• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Префрлање на форум?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
ne znaev kaj da ja stavam temava pa tuka ja staviv....imam prasanje

kako mozam da prefrlam forum od eden host na drug a pritoa clenovite i postovite da bidat tuka....malce e komliciano poradi toa so samoto prefrlanje od host na host ne raboti forumot zs mu treba instalacija itn itn....no znam deka ima nekoe resnie


znaete?
 

GigaC

Intern
23 април 2008
344
7
www.xeezi.com
епа нема да ти работи од причина тоа што на новиот хост ке мора да ги префрлиш сите тие записи од датабазата од стариот.
ако можеш да најдеш опција во phpMyAdmin(валда имаш во контрол панелот) 'export' па да ги експортираш и да ги внесеш после во новиот. :)
 

GigaC

Intern
23 април 2008
344
7
www.xeezi.com
Гледај сега. баш сега проверив и видов како може да го изведеш тоа.
1. Отвараш phpMyAdmin на стариот хост.
2. Од горе наведните табови,Structure SQL Export Search Query Operations Drop, ќе кликнеш Export.
3. Сега имаш една листа за што да се експортира.одбираш табелите кои ги користи форумот, а можеш и сите ако немаш ништо друго на хостот освен форумот.
4. Веднаш под оваа листа имаш да одбереш форматот на експортот, одбери SQL.
5. Кликај Go !
6. Сега го имаш текстот и го копираш во нотепад и ќе го зачуваш некаде.
7. Сега се логираш на новиот хост, отвараш phpMyAdmin, и сега имаш горе лево сликички(мени). одбираш Query Window и таму те прашува дали сакаш да импортираш фајл.ти одбираш да го отвараш тоа што го зачува во нотепад и job done :D:bravo:

Со среќа.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
3. Сега имаш една листа за што да се експортира.одбираш табелите кои ги користи форумот, а можеш и сите ако немаш ништо друго на хостот освен форумот.
да не треба тука да стои базата.

доколку и кога ке направиш import во новиот host пак не сака да ти се поврзува со базата провери го config.php фајлот и доколку треба нешто да поправиш поправи

како database user, pass
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
Гледај сега. баш сега проверив и видов како може да го изведеш тоа.
1. Отвараш phpMyAdmin на стариот хост.
2. Од горе наведните табови,Structure SQL Export Search Query Operations Drop, ќе кликнеш Export.
3. Сега имаш една листа за што да се експортира.одбираш табелите кои ги користи форумот, а можеш и сите ако немаш ништо друго на хостот освен форумот.
4. Веднаш под оваа листа имаш да одбереш форматот на експортот, одбери SQL.
5. Кликај Go !
6. Сега го имаш текстот и го копираш во нотепад и ќе го зачуваш некаде.
7. Сега се логираш на новиот хост, отвараш phpMyAdmin, и сега имаш горе лево сликички(мени). одбираш Query Window и таму те прашува дали сакаш да импортираш фајл.ти одбираш да го отвараш тоа што го зачува во нотепад и job done :D:bravo:

Со среќа.

mi izgleda vozmozno....samo dali koga ke inportiram forumot ke se kopira na noviot kost a ke si ostane na stariot za da moze ako zgresam neso da pocnam od pocetok ili se cut ira taka da ako zgresis si ja treskas glavata od dzid :D....ne sum rabotel do sega so mysql bazi t.e onaka samo povrsno i ne znam bas mnogu zatoa mozebi prasuvam i glupi prasanj :D...hehehe :D
 

zlochko

Intern
23 мај 2008
140
7
www.linkedin.com
mi izgleda vozmozno....samo dali koga ke inportiram forumot ke se kopira na noviot kost a ke si ostane na stariot za da moze ako zgresam neso da pocnam od pocetok ili se cut ira taka da ako zgresis si ja treskas glavata od dzid :D....ne sum rabotel do sega so mysql bazi t.e onaka samo povrsno i ne znam bas mnogu zatoa mozebi prasuvam i glupi prasanj :D...hehehe :D
Друже, има неколку работи на кои треба да се внимава при префрлањето. Ако немаш проблем со тоа, тогаш јас еве се нудам да ти ја завршам работата. Контактирај ме во ПВТ.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #7

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
ne me svakjaj pogresno no hostot sto go koristam e na drugar imam subdomain kaj nego taka da zabraneto mi e da davam informacii za hostot
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
најдобро ти е вака
сите фајлови преку ср зипувај ги и симни ги на компјутер
исто така и со базата горе ти е покажано
потоа uploadiraj ги на новиот хост фаловите и одпакувај ги
за базата
креирај нова база и username i pass за базата
и направи inport na bazata koja ja iмаш на компјутер
провери дали во почетокот на .sql базата има да се креира нова база или наслов на базата
избриши го тоа така ке ти е полесно
откако ке го завршиш тоа едитирај го config.php so novite informacii и voila
кога правиш backup затвори го форумот
потоа доколку сакаш исти домаин sredi si g DNS


gigac станува збор за зборчето хостот место тоа треба да стои базата
 

GigaC

Intern
23 април 2008
344
7
www.xeezi.com
да не треба тука да стои базата.

доколку и кога ке направиш import во новиот host пак не сака да ти се поврзува со базата провери го config.php фајлот и доколку треба нешто да поправиш поправи

како database user, pass
не. арно си реков јас. ТАБЕЛИТЕ од базата.

mi izgleda vozmozno....samo dali koga ke inportiram forumot ke se kopira na noviot kost a ke si ostane na stariot za da moze ako zgresam neso da pocnam od pocetok ili se cut ira taka da ako zgresis si ja treskas glavata od dzid :D....ne sum rabotel do sega so mysql bazi t.e onaka samo povrsno i ne znam bas mnogu zatoa mozebi prasuvam i glupi prasanj :D...hehehe :D
брат. се ти останува на стариот форум. ништо не се мења. се што треба е да ги следиш неколкуте чекори. многу е лесно и едноставно доколку имаш пристап до хостовите. :)

најдобро ти е вака
сите фајлови преку ср зипувај ги и симни ги на компјутер
исто така и со базата горе ти е покажано
потоа uploadiraj ги на новиот хост фаловите и одпакувај ги
за базата
креирај нова база и username i pass за базата
и направи inport na bazata koja ja iмаш на компјутер
провери дали во почетокот на .sql базата има да се креира нова база или наслов на базата
избриши го тоа така ке ти е полесно
откако ке го завршиш тоа едитирај го config.php so novite informacii и voila
кога правиш backup затвори го форумот
потоа доколку сакаш исти домаин sredi si g DNS
а доколку го направи тоа со еден лесен импорт како што јас реков ќе бидат скокнати многу чекори од начинот на кој ти викаш
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
и пак не ме стави што сакав да кажам
ништо друго на хостот освен форумот.
тука пологично е базата бидејќи во контекстот на реченицата

одбираш табелите кои ги користи форумот...
него ај нема везе

да методот има повече чекори но доколку не знае баш се полесен ке му е
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
43,717
Мислења
856,008
Членови
29,737
Најнов член
M123xyz
На врв Дно