1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Предложете добар Андроид бокс за KODI?

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од skullmonkey, 22 ноември 2017.

 1. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,642
  2,761
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  На колега мој треба да му правам Распи за да гледа на коди ама сака и хардови да става па тоа повлекува хабови, напајања,... па ми текна дека може да му ги скратам маките со некој Медиа плеер. Предложете ми нешто што знаете дека си работи коѓшо треба до 1080p.

  Фала.
   
 2. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,183
  696
  8 Декември 2009
 3. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,642
  2,761
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Нели имаше фрки со преводи и поддршка порано? Се опраи тоа сега? Кодито за андроид добро е?
   
 4. Zippo

  Zippo
  Gaining Experience

  520
  463
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Не е проблем преводот колку што кодито е нестабилно т.е. не е тоа тоа сликата на стримовите што ќе ги гледа. Подобра варијанта би било некој torrent тракер да инсталира на боксот и да ги гледа симнатите филмови или да инсталира Popcorn Time.

  MiBox-от нема смрт, јас го користам дома. Го рутирав, инсталирав нов launcher, се ми е на англиски, коди работи, само не ми се допаѓа квалитетот на стримовите.
   
  На Bubache му/ѝ се допаѓа ова.
 5. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,642
  2,761
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  А егзодус-лајк едони и филмови од хард?
   
 6. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,183
  696
  8 Декември 2009
  Користете си quasar, можете да го врзете со голем дел од приватните и јавните тракери, и да си гледате и оригинален блуреј стрим од 50 гиги. Една брза сд картица and that's it.
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Zippo

  Zippo
  Gaining Experience

  520
  463
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Да да баш за коди за со егзодус лајк зборувам. Вака пластично објаснето, видео фајловите кои ги гледаш со егзодус лајк едони, се компресирани во h264 baseline профил со многу низок bit-rate, затоа не ми се допаѓа кодито како опција.
   
  На skullmonkey му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,183
  696
  8 Декември 2009
  Со quasar ги гледаш торентите што уствари ги симнуваш ако сакаш да гледаш од усб или било како.
   
 9. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,642
  2,761
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Многу ашкање било ова бе? :)
  Ја па викам полесно од Расберито :)
   
  На goranzoran му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,183
  696
  8 Декември 2009
  Ашкање?
  1. Инсталираш коди
  2. Му ставаш quasar
  3. Местиш од кои тракери буквално он/оф
  4. Гледаш
   
 11. Zippo

  Zippo
  Gaining Experience

  520
  463
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Сум го пробал и quasar, треба да најде квалитетни провајдери, тоа му доаѓа како солидно решение, но мене често ми се случувало провајдерите да се расипат. За мене и тебе е ок ради тоа што можеме да чачнеме нешто и да го оправиме, ама колегата ќе досаѓа.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Zippo

  Zippo
  Gaining Experience

  520
  463
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Пробај од некој позајми андроид бокс, инсталирај му PopcornTime, стави SD мемориска картичка и приклучи му бежичен маус. Доколку му се допаѓа на колегата таа варијанта нека тера.
   
 13. Astraion

  Astraion
  Unstoppable

  1,472
  2,191
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
  А мислиш ли дека ако тебе не ти се допаѓа, нема да му се допадне и на колегата?
  Може он не се замара со кој профил се компресираат и сака едноставно најпрактично решение за гледање филмови и серии како Коди.

  Попрактично и полесно решение од Коди нема. Сме дискутирале во Коди темата многу пати колку е само лесно за гледање со него.
  • Ако користи Андроид телефон си инсталира Yatse Remote и заборава на безжични мауси и тастатури
  • Си купува IPTV листа и заборава за кабловска ТВ
  • Доволен е само Covenant за да гледа шо му душа сака
  • Инсталира OpenSubtitles / Podnapisi / Titlovi.com / Subscene.com ако сака превод
  • Отвара акаунт на alluc.ee и го додава API клучот во Covenant да му вади повеќе (HD) линкови
  • Гледа инфо/кавер за секој филм и серија од IMDB, директно во Коди

  и ред други работи.
   

  Прикачени датотеки:

  123456, NecrotoX, smole и на уште 1 им се допаѓа ова.
 14. Zippo

  Zippo
  Gaining Experience

  520
  463
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Види за разлика од тебе јас не терам инает и зборувам од искуство. Кога некој бара некаква помош не гледам право како коњ и не терам по мое туку давам предлог што ми е проверена варијанта.

  Да јас и ти како долгогодишни корисници супер ќе го менаџираме коди али другар ми на кому му го инсталирав се утепа гњавејки ме.

  Незнам за тебе али несакам на сред 1080 стрим да ми се појавуваат натписи на турски или кога има многу артефакти сликата да ми се губат фрејмови.


  Испратено од Nexus 6P преку IT.mk форум апликација
   
 15. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  2,869
  2,375
  21 Јануари 2011
  Машко
  Невработен
  Таман ќе го подесиш ко што треба, нешто ќе се заебе, па пак ашкање.
   
  Krkac, Oktar и на skullmonkey им се допаѓа ова.
 16. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,253
  23,946
  4 Септември 2008
  ama kodi? ; (
   
 17. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  2,869
  2,375
  21 Јануари 2011
  Машко
  Невработен
  Неможеш ти да гледаш стримови со таков "квалитет" :D.
   
 18. moongose

  moongose
  Practice makes perfect

  1,568
  1,742
  19 Јули 2013
  Има со кинеската верзија, не работат сервисите на гугл, плус нема андроид >5, со што новите верзии од коди (>17) нема да се инсталираат. Со V3 од боксот, меѓународната што е, нема проблеми. Само тој е 60-70 долари кај кинезите, а за тие пари од таму има доста подобри од тие безимените.

  А што е до коди, што ќе му пуштиш, тоа ќе гледаш. Квалитетот не зависи од него. Ако пуштиш кино снимка од стрим, не може да очекуваш слика како од блуреј. Сакаш гледај на андроид, сакаш на пц од 3000е.
  А коди може да пушта видеа од хдд/усб/мрежна локација, .torrent фајлови, (не)легални стримови. Последните две може многу лесно и да ги наоѓа.
   
  Krkac, Astraion и на skullmonkey им се допаѓа ова.
 19. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  7,882
  11,576
  2 Август 2012
  Машко
  MINIX NEO U9-H или MINIX NEO U1
  Minix Neo U9-H Android TV Media Hub Review

  Со прекрасно "air" даљинско.
   
  На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Jedah

  Jedah
  Practice makes perfect

  863
  1,188
  6 ноември 2007
 21. Zippo

  Zippo
  Gaining Experience

  520
  463
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Барај да е до 30 евра 2ГБ РАМ S905W. И да знаеш дека 4K со тој процесор ќе оди до 30 fps.
   
 22. Jedah

  Jedah
  Practice makes perfect

  863
  1,188
  6 ноември 2007
  Јa се плашам H265 дали ќе го тера саглам, за 4K не се ни надевам ниту пак имам потреба.
  Незнам како се моќни тие чипсети и CPU-a за тој encodnig кога Intel DualCore Windows based машини мака мачат да останат sync in, обично на видеото му паѓа framerate па звук си иде нормално сликата касни и така....
   
  На Zippo му/ѝ се допаѓа ова.
 23. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,370
  3,106
  11 Декември 2008
  Машко
 24. Astraion

  Astraion
  Unstoppable

  1,472
  2,191
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
 25. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,039
  6,037
  27 Март 2014

Сподели

Вчитување...