• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Предлог за текст едиторот

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

schrepfler

Intern
10 април 2007
12
0
Би било интересно ако текст едиторот поддржува внесување на програмски код со форматирање и бои. На еден друг форум го користевме модулот gesci меѓутоа не знам дали е компатибилен со vBulletin.
Поздрав
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
На VBulletin има тагови за PHP, HTML и CODE, мене ми делуваат ок, неверувам дека некој кодира директно во текст едиторов на форумов така да, не би требало да има проблеми :)

Ако сакаш, постирај линк до тој модул може да го разгледаме :)
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