1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

(Предлози) Добар WordPress хостинг

Дискусија во форумот 'WordPress' започната од Balanar, 26 Август 2019.

 1. Balanar

  Balanar
  Баниран/a

  1,066
  1,162
  6 Декември 2016
  Машко
  Овака:

  Ми треба добар хостинг за WordPress. На времето (пред едно 5-6 години), за дипломската (тема: WordPress) имав купено хостинг на GoDaddy беше супер, но сега гледам дека некако е поскапо.
  Сајтот ќе биде за приватна ординација, што значи не ми требаат пејџ билдери, ми треба да си одберам или бесплатна или да си платам тема и да работам на неа. Откако ќе го направам сајтот, планирам да го научам сопственикот на ординацијата сам (ако сака) да си пишува статии или новости.
  Гледав Bluehost. Со бекап, со security features и со среден пакет - излегува 6600 денари годишно. Плус 1000 денари од мкхост за домејн .mk.
   
  Последна промена: 26 Август 2019
 2. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,260
  1,310
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  Кои црни 6600 годишно.
  За таков тип на пејџ доволно ти е пакет од овде 1390 годишно.
  Код:
  https://uhost.mk/linux
  Доменот е 850 при регистрација, секое продолжување 690.
   
  На Balanar и Глупав им се допаѓа ова.
 3. Balanar

  Balanar
  Баниран/a

  1,066
  1,162
  6 Декември 2016
  Машко
  Јас сум дрво, заборавив за ухост.
  Ќе заврши работа 1GB за наменава, ваљда.

  Која локација да одберам, Македонија, Немачка?
   
 4. pipelin

  pipelin
  On your way to fame

  1,256
  857
  8 Мај 2010
  Машко
  Ако е за тука Македонија. Ќе ти заврши таков хостинг работа.

  Sent from my SM-G935F using Tapatalk
   
  На Balanar му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,260
  1,310
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  Јас би избрал Немачка, по било кој основ.
  И да не заврши 1ГБ работа, можеш да мигрираш во било кое време.
   
  На Balanar му/ѝ се допаѓа ова.
 6. coNNectMKD

  coNNectMKD
  Gaining Experience

  393
  306
  13 Март 2017
  Машко
  До сега на сите сум ги препорачувал Namecheap - Shared хостинг. Средната понуда од 5 долари е повеќе од доволно. 24/7 support, брзи и ефикасни.
   
  На it_boy и Balanar им се допаѓа ова.
 7. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,346
  795
  12 Април 2017
  Машко
  Шеред хостинг ќе ти заврши работа, но ако бараш вордпрес хостинг, не баш се наоѓа по ефтина цена. Поготово ако зимаш од блухост и те тераат да платиш за 3 години..
   
  На Balanar му/ѝ се допаѓа ова.
 8. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,163
  3,519
  7 ноември 2014
  Машко
  Prohost.mk, prezadovolen
   
  На Balanar му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,346
  795
  12 Април 2017
  Машко
  Ја не би бил :D
  upload_2019-8-26_16-23-41.png
   
  artweb, Balanar, Zippo и на уште 1 им се допаѓа ова.
 10. pipelin

  pipelin
  On your way to fame

  1,256
  857
  8 Мај 2010
  Машко
  Lol

  Ontopic: Uhost ќе ти заврши работа, плус македонска фирма можеш да ги бараш на телефон. Помагаат за проблеми на корисници кои немаат благе везе :).

  Не мора да се комплицира за страна која ќе има неколку прегледи месечно.

  Sent from my SM-G935F using Tapatalk
   
  На artweb и Balanar им се допаѓа ова.
 11. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,163
  3,519
  7 ноември 2014
  Машко
  На Futurelakimens му/ѝ се допаѓа ова.
 12. ^^GoRiLLaZ^^

  ^^GoRiLLaZ^^
  Gaining Experience

  96
  51
  7 Април 2008
  Машко
  Ма какви македонски хостови не ме зезај, ми се десија разни чуда со веб сајтот, трошеше 100% CPU не знаеа да го управат и морав на крајот да ги откачам бидејќи не ми помогнаа и не се замараа... а сајтот нон стоп down поради suspend.

  KnownSRV: Simple DDoS Protected Cloud Computing ; Моментално број 1 за мене, со одлична поддршка во секое време. Плус џабалк, 1670 денари годишно и тоа со UNLIMITED Bandwidth ; 5 GB web space и UNLIMITED домени.

  Па сеа види ти кој се подобри, дали UHost ; ProHost ; BlueHost или KnownSRV.
   
