Предложете добар Андроид бокс за KODI?

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од skullmonkey, 22 ноември 2017.

1. skullmonkey

skullmonkey Модератор

3,136
    2,254
    25 Април 2007
    Машко
    Актер
    На колега мој треба да му правам Распи за да гледа на коди ама сака и хардови да става па тоа повлекува хабови, напајања,... па ми текна дека може да му ги скратам маките со некој Медиа плеер. Предложете ми нешто што знаете дека си работи коѓшо треба до 1080p.

Фала.

2. Cika

Cika V.I.P

2,065
    546
    8 Декември 2009
  3. skullmonkey

skullmonkey Модератор

3,136
    2,254
    25 Април 2007
    Машко
    Актер
    Нели имаше фрки со преводи и поддршка порано? Се опраи тоа сега? Кодито за андроид добро е?

4. Zippo

Zippo Gaining Experience

260
    211
    22 oктомври 2014
    Data Analyst
    Не е проблем преводот колку што кодито е нестабилно т.е. не е тоа тоа сликата на стримовите што ќе ги гледа. Подобра варијанта би било некој torrent тракер да инсталира на боксот и да ги гледа симнатите филмови или да инсталира Popcorn Time.

MiBox-от нема смрт, јас го користам дома. Го рутирав, инсталирав нов launcher, се ми е на англиски, коди работи, само не ми се допаѓа квалитетот на стримовите.

На Bubache му/ѝ се допаѓа ова.
  5. skullmonkey

skullmonkey Модератор

3,136
    2,254
    25 Април 2007
    Машко
    Актер
    А егзодус-лајк едони и филмови од хард?

6. Cika

Cika V.I.P

2,065
    546
    8 Декември 2009
    Користете си quasar, можете да го врзете со голем дел од приватните и јавните тракери, и да си гледате и оригинален блуреј стрим од 50 гиги. Една брза сд картица and that's it.

На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Zippo

Zippo Gaining Experience

260
    211
    22 oктомври 2014
    Data Analyst
    Да да баш за коди за со егзодус лајк зборувам. Вака пластично објаснето, видео фајловите кои ги гледаш со егзодус лајк едони, се компресирани во h264 baseline профил со многу низок bit-rate, затоа не ми се допаѓа кодито како опција.

На skullmonkey му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Cika

Cika V.I.P

2,065
    546
    8 Декември 2009
    Со quasar ги гледаш торентите што уствари ги симнуваш ако сакаш да гледаш од усб или било како.

9. skullmonkey

skullmonkey Модератор

3,136
    2,254
    25 Април 2007
    Машко
    Актер
    Многу ашкање било ова бе? :)
    Ја па викам полесно од Расберито :)

На goranzoran му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Cika

Cika V.I.P

2,065
    546
    8 Декември 2009
    Ашкање?
    1. Инсталираш коди
    2. Му ставаш quasar
    3. Местиш од кои тракери буквално он/оф
    4. Гледаш

11. Zippo

Zippo Gaining Experience

260
    211
    22 oктомври 2014
    Data Analyst
    Сум го пробал и quasar, треба да најде квалитетни провајдери, тоа му доаѓа како солидно решение, но мене често ми се случувало провајдерите да се расипат. За мене и тебе е ок ради тоа што можеме да чачнеме нешто и да го оправиме, ама колегата ќе досаѓа.

На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Zippo

Zippo Gaining Experience

260
    211
    22 oктомври 2014
    Data Analyst
    Пробај од некој позајми андроид бокс, инсталирај му PopcornTime, стави SD мемориска картичка и приклучи му бежичен маус. Доколку му се допаѓа на колегата таа варијанта нека тера.

13. Astraion

Astraion Practice makes perfect

1,225
    1,704
    24 ноември 2012
    Машко
    Ps • Ai • Id • Ae • Pr
    А мислиш ли дека ако тебе не ти се допаѓа, нема да му се допадне и на колегата?
    Може он не се замара со кој профил се компресираат и сака едноставно најпрактично решение за гледање филмови и серии како Коди.

