1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Предлози за теми на порталот

Дискусија во форумот 'Ваши сугестии / забелешки / проблеми' започната од Lokvan, 30 Декември 2016.

 1. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,366
  3,240
  12 Јануари 2016
  Машко
  Како што објаснува насловот - се работи за посочување на интересни работи кои можеби би ги интересирале авторите на текстовите од порталот, евентуално за потребите на пишување некој иден текст.

  Еве на пример ова:
  http://theantimedia.org/amazon-echo-warrant-precedent/
   
  На D му/ѝ се допаѓа ова.
 2. D

  D
  Администратор

  3,228
  1,606
  31 Март 2007
  Одлична иницијатива!
   
 3. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,366
  3,240
  12 Јануари 2016
  Машко
  Некои интересни податоци од техничка природа, а поврзани со:
  https://www.it.mk/sad-ja-obvinuva-rusija-za-sajber-napadi-proteruva-nad-35-ruski-diplomati/
  ...може да се прочитаат овде:
  https://www.wordfence.com/blog/2016/12/russia-malware-ip-hack/
   
 4. Luki Junior

  Luki Junior
  Gaining Experience

  150
  261
  28 Декември 2015
  Машко
  Интересна статија која може да се сподели и во нашиот интернет простор:
  Bloomberg - Are you a robot?

  пс. Фали посебна тема во подфорумот за Компјутерска безбедност за почесто споделување новости и статии и дискусија за нив.
   
  На Cika и krema им се допаѓа ова.
 5. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,675
  3,002
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Компјутерска безбедност


  Ова не е доволно?
   
 6. Luki Junior

  Luki Junior
  Gaining Experience

  150
  261
  28 Декември 2015
  Машко
  Тоа е цел подфорум. Не ми се отвараше нова тема само заради една вест. Мојата идеја беше да има една тема која е закачена најгоре (pinned, sticky, featured) и како излегуваат вакви истражувачки статии, технички извештаи, вести, да се собираат на едно место.
   
 7. gokica

  gokica
  Модератор

  8,390
  10,193
  13 Јуни 2009
  На psyside, stefan_off, emsss и уште 7 други им се допаѓа ова.
 8. D

  D
  Администратор

  3,228
  1,606
  31 Март 2007
  Unboxing ⋆ IT.mk - одамна е тоа замислата, ама пазарот не беше спремен кога почнавме, еве ги Samsung дојдоа сега, дај боже да стане тренд. :)
   
  На gokica и Frozen. им се допаѓа ова.
 9. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  956
  1,462
  13 Јануари 2014
  Машко
  Го изгледав и јас видеото. Позитивно сум изненаден. Убаво сработено, квалитетна камера, одличен избор на кадри и прилично убаво објаснето. Се надевам дека ќе има уште вакви видеа :)

  Она што би го дал како совет ако продолжите со видеата е да се прескокне setup-от на телефонот. Unboxing делот е одличен, ама мислам дека поубаво би било ако после unboxing делот има веќе наместен телефон.

  Исто така, мислам дека е малку тешко да се процени квалитетот на камера ако има движење кога се претставени фотографиите. Супер начин да се покаже разликата меѓу ultrawide, wide и telephoto, во секој случај.

  Друго, ова сум скроз свесен дека е nitpicking ама зошто бе толку лом екранот на S8? :(
   
  gokica, emsss, toplel и на уште 1 им се допаѓа ова.
 10. Borsa

  Borsa
  On your way to fame

  883
  561
  10 oктомври 2011
  Машко
  Машински дизајн
  Само да се надоврзам на коментарот погоре. Бидејки има голем број на фанатици околу тоа какви слики вади камерата.Не е лошо да се обврне поголемо внимание околу камерата, како убацување и на слики направени во потемни (затворени) простории како и слики направени во ноќни услови.
   
 11. toplel

  toplel
  On your way to fame

  556
  565
  18 Август 2016
  Машко
  Да надополнам со една примедба: дали тие црвено-сините точки низ цело видео се некој ефект или камерата има некој несакан ефект (аномалија)? Мислев ми цркнале пиксели од мониторот па споредвев 10 минути на други слики. :D

  За ова зборувам (приметливо е на црните делови од телефонот):

  crveno-sini tocki.png
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 12. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,869
  6,470
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Освен прашинки сиви, други точки негледам. На монитор сум моментално P2417H
   
 13. toplel

  toplel
  On your way to fame

  556
  565
  18 Август 2016
  Машко
  Еве снимав видео со „ксиаоми“-то и на него се познават дека имат некои точки. А како споредба пуштам и други видеа, а на нив не ги гледам точките. Изгледа ради различната репродукција на бои кај мене тие точките излегват како црвени и сини. Изгледа некој Galaxy ефект. :D

  LINK
   
 14. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,869
  6,470
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Еве бе и на телефон го гледав рмн5 про и не ми падна ништо во очи. Ај пиши на која минута ги гледаш ќе ставам слика.
   
