• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Predlozi sto da smenam i dali e solidna za gejming

itstheigyg

Gaining Experience
21 мај 2017
441
424
Форумов стана насловов на темава, интересното е што секад е некој член кој ова му е првото мислење. А да пребарате сами што е актуелно пред да чекате цело време некој да ви сервира на готово се комплет не ќе беше лошо.
исто
 

Benny

Баниран/a
17 ноември 2020
33
8
Skopje
- RAM барем Kingston, немој Geil. И гледај да е 3200Мhz не 2400.
- CPU би ти препорачал Ryzen да си земеш, за помали пари (споредено со Intel) добиваш многу повеќе (моделот зависи што планираш да играш ама нема да згрешиш со 6 или 8 јадерен. Најдобро 3та генерација али ако буџетот не дозволува имаш за истите пари (место Intelot) Ryzen 2600X).
- Матичната е слаба, ограничен ќе бидеш со многу работи. Мој совер префрли се на AMD CPU и гледај плочата да е бар B350 или нагоре (за малку пари плус имаш B550)
- Графичка со оглед на изборот кој се нуди во моментов би ти препорачал да си земеш половна, за тие пари ќе земеш 1070Ti.
- Монитор јас лично не би земал 19" али тоа е си е веќе лична преференца. Ако не се лажам max резолуција на него ти е HD Ready , така шо ќе можеш бар појаки FPS да вадиѓ со истата конгигурација. Моја препорака бар 22" (ако веќе не сакаш 24")
- Гледај да смогнеш сили бар едно мало SSD да земеш (250GB) ако нишо друго за OS и некои игри. Ќе осетиш голема разлика споредено со HDD.


Во принцип пред да правиш било што направи план што сакаш да имаш како крајна цел и што можеш да си дозволиш од тоа во моментов. Па можеш и постепено, не мора се од одма. Во принцип добра матична и после лесно се мења CPU или GPU
 

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
713
441
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
две паралелни теми за конфигурација за исти член...
хм, @gokica ќе губиме драгоцено време на повеќе членови???
 

L0rdot

Intern
29 ноември 2020
1
0
Sto da se smeni / pojaca ili da se kupi na staro , preporaki ?

1. graficka, ASUS PH-GTX1650S-4G, NVIDIA GeForce GTX 1650 Super,
2. kukjiste i napojuvawe , CoolerMaster Case MasterBox MB511+PSU MWE 500W 80+ PSU RGB 3 x RGB FANS 3in1Spliter and controler included
3. ssd, SU630 SATA 6Gb/s 2.5" Solid State Drive R/W speed up to 520/450MB/s
4. hard disk, HDD 1TB Toshiba P300 7200rpm, 64MB Cache SATA-3, 6.0Gb/s, HDWD11
5. CPU , AMD RYZEN 2600X 3.6GHz up to 4.2GHz Box AM4 CPU Cores x 6
6. Ram , Kingston 16GB 3200MHz DDR4 CL16 DIMM (Kit of 2) XMP HyperX Predator
7. maticna , AMD AM4 Socket AMD Ryzen 2nd Generation/Ryzen with Radeon Vega Graphics/Athlon with Radeon Vega Graphics/Ryzen 1st Generation Processors

molam za sovet
 

gego

Gaining Experience
6 декември 2009
282
299
Скопје
gego's setup  
Processor & Cooler
Core 2 Duo CPU E750 & defoult cooler
Motherboard
MSI P43
Storage
WD Caviar Green Sata II 640GB
PSU
NoName
RAM
4GB
Video card
NVIDIA GeForce GTS 250
Case
NoName
Mouse
Blaody V5
Keyboard
A4Tech X7 G800W
Monitor
Samsung SincMaster 2233BW
Освен замена на матична со некоја Б550 или мин.Б450 ради иден апгрејд на процесор не глеам друго што би мењал. Можеби некој монитор, за бољи фрејмрејт!?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,641
Мислења
829,411
Членови
28,648
Најнов член
CrewM
На врв Дно