1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Предлози за теми на порталот

Дискусија во форумот 'Ваши сугестии / забелешки / проблеми' започната од Lokvan, 30 Декември 2016.

1. Lokvan

Lokvan
    Unstoppable

2,281
    3,111
    12 Јануари 2016
    Машко
    Како што објаснува насловот - се работи за посочување на интересни работи кои можеби би ги интересирале авторите на текстовите од порталот, евентуално за потребите на пишување некој иден текст.

Еве на пример ова:
    http://theantimedia.org/amazon-echo-warrant-precedent/

На D му/ѝ се допаѓа ова.
  2. D

D
    Администратор

3,226
    1,595
    31 Март 2007
    Одлична иницијатива!

3. Lokvan

Lokvan
    Unstoppable

2,281
    3,111
    12 Јануари 2016
    Машко
    Некои интересни податоци од техничка природа, а поврзани со:
    https://www.it.mk/sad-ja-obvinuva-rusija-za-sajber-napadi-proteruva-nad-35-ruski-diplomati/
    ...може да се прочитаат овде:
    https://www.wordfence.com/blog/2016/12/russia-malware-ip-hack/

4. Luki Junior

Luki Junior
    Gaining Experience

150
    261
    28 Декември 2015
    Машко
    Интересна статија која може да се сподели и во нашиот интернет простор:
    Bloomberg - Are you a robot?

пс. Фали посебна тема во подфорумот за Компјутерска безбедност за почесто споделување новости и статии и дискусија за нив.

На Cika и krema им се допаѓа ова.
  5. spiritBreaker

spiritBreaker
    Unstoppable

2,561
    2,893
    27 oктомври 2015
    Машко
    g4m3R
    Компјутерска безбедност

Ова не е доволно?

6. Luki Junior

Luki Junior
    Gaining Experience

150
    261
    28 Декември 2015
    Машко
    Тоа е цел подфорум. Не ми се отвараше нова тема само заради една вест. Мојата идеја беше да има една тема која е закачена најгоре (pinned, sticky, featured) и како излегуваат вакви истражувачки статии, технички извештаи, вести, да се собираат на едно место.

7. gokica

gokica
    Модератор

8,320
    10,005
    13 Јуни 2009
    На psyside, stefan_off, emsss и уште 7 други им се допаѓа ова.
  8. D

D
    Администратор

3,226
    1,595
    31 Март 2007
    Unboxing ⋆ IT.mk - одамна е тоа замислата, ама пазарот не беше спремен кога почнавме, еве ги Samsung дојдоа сега, дај боже да стане тренд. :)

На gokica и Frozen. им се допаѓа ова.
  9. fuzzjaw

fuzzjaw
    Practice makes perfect

861
    1,270
    13 Јануари 2014
    Машко
    Го изгледав и јас видеото. Позитивно сум изненаден. Убаво сработено, квалитетна камера, одличен избор на кадри и прилично убаво објаснето. Се надевам дека ќе има уште вакви видеа :)

Она што би го дал како совет ако продолжите со видеата е да се прескокне setup-от на телефонот. Unboxing делот е одличен, ама мислам дека поубаво би било ако после unboxing делот има веќе наместен телефон.

Исто така, мислам дека е малку тешко да се процени квалитетот на камера ако има движење кога се претставени фотографиите. Супер начин да се покаже разликата меѓу ultrawide, wide и telephoto, во секој случај.

Друго, ова сум скроз свесен дека е nitpicking ама зошто бе толку лом екранот на S8? :(

gokica, emsss, toplel и на уште 1 им се допаѓа ова.
  10. Borsa

Borsa
    On your way to fame

864
    522
    10 oктомври 2011
    Машко
    Машински дизајн
    Само да се надоврзам на коментарот погоре. Бидејки има голем број на фанатици околу тоа какви слики вади камерата.Не е лошо да се обврне поголемо внимание околу камерата, како убацување и на слики направени во потемни (затворени) простории како и слики направени во ноќни услови.

11. toplel

toplel
    Gaining Experience

500
    463
    18 Август 2016
    Машко
    Да надополнам со една примедба: дали тие црвено-сините точки низ цело видео се некој ефект или камерата има некој несакан ефект (аномалија)? Мислев ми цркнале пиксели од мониторот па споредвев 10 минути на други слики. :D

За ова зборувам (приметливо е на црните делови од телефонот):

crveno-sini tocki.png

На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
  12. ARMac

ARMac
    Орган

5,803
    6,351
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Освен прашинки сиви, други точки негледам. На монитор сум моментално P2417H

13. toplel

toplel
    Gaining Experience

500
    463
    18 Август 2016
    Машко
    Еве снимав видео со „ксиаоми“-то и на него се познават дека имат некои точки. А како споредба пуштам и други видеа, а на нив не ги гледам точките. Изгледа ради различната репродукција на бои кај мене тие точките излегват како црвени и сини. Изгледа некој Galaxy ефект. :D

LINK

14. ARMac

ARMac
    Орган

5,803
    6,351
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Еве бе и на телефон го гледав рмн5 про и не ми падна ништо во очи. Ај пиши на која минута ги гледаш ќе ставам слика.

15. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,172
    23,786
    28 Февруари 2008
    Машко
    Experienced Web Developer
    на овие мисли...Screenshot

Avid, stefan_off, toplel и на уште 1 им се допаѓа ова.
  16. M.Pix

M.Pix
    Модератор

599
    1,983
    27 Јануари 2014
    Машко
    Прашинка на објективот или сензорот. Ништо страшно. Од технички аспект кога девојката збори микрофонот би требало да биде што поблиску до неа и да се поработи на аудио левелс. Некогаш збори потивко, некогаш погласно и камерата се движи на различни позиции па има многу варијации на левелите. Тоа се средува лесно. Исто би ги намалил и слајдовите кон десно па после на лево, збунувачки е и за продукт видеа ако не е closeup на камера или некој детал од телефонот мислам дека нема потреба. Иначе топ видео!

Avid, toplel и на toshex им се допаѓа ова.
  17. ARMac

ARMac
    Орган

5,803
    6,351
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Што очи ќе имавте :)

Тие се помешале со прашинките на мојот екран, па не сум ни приметил. Сите екрани ми се со прашинка затоа и не сум заприметил ни на монитор ни на телефон хаха.

gokica, emsss и на Fatal1ty_ им се допаѓа ова.
  18. krema

krema
    Professor

8,608
    8,351
    24 Јуни 2009
    Машко
    Исто треба да си го среди маникирот. ј/к :)

Абе само маани да се наоѓало, ќе се оправи, прв анбоксинг и е.
    Мене ми се допадна од почеток до крај, само напред.

На emsss му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Serko

Serko
    Gaining Experience

27
    52
    30 Август 2018
    Машко
    Тема каде што ќе има известување за нови излезени кракови за игри.(Значи ништо нелегално, забрането споделување линкови, само информација кога некоја игра ќе биде кракирана)

20. toshex

toshex
    Unstoppable

3,783
    3,640
    18 Септември 2013
    Машко
    Во врска со аудиото, треба многу повеќе ентузијазам можда за да не звучи flat или bland. Пошо се трудам и јас нели ко хоби да правам видеа (тешко е упм и бавно иде едитирање) имав читано дека видео и аудио снимање намалува од интензитет и еуфорија некако, се добива подосаден ефект отколку што би изгледало обично така шо сите добри јутубери ќе приметите дека се на 200 посто еуфорија.

Дури и коа зборат нормално пак се енергични некако, зборат погласно, ниту пребргу ниту пребавно, и едноставно вложуваат многу повеќе динамика во наративот и презентацијата.

Нешто шо е ептен тешко да се долови од прва, и за кое треба многу вежбање и повеќе снимања на аудио и видео за почеток, ама добро е да се има на ум.

ЕДИТ: Добар трик е да замислиш дека си ЕПТЕН возбуден за ова што го збориш, као „леле гледајте камерава снима!!!“ и тоа снимено би излегло 2-3 нијанси toned-down и ќе дојде таман.

Avid, stefan_off, emsss и на уште 1 им се допаѓа ова.
  21. stefan_off

stefan_off
    Gaining Experience

309
    262
    29 oктомври 2009
    Фотограф
    +1 за аудиото, некако и самиот звук не е нај нај но тоа е повеќе до микрофонот мислам.

22. toshex

toshex
    Unstoppable

3,783
    3,640
    18 Септември 2013
    Машко
    верувај не е уопште лесно да се продуцира видео така шо А++ за трудот и посебно за камерманот и едиторот на видеото. е сеа едитирање и снимање на звук е само по себе исто многу челенџинг и ко шо кажав треба као ептен ептен ентузијазам за дел од тоа да се пренесе на снимка хахах :) ко за прв обид далеку подобро од мојот прв обид така шо супер е!

а да, и песните у позадина се малце ту мач... не знам кој збор го барам ама треба нешто посуптилно валјда? одзимаат од искуството (премногу импакт дури се збори имаат)

На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
  23. HardCorec

HardCorec
    Unbeatable

3,026
    4,175
    4 ноември 2013
    Машко
    Како за почеток топ си е видеово, браво за трудот!

24. spiritBreaker

spiritBreaker
    Unstoppable

2,561
    2,893
    27 oктомври 2015
    Машко
    g4m3R
    верувам дека со тек на време чупево ќе влези во колосек со рецензии, ама сепак, одлично шо се почна со вакви рецензии :)

25. gokica

gokica
    Модератор

8,320
    10,005
    13 Јуни 2009
    Море не туку околишувајте сега, прашинки, пиксели, аудиото вакво такво...

Спиритбрејкер беше најдиректен ама сепак и тој одоколу.

Ве бендиса чупето! Признајте!

И она што ви недостасува е да го има и неговото лице почесто низ кадрите. Затоа вие барате пиксели на позадината од телефонот а уствари пробувате ако може да видите одраз од лицето. Па мафтате со главите лево десно небаре ако се навалите ќе видите повеќе од што фатил кадарот. Па нормално дека звукот ќе ви доаѓа како на брод при брановито море да сте :)

Ј/К

Он топик: добри критики кои сигурно ќе послужат за подобрување на идните проекти. Мене лично профи ми изгледа анбоксингот.

На omegaRED, spiritBreaker, ARMac и уште 2 други им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...