• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Предложете WiFi рутер

  • Ја почнал/а темата
  • #1

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
2,996
3,403
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 9700K + Cooler Master M240L
Motherboard
Asus ROG STRIX Z390-E Gaming
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
Gigabyte GTX 1080 Ti G1 Gaming
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
Предложете ми wifi рутер, буџет до околу 2.3-2.5К макс, по можност со detachable антени, по можност да поддржува aс, dual band не ми е толку битно, и побитно ми е да поддржува гигабитен лан. Ќе се користи за дома, 3 соби сигнал, моменталниот TP Link WR841N врши добра работа, но време е за апгрејд. ми се чини дека ова шо го барам може да се најде и во xiaomi рутерчето од ~2000 ден но би сакал да слушнам и други мислења.

едит: по можност рутерот да е од било каде освен од Сетек. Благодарам.
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
3,949
12,067
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Рутерчето од Жаомие не е гигабитно, а многу ти е правилен ставот дека несакаш да имаш ништо со сетек.
 

wolverine

On your way to fame
27 јуни 2012
882
805
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 6700K @ 4 GHz + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
Gigabyte GA-Z170X-Gaming 3
Storage
Samsung 960 EVO M.2 + HDD 1TB WD EZEX
PSU
EVGA SuperNOVA 750 G3
RAM
32GB G.Skill TridentZ DDR4 @ 3000 MHz
Video card
Gigabyte 1660 TI SUPER 6GB GDDR6
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
A4Tech V5
Keyboard
SK61 Optical Switch
Monitor
DELL UltraSharp U2412M
OS
Ubuntu
јас мислам дека ќе си направиш downgrade со xiamito... Овие рутери ако се погодил и не ти се расипал за 2 месеци значи дека треба да го чуваш, поддржуваат OpenWrt и топ се.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,222
10,169
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Кога станува збор за TP-Link ја би проголтал и би отишол во SET. Види што имаат.
 

gremlin

Unstoppable
18 октомври 2009
2,663
2,171
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 10750H
Motherboard
Intel HM470
Storage
ADATA 8200 Pro 512GB
PSU
230W
RAM
16GB DDR4 Hynix 3200Mhz
Video card
Geforce RTX 2060 6GB
Case
ASUS G712LV
Mouse
SteelSeries Sensei
Keyboard
Gigabyte Force 7
Audio
Realtek :D
Monitor
17" BOE 120Hz TN
OS
Windows 10 Pro 64Bit
OpenWRT има и за Xiaomi рутерите ;). Како тазе сопственик на Xiaomi Router 3 можам да кажам дека сум презадоволен како работи WiFi сигналот и мрежата се топ, проверено и латенција и се е сега не е гигабитен ама за да извадиш максимум пример ако имаш над 100 мегабитен интернет секако или ќе треба да се врзеш со ЛАН конектор за модемот директно или да си изљуштиш добри 150-200 евра за квалитетен гигабитен рутер ... за тие пари врти кругови над другите рутери поготово што има cloud подршка и сите опции се подесуваат од андроид без разлика кај си и на која мрежа.
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,665
6,663
www.mikrotikmacedonia.net
Предложете ми wifi рутер, буџет до околу 2.3-2.5К макс, по можност со detachable антени, по можност да поддржува aс, dual band не ми е толку битно, и побитно ми е да поддржува гигабитен лан. Ќе се користи за дома, 3 соби сигнал, моменталниот TP Link WR841N врши добра работа, но време е за апгрејд. ми се чини дека ова шо го барам може да се најде и во xiaomi рутерчето од ~2000 ден но би сакал да слушнам и други мислења.

едит: по можност рутерот да е од било каде освен од Сетек. Благодарам.
AC е стандард што работи на 5 Гхз. Значи шо дифолт рутерот мора да е дуал бенд сакал ти или не. ;)

Како сопственик на Xiaomi Mini би рекол дека рутерчево врти кругови околу сите други рутери до 2000 денари. Овој R3 што го има верувам дека е уште подобар поради дополнителните 2 антени. Имам правено доста тестови и рецензии (две мои рецензии во Wifi делот ја форумот се мои Pinned објави) и за тие пари и за корисник што сака добар вифи сигнал, и стабилност рутерот е полн погодок. Секако кинескиот софтвер е мана ама тоа р мора да се прават компромиси некогаш.
 

