• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Предлог за велосипед

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3,214
4,423
Skopje
Banjifiko's setup  
Processor & Cooler
i7-4790/TT Contac 29
Motherboard
Gigabyte GA-Z97M-DS3H
Storage
SSD Samsung 840 Evo 120 GB + Toshiba DT01ACA300
PSU
CM 700 W Silent Pro
RAM
Kingston HyperX DDR3 1600MHz 24GB
Video card
Asus Strix GTX970
Case
TT Commander Blue LED
Mouse
A4 Bloody V7
Keyboard
Modecom MC-800W Volcano
Audio
Samson SR850 & JVC HAM55X
Monitor
Dell U2414h
OS
Windows 8.1
Ми треба предлог за велосипед од 25-30.000 денари (на ново, локална продавница). Намената му е за низ град, чат-пат до Водно и слично, а ќе го вози тинејџер. Знам дека потребна информација за одредување на големина на рам е висината на возачот, а таа е 180cm. Секој совет е добредојден.
 

Bazinga

Gaining Experience
15 септември 2012
128
101
За прв велосипед, hardtail е секогаш најдобар избор. Според висината L или XL рамка ќе треба, но сепак ќе мора да се проба на лице место. Поради коронава слабо има модели и големини. Лично преферирам северно американски брендови кои се поскапи (многу инвестираат во R&D).

Северно американски брендови:
Specialized - Rockhopper
Marin - Bobcat trail
Trek - Marlin 5, Marlin 5, Marlin 4
Некои цени се повисоки, но мислам дека за во кеш би дале попуст, со што цената ќе влезе или ќе биде нешто над 30к.
Giant е исто добар бренд, кај нас ги увезуваат TreskaSport.

Западно европски брендови (бљак):
Cube Aim pro во Probike
Ghost - било кој до 30к ги има во Номад

За додатна опрема кацига и ранец.
 

Маша

Practice makes perfect
24 април 2007
431
1,097
За прв велосипед, hardtail е секогаш најдобар избор. Според висината L или XL рамка ќе треба, но сепак ќе мора да се проба на лице место. Поради коронава слабо има модели и големини. Лично преферирам северно американски брендови кои се поскапи (многу инвестираат во R&D).

Северно американски брендови:
Specialized - Rockhopper
Marin - Bobcat trail
Trek - Marlin 5, Marlin 5, Marlin 4
Некои цени се повисоки, но мислам дека за во кеш би дале попуст, со што цената ќе влезе или ќе биде нешто над 30к.
Giant е исто добар бренд, кај нас ги увезуваат TreskaSport.

Западно европски брендови (бљак):
Cube Aim pro во Probike
Ghost - било кој до 30к ги има во Номад

За додатна опрема кацига и ранец.
Скотчињава не чинат?
 

Bazinga

Gaining Experience
15 септември 2012
128
101
Добри се, ама колку што се сеќавам повеќе се фокусираат на road рамки (геометрија) и генерално MTB моделите се за нијанса потешки. Другиве се фокусираат на MTB геометрија, подобро маневрирање на свиоци и поефикасно искачување или спуштање.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3,214
4,423
Skopje
Banjifiko's setup  
Processor & Cooler
i7-4790/TT Contac 29
Motherboard
Gigabyte GA-Z97M-DS3H
Storage
SSD Samsung 840 Evo 120 GB + Toshiba DT01ACA300
PSU
CM 700 W Silent Pro
RAM
Kingston HyperX DDR3 1600MHz 24GB
Video card
Asus Strix GTX970
Case
TT Commander Blue LED
Mouse
A4 Bloody V7
Keyboard
Modecom MC-800W Volcano
Audio
Samson SR850 & JVC HAM55X
Monitor
Dell U2414h
OS
Windows 8.1
Супер инфо. Повеќе од очекуваното. Но, мислам дека користењето ќе биде максимално casual, така да горната граница би била 30К, што значи растегање на буџетот за некои позвучни брендови не е приоритет.
За прв велосипед, hardtail е секогаш најдобар избор. Според висината L или XL рамка ќе треба, но сепак ќе мора да се проба на лице место. Поради коронава слабо има модели и големини. Лично преферирам северно американски брендови кои се поскапи (многу инвестираат во R&D).

