• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Предупредување за iPhone Unlocking

newpain01

Intern
24 јануари 2008
248
0
Apple has issued a statement today that programs available for the iPhone to SIM unlock it could cause "irreparable damage" to the device. Apple has discovered that many of the unauthorized iPhone unlocking programs available on the Internet cause irreparable damage to the iPhone's software...

"Apple has discovered that many of the unauthorized iPhone unlocking programs available on the Internet cause irreparable damage to the iPhone's software, which will likely result in the modified iPhone becoming permanently inoperable when a future Apple-supplied iPhone software update is installed."

by StateTheObvious:
Apparently, it's not the unlocking that will damage your phone, it's the Apple update

by BarkOLounger
"The iPhone is a computer. If you own a computer you have the right to install software on it. You have the right to choose which internet service provider to use to connect online.

If the company who made the computer (Apple) doesn't like the fact you've made choices that they don't agree with, they DO NOT HAVE the right to sabotage your hardware rendering it worthless. This simply is a rumor or if it isn't an entire legal division at Apple will get the axe for suggesting something so ludicrous. No judge will hear Apple out as they lobby for what they believe is their right to cause millions of dollars in property damage."

дали некој знае нешто за ова??:isplashen: еве и линк за повеќе:
http://digg.com/apple/Apple_Issues_Warning_on_iPhone_Unlocking
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.818
88
Стварно мислам не мораа толкава заштита да стават на iPhone.Знаат дека моментално го има по целиот свет и во земјите каде што сеуште офицјално не е пуштен во продажба а тие упорно прават апдејти со кои се отежнува декодирањето.Мислам дека ако се воздржат со тоа кодирање продажбата на iPhone би била многу поголема од сегашната.Можеби прават заштита на брендот али вака со ова незнам:spienje:
 

newpain01

Intern
24 јануари 2008
248
0
Стварно мислам не мораа толкава заштита да стават на iPhone.Знаат дека моментално го има по целиот свет и во земјите каде што сеуште офицјално не е пуштен во продажба а тие упорно прават апдејти со кои се отежнува декодирањето.Мислам дека ако се воздржат со тоа кодирање продажбата на iPhone би била многу поголема од сегашната.Можеби прават заштита на брендот али вака со ова незнам:spienje:

се сложувам дека продажбата би била многу поголема:bravo:
 

dani_janev

Intern
19 април 2007
280
7
ама па од друга страна не ми е проблем ако најнов фирмвер е 1.1.4 а ја сум на 1.1.3 :D ... мислам ке додадат 5-6 ситници и ај нов софтвер, како не
 

vik

Intern
14 април 2007
1.936
32
Е арно де. Софтвер е, можи да се преинсталира.:)
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.818
88
Е арно де. Софтвер е, можи да се преинсталира.:)
Може ама не е исто да преинсталираш Симбиан на некоја Нокиа и Мекинтош на Iphone сега и да сакам да купам Iphone малку ќе се помислам поради софтверот недај боже да се оштети со декодирање што ќе му правам???Можам да го дадам на рециклирање мислам дека ова со заштитиве треба малце да олабават пошто подобро ми е да си купам Нокиа Н95 знам дека може да работи на наша мрежа плус има Гпс и некои други подобри опциии него да ризикувам со ова
 

newpain01

Intern
24 јануари 2008
248
0
јас сеуште планирам да земам, ама како и да е не ми се свиѓаат овие работи:ermm:
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.818
88
јас сеуште планирам да земам, ама како и да е не ми се свиѓаат овие работи:ermm:

Пример ако ти отиде софтверот во аут како ќе го сервисираш??Да не го праќаш назад во Америка на сервис?Плус гаранцијата не ја покрива штетата од неовластено злоупотребување на софтверот(декодирање).Ќе мораш да му го дадеш на некој да ти го среди иако тој можеби знае нешто малку за тоа како функционира софтверот се снашол некако за тоа како да преинсталира и се прави сервисер од таквите моментално е преполно.:chudenje:
 

newpain01

Intern
24 јануари 2008
248
0
Пример ако ти отиде софтверот во аут како ќе го сервисираш??Да не го праќаш назад во Америка на сервис?Плус гаранцијата не ја покрива штетата од неовластено злоупотребување на софтверот(декодирање).Ќе мораш да му го дадеш на некој да ти го среди иако тој можеби знае нешто малку за тоа како функционира софтверот се снашол некако за тоа како да преинсталира и се прави сервисер од таквите моментално е преполно.:chudenje:

знам дека гаранцијата не важи, и ако отиде софтверот ќе биде гадно, затоа многу се мислам дали да земам:ermm:
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.818
88
а дали мора да му правиш update? или не е задолжително?

