• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Предлог закон "Регистриран Фрилансер"

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Zbunet

Intern
22 февруари 2021
4
4
Зошто нема некој предлог закон за сите кои се занимаваат со фрилансинг да можат тоа да го работат полегално без отварање на фирма и со тоа многу други непотребни давачки? На пример како што постои "регистриран Земјоделец" и самите си плаќаат пензиско и здравство(добро најминимум придонеси за пензија) и имаат ниски персонален данок 2% , без разлика нешто што ќе те натера да бидиш "полегален" за прифатлив % од приходот .
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
3,955
4,219
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Веќе постои, се вика "Трговец поединец", а данокот зависи од дејноста под која си регистриран.
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,331
28,687
kalco.ru
И зошто нас ни кажуваш за предлог закон? Ние не сме тие што носат закони. ;)
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

Zbunet

Intern
22 февруари 2021
4
4
Веќе постои, се вика "Трговец поединец", а данокот зависи од дејноста под која си регистриран.
Ова мислам е старо од времето на СФРЈ , ни треба нешто ново
И зошто нас ни кажуваш за предлог закон? Ние не сме тие што носат закони. ;)
општ муабет , мислам дека има многу засегнати луѓе
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
2,868
7,547
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,734
Мислења
856,283
Членови
29,738
Најнов член
Sasko mkd
На врв Дно