• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Предлог за YT convert & download

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Weeaboo

Gaining Experience
23 февруари 2020
335
302
Струга
Дали познавате софтвер што може добро да конвертира и симнува mp3 од YouTube, безразлика дали е free или кракнат? Ги имам пробано повеќето софтвери што излегуваат на Google од прва рака но или се 192kbps или fake 320.
 

Garfield'

Gaining Experience
18 јануари 2019
297
72
Blisku Berovo

acekorg

Gaining Experience
5 октомври 2010
106
140
Дали познавате софтвер што може добро да конвертира и симнува mp3 од YouTube, безразлика дали е free или кракнат? Ги имам пробано повеќето софтвери што излегуваат на Google од прва рака но или се 192kbps или fake 320.
Youtube не ни поддржува повеќе од 192 kbps така да џабе бараш 320... и да биде 320 download само непотребно ќе зафаќа повеќе меморија, репрезентацијата на снимката нема да биде попрецизна од 192kbps.
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
1,649
2,255
Битола
Ќе занемариш сѐ друго што ќе ти се предложи и/или прочиташ онлајн и ќе го даунлоадираш ова:

Најдобриот cmd line програм на годината (за мене)

Со огромен скок најдобриот програм за даунлоадирање од media sites. Најквалитетен, најбрз, најагилен, најстабилен во однос 100 пати подобар од сѐ преостанато. Даунлоадира single фајл или плејлисти. Конвертира во различни формати. Задржува квалитет при конверзија. Преименува. Сѐ што можеш да замислиш прави. Ќе си прочиташ во упатството.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

Weeaboo

Gaining Experience
23 февруари 2020
335
302
Струга
Youtube не ни поддржува повеќе од 192 kbps така да џабе бараш 320... и да биде 320 download само непотребно ќе зафаќа повеќе меморија, репрезентацијата на снимката нема да биде попрецизна од 192kbps.
Не знам колку е точно ова, но колку што знам јас YouTube со сигурност подржува 256kbps за премиум корисници а и нагоре до 320kbps.

Ќе занемариш сѐ друго што ќе ти се предложи и/или прочиташ онлајн и ќе го даунлоадираш ова
Благодариме. Вакво нешто ми требаше, ќе го тестирам и ќе пренесам импресии.
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
3,906
12,023
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
4K Download – Free and useful applications for PC, Mac and Linux

Ова симнува и плејлисти, се друго кога пробував пре година две ветуваше плејлисти ама ништо од бизнисот. Знам дека го купив тогаш 4К Видео Даунлоад, не беше тон пари и работеше топ. Многу гигабајти од Маша и Медо ги сркна ко ништо (а не ни беа за мене, ама пошто сум бил хакер, ме замолија да ги симнам... само го купив ова и го задржав хакерскиот статус).

Едит: 20 долари за бандлот од три апликации.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #7

Weeaboo

Gaining Experience
23 февруари 2020
335
302
Струга
Благодариме. Вакво нешто ми требаше, ќе го тестирам и ќе пренесам импресии.
Само што го тестирав со GUI верзијата 0.4, симнува High Quality Audio како 259kbps o_O, Medium симнува со 141kbps, разликата измеѓу двете е ~3MB vs 6MB а квалитетот не се заприметува.

4K Download – Free and useful applications for PC, Mac and Linux

Ова симнува и плејлисти, се друго кога пробував пре година две ветуваше плејлисти ама ништо од бизнисот. Знам дека го купив тогаш 4К Видео Даунлоад, не беше тон пари и работеше топ. Многу гигабајти од Маша и Медо ги сркна ко ништо (а не ни беа за мене, ама пошто сум бил хакер, ме замолија да ги симнам... само го купив ова и го задржав хакерскиот статус).

Едит: 20 долари за бандлот од три апликации.
А од овде 4K YouTube to MP3 не е freeware? Што се добива со лиценцата, или единствено не работи без нив? Најдов стари кракнати верзии од истата, верзија 3.0.0.1616, мислам е антика.

Edit: е симнав верзијата од официјалната страна, местам во опции High Quality 320kbps или Best Quality и ипак си симнува во 128kbps, претпоставувам за ова е лиценцата, иако не најдов некаде да е наведено тоа, само дека допридонесува unlimited playlists, channels, priority итн.
 
