Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Предлог за TV BOX

Ivanhoe

Intern
24 јуни 2015
55
34
Skopje
Ivanhoe's setup  
Processor & Cooler
i5-6600K CPU @ 4.3 GHz / Noctua NH-U12S
Motherboard
Gigabyte Z170-D3H
Storage
SSD: Kingston UV400 / HDD: WD Blue 1TB
PSU
Antec NEO ECO 520W bronze
RAM
Kingston 2x8 DDR4 2133MHz
Video card
Sapphire Radeon RX 480 Nitro 8GB
Case
SAMA Tank Black
Mouse
Natec Genesis CX33 gaming combo
Keyboard
Natec Genesis CX33 gaming combo
Monitor
LG IPS Led 24inch
OS
Windows 10
Здраво дечаци :) Предлог ми треба за android tv box, mini pc whatever, да го приклучам во тв и да си имам паметен телевизор со апликации со сурфање all the goodies...и да не заборавам макс до 4к поише не ми се дава...

тенкју ај лав ју :*
 

Ivanhoe

Intern
24 јуни 2015
55
34
Skopje
Ivanhoe's setup  
Processor & Cooler
i5-6600K CPU @ 4.3 GHz / Noctua NH-U12S
Motherboard
Gigabyte Z170-D3H
Storage
SSD: Kingston UV400 / HDD: WD Blue 1TB
PSU
Antec NEO ECO 520W bronze
RAM
Kingston 2x8 DDR4 2133MHz
Video card
Sapphire Radeon RX 480 Nitro 8GB
Case
SAMA Tank Black
Mouse
Natec Genesis CX33 gaming combo
Keyboard
Natec Genesis CX33 gaming combo
Monitor
LG IPS Led 24inch
OS
Windows 10

olikomerc

Unstoppable
11 декември 2008
4.807
3.723
Ѕирни го и ова не е лошо:
http://www.anhoch.com/product/37721...8-14ghz2gb-ddr38gbfullhdwifiremote-controla44

Малце офтопик:
- Не ми е јасно овие Андроид плеери, дали пуштаат MKV со DTS audio, а и преводи (sub, srt итн)?

На телефон неможев да оправам апликација да ги чита преводите со стриминг од компјутерот преку DLNA од Plex.
 

the_maker

Guru
14 август 2014
3.867
6.011
UNIVERSE
www.miui.mk
Ѕирни го и ова не е лошо:
http://www.anhoch.com/product/37721...8-14ghz2gb-ddr38gbfullhdwifiremote-controla44

Малце офтопик:
- Не ми е јасно овие Андроид плеери, дали пуштаат MKV со DTS audio, а и преводи (sub, srt итн)?

На телефон неможев да оправам апликација да ги чита преводите со стриминг од компјутерот преку DLNA од Plex.
Тој Рокчип е најниска класа што може да држи повеќе рам. Така да, добијаш бејзик Смарт експириенс..

Нејсе, боксот пушта и аудио и видео во зависност од неколку фактори:
1. Колку хардверски може да ја обработи сликата и аудиото, нели просто
2. И второ која верзија на андроид ја има во комбинација со апликацијата што ќе врти.

Е сега, 95% од све на пазарот е кинеско, а кинезите многу многу не се замараат со кажување на вистината :) нит со софтверот во принцип, така да имаш две опции генерално за тоа. Коди да ставиш со хадрверско декодирање да е вклучено, јас на пример кај Ми Боксот ставам Xposed и модул негов. Тоа треба да се провери. И второ некој плеер по нормален како VLC, со кој ќе се види што може да извади, а би требало тоа ти што бараш без проблем да го пушти некој по сериозен бокс.

Ова во кратко, мислам дека е јасно до некаде..
 

olikomerc

Unstoppable
11 декември 2008
4.807
3.723
На Али има интересни со преинсталирано и подесено Коди итн.

Последниот купец е македонец и вика дека е презадоволен.
 

the_maker

Guru
14 август 2014
3.867
6.011
UNIVERSE
www.miui.mk
На Али има интересни со преинсталирано и подесено Коди итн.

Последниот купец е македонец и вика дека е презадоволен.
Тој е истиот процесор ко Ми Бокс, но другото за таа цена е само куп пластика. Не видов дека пишува колку меморија има и резолуција. Може, пошто сум од мобилен па нема. Ако има пиши ги..
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
5.626
17.120
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D15 Chromax.black
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
MSI RTX3080 SuprimX
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS
Јас го чекам месецов да стигне, веќе има лолипоп за него а се спрема и ремикс ос.
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
11.046
18.044
Јас го чекам месецов да стигне, веќе има лолипоп за него а се спрема и ремикс ос.
@Oktar
Ти, мислам, дека имаш искуство со овие направи. Дај предложи нешто?
Моментално ги користам „споростите“ на Sony Blu Ray кој понекогаш е ужасно спор и атер за децава се нема најдено во канта. Youtube е главната болка кај мене. (заради децата)
САкам тоа да работи брзо. Другото е небитно..
 