Северно американски брендови:
Specialized - Rockhopper
Marin - Bobcat trail
Trek - Marlin 5, Marlin 5, Marlin 4
Некои цени се повисоки, но мислам дека за во кеш би дале попуст, со што цената ќе влезе или ќе биде нешто над 30к.
Giant е исто добар бренд, кај нас ги увезуваат TreskaSport.

Западно европски брендови (бљак):
Cube Aim pro во Probike
Ghost - било кој до 30к ги има во Номад

За додатна опрема кацига и ранец.
Испратено од Mi A1 преку IT.mk форум апликација
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1,081
503
Прашај во Bike market дали има изглед и шанси да го добијат Polar Mirage Sport, беше околу 20.000 мкд пред короната.

Sent from my Poco X3 using Tapatalk
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,020
3,469
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 9700K + Cooler Master M240L
Motherboard
Asus ROG STRIX Z390-E Gaming
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
Gigabyte GTX 1080 Ti G1 Gaming
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
Имам polar mirage, го зедов од онс продавничето новото кај градски парк, добро, доста добро ме служи, еве веќе 3та година. Пред тоа од пробајк земав орбеа, и сум презадоволен и од двата модели. Орбеата ми го украдоа од зграда.
 

Mao

Practice makes perfect
5 јуни 2007
1,246
1,041
Mao's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 3900X + BeQuiet Dark Rock Pro 4
Motherboard
Asus Rog Strix B450-F Gaming
Storage
Samsung Evo Plus 970 M2 nVME SSD
PSU
CM 850W M2 Silent Pro
RAM
Kingston Predator/Fury 32GB 3200Mhz
Video card
Asus Rog Strix 1070 8GB
Case
DeepCool Mattrex RGB
Mouse
Logitech G502 Hero
Keyboard
Cooler Master MK750
Monitor
Alienware 25" 240hz
OS
Win 10 Pro
Polar velosipedi se odlicni za budzet vozaci. Nudat odlicen kvalitet, dobro opremeni a poniska cena poradi toa sto se sprski brend i tamu gi sklapaat.


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
 

toplel

Practice makes perfect
18 август 2016
958
1,328
За прв велосипед, hardtail е секогаш најдобар избор. Според висината L или XL рамка ќе треба, но сепак ќе мора да се проба на лице место. Поради коронава слабо има модели и големини. Лично преферирам северно американски брендови кои се поскапи (многу инвестираат во R&D).

Северно американски брендови:
Specialized - Rockhopper
Marin - Bobcat trail
Trek - Marlin 5, Marlin 5, Marlin 4
Некои цени се повисоки, но мислам дека за во кеш би дале попуст, со што цената ќе влезе или ќе биде нешто над 30к.
Giant е исто добар бренд, кај нас ги увезуваат TreskaSport.

Западно европски брендови (бљак):
Cube Aim pro во Probike
Ghost - било кој до 30к ги има во Номад

За додатна опрема кацига и ранец.
Темава е одлична, ми побуди некои убави спомени па сега ќе треба да си купам нов точак за рекреација. Дали Marlin 5 има закочување на предниот амортизер и кој од предлозиве околу 30к има таков механизам? Исто барам фузија меѓу off-road и road точак. Не сум во тек со денешниве модели и трендови, моментално имам KROSS од пред 12 години, ама редно е да го пензионирам. Вака џабе гледам кога скоро ништо не разбирам. :confused:
 

Bazinga

Gaining Experience
15 септември 2012
128
101
Темава е одлична, ми побуди некои убави спомени па сега ќе треба да си купам нов точак за рекреација. Дали Marlin 5 има закочување на предниот амортизер и кој од предлозиве околу 30к има таков механизам? Исто барам фузија меѓу off-road и road точак. Не сум во тек со денешниве модели и трендови, моментално имам KROSS од пред 12 години, ама редно е да го пензионирам. Вака џабе гледам кога скоро ништо не разбирам. :confused:
Tи препорачувам тврдопаш (hardtail), од единствена причина што ќе можеш да искусиш многу поширок спектар на офроуд патеки (верувај желбата за авантура/рекреација само ќе се зголемува), за разлика од хибридни велосипеди (нешто меѓу MTB и Road) со кои ќе добиеш само поголема брзина на рамни површини.
Околу закочување на амортизери скоро сите имаат, за секој случај во спецификации барај lockout.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,141
Мислења
839,301
Членови
29,053
Најнов член
alek296
На врв Дно