Последна промена:

Oktar

Epic
23 октомври 2012
3,906
12,023
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Само што го тестирав со GUI верзијата 0.4, симнува High Quality Audio како 259kbps o_O, Medium симнува со 141kbps, разликата измеѓу двете е ~3MB vs 6MB а квалитетот не се заприметува.А од овде 4K YouTube to MP3 не е freeware? Што се добива со лиценцата, или единствено не работи без нив? Најдов стари кракнати верзии од истата, верзија 3.0.0.1616, мислам е антика.

Edit: е симнав верзијата од официјалната страна, местам во опции High Quality 320kbps или Best Quality и ипак си симнува во 128kbps, претпоставувам за ова е лиценцата, иако не најдов некаде да е наведено тоа, само дека допридонесува unlimited playlists, channels, priority итн.
Појма немам што беше лимитот, дали број на видеа, дали должина, дали требаше да се чека, ич не ми текнува, знам дека за 20 долари набрзина си ги скратив маките. Можеби сега и смениле нешто, можеби нема лимити некои, незнам, прочепкај па пиши тука.
 

acekorg

Gaining Experience
5 октомври 2010
106
140
Не знам колку е точно ова, но колку што знам јас YouTube со сигурност подржува 256kbps за премиум корисници а и нагоре до 320kbps.
Можно е... ама се сомневам дека целиот репертоар им е така достапен... премиум од неодамна започна, а годините пред тоа нели намалуваа на 192kbps...
 

hipo

Practice makes perfect
27 јануари 2011
1,673
1,482
sistrum.mk
+1 за 4K Downloader, едноставен брз и има многу опции што и како сакаш да спуштиш и си избираш квалитет.
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,054
7,727
Скопје
Само што го тестирав со GUI верзијата 0.4, симнува High Quality Audio како 259kbps o_O, Medium симнува со 141kbps, разликата измеѓу двете е ~3MB vs 6MB а квалитетот не се заприметува.А од овде 4K YouTube to MP3 не е freeware? Што се добива со лиценцата, или единствено не работи без нив? Најдов стари кракнати верзии од истата, верзија 3.0.0.1616, мислам е антика.

Edit: е симнав верзијата од официјалната страна, местам во опции High Quality 320kbps или Best Quality и ипак си симнува во 128kbps, претпоставувам за ова е лиценцата, иако не најдов некаде да е наведено тоа, само дека допридонесува unlimited playlists, channels, priority итн.
А бе доста си запнал за тие kbps за аудио!! Ти кажа некој погоре колку/како подржуе Youtube.
Чим youtube-dl дава максимум ова
upload_2020-6-7_23-52-16.png
за аудио од една квалитетна песна од Justin Bieber ставена пред 5 месеци на Jewtube
тогаш значи тоа е тоа.
Доста со тие 320 уште еднаш ако ми спомнеш 320 kbps аудио ќе се изнервирам.
 

TheMarshal

Practice makes perfect
3 јануари 2019
1,075
1,806
Дали познавате софтвер што може добро да конвертира и симнува mp3 од YouTube, безразлика дали е free или кракнат? Ги имам пробано повеќето софтвери што излегуваат на Google од прва рака но или се 192kbps или fake 320.
Или ќе си купиш Spotify од eBay за неколку долари и ќе цепаш 4-5 месеца. Најдобра опција би ти било тоа.
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
8,969
13,517
Појма немам што беше лимитот, дали број на видеа, дали должина, дали требаше да се чека, ич не ми текнува, знам дека за 20 долари набрзина си ги скратив маките. Можеби сега и смениле нешто, можеби нема лимити некои, незнам, прочепкај па пиши тука.
Тривијални лимитирања за обичен корисник (барем јас така гледам)

08-06-2020 Activate 4K Video Downloader Premium Features _ 4K Download.pngВо бесплатната верзија има реклами кои се толку не-нападни и бенигни што програмава напросто плаче да ја купиш. Заслужено!
Ептен е нефер оваа конкретна програма да се користи пиратизирано. Не е да сум некое невинашце ама радо плаќам на интелигентни девелопери.

