Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
 • Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Предлози за компоненти

Ricart

Intern
22 декември 2022
4
2
Здраво до сите. Како нов член, драго ми е што сум дел од форумов. Ве замолувам да ми дадете предлози за следниве компоненти: графичка карта, SSD од 1TB, и монитор. Графичка ми е прв приоритет, а мониторот е последен. Графичка ми е најпотребна бидејќи користам многу стара, и би сакал колку толку да бидам во тек со актуелните технологии. Не можам да ви дадам бројка за колку сум финансиски ограничен, но би сакал компонентите да бидат во склоп со деловите што веќе ги имам, т.е. да немам тесни грла, или непотребно моќни делови. Гејмам, но не сум некој што бара ултра перформанси или слично.

Хардвер што веќе го имам:
 • Kingston 16GB 3200MHz DDR4 CL16 DIMM HyperX FURY Black
 • Kingston 512GB KC600 SATA 3 2.5" SSD
 • PSU 600W Sharkoon SHP BRONZE 80 Plus Bronze Real Power, 12cm Fan
 • ATX Midi Tower Case Sharkoon VG4-W Gaming w/2xUSB 3.0, 2xUSB 2.0, 2x120mm Red LED Fans
 • MB MSI B460M MORTAR LGA1200 DDR4 2933MHz SATA3 M.2 USB3.2 Type-C 2.5G LAN DP/HDMI
 • Intel i7-10700KF 3.8 GHz up to 5.1 GHz, No fan box, code name: comet lake, core x8, thread x16, 16mb smartcache, sockets: LGA FCLGA1
 • cooler master hyper 212 black edition
 • BenQ GL2250H

  Доколку ви требат дополнителни информации, слободно прашајте. Фала однапред.
 

Metuzalem

Tootle Puffer
28 ноември 2010
7.369
13.248
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Здраво и добре дојде на форумот.

За другите работи немам преголеми познавања, но за ССД-то гледам дека ти треба Gen3 затоа што таква е матичната, па моја препорака би била ова.
 

Godlike

On your way to fame
11 октомври 2014
764
877
Добро те најдовме,

Е сега ќе одиме по ред.
 • Дали рамот е еден или се два по 8GB?
 • Добро би било да се стави NVME 3.0 1TB
 • Напојувањето 600w би било доволно за AMD 6700xt или Nvidia 3060Ti
 • Куќиштето има вентилатори тоа е добро, но неможам да видам дали има можност и од горе да се стави уште еден.
 • Матичната плоча си ја згрешил затоа што рамот неможи да оди повеќе од 2933MHz, си требал Z490 да идеш.
 • Процесорот е топ
 • Кулерот е малце слаб за тој процесор, ќе си пробаш тестови и ако има голема температура ќе направиш undervolt.
 • Мониторот што го имаш сега ќе биди секундарен, ако планираш да купуваш IPS 144hz 1080/1440p
Од каде планираш да купуваш делови за компјутер дали само локално или ќе купуваш и online пример computeruniverse?
Работи за упгрејд: Ако е еден рам од 16GB, тогаш да се земе уште еден ист таков за dual channel, NVME 3.0 1TB,Монитор и графичка дали на ново или старо ќе се зема?
Колку пари планираш да одвоиш за упгрејд, за да се знае каков монитор и останати работи да се земат.
 

Rikimaru

Даскал
26 март 2016
3.161
5.160
Битола
Графичка ми е прв приоритет, а мониторот е последен
Многу погрешно размислување. Графичката е небитна ако мониторот не може да прикаже она што таа може да го долови. Ти и 4090ка да имаш, без квалитетен монитор џабе аутпут-от од графичката, залудно се и фрејмови и убави ефекти и графика и бои и се.

Мониторот е всушност најбитниот дел од секој систем. Тој е прозорецот каде ги гледаш сите убавини на коишто е способна машината. Мал, грд, валкан прозорец, ништо надвор не се гледа.
 