the_maker

Guru
14 август 2014
3.867
6.011
UNIVERSE
www.miui.mk
Јас го чекам месецов да стигне, веќе има лолипоп за него а се спрема и ремикс ос.
Тоа е добра шема, ОЕМ бокс преку кикстартер. Но, тој да го набуџгаш со све таму што пише "optional" ќе стане 60-70$ минимум..
Едина предност е што е интересен проектот, и што може да се потрудат ентузијасти Remix да портираат. Тоа ќе биде супер интересно..
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
5.626
17.120
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D15 Chromax.black
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
MSI RTX3080 SuprimX
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS
Јас користам РПи2 со ОСМЦ на него и јутуб плагинот работи одлично. Понекогаш знае да заебава, се има десено 2-3 пати, гоогле да сменат нешто во АПИ-ата, ама за ден два го решаваат и имаш апдејт. Инаку има солидна брзина, за мене, побрзо од било кој тв или блуреј плеер што сум ги кликал, а како плус имаш апликација на телефон за лесна контрола и тоа функционира феноменално, а работи и каст од лаптоп, телефон и слично.
Едит: да дополнам дека РПи-то работи и како торент сервер, медиа сервер, фајл шер и плус изгледа одлично тоа кодито со Арктик Сафир скинот.

Вчера ставив опенЕЛЕК за проба, по препорака на @xaser, и вака по осет, ми делува нијанса по оштро и побрзо, најверојатно поради помалиот ос футпринт.

Пајн64 е нешто што би требало да биде ултимејт, нешто како РПи на стероиди!

Јас ич не би му ја мислел, одма би фрлил тоа блурејот и би ставил најмалку РПи, а ако ти се чека, тогаш Пајн... само пајн е прилично нова платформа и уште нема доволно комјунити за него, али за некој месец ке биде и тоа.

Едит: @the_maker, воопшто не ми искочи толку. Платив 29 долари, за појаката верзија, т.е. за таа што поддржува 4К и има два гига рам. Уредот секако има гигабит лан и мана е што има само две усб порти. Додатоците од типот њифи и блутут не ми требаат, затоа и нема зашто да ги рачунаме. Ке ми фали само кутија. Како за споредба, ХДМИ каблите што ги користам се скоро 20 евра за 1,5 метри, и такви користам два, а ова е цел уред за 29 долари.
 

the_maker

Guru
14 август 2014
3.867
6.011
UNIVERSE
www.miui.mk
Тоа све е така, но проблемот кај малите машини, без разлика од кој тип и со кој ос е меморијата. Брзината на трансферот и количината. А со содржини колку FHD и нормално повеќе, све е тоа тесно грло. Колку и да е мал футпринтот на ос-от, една апликација ќе го загуши, а да не збориме за тоа што ќе кешира интерно. Јас ти гарантирам дека 4К на све што е под тој бокс или под ми бокс, е на ивица да „брка работа“. Ако има добар андроид ќе му помогне, но нема да го спаси. И тие паметни телевизори не се паметни, туку се Featured ТВ-а, како со телефоните. Само најновиве со по 2ГБ рам и некој процесор на 1.7-2.0 ГХз вредат. Све друго подобро купи си старо, без „смарт“ и подобро ќе биде. Така и со ова, за ентузијасти е топ, и еве не сме многу што се зезаме со нив. Како и да е, технологијата станува се поевтина и подостапна..

Едит: @Oktar , тоа и го зборев.. За ентузијасти е топ уред, и јас би се играл со него. Мејнстим таа класа, само средена да не се зезаш, е над 80-90 УСД.. Како Ми Бокс-от.. Има и од 130 УСД што сум земал, друга фирма.. Топ работи, со 3-4 ГБ рам, лета.. Ама не е евтино, затоа и не ги носам.. Само за сладокусци :)
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
7.394
7.600
mikrotikmacedonia.online
Јас го чекам месецов да стигне, веќе има лолипоп за него а се спрема и ремикс ос.
Нема вградено WiFi во него, тапа е. Иако на перформанси е сосема ОК, го откажав моето. Не се ни знае како ке биде со поддршка за него. Очекувам Рпи да извадам ново подобрено моделче, со Intel Atom процесор, и едно 2 ГБ DD3 Ram, гигабит мрежа и B/G/N (AC) поддршка вградено во него.


И тие паметни телевизори не се паметни, туку се Featured ТВ-а, како со телефоните. Само најновиве со по 2ГБ рам и некој процесор на 1.7-2.0 ГХз вредат. Све друго подобро купи си старо, без „смарт“ и подобро ќе биде. Така и со ова, за ентузијасти е топ, и еве не сме многу што се зезаме со нив. Како и да е, технологијата станува се поевтина и подостапна..