 15. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,293
  24,790
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  на овие мисли...Screenshot
   
  Avid, stefan_off, toplel и на уште 1 им се допаѓа ова.
 16. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  650
  2,185
  27 Јануари 2014
  Машко
  Прашинка на објективот или сензорот. Ништо страшно. Од технички аспект кога девојката збори микрофонот би требало да биде што поблиску до неа и да се поработи на аудио левелс. Некогаш збори потивко, некогаш погласно и камерата се движи на различни позиции па има многу варијации на левелите. Тоа се средува лесно. Исто би ги намалил и слајдовите кон десно па после на лево, збунувачки е и за продукт видеа ако не е closeup на камера или некој детал од телефонот мислам дека нема потреба. Иначе топ видео!
   
  Avid, toplel и на toshex им се допаѓа ова.
 17. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,869
  6,470
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Што очи ќе имавте :)

  Тие се помешале со прашинките на мојот екран, па не сум ни приметил. Сите екрани ми се со прашинка затоа и не сум заприметил ни на монитор ни на телефон хаха.
   
  gokica, emsss и на Fatal1ty_ им се допаѓа ова.
 18. krema

  krema
  Professor

  8,976
  8,724
  24 Јуни 2009
  Машко
  Исто треба да си го среди маникирот. ј/к :)

  Абе само маани да се наоѓало, ќе се оправи, прв анбоксинг и е.
  Мене ми се допадна од почеток до крај, само напред.
   
  На emsss му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Serko

  Serko
  Gaining Experience

  44
  91
  30 Август 2018
  Машко
  Тема каде што ќе има известување за нови излезени кракови за игри.(Значи ништо нелегално, забрането споделување линкови, само информација кога некоја игра ќе биде кракирана)
   
 20. toshex

  toshex
  Unstoppable

  3,985
  3,971
  18 Септември 2013
  Машко
  Во врска со аудиото, треба многу повеќе ентузијазам можда за да не звучи flat или bland. Пошо се трудам и јас нели ко хоби да правам видеа (тешко е упм и бавно иде едитирање) имав читано дека видео и аудио снимање намалува од интензитет и еуфорија некако, се добива подосаден ефект отколку што би изгледало обично така шо сите добри јутубери ќе приметите дека се на 200 посто еуфорија.

  Дури и коа зборат нормално пак се енергични некако, зборат погласно, ниту пребргу ниту пребавно, и едноставно вложуваат многу повеќе динамика во наративот и презентацијата.

  Нешто шо е ептен тешко да се долови од прва, и за кое треба многу вежбање и повеќе снимања на аудио и видео за почеток, ама добро е да се има на ум.

  ЕДИТ: Добар трик е да замислиш дека си ЕПТЕН возбуден за ова што го збориш, као „леле гледајте камерава снима!!!“ и тоа снимено би излегло 2-3 нијанси toned-down и ќе дојде таман.
   
  Avid, stefan_off, emsss и на уште 1 им се допаѓа ова.
 21. stefan_off

  stefan_off
  Gaining Experience

  319
  266
  29 oктомври 2009
  Фотограф
  +1 за аудиото, некако и самиот звук не е нај нај но тоа е повеќе до микрофонот мислам.
   
 22. toshex

  toshex
  Unstoppable

  3,985
  3,971
  18 Септември 2013
  Машко
  верувај не е уопште лесно да се продуцира видео така шо А++ за трудот и посебно за камерманот и едиторот на видеото. е сеа едитирање и снимање на звук е само по себе исто многу челенџинг и ко шо кажав треба као ептен ептен ентузијазам за дел од тоа да се пренесе на снимка хахах :) ко за прв обид далеку подобро од мојот прв обид така шо супер е!

  а да, и песните у позадина се малце ту мач... не знам кој збор го барам ама треба нешто посуптилно валјда? одзимаат од искуството (премногу импакт дури се збори имаат)
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 23. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,139
  4,353
  4 ноември 2013
  Машко
  Како за почеток топ си е видеово, браво за трудот!
   
 24. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,675
  3,002
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  верувам дека со тек на време чупево ќе влези во колосек со рецензии, ама сепак, одлично шо се почна со вакви рецензии :)
   
 25. gokica

  gokica
  Модератор

  8,390
  10,193
  13 Јуни 2009
  Море не туку околишувајте сега, прашинки, пиксели, аудиото вакво такво...

  Спиритбрејкер беше најдиректен ама сепак и тој одоколу.

  Ве бендиса чупето! Признајте!

  И она што ви недостасува е да го има и неговото лице почесто низ кадрите. Затоа вие барате пиксели на позадината од телефонот а уствари пробувате ако може да видите одраз од лицето. Па мафтате со главите лево десно небаре ако се навалите ќе видите повеќе од што фатил кадарот. Па нормално дека звукот ќе ви доаѓа како на брод при брановито море да сте :)

  Ј/К

  Он топик: добри критики кои сигурно ќе послужат за подобрување на идните проекти. Мене лично профи ми изгледа анбоксингот.
   
  На omegaRED, spiritBreaker, ARMac и уште 2 други им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...