Ricart

Intern
22 декември 2022
4
2
Добро те најдовме,

Е сега ќе одиме по ред.
 • Дали рамот е еден или се два по 8GB?
 • Добро би било да се стави NVME 3.0 1TB
 • Напојувањето 600w би било доволно за AMD 6700xt или Nvidia 3060Ti
 • Куќиштето има вентилатори тоа е добро, но неможам да видам дали има можност и од горе да се стави уште еден.
 • Матичната плоча си ја згрешил затоа што рамот неможи да оди повеќе од 2933MHz, си требал Z490 да идеш.
 • Процесорот е топ
 • Кулерот е малце слаб за тој процесор, ќе си пробаш тестови и ако има голема температура ќе направиш undervolt.
 • Мониторот што го имаш сега ќе биди секундарен, ако планираш да купуваш IPS 144hz 1080/1440p
Од каде планираш да купуваш делови за компјутер дали само локално или ќе купуваш и online пример computeruniverse?
Работи за упгрејд: Ако е еден рам од 16GB, тогаш да се земе уште еден ист таков за dual channel, NVME 3.0 1TB,Монитор и графичка дали на ново или старо ќе се зема?
Колку пари планираш да одвоиш за упгрејд, за да се знае каков монитор и останати работи да се земат.
 • Една плочка е
 • На едно од овие мислиш? [1] [2]
 • /
 • Не може од горе да се стави
 • /
 • /
 • Може дополнително да ми објасниш за ова, или некои линкови да ми пратиш? не ми е баш познато ова.
 • /
Компонентите планирам на ново да ги зимам од локалните продавници. Флексибилен е буџетот, ги разгледав графичките што ги напиша, и се во границите што ги замислував, околу 500-600 евра. Инаку, не мора се одеднаш да зимам, нова графичка ми е на прво место поради тоа што моменталната ми е многу стара, не ми е проблем да почекам некој месец за мониторот и ссд-то.
 

Godlike

On your way to fame
11 октомври 2014
764
877
NVME Samsung 970 EVO plus 1TB 7,090 Ден или XPG SX8200 Pro 1TB 5,999 Ден.
Монитор LS27AG500NUXEN 22,980 Ден.
РАМ Kingston 16GB 3200MHz DDR4 CL16 3,599 Ден. или Kingston 16GB 3200MHz DDR4 CL16 RGB 3,990 Ден.
Графичка можи да си купиш од кај Пане или ASUS DUAL RX6750XT 33,495 Ден. или ASUS DUAL RTX3060TI O8G 32,999 Ден.
Може дополнително да ми објасниш за ова, или некои линкови да ми пратиш? не ми е баш познато ова.
Не сум сигурен дали можи со B460 матична да се прави undervolt или да се тргни powerlimit на процесор.
Ќе треба да видам на goolge или youtube.
 

Ricart

Intern
22 декември 2022
4
2
Многу погрешно размислување. Графичката е небитна ако мониторот не може да прикаже она што таа може да го долови. Ти и 4090ка да имаш, без квалитетен монитор џабе аутпут-от од графичката, залудно се и фрејмови и убави ефекти и графика и бои и се.

Мониторот е всушност најбитниот дел од секој систем. Тој е прозорецот каде ги гледаш сите убавини на коишто е способна машината. Мал, грд, валкан прозорец, ништо надвор не се гледа.
јасно ми е ова, целта на моево приоритизирање се моите моментални потреби, инаку се би купил во релативно краток период. Нова графичка ми е на прво место поради тоа што моменталната ми е многу стара, може да почекам малку за другиве компоненти.
Мислењето е автоматски споено:

NVME Samsung 970 EVO plus 1TB 7,090 Ден или XPG SX8200 Pro 1TB 5,999 Ден.
Монитор LS27AG500NUXEN 22,980 Ден.
РАМ Kingston 16GB 3200MHz DDR4 CL16 3,599 Ден. или Kingston 16GB 3200MHz DDR4 CL16 RGB 3,990 Ден.
Графичка можи да си купиш од кај Пане или ASUS DUAL RX6750XT 33,495 Ден. или ASUS DUAL RTX3060TI O8G 32,999 Ден.
Фала за предлозите. Едно прашање за мониторот бидејќи е поскап од што замислував. дали намерно го предложи бидејќи е најдобра опција да ги прикаже способностите на горе наведените графички графички?
 