Astraion

Unstoppable
24 ноември 2012
1,775
2,665
Ја веќе нема да се повтарам во врска со Xiaomi Router 3, подобра опција за тие пари на пазарот не можеш да најдеш, а мејкеро можеш да го исконтактираш во секое време ако имаш било каков проблем, редовен си е на форумов, а и нема да бидеш сам, веќе сме баеги луѓе со тројкава тука.
Кинескиот на почетокот ќе те нервира, ама тоа додека да го сетираш (отвараш админ со хрома, десен клик и имаш Англиски) и после ќе заборавиш дека си купил нов рутер.
Еве @gremlin накратко кажа се' шо требаше да прочиташ.

Има тема за него и постиравме за секој можен проблем, со решение, така да имаш многу инфо за него.

Предложете ми wifi рутер, буџет до околу 2.3-2.5К макс,
Тебе веќе во потсвеста ти игра оваа опција, само чекаш некој да те буцне. ;)

јас мислам дека ќе си направиш downgrade со xiamito...
Баш ме интересира ти каков upgrade ќе му предложиш за тој буџет.
Гигабитен рутер во комбинација со Dual Band 2.4/5GHz за тие пари, само на сон.
Таквите опции почнуваат од 5000 па нагоре. (Asus RT серии, TP-Link Archer C5/C7/C8/C9, Netgear итн.)

Останете ми со здравје. :)
 

wolverine

On your way to fame
27 јуни 2012
882
805
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 6700K @ 4 GHz + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
Gigabyte GA-Z170X-Gaming 3
Storage
Samsung 960 EVO M.2 + HDD 1TB WD EZEX
PSU
EVGA SuperNOVA 750 G3
RAM
32GB G.Skill TridentZ DDR4 @ 3000 MHz
Video card
Gigabyte 1660 TI SUPER 6GB GDDR6
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
A4Tech V5
Keyboard
SK61 Optical Switch
Monitor
DELL UltraSharp U2412M
OS
Ubuntu
Баш ме интересира ти каков upgrade ќе му предложиш за тој буџет.
Гигабитен рутер во комбинација со Dual Band 2.4/5GHz за тие пари, само на сон.
Таквите опции почнуваат од 5000 па нагоре. (Asus RT серии, TP-Link Archer C5/C7/C8/C9, Netgear итн.)
Јас би му препорачал да земи некој подобар рутер затоа што отвора повеќе можности за иднина и да не се брза одма. Ако му е дефинитивно ограничен буџетот нека го земе Xiaomi`то
 
Последна промена:
S

Sukhoi

Гостин
Ваљда ова е најефтиниот гигабитен. Линк
Е сега губиш некои ствари во споредба со Xiaomi, ама па ако имаш пакет над 100 мегабита(или префрлаш често низ локалната мрежа), ондак тп-линкот е подобар избор.
Инаку и јас имам Mini-то на Xiaomi, и немам проблеми, тоа што ги го горе кажаа тоа е. Главниот хендикеп е 100 мегабитна порта, а хардверот внатре мислам дека без проблеми ке издржи и 1 гигабит конекции во повеќе ситуации.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,430
28,143
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
WDR 3600.

Гигабитен рутер во комбинација со Dual Band 2.4/5GHz за тие пари, само на сон.
Таквите опции почнуваат од 5000 па нагоре. (Asus RT серии, TP-Link Archer C5/C7/C8/C9, Netgear итн.)
 
Последна промена:

smole

Unstoppable
18 април 2007
3,405
3,993
Мојот при пар торенти и позначителен мрежен сообраќај паѓаше како луд. Дали мојот примерок беше чурук незнам, ама не бев задоволен. DD WRT и слични магии не помогнаа.

Микротиков он ди адр сајд, бат вери повеќе паре од 2000 денаре :S

Ако постои микротик што е и маргинално поскап од 2000 денари а ги задоволува барањата на членот нека не се мисли, поискусните ќе пишат дали такво чудо постои.

Edit: Постои - hAP AC ама цената му е даалеку над 2000 ден. што е и разбирливо, ги има сите bells and whistles.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,430
28,143
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
До твојот ќе да бил, кај мене лизга, а и генерално општо прифатено на нет, е дека од тој рутер за парите (тој ценовен ранк) нема подобар. Микротип се топ, али 5x + много је куме :D

Лично колку и да е добар рутер, ако не е гигабитен не го ни гледам.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #13