Мислам дека немора али се препорачува пошто така се затвараат дупки во софтверот и се додаваат нови опции и можности.Кај Iphone кој работи на AT&T или некоја друга мрежа која офицјално го има во понуда Iphone овие надоградби се сосема нормални и нема никаки компликации а кај оние што се декодирани има живци да ти отидат додека средиш работа.треба да го подготвиш мислам нешто како бекап има нешто го враќаш назад па правиш апдејт па после тоа има некои зафрканции итн.Само знам дека има многу работи и компликации со тоа чудо.Koга го гледав клипот од конференцата поврзана за развојот на софтверот на овој телефон кога спомнаа од што е се составен(речиси сите работи што ги има и Mac OS само нормално малку попрости и пооптимизирани) такво нешто не би декодирал
 

newpain01

Intern
24 јануари 2008
248
0
знам дека со AT&T надоградбите се сосема нормални и работат сосема нормално, се распрашував, што-како, зашто стварно бев заинтересиран да земам, но сега незнам, стварно сум збунет :zbunet3:
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.818
88
знам дека со AT&T надоградбите се сосема нормални и работат сосема нормално, се распрашував, што-како, зашто стварно бев заинтересиран да земам, но сега незнам, стварно сум збунет :zbunet3:


Јас би те советувал малку да почекаш да не ги дадеш парите за ништо наскоро ќе излезе нов модел од телефонот и можеш тогаш да пробаш
 

newpain01

Intern
24 јануари 2008
248
0
Јас би те советувал малку да почекаш да не ги дадеш парите за ништо наскоро ќе излезе нов модел од телефонот и можеш тогаш да пробаш

а дали си запознаен со тоа кога е излегувањето на новата верзија?? проблемот е што за месец дена одам во УСА и таму планирам да го купам, ама таму ке сум до крај на септември, а не ми се исплати после тука да го плаќам дупло

дали некој што има iPhone некогаш имал некакви проблеми со него??
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.818
88
Обично кога некој Iphone е кракуван проблемите не се јавуваат одма,после некое време ако го надградиш тука може да почне да прави проблеми.Нема да биде чудно ако некое сабајле станеш и ти изгубил мрежа(се заклучил):ermm:
 

dani_janev

Intern
19 април 2007
280
7
немам никакави проблеми со фирмверот на iPhone а го имам сменето до сега 4 пати...од 1.0.2 па сега имам 1.1.3. единствен проблем шо ми се јави е со инсталирање на непроверени и бета верзии на некоја апликација или игра со installer (тие шо имаат знаат шо е) ама ништо страшно.Денес iPhonot е хакнат до таа мера шо практично "заштитата" е смешна, буквално све може да мењаш. Го ставаат новиот хард диск од 16 гига и на постар фирмвер, имаш адаптер и го правиш да работи со две сим картички, мењаат чипови...и еден куп ствари...така да муабетите...губење гаранција...сервис у америка ми се крајно смешни.
Е и да...не го имам од кејф туку затоа шо стварно е најдобар и вреди.

Обично кога некој Iphone е кракуван проблемите не се јавуваат одма,после некое време ако го надградиш тука може да почне да прави проблеми.Нема да биде чудно ако некое сабајле станеш и ти изгубил мрежа(се заклучил)
многу глеаш филмови изгледа :)
 

helius

Intern
24 април 2007
37
5
Значи и јас сум корисник на Iphone па затоа би го кажал следново, не мора да го update-ираш софтверот или firmware-от наречете го како сакате. Но, ако ја имате потребната програма за декодирање јас ви предлагам да си update-ирате во најновиот. После 1.1.4 се очекува 2.0 кој нема да има некои значителни промени, освен тоа дека ќе имало промени во безбедноста (превенција од декодирање). Сепак некој веќе се снашол со новиот алгоритам за енкрипција така да по 1 месец од официјалното претставување на 2.0 софтверот ќе можете да го update-ирате вашиот IPhone и без проблеми да си го користите со наша SIM. :D
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1.295
48
@dani_janev: Каков проблем ти се има направено со installer?
@filipvselena: Од каде ти е информацијата дека се појавуваат проблеми некое време после апдејтирање?