Последна промена:

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.293
14.421
јасно ми е ова, целта на моево приоритизирање се моите моментални потреби, инаку се би купил во релативно краток период. Нова графичка ми е на прво место поради тоа што моменталната ми е многу стара, може да почекам малку за другиве компоненти.
Мислењето е автоматски споено:


Фала за предлозите. Едно прашање за мониторот бидејќи е поскап од што замислував. дали намерно го предложи бидејќи е најдобра опција да ги прикаже способностите на горе наведените графички графички?
Ќе си дозволам да одговорам во име на @Godlike бидејќи рече дека сакаш да си во допир со новите технологии, IPS екран со QHD резолуција и 165Hz фрекфенција е новата основна конфигурација за монитор. Бидејќи ќе имаш солидна графичка, ништо не ти вреди таа ако немаш најмалку ваков монитор каков што ти предложи членот. Купи си го и подоцна ако така ти наложува буџетот, ама таков мораш да имаш за да има било каква смисла графичката, како што рече @Rikimaru
 

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.489
2.422
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux

Godlike

On your way to fame
11 октомври 2014
764
877
боље би играл на сигурно со Samsung-от
Цената на Самсунгот е блиску до nvme 4.0, пред некое време имаше 2TB KC2500 za 8000-9000 ден.
И јас имам пред година и пол од CU за 84€ со SM2262ENG или SM2262EN беше.
KC2500 1TB 4,495 Ден. ако сеуште е достапно.
Мислењето е автоматски споено:

SM2262EN
Samsung DRAM
 
Последна промена:

k3b

Gaining Experience
12 декември 2017
349
281
Дечки другарче бара графичка за гејминг до кај 700-800 евра макс и само да е нова... Има некој гејмер препорака? Фала ви
 

Godlike

On your way to fame
11 октомври 2014
764
877

Godlike

On your way to fame
11 октомври 2014
764
877
Dell 3650 Precision Tower


Sent from my iPhone using Tapatalk
Тоа не ми кажува ништо, има 4 разлчни напојувања на таков Build. Нека види колку watt е напојувањето.
Сигурно е некое слабо напојување, нека си земи CM 750w GOLD
 

k3b

Gaining Experience
12 декември 2017
349
281
Тоа не ми кажува ништо, има 4 разлчни напојувања на таков Build. Нека види колку watt е напојувањето.
Сигурно е некое слабо напојување, нека си земи CM 750w GOLD

Mislam deka ima upport bez promena na napojuvanje ..eve bar na official sto kazuva
Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Godlike

On your way to fame
11 октомври 2014
764
877

Godlike

On your way to fame
11 октомври 2014
764
877
1000W (80 Plus Gold) напојување
Со тоа напојување можиш и rtx 4090ка, ама со неговиот буџет 700-800 евра од тука можи да купи само 3070Ti од продавница или 3080ка на старо поефтино.
Од интернет можи да купиш 4070Ti ќе фати некаде 800-900 евра со сите трошкови до кај нас.
 

k3b

Gaining Experience
12 декември 2017
349
281
Со тоа напојување можиш и rtx 4090ка, ама со неговиот буџет 700-800 евра од тука можи да купи само 3070Ti од продавница или 3080ка на старо поефтино.
Од интернет можи да купиш 4070Ti ќе фати некаде 800-900 евра со сите трошкови до кај нас.
Computer Universe?
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
46.551
Мислења
964.842
Членови
34.923
Огласи
2.635
Најнов член
williamshakespeare30
На врв Дно