Точно !
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
9.506
12.933
Ај посочете кои се најдобрите и најфјучерпруф комплетни решенија ако може.

Јас знам за Nvidia Shield TV, за Roku и за Ми бокс.
 

Heruvin

Баниран/a
5 ноември 2010
156
112
Здраво дечаци :) Предлог ми треба за android tv box, mini pc whatever, да го приклучам во тв и да си имам паметен телевизор со апликации со сурфање all the goodies...и да не заборавам макс до 4к поише не ми се дава...

тенкју ај лав ју :*

Мое ИСКУСТВО,го нарачав пред нова година,од http://www.gearbest.com/tv-box-mini-pc/pp_193367.html ,сега го користам и сум задоволен од перформансите.
100_1930.jpg
100_1931.jpg
100_1932.jpg
100_1933.jpg
100_1929.jpg

Освен цената ,праќањето е без надоместок,овде платив само 314 денари ДДВ.Сега пресметај колку е да купиш од кај нас,а колку те кошта од Кина.
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
11.046
18.044
Понекогаш знае да заебава, се има десено 2-3 пати, гоогле да сменат нешто во АПИ-ата,
Гугл стално чепка во API-ата и редовно засерува со веќе вградените апликации за Youtube. Баш онака одлучија да сменат API (од корен) и баш онака ги инвалидизираа постарите телевизори каде сега Youtube не работи никако.

Youtube е апликацијата заради која има мир во куќи. Цел ден се гледаат цртани а јас навечер, во недостаток на симнат филм, си најдувам нешто интересно и гледам.
Ете затоа најмногу се возбудувам заради Youtube :)
 

Ivanhoe

Intern
24 јуни 2015
55
34
Skopje
Ivanhoe's setup  
Processor & Cooler
i5-6600K CPU @ 4.3 GHz / Noctua NH-U12S
Motherboard
Gigabyte Z170-D3H
Storage
SSD: Kingston UV400 / HDD: WD Blue 1TB
PSU
Antec NEO ECO 520W bronze
RAM
Kingston 2x8 DDR4 2133MHz
Video card
Sapphire Radeon RX 480 Nitro 8GB
Case
SAMA Tank Black
Mouse
Natec Genesis CX33 gaming combo
Keyboard
Natec Genesis CX33 gaming combo
Monitor
LG IPS Led 24inch
OS
Windows 10
Мое ИСКУСТВО,го нарачав пред нова година,од http://www.gearbest.com/tv-box-mini-pc/pp_193367.html ,сега го користам и сум задоволен од перформансите.
Освен цената ,праќањето е без надоместок,овде платив само 314 денари ДДВ.Сега пресметај колку е да купиш од кај нас,а колку те кошта од Кина.
Ова е стварно ефтино, ако е добар топ браво...колку време го чекаше да стигне, нема царини таков булшит?

Што ме мачи мене во принцип, бидејќи телевизорот ми е усб 2.0, дата трансферот не дозволува да гледам блу реј филмови симнати од нет преку усб, екстерен хард....треба преку хдми..
Таков уред немам затоа мислев со ваква играчка...да си играм :)
Дали ќе можам рецимо: симињам филм во хд 1080п (не хдрип, бдрип итн.) го ставам екстерниот/усб-то во тв бокс-от и гледам??
Плус сакам да отворам браусер да си укључам путлокер, филмовизија, филмождери итн и да си стримам серии, филмчиња итн..без замарање со симињање чекање.....мда
 

Necromancer

Unbeatable
24 февруари 2012
4.021
5.225
Скопје

Motherboard

Gaining Experience
4 септември 2015
150
190
@Heruvin и мене ме заинтересира ова ај пушти појче инфо да го видиме некој сликче од тв ова она разбираш.
 

goranzoran

Unstoppable
21 јануари 2011
3.316
2.808
скопје
Последна промена:

Ivanhoe

Intern
24 јуни 2015
55
34
Skopje
Ivanhoe's setup  
Processor & Cooler
i5-6600K CPU @ 4.3 GHz / Noctua NH-U12S
Motherboard
Gigabyte Z170-D3H
Storage
SSD: Kingston UV400 / HDD: WD Blue 1TB
PSU
Antec NEO ECO 520W bronze
RAM
Kingston 2x8 DDR4 2133MHz
Video card
Sapphire Radeon RX 480 Nitro 8GB
Case
SAMA Tank Black
Mouse
Natec Genesis CX33 gaming combo
Keyboard
Natec Genesis CX33 gaming combo
Monitor
LG IPS Led 24inch
OS
Windows 10
  1. На ОВА не би требало ништо да сецка, според конфигурацијата има ссд на него гад дем ит :) и дуал ОС и се шо требит лол
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.260
Мислења
977.624
Членови
35.570
Најнов член
arbenneziri
На врв Дно