Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Prefered DNS server i Alternate DNS server

Jas

Intern
13 септември 2007
16
0
Ova go imam sretnato mnogu pati vo network connections .. ke moze li nekoj da mi ja objasne detalno funkcijata i za sto sluzi Prefered DNS server i Alternate DNS server .. kako funbkiconiraat i zosto sluzat ne mi e jasno,

Fala
 

jpetrov

Intern
19 мај 2007
136
0
DNS серверите се именици кои упростено кажано домените од стилот yahoo.com ги преведуваат во ИП броеви. Слично како телефонски именик. Алтернативните ДНС сервери се контактираат доколку примарниот е „паднат“
 

Jas

Intern
13 септември 2007
16
0
ok.. toa go znam.. ama zosto na nekoi kompjuteri se meste da ima DNS server a na nekoi da nema ? i zosto se meste da e vo LAN DNS servero .. ? ... dali vo LANot treba da rabote DNS server masina ili ?

Fala :)
 

taranenik

Intern
12 јуни 2007
555
13
ok.. toa go znam.. ama zosto na nekoi kompjuteri se meste da ima DNS server a na nekoi da nema ? i zosto se meste da e vo LAN DNS servero .. ? ... dali vo LANot treba da rabote DNS server masina ili ?

Fala :)
za da nema internet :) a dns vo lan se meste oti tamu mu e mestotot kako mislis zosto se meste kaj na drugo mesto da se stavi. vo ruterot se stava isto parametar dns kako so ti kazaa pogore toj preveduva inaku ce treba da pamtime samo brojki t.e. ip adresi e sea vidi so e polesno da zapamtis brojki ili iminja :)
a vo lan dali da rabote dns server masina? malku prasanjeto ti e tiiiiiitttt ali ako te razbiram kako so treba zavisi kakov e lanot dali workgroup ili domain i zavisi kolku korisnici imas t.e zavisi od mnogu raboti a inaku dns server masina? prvpat slusam kakva e taa masina?
 

Jas

Intern
13 септември 2007
16
0
epa.. kaj nas vo skolo .. na site kompjuteri ima namesteno DNS serveri od marnet .. i imaat ADSL konekcija , a vo edno net caffe isto taka imaat ADSL konekcija i se povrzani so switch a nema namesteno DNS serveri vo konfiguriracijata .. zosto taka ?
 

Megatron

Intern
18 април 2007
146
4
pa za da surfas po interneto moras da imas DNS(domain name system) za , kako sto pogore e kazano, preveduvanje na Url vo ip toj ja bara primer ip adresata na yahoo i ti pisis www.yahoo.com i to ja prifaka taka i ja prevedva vo 87.247.113.14, oti tesko deka ke se snajdi ako bara po ime(url) :) a vo lan vo koj nema internet ne ti treba dns posto nema so da raboti povrzvanjata vo lan megu kompjuteri i dr si gi praj switchot po Mac adresii ili ruter spored ip adresi odnosno nema koristenje na url
 

Jas

Intern
13 септември 2007
16
0
abe vaka... i kaj mene vo skolo ima internet i vo LANot na edno internet caffe. Vo skolo ima staeno DNS serveri na marnet vo konfiguriracijata a vo net caffeto nema .. e sega kako toa? i kaj dvajcata ima internet pusteno vo LANot
 

Megatron

Intern
18 април 2007
146
4
pa bi trebalo da e na auto, plus zavisi kako e praven lanot vo skolo i vo internet kafe, ako odi preku gateway preku eden glaven kopjuter ili eden ruter toj ima dns toj ke go bara careto, sepak zavisi od mrezata, na skolo kako e priklucena mrezata na internet?
 

Jas

Intern
13 септември 2007
16
0
mislam deka e preku ruter, znaci ima defaul gateway a vo internet caffeto odi preku serverot a toj e svrzan za ADSL modemot i prestavuva Gateway ..
 

jpetrov

Intern
19 мај 2007
136
0
мислам дека те разбирам.

Во интернет кафето поставките се наместени на автоматски, па од DHCP ги добива сите неопходни податоци (сопствена ИП, гејтвеј, подмрежа, ДНс сервери итн). На школо немате активен ДХЦП па рачно се подесени. Генерално препорачливо е да се оди со DHCP оти од централизирано место лесно може да се промени било кој податок. Сите рутери имаат ДХЦП сервер како и поголем дел од АДСЛ модемите.
 

Ata

Intern
21 април 2007
418
14
Тогаш вероватно ADSL модемот има подршка за DHCP ,и од таму добиваш ип адрера.
BTW DHSP е софтвер, и не мора посебен пц да имаш само за него.
 

Jas

Intern
13 септември 2007
16
0
da toa me bunese za ADSL opremata.. oti vidof deka na negovata IP rabote DHCP server.. a znam deka modemot ili switchot nemaat takva sposobnost tuku samo ruterite.. Fala poftorno
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.111
Мислења
974.659
Членови
35.410
Најнов член
Teodora2005
На врв Дно