1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Предлози за склопување на нова конфигурација

Дискусија во форумот 'Конфигурации' започната од StalkeR, 11 Мај 2020.

 1. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  4,175
  3,899
  5 Декември 2009
  Машко
  Оваа тема нека послужи како водич при склопување на нова конфигурација.

  Јас ке пишам мои прелози за конфигурација, доколку некој има нешто да додаде, слободно.
  Според мене ова се најбарани конфигурации генерално. Има и такви што бараат PC за видео обратботка, рендер и сл. но тоа е за во посебна тема,не овде.

  Деловите мора да се нови и да се достапни во Македонија.

  Сите делови што се ставени на листа ги има на залиха моментално во Сет/Анхоч. Делови од Нексио не би ставал, бидејќи нивните ценовници не се јавно достапни ( се додека не си побараш преку фб)

  Да, оваа листа е за нови делови. За тоа колку ке се заштеди на половна карта и слично, нема да навлегуваме. :)

  Конфигурација до 300 евра (~18.000 денари) - Home/Office

  AMD Build

  MB: Gigabyte A320M-S2H v2 - 3.300 денари
  CPU: Ryzen 3 3200G - 5.900 денари
  RAM: Kingston 8GB 2666 - 2.500 денари
  SSD: Kingston 240GB UV500 - 2.900 денари
  Case: Logic K1 - 850 денари
  PSU: CM MasterWatt Lite 400W - 2.200 денари

  Вкупно: 17,650 денари.


  Intel Build

  CPU: Pentium G5400 - 3,500 денари
  MB: ASUS PRIME H310M-R - 3,300 денари
  RAM: Kingston 8GB 2400Mhz - 2,200 денари
  GPU: Asus GT710 SL 2GB - 3,300 денари
  SSD: Kingston 240GB UV500 - 2.900 денари
  Case: Logic K1 - 850 денари
  PSU: CM MasterWatt Lite 400W - 2.200 денари

  Вкупно: 18,250 денари.

  Конфигурација до 400 евра (~24.000 денари) - Low Budget Gaming


  AMD Build

  CPU: Ryzen 3 3200G - 5.900 денари
  MB: Asus Prime A320M-K - 2.900 денари
  RAM: Kingston 8GB 2400Mhz - 2,200 денари
  SSD: A-Data SU650 120GB - 1.650 денари
  GPU: ASUS RX 550 2GB - 6.000 денари
  HDD: Toshiba P300 1TB - 2.300 денари
  Case:Logic K3 - 850 денари
  PSU: CM Elite V3 500W - 2,500 денари

  Вкупно: 24,300 денари.

  Intel Build

  CPU: Intel i3 9100F - 4.700 денари
  MB: Asus Prime H310M-R - 3.200 денари
  RAM: Kingston 8GB 2400Mhz - 2,200 денари
  SSD: A-Data SU650 120GB - 1.650 денари
  GPU: ASUS RX 560 4GB - 7.700 денари
  HDD: Toshiba P300 1TB - 2.300 денари
  Case:Logic K3 - 850 денари
  PSU: CM Elite V3 500W - 2,500 денари

  Вкупно: 25.000 денари.

  Конфигурација до 600е (~36.000 денари) Gamer

  AMD Build

  CPU: Ryzen 5 1600AF - 6.500 денари
  MB: Gigabyte B450M-H - 3.800 денари
  RAM: Kingston 8GB 2666MHz CL16 x2 - 4.800 денари
  GPU: ASUS DUAL-GTX1650 4GB - 10.000 денари
  SSD: Kingston A2000 250GB - 3.600 денари
  HDD: Seagate 1TB 7200rpm - 2.500
  Case: Logic B26 - 1.400 денари
  PSU: CM MWE Bronze 450 V2 - 3.400 денари

  Вкупно: 36.000 денари.

  Intel Build

  CPU: Intel i5 9400F - 9.600 денари
  MB: MSI B365M PRO-VH - 4.000 денари
  RAM:Kingston 8GB 2666MHz CL16 x2 - 4.800 денари
  GPU: ASUS DUAL-GTX1650 4GB - 10.000 денари
  SSD: Kingston A400 120GB - 1.700 денари
  HDD: Seagate 1TB 7200rpm - 2.500
  Case: Logic B26 - 1.400 денари
  PSU: CM MWE Bronze 450 V2 - 3.400 денари

  Вкупно: 37.400 денари.

  Сметам дека може да се прескокнеме до кај 60,000 денари. Се помеѓу нив би било со промена на подобра матична, поквалитетно ссд, графичка (иако ит продавнициве мометално се многу слабо опремени со графики)

  Конфигурации до 1000е - Gamer+

  AMD Build

  MB: Gigabyte B450 Aorus Pro - 7.600 денари
  CPU: Ryzen 5 3600X - 13.500 денари
  RAM: A-Data XPG Gammix D10 8GB x2 - 5.400 денари
  GPU: ASUS ROG STRIX GTX1660Super 6GB - 18.600 денари
  HDD: Toshiba P300 2TB - 3.600 денари
  SSD: SAMSUNG 250GB 970 EVO Plus - 5.000 денари
  Case: Deepcool Dukase V2 - 3.100
  PSU: Corsair CX750W - 5.000 денари

  Вкупно: 61,800 денари.

  Intel Build

  MB: Gigabyte Z390 M - 7.000 денари
  CPU: Intel i5 9600KF - 12.700 денари
  RAM: Kingston HyperX Predator 2666MHZ CL13 x2 - 5.000 денари
  GPU: ASUS ROG STRIX GTX1660Super 6GB - 18.600 денари
  HDD: Toshiba P300 2TB - 3.600 денари
  SSD: SAMSUNG 250GB 970 EVO Plus - 5.000 денари
  Case: Deepcool Dukase V2 - 3.100
  PSU: Corsair CX750W - 5.000 денари

  Вкупно: 60,000 денари.

  Ви благодарам, поздра.
   
  На Necromancer, coNNectMKD, StefAngel и уште 23 други им се допаѓа ова.
 2. Jedah

  Jedah
  Practice makes perfect

  959
  1,444
  6 ноември 2007
  Зошто побогу GT710 на веќе постоечка UHD610?
  или
  зошто затварање 6000ден на RX550 на веќе Vega8 GPU во 3200G APU?

  Леееј 3300ден. за GT710... ми се чини да ги запалиш тие пари со упаљач и да ги гледаш како горат поголемo задоволство ќе ти пружи од тој "GPU"
   
  DennyMK, gOJDO и на RoninMK им се допаѓа ова.
 3. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  4,175
  3,899
  5 Декември 2009
  Машко
  Затоа пишав, тоа се мои предлози. Имаш нешто подобро, повели.

  Графичките се ставени за да не го гњават процесорот. RX550 е сепак пристојна карта, нема да се оптеретува цпу то при игри.
  710 е слаба да, но и цпу то е слаб, така да ке се држат како така.
   
 4. KjEBE

  KjEBE
  Intern

  22
  24
  6 Декември 2016
  Машко
  Јас мислам дека сега не е време за склапање конфигурација, поради тоа што искочи нова генерација на интел и i5-ките имм се огииин прајс перформанс така да чувајте си парички за месец дена и кај нас ќе се достапни... :p
   

Сподели

Вчитување...