  BlackArrow7, Balanar и на krema им се допаѓа ова.
 13. Petar.g22

  Petar.g22
  Intern

  9
  14
  14 ноември 2016
  Машко
  Досегашни искуства со поддршка:
  Uhost - исклучително респонзивни, ама не баш посветени да ти го решат проблемот до крај.
  Zemi.mk - не можеш никогаш да ги добиеш на телефон. На mail ќе ти одговорат после 5 саати најмалку а се случува и да не одговорат. А и хостингот им е чуден, ваљда логиката е - за тие пари толку.
  NextEm - комунизам.

  Од овие три најдобар е Uhost, а инаку за следен сајт би пробал со KnownSRV.
   
 14. coNNectMKD

  coNNectMKD
  Gaining Experience

  393
  306
  13 Март 2017
  Машко
  Најдобри набројавме, еве кој се најлоши:

  Број 1: Унет
  Број 2: Телеком

  Не се лоши у смисол на поддршка или помош, туку се назад во времето. Унет се на Сентора.. 21 век, за секоја промена, измена, ссл инсталација или што и да е, треба да им се пише на нив, па да ти направат они па да си платиш за интервенција. ССЛ наплаќаат 3600 + ДДВ. Искрено, прв пат се запознав со Сентора сега со Унет, и ај шо е глупост жива, 80% од опциите се заклучени или тргнати од нив за да не биле „злоупотребени“.

  А и да, Унет не работат Сабота.

  Последниот пакет(најголемиот) им е со 20GB простор и кошта $14,95 месечно или $152 годишно.
  На Namecheap најголемиот пакет, е со 50GB простор и кошта $3,88 месечно (првата година, после $7.88) или $45.88 годишно.

  Мислам дека со овие неможе никој да се рамња..
   
 15. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  736
  680
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  за малце ќе се турев да пишувам глупости пошто грешно прочитав :)

  телеком +1 за тапа, значи за база не даваа пристап никаков, само шема да им се пушти па они да иксреираат (може е сменето нешто ова искуство од пред 5-6 години) .. може и клиентот имаше некој тапа план незнам. Ама за се мораше по три мејла комуникација и праќање работи за они да сменат.
   
  На coNNectMKD му/ѝ се допаѓа ова.
 16. coNNectMKD

  coNNectMKD
  Gaining Experience

  393
  306
  13 Март 2017
  Машко
  Уште е исто, немаат промена. За што и да побарас мора меил да пратиш т.е мора официјално барање. Нема поента и не разбирам зошто луѓе уште ги одбираат нив за хостинг.. Ваљда не се доволно упатени и ќе прочитаат Телеком па мислат мора да е ок.
   
 17. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,346
  795
  12 Април 2017
  Машко
  Namecheap се бавни по мое искуство.
   
 18. zdravkovskii

  zdravkovskii
  Gaining Experience

  315
  273
  14 Јануари 2011
  Видео/Анимација
  За Freelancer портфолио сајт кој хостинг го предлагате? US+EU муштерии

  ова KnownSRV многу привлечно некако ми изгледа
   
  На krisbt му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Mao

  Mao
  On your way to fame

  1,144
  700
  5 Јуни 2007
  Машко
 20. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,346
  795
  12 Април 2017
  Машко
  Ако не е ептен бавен хостинг, не ти прави разлика кој ќе го избереш. Тури му само Клаудфлер и се ќе ти биде брзо.
   
 21. ljupce

  ljupce
  Gaining Experience

  122
  87
  8 ноември 2011
  Машко
  Здраво дечки да не отварам нова тема.. ми треба хостинг за wordpress/woocommerce страна не очекуваме мн посети повеќе е за "каталог" да речеме и посетите ќе се европа. гледам shared на namecheap. Други некои исто ефтинки?
   
 22. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  806
  708
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Било каде, само гледај да имаш бекап како опција.
   
 23. G4M3R

  G4M3R
  On your way to fame

  603
  568
  26 Јуни 2012
  Машко
  Види тука Земи .mk - Официјален .mk Домен Регистрар
  Имам кај нив океј се за парите, најефтино ти е иљадарка.
   
 24. Mao

  Mao
  On your way to fame

  1,144
  700
  5 Јуни 2007
  Машко
  Од земи би земал само "Земи обеси се" :D Квази компаниичка. Никаква подршка, не се ни јавуваат на телефон. Сите домејни ги пребацив од кај нив на Мкхост уште ред 7-8 месеци а од кај нив сеуште ми стигаат пораки за истекување на домен, обновување и слично. Хаос
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 25. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,445
  6,560
  27 Март 2014
  Мислам дека земи.мк е квази пропаднат проект на некој од ИТ.мк администрацијата.
   
Слични теми
 1. vladomkd
  Одговори:
  53
  Прегледи:
  9,606
 2. pLaToOn
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  1,077
 3. DonFrozex
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  587
 4. MartinJack3d
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  1,249
Вчитување...

Сподели

Вчитување...