1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Предложете Live USB истрибуција на Linux

Дискусија во форумот 'GNU/Linux' започната од skullmonkey, 23 Септември 2018.

 1. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,168
  3,289
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Треба да сетирам еден FreeNas но ми треба Линукс за да можам да ја видам содржината на УСБто. Пробувам со Ubuntu Live USB ама ми јавува грешки кога пробувам да бутирам. ACPI Error. Бутирав со acpi=off ама пак, ми јавува Couldn't find an interrupt end point.

  Порано имам кревано лајв сигурен сум, ама неам поим која верзија и што беше.

  Фала.
   
 2. Steam.

  Steam.
  On your way to fame

  842
  760
  31 Мај 2011
 3. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,154
  1,241
  11 Март 2011
  Пробај со Линукс Минт х86 едициja, зависи што процесор ти е НАС-от, но според мое искуство полесно бутира (веројатно поради поголема компатибилност) 32 битната од 64 битната live дистрибуција.
   
 4. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,168
  3,289
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Нема врска до насот. Правам апгрејд. Конфигурацијата од сегашниот нас ми е експортирана во .xml фајл што треба да го ставам на стикот. Под виндоус не го чита за да го ископирам.
   
 5. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,168
  3,289
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Ништо. Ова папиво не го чита стикот од насот воопшто. Не го ни регистрира коа ќе го стаам.
   
 6. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,154
  1,241
  11 Март 2011
  Ова користам (ext2fsd драјвер) за да ја читам линукс партицијата од виндовс на дуал бут системите што ги имам. Чита ext2/ext3/ext4 ...

  Ext2 File System Driver for Windows
   
  На farkizz и skullmonkey им се допаѓа ова.
 7. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,168
  3,289
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Го забораив скроз програмчево. Фала ти.
   
  На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  812
  714
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Нечита баш ext4, т.е. ја маунтира али кога ќе пробаш да ја отвориш бара формат.
   
 9. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,154
  1,241
  11 Март 2011
  Кај мене чита и пишува без проблем на ext4. Или е некој баг, некомпатибилност со верзија на Windows. Пробај реинсталирај или инсталирај претпоследна верзија

  upload_2019-6-9_6-57-18.png
   
 10. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  812
  714
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Пробав многу пати. Има некој друг софтвер?
   
 11. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,154
  1,241
  11 Март 2011
  Погорниот е бесплатен, но имаш за околу 20 евра комерцијален драјвер од Парагон софтвер што чита/запишува на ext4

  Linux File Systems for Windows | Paragon Software
   
  На Zippo му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  812
  714
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Paragon ExtFS - приложение, предоставляющее полный доступ к файловыми системам Ext2/Ext3/Ext4 в Windows. Тоа е тоа фала на помош!
   
  На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...