• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Представен новиот 3DMark Vantage

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Пред два дена Futuremark ја представи новата benchmark алатка - 3DMark Vantage
3DMark® Vantage is the new industry standard PC gaming performance benchmark from Futuremark, newly designed for Windows Vista and DirectX10. It includes two new graphics tests, two new CPU tests, several new feature tests, and support for the latest hardware. 3DMark® Vantage is based on a completely new rendering engine, developed specifically to take full advantage of DirectX10, the new graphics API from Microsoft.
Интересно е да се спомнат забелешките дека 3DMark Vantage ќе бара ѕвер-компјутер:
3DMark Vantage will need a Ninja PC
:rolleyes:
Исто така треба да се напомене дека 3DMark Vantage е дизајниран во потполност да го користи DirectX10 и току затоа овој софтвер е VISTA ONLY. Корисниците на Windows XP немаат среќа овој пат.
http://www.pcper.com/article.php?aid=552
:plachko2:

Бидејќи беше развиван во соработка со двата најдобри производители на графички картици, не требаше да се чека многу долго за новите драјвери.

Драјверите можете да ги симнете на следните линкови:

ATI Catalyst 3DMark Vantage Hotfix
nVIDIA ForceWare 175.12 beta
 

Eva Molotow

Intern
14 април 2008
106
30
Можеш да инсталираш DirectX10 и на XP, ама не официјалната верзија.
Во никој случај не го препорачувам, модифицирана е, не знам што има внатре.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.676
Мислења
889.459
Членови
31.516
Огласи
40
Најнов член
aangieee
На врв Дно