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
2,996
3,403
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 9700K + Cooler Master M240L
Motherboard
Asus ROG STRIX Z390-E Gaming
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
Gigabyte GTX 1080 Ti G1 Gaming
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
@psyside арчерот ми е над буџет, скоро 50% над...ја гледав и таа опција но ми е некако скап (немам многу средства овој месец, јер гуми, ланци шо ти не...). микротикот исто, над буџет, освен ако неќе некој да ме пиши вересија едно 2.5К хахахаха :) гигабитни портови пишав дека би било убаво, но ако во тој ранг не ги добивам, тогаш ќе се помирам со судбината и ќе користам мегабитни портови :) повеќе ме влечи ac и dual band поддршката на шаомито (тој со 4 антени) а за мегабитните портови...oh well...би почекал уште ден два за други предлози но засега, оди накај шаоми 3 :)
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,665
6,663
www.mikrotikmacedonia.net
Јас би му препорачал да земи некој подобар рутер затоа што отвора повеќе можности за иднина и да не се брза одма. Ако му е дефинитивно ограничен буџетот нека го земе Xiaomi`то
За подобар рутер ке треба да одвои 4000-5000. Вака со буџетот од 2к и нема некој голем избор.

Ваљда ова е најефтиниот гигабитен. Линк
Е сега губиш некои ствари во споредба со Xiaomi, ама па ако имаш пакет над 100 мегабита(или префрлаш често низ локалната мрежа), ондак тп-линкот е подобар избор.
Инаку и јас имам Mini-то на Xiaomi, и немам проблеми, тоа што ги го горе кажаа тоа е. Главниот хендикеп е 100 мегабитна порта, а хардверот внатре мислам дека без проблеми ке издржи и 1 гигабит конекции во повеќе ситуации.
Реално имате потребс од гигабит ? Ок ајде и да претпоставиме дека имате потреба, на било кој рутер од таа класа на 200+ mbps процесорот има да биде на максимално ниво. Значи реално гигабит на сон. Ете јас го тестирав, на 150 mbps реален трафик искористеноста на процесорот беше 70%. На некои 200-240mpbs ке го полни до 100-ка. Имаш 200 mbps интернет дома ? Немаш. Крај на приказната. :)

Oh NO ! Антика е веќе за во музеј. :)

Мојот при пар торенти и позначителен мрежен сообраќај паѓаше како луд. Дали мојот примерок беше чурук незнам, ама не бев задоволен. DD WRT и слични магии не помогнаа.

Микротиков он ди адр сајд, бат вери повеќе паре од 2000 денаре :S

Ако постои микротик што е и маргинално поскап од 2000 денари а ги задоволува барањата на членот нека не се мисли, поискусните ќе пишат дали такво чудо постои.

Edit: Постои - hAP AC ама цената му е даалеку над 2000 ден. што е и разбирливо, ги има сите bells and whistles.
WDR3600 - антика стар модел. hap AC дефектен модел од фабрика, треба да се избегнува. Висока цена.
 
S

Sukhoi

Гостин
За подобар рутер ке треба да одвои 4000-5000. Вака со буџетот од 2к и нема некој голем избор.
Реално имате потребс од гигабит ? Ок ајде и да претпоставиме дека имате потреба, на било кој рутер од таа класа на 200+ mbps процесорот има да биде на максимално ниво. Значи реално гигабит на сон. Ете јас го тестирав, на 150 mbps реален трафик искористеноста на процесорот беше 70%. На некои 200-240mpbs ке го полни до 100-ка. Имаш 200 mbps интернет дома ? Немаш. Крај на приказната. :)
Не дека нешто се разбирам, ама по ова тврдење 90 посто од гигабитни рутери се аут. Сите имаат 600-800Mhz процесорчиња и 64-128mb ram?
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,342
4,774
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
hap AC дефектен модел од фабрика, треба да се избегнува. Висока цена.
Сигурно ги имаат средено до сега, не верувам MikroTik да остават така, никогаш не оставиле до сега :). Гигабитен рутер е добар за по дома, доколку имаш 2 - 3 PC-а локално да си префрлиш одредени работи кој што се по 20, 30, 50 гига.
(јас имам 5mbps нет дома ама користам гигабитен рутер од овие причини)
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,430
28,143
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
WDR3600 - антика стар модел. .
Гигабитен рутер со добар сигнал за 3K, што повеќе и што подобро има за таа цена?

За какви 70% збориш исто така не те разбирам?
@psyside арчерот ми е над буџет, скоро 50% над...ја гледав и таа опција но ми е некако скап (немам многу средства овој месец, јер гуми, ланци шо ти не...). микротикот исто, над буџет, освен ако неќе некој да ме пиши вересија едно 2.5К хахахаха :) гигабитни портови пишав дека би било убаво, но ако во тој ранг не ги добивам, тогаш ќе се помирам со судбината и ќе користам мегабитни портови :) повеќе ме влечи ac и dual band поддршката на шаомито (тој со 4 антени) а за мегабитните портови...oh well...би почекал уште ден два за други предлози но засега, оди накај шаоми 3 :)
Никој не спомна ништо за арчер.
 

smole

Unstoppable
18 април 2007
3,405
3,993
Шаомито со 4 антени го имам, ок домет и има и стабилен е. Ако моеш да живееш со 2 x 10/100 порти лапај го.