Инаку еве и од мене поддршка на двата претходни поста дека се си работи во ред после апдејтите... Објавеното ми делува на очаен начин од страна на apple да ги уплашат корисниците...
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.818
88
@dani_janev: Каков проблем ти се има направено со installer?
@filipvselena: Од каде ти е информацијата дека се појавуваат проблеми некое време после апдејтирање?

Инаку еве и од мене поддршка на двата претходни поста дека се си работи во ред после апдејтите... Објавеното ми делува на очаен начин од страна на apple да ги уплашат корисниците...

Баш ќе пробам да се сетам на страницата таму детално беше опишано што всушност се оштетува со декодирањето и начинот на кој функционира patchot:ermm:
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.818
88
се сложувам дека е очајно..

Мислам дека си грешка бидејќи Ејпл има направено тестови на декодиран Iphone и откриле дека од многуте програми за декодирање кои ги има на интернет речиси сите при процесот на декодирање тие програми заменуваат мноху фајлови кои се неогринални од софтверот и на тој начин се оштетува.така на пример понатамошното надоградување на телефонот може да се појават проблеми.Исто така има утврдено дека со декодирањето форматот на внесување на телефонски броеви(кога го купувате внесување на броевите се врши по стандардите во Сад)многу од краковите работат погрешно а нешто слично се случува и со апликацијата за СМС пораки
 

Acid

Intern
17 април 2007
45
36
www.kajgana.com
Јас би те советувал малку да почекаш да не ги дадеш парите за ништо наскоро ќе излезе нов модел од телефонот и можеш тогаш да пробаш
Да, а кога ќе излезе новиот уште малку ќе треба за некој понов, па кога ќе излезе тој - поновиот модел ќе го најават за вториот квартал за другата година, па ќе мора и за тој да се стрпиш и така до недоглед.... Нема крај ако се водиме по таа логика. Зимај ако ти прави мерак и ти се фрлаат пари. Навистина фенси играчка е. Лоши зборови и критики за телефонот може да упати само човек кој не го поседувал, или пак го поседувал - но не го "сфатил". Јас лично не би го сменил додека не излезе наредната верзија на iPhone.

Мислам дека си грешка бидејќи Ејпл има направено тестови на декодиран Iphone и откриле дека од многуте програми за декодирање кои ги има на интернет речиси сите при процесот на декодирање тие програми заменуваат мноху фајлови кои се неогринални од софтверот и на тој начин се оштетува.така на пример понатамошното надоградување на телефонот може да се појават проблеми.Исто така има утврдено дека со декодирањето форматот на внесување на телефонски броеви(кога го купувате внесување на броевите се врши по стандардите во Сад)многу од краковите работат погрешно а нешто слично се случува и со апликацијата за СМС пораки
А зар ти очекуваше од Apple да кажат дека хакнувањето на нивниот телефон е всушност корисно? Нормално дека ќе кажат дека не чини, а сосема нормално е и да постои ризик да се заебе оперативниот систем (исто како и кај сите телефони и оперативни системи) при кракнување или инсталирање апликации од неовластени издавачи. Затоа секогаш може да се подигне телефонот вo Recovery mode и да се врати на оригиналниот firmware користејќи iTunes. Потоа, може пак да си го „отклучиш“ за 2 минути.
 

helius

Intern
24 април 2007
37
5
Затоа секогаш може да се подигне телефонот вo Recovery mode и да се врати на оригиналниот firmware користејќи iTunes. Потоа, може пак да си го „отклучиш“ за 2 минути.
Целосно те подржавам тука. Едноставно му маваш restore на firmware-от преку iTunes и потоа го снимаш новиот, а ако има веќе излезено алатка како ZiPhone, си го декодираш.
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.818
88
Целосно те подржавам тука. Едноставно му маваш restore на firmware-от преку iTunes и потоа го снимаш новиот, а ако има веќе излезено алатка како ZiPhone, си го декодираш.

А што мислиш враќање на фирмверот можеш да го правиш кога сакаш и колку сакаш?Се си има рок на траење:)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.556
Мислења
926.077
Членови
33.172
Огласи
1.278
Најнов член
Roci
На врв Дно