предните RGB вентилатори на cooler master куќиште не вртат

konanb

Intern
1 мај 2021
29
24
здраво

имам ПЦ со coolermaster mb520 argb куќиште и матична Gigabyte B550M DS3H. куќиштето напред има 3 вентилатори што светат. е сега пред некое време почнаа да ме зезаат. на пр. кога ке го вклучам компјутерот почнуваат да вртат сите 3 без проблем, али по некое време (рандом е времето, некогаш после 1-2 секунди, некогаш веднаш, некогаш по 2-3 минути) прекинуваат да вртат. и сега, некогаш прекинуваат да вртат сите 3, некогаш само еден. еве сега во моментов па само еден врти. додека диодите што светат си работат без проблем. да се нечисти не се, ново е куќиштето. барав решениа по интернет, во bios ставив тоа PWM да биде, 100 пати проверив по шема ок се поврзани. па некој да не имал некое искуство со ова или нешто сл...? да знам дали е расипано куќиштето или да не е некое глупо поддесување.... па да не се замарам.
Мислењето е автоматски споено:

апдејт: само што го рестартирав и сега тој вентилатор што вртеше не врти, а другите два што не вртеа почнаа да вртат.
 
Последна промена:

ARMac

Guru
2 октомври 2010
8,164
9,815
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Поврзи ги на молекс види така дали ќе зезаат. Ако не, тогаш нешто во биос ти е наместено да намалува вртежи или да ги стопира ако падне темературата доволно.

На гигабајт плочите тоа се вика смарт фан.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,035
Мислења
870,604
Членови
30,369
Најнов член
bigsmile
На врв Дно