Попрактично и полесно решение од Коди нема. Сме дискутирале во Коди темата многу пати колку е само лесно за гледање со него.
    • Ако користи Андроид телефон си инсталира Yatse Remote и заборава на безжични мауси и тастатури
    • Си купува IPTV листа и заборава за кабловска ТВ
    • Доволен е само Covenant за да гледа шо му душа сака
    • Инсталира OpenSubtitles / Podnapisi / Titlovi.com / Subscene.com ако сака превод
    • Отвара акаунт на alluc.ee и го додава API клучот во Covenant да му вади повеќе (HD) линкови
    • Гледа инфо/кавер за секој филм и серија од IMDB, директно во Коди

и ред други работи.

Прикачени датотеки:

123456, NecrotoX, smole и на уште 1 им се допаѓа ова.
  14. Zippo

Zippo Gaining Experience

260
    211
    22 oктомври 2014
    Data Analyst
    Види за разлика од тебе јас не терам инает и зборувам од искуство. Кога некој бара некаква помош не гледам право како коњ и не терам по мое туку давам предлог што ми е проверена варијанта.

Да јас и ти како долгогодишни корисници супер ќе го менаџираме коди али другар ми на кому му го инсталирав се утепа гњавејки ме.

Незнам за тебе али несакам на сред 1080 стрим да ми се појавуваат натписи на турски или кога има многу артефакти сликата да ми се губат фрејмови.

Испратено од Nexus 6P преку IT.mk форум апликација

15. goranzoran

goranzoran Unstoppable

2,868
    2,282
    21 Јануари 2011
    Машко
    Невработен
    Таман ќе го подесиш ко што треба, нешто ќе се заебе, па пак ашкање.

Krkac, Oktar и на skullmonkey им се допаѓа ова.
  16. psyside

psyside Модератор

23,252
    22,540
    4 Септември 2008
    ama kodi? ; (

17. goranzoran

goranzoran Unstoppable

2,868
    2,282
    21 Јануари 2011
    Машко
    Невработен
    Неможеш ти да гледаш стримови со таков "квалитет" :D.

18. moongose

moongose Practice makes perfect

1,311
    1,384
    19 Јули 2013
    Има со кинеската верзија, не работат сервисите на гугл, плус нема андроид >5, со што новите верзии од коди (>17) нема да се инсталираат. Со V3 од боксот, меѓународната што е, нема проблеми. Само тој е 60-70 долари кај кинезите, а за тие пари од таму има доста подобри од тие безимените.

А што е до коди, што ќе му пуштиш, тоа ќе гледаш. Квалитетот не зависи од него. Ако пуштиш кино снимка од стрим, не може да очекуваш слика како од блуреј. Сакаш гледај на андроид, сакаш на пц од 3000е.
    А коди може да пушта видеа од хдд/усб/мрежна локација, .torrent фајлови, (не)легални стримови. Последните две може многу лесно и да ги наоѓа.

Krkac, Astraion и на skullmonkey им се допаѓа ова.
  19. FLEGMA

FLEGMA Epic

7,163
    10,414
    2 Август 2012
    Машко
    MINIX NEO U9-H или MINIX NEO U1
    Minix Neo U9-H Android TV Media Hub Review

Со прекрасно "air" даљинско.

На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Jedah

Jedah On your way to fame

760
    923
    6 ноември 2007
  21. Zippo

Zippo Gaining Experience

260
    211
    22 oктомври 2014
    Data Analyst
    Барај да е до 30 евра 2ГБ РАМ S905W. И да знаеш дека 4K со тој процесор ќе оди до 30 fps.

22. Jedah

Jedah On your way to fame

760
    923
    6 ноември 2007
    Јa се плашам H265 дали ќе го тера саглам, за 4K не се ни надевам ниту пак имам потреба.
    Незнам како се моќни тие чипсети и CPU-a за тој encodnig кога Intel DualCore Windows based машини мака мачат да останат sync in, обично на видеото му паѓа framerate па звук си иде нормално сликата касни и така....

На Zippo му/ѝ се допаѓа ова.
  23. olikomerc

olikomerc Unstoppable

4,121
    2,801
    11 Декември 2008
    Машко
  24. Astraion

Astraion Practice makes perfect

1,225
    1,704
    24 ноември 2012