• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Предлог за темите во форумот С, С++

  • Ја почнал/а темата
  • #1

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Се зачестија темите во овој дел од форумот каде се бара да им се даде комплетно решение на задача во C или C++. Jас на некои од нив се обидов да им помогнам, но веќе почнаа да ме нервираат. За секоја лабораториска или домашна задача тука ќе читаме нова тема и ќе им ги решаваме на готово задчаите. Не е целта да им ги решиме ние задачите. Предлагам никој од членовите да не пишува код, туку со зборови да им се даде помош, да им се разглоби проблемот и евентуално ако е потребно да се пише псевдокод на мал дел од задачата со цел да се наведат правилно и самите да можат да си го решат.

Поздрав
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Јас се согласувам со тебе. Мојот став го кажав неколкупати и нема веќе да се повторувам.
Мојот став е ДА СЕ ПОМАГА, а НЕ ДА СЕ РЕШАВААТ задачи и да се сервираат на готово.
Поздрав!
 

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2,673
191
www.zeroscience.mk
може и да се надоградат правилата...дека не нудиме цели решенија и таквите теми да бидат избришани ;)
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
Еве го моето мислење во врска со ова. ТОТАЛНО СЕ СОГЛАСУВАМ. Како што пиша AMD_fan тука можеме да понудиме решенија во врска со тоа како да се реши проблемот, не цела задача да му ја решиме некому. Плус задачите кој се дадени за дома се дадени со цел да се научи материјата, па после да се реши домашната, односно да научиш за да решиш. Ја поддржувам идејата да се надоградат правилата на форумот во тој поглед, како што кажа LiquidWorm да се објасни дека, не нудиме целосни решенија туку помош доколку некаде се заглави.
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,441
1,217
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
може и да се надоградат правилата...дека не нудиме цели решенија и таквите теми да бидат избришани ;)
За бришење целосно и немора. Може да се упати како сам да си го реши проблемот, а веќе кога ќе почне сам да си го решава да му се даде помош каде што ќе заглави.
 

alexo

Intern
23 април 2007
169
12
Се зачестија темите во овој дел од форумот каде се бара да им се даде комплетно решение на задача во C или C++. Jас на некои од нив се обидов да им помогнам, но веќе почнаа да ме нервираат. За секоја лабораториска или домашна задача тука ќе читаме нова тема и ќе им ги решаваме на готово задчаите. Не е целта да им ги решиме ние задачите. Предлагам никој од членовите да не пишува код, туку со зборови да им се даде помош, да им се разглоби проблемот и евентуално ако е потребно да се пише псевдокод на мал дел од задачата со цел да се наведат правилно и самите да можат да си го решат.

Поздрав
И јас исто така се согласувам. Значи со 5 гласа за и 0 против се усвојува овој предлог на StenmarC StenmarCovski :rolleyes:
 

''TcM>>

Intern
6 јануари 2008
961
39
hmmm.. Pa bi sakal i jas nesto da dodadam, bidejki i jas sum malce povrzan so toa...
Kolku sto mozev da zabelezam jas bev eden od prvite koj pobara pomos za seminarska..
(pa bi go kazal moeto mislenje od moj aspekt na gledanje)....
Pa koa postirav, prvo samo ja pisav kako so mi e seminarskata, so cel mislev nekoj da mi objasni kako da ja resam vo funkcijata, zatoa sto toa osnovnoto(polesniot del) mozev mnogu lesno da go pisam sam (printf...scanf...takvi raboti), ali mene ne mi trebase toa, glavno ne znaev voopsto kako da ja pisam funkcijata, a imase i nekoi objasnuvanja koi sto voopsto ne gi svativ...Ali StenmarC najdobro mi objasni (i fala mnogu za toa), toj barem me vovede vo osnovata na toa kako da izgleda funkcijata, ponatamu sepak jas imav moi raboti dodavano za koi sum se iznamacil (mislejki :p) da gi pisam.. Sepak jas sum pocetnik i ako na nekoj mu e lesno, mene ne mi bese bas...Ali sepak uspeav pa bas se iraduvav poradi toa...

No poentata mi bese: Vo slucaj da "pak" nekoj bara da mu se resi zadacata "celosno" onda voopsto ne mora da mu se replira na nego, (a ne na primer ne resavame zadaci, bez navreda). I na primer dokolku jas bi pobaral taka cela resena zadaca, i gleam deka nikoj ne mi pisuva onda ke se otkazam jas od takvi baranja, a i ostanatite (slednite koi so bi posakale da im se resi) ne bi se potrudile da otvorat nova tema.. E sea mozda ke me svatite pogresno, ali probav kolku sto mozev podobro da se izjasnam..(i celta ne mi bese da se napregam so nikogo, nitu da navredam, pa se izvinuvam dokolku nekoj se ima navredeno)..

I taka da mojot glas e vozdrzan..........:)
 

ace_paun

Intern
15 јануари 2008
16
0
Delumno ste vo pravo. Ama jas sum pocetnik vo C, a trebat da ja napisam seminarsata, a neznam od kaj da pocnam pa zatoa ja objavuvam i ako znajt nekoj da mi pomognit neka pomognit, ako ne nemat potreba da se nervirat ednostavno neka ne odgovarat. Jas ako ja postaviv zadacata ne baram nekoj da mi ja resit cela, samo baram pomos od kaj da pocnam i fala na site so mi pomognaja (posebno na "aleksandar te" i "StenmarC")

Pozdrav i od mene
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Super idea ... nie treba na onie koi baraat pomosh da gi posochime, da im go pokazime patot do ostvaruvanjeto na problemot i naogjanje na negovo reshenie .. a ne da im go reshime problemot.. oti ako taka pravime nonstop .. onie koi postavuvaat prasanja sekogash kje se vrakjaat i nikogash nema da uspeat da napravat neshto na samo
 

MARTIN_MKD

Intern
27 ноември 2007
419
2
Јас имам еден предлог. Администраторите да направат уште еден форум каде што доброволци доброволно ќе решаваат задачи и ќе пишуваат семинарски како нели би си го печеле занаетот
хахахаха :LOL::LOL::LOL: се шегувам

ех да имаше мене некој да ми ги направи семинарските, еве на пример јас учам за готвач и кај бевте да дојдите да ми ги направите манџите

хахахах :LOL::LOL::LOL: пак се шегувам

и јас сум да се помогне но не до тој степен еве ја задачата ај некој ако знае нека го напише кодот

Еве ја мојата задача за семинарска: Си биле две баби и две жаби, првата жаба била производ од функцијата ........ хахахахаха

П.С. Ако некој знае нека го напише кодот
 

S

pwnz0r1lla
8 март 2007
1,550
52
www.it.com.mk
Mi dojde idejava gledajki deka ushte se pochnuvaat vakvi temi: Da pochneme tema 'Shkolski primeri/reshenija' kade bi gi stavile site mozhni primeri shto kje gi najdeme?
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
Mi dojde idejava gledajki deka ushte se pochnuvaat vakvi temi: Da pochneme tema 'Shkolski primeri/reshenija' kade bi gi stavile site mozhni primeri shto kje gi najdeme?
:bravo::bravo:Ја имаш мојата поддршка за ова, темата би можела да се стави во делот едукација. Сепак вие како администратори го имате последниот збор :))
 

vasildb

Intern
17 април 2007
209
6
Добра идеја, а знаете каков бизнис се прави со продавање на школски примери за испити и колоквиуми?
Ќе бидат злоупотребувани трудовите на членовите на форумов.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,741
Мислења
856,549
Членови
29,747
Најнов член
Mitra1987
На врв Дно