Од моб си местиш све јер кинески е менито.
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,665
6,663
www.mikrotikmacedonia.net
Не дека нешто се разбирам, ама по ова тврдење 90 посто од гигабитни рутери се аут. Сите имаат 600-800Mhz процесорчиња и 64-128mb ram?
Така некако испаѓа. Еве и hap AC го полни процесорот до 100-ка на околу ~500mbps. Тоа е. Маркетиншки трик.
Гигабитен рутер со добар сигнал за 3K, што повеќе и што подобро има за таа цена?

За какви 70% збориш исто така не те разбирам?
Членот сака AC рутер. Дуал бенд не му е битно, иако AC по дифолт е дуал бенд. AC функционира на 5Гхз. 70% CPU Usage во моментот. ;)

Арчер не е AC рутер. Само дуал бенд 1x1 stream. За 3к подобар избор е RB951G, отколку тој арчер.
 
Последна промена:

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,056
13,612
Гигабитен рутер со добар сигнал за 3K, што повеќе и што подобро има за таа цена?
Asus RT-AC55U каков што купи Флегма по совет и долго малтретирање на @DrMTR

Две PC-а, телевизор, блуреј, три мобилни, 5 торенти, FTP диск не го дирнаа.
Значи, прекрасен рутер, значи.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #21

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
2,996
3,403
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 9700K + Cooler Master M240L
Motherboard
Asus ROG STRIX Z390-E Gaming
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
Gigabyte GTX 1080 Ti G1 Gaming
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
@FLEGMA кај може да се најде тој рутер ?

edit: аууу дупло повеќе од буџетот...отпаѓа, за жал...
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,665
6,663
www.mikrotikmacedonia.net
Asus RT-AC55U каков што купи Флегма по совет и долго малтретирање на @DrMTR

Две PC-а, телевизор, блуреј, три мобилни, 5 торенти, FTP диск не го дирнаа.
Значи, прекрасен рутер, значи.
5к е тој. ;) Не 2к. ИMA Razlика. :D
 
  • Ја почнал/а темата
  • #23

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
2,996
3,403
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 9700K + Cooler Master M240L
Motherboard
Asus ROG STRIX Z390-E Gaming
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
Gigabyte GTX 1080 Ti G1 Gaming
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
5к е тој. ;) Не 2к. ИMA Razlика. :D
а на вересија пишуват? за другарче прашувам... :D:D:D

буџетот да, ограничен ми е, ако успеам нешто да продадам, би го зел тој рутер, ама не верувам толку брзо да се продаде...така да само ќе си воздивнувам.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,430
28,143
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Asus RT-AC55U каков што купи Флегма по совет и долго малтретирање на @DrMTR

Две PC-а, телевизор, блуреј, три мобилни, 5 торенти, FTP диск не го дирнаа.
Значи, прекрасен рутер, значи.

....

Незнам како не се разбираме, WDR3600 е осетно поефтин и одличен рутер за парите. Ова е нешто сосема друго за скоро двојно повисока цена.
 

gremlin

Unstoppable
18 октомври 2009
2,663
2,171
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 10750H
Motherboard
Intel HM470
Storage
ADATA 8200 Pro 512GB
PSU
230W
RAM
16GB DDR4 Hynix 3200Mhz
Video card
Geforce RTX 2060 6GB
Case
ASUS G712LV
Mouse
SteelSeries Sensei
Keyboard
Gigabyte Force 7
Audio
Realtek :D
Monitor
17" BOE 120Hz TN
OS
Windows 10 Pro 64Bit
Абе се зависи како и за што ќе се користи, пошто рутер со сите салтанати нема за 2-3К.

Ако битен е WiFi и прилично на тоа ќе ти биде мрежата тогаш јас би го препорачал Xiaomi.

Ако имаш ЛАН конекции и си на Близу користи си го нивниот рутер има гигабитен ЛАН (4 порти), за т-хоум може и рутерот на Psyside.

Јас пример го имам врзано Xiaomi рутерот на Близу рутерот и првиот го користам за домашната бежична мрежа а ЛАН конкециите ми се на тој Technicolor рутерот од Близу/Вип, best of both worlds за испод 3к :).
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,652
Мислења
822,540
Членови
28,294
Најнов член
silverCM
На врв Дно