Овие од корпорацииве би ги пиратизирал уште 100 години :)
 
  • Ја почнал/а темата
  • #14

Weeaboo

Gaining Experience
23 февруари 2020
335
302
Струга
А бе доста си запнал за тие kbps за аудио!!

Доста со тие 320 уште еднаш ако ми спомнеш 320 kbps аудио ќе се изнервирам.
Не ме карај бе, така сум учен дека што поголем битрејт, то помалце ќе шушти траката и попријатна ќе е за слушање. Имам ваков пример ама ова е .flac, а ова е исто студиски албум но конвертиран во mp3. Колку и да кревам звук, дури и над 100 % ретко кога да трепери или шушти (секако, исто и на YouTube, се додека конвертирам во mp3, тогаш е катастрофа). Да, знаам дека може да го наречеш плацебо ефект, ама едноставно кога би споредил т.к.н. fake 320kbps (молимте без нервоза) и ова од вториов скриншот, квалитетот е небо-земја.
Исто така, конвертирав видео во mp3 што е прикачено во 4К, така да не мислам дека би имало рестрикции во битрејт.

Ти кажа некој погоре колку/како подржуе Youtube.
Во ред е што ми кажа, само не се сложив дека максимум е 192kbps, 192 e за FHD, за 4к како што читам на Google е 320.

Или ќе си купиш Spotify од eBay за неколку долари и ќе цепаш 4-5 месеца. Најдобра опција би ти било тоа.
Имам размуслувано и за таа опција, но место да се бавам со клучеви и со лиценци на претплата, се решив за овој начин.
 

TheMarshal

Practice makes perfect
3 јануари 2019
1,075
1,806
Не ме карај бе, така сум учен дека што поголем битрејт, то помалце ќе шушти траката и попријатна ќе е за слушање. Имам ваков пример ама ова е .flac, а ова е исто студиски албум но конвертиран во mp3. Колку и да кревам звук, дури и над 100 % ретко кога да трепери или шушти (секако, исто и на YouTube, се додека конвертирам во mp3, тогаш е катастрофа). Да, знаам дека може да го наречеш плацебо ефект, ама едноставно кога би споредил т.к.н. fake 320kbps (молимте без нервоза) и ова од вториов скриншот, квалитетот е небо-земја.
Пријатељу, добро MP3 колку и да пушташ гласно нема да има шум. Пример: Никогаш не сум осетил поголем шум на Spotify за разлика од Flac фајл. Разликата повеќе би рекол дека е во деталите, добиваш почисти високи тонови, tight бас и слично. :)

Секако тука игра голема улого и аудио опремата, звучниците, појачалата, DAC-овите и слично.

Инаку, nope, на YouTube битрејтот на аудиото е секогаш 192kbps, дури и на нивниот платен сервис за стримање на музика битрејтот е 256kbps. И да напоменам, голем дел од песните не ни имаат видео.

FYI: Има и разлилни формати што имаат подобар квалитет од FLAC. Не би навлегувал дали има разлика или не.
 
Остај ти што читаш од Google.
Еве youtube-dl што дава за Last Christmas од Wham! - Remastered

Погледнете го атачментот 88448

Ако има аудио со поголем битрејт, youtube-dl ќе го дадеше.
Не го лажи. Табелава ти сам си ја направил. :rolleyes:
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
8,969
13,517
Не ми се верува за што се разговара овдека.
Авид ускочи со коментари, оној се колне во 320 kb/s ама нема везе што е џоинт стерео, нема везе дали е или не е кодирано со Lame, Fraunhofer ...

Оџата да го прогласи mp3 за умрено!
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,520
2,847
Јутуб не ги чува тонските записи во mp3. Порано беа во ААЦ, сега се во опус. Чинам дека и ги рекодираа старите видеа во новите кодеци.

Секој програм што симнува во mp3 прави интерна конверзија на тонот. Ако не им го бива енкодерот или сетинзите, нема да го бива звукот па колку сака нека е битрејтот. Настрана тоа што којзнае колкупати претходно е реенкодиран звукот и во кои сѐ формати.

А ист битрејт кај опус, аац и мп3 е различна работа. Истата компресија кај опус е можна со многу помал битрејт отколку кај мп3.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,526
Мислења
822,618
Членови
28,051
Најнов член
Marko Janevski
На врв Дно