој износ. Изглеа НЛБ забегале веќе одамна несе тоа што беа.
 

JamesKirk

Practice makes perfect
12 февруари 2015
1.360
1.091
Струга
www.facebook.com
JamesKirk's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO

JamesKirk

Practice makes perfect
12 февруари 2015
1.360
1.091
Струга
www.facebook.com
JamesKirk's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO

kirev

Unbeatable
31 мај 2010
7.301
5.514
Знам дека е смешно но стварно немам појма како да направам.
Би сакал онлјан, да си пратам дел од платата/фриленс што ми стига на НЛБ во Комерцијална.Вака ќе имам некоја контрола што и како добивам, колку трошам. Башка картичката од Комерцијална сакам да ја користам за онлјан гејминг, копување игрици, итн.

Во НЛБ имам опција како интерна трансакција.Дали на тоа треба да одам за да си пратам пати во Комерцијална ?
А да си направиш штедна сметка (или како веќе се вика) во НЛБ и како ти стигнуваат парите си ги праќаш таму. Провизија нула, нема картичка што е поврзана со таа сметка и безбедни се. Колку ти требаат толку ќе си пратиш на картичката…
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
46.551
Мислења
964.842
Членови
34.923
Огласи
2.635
Најнов член
williamshakespeare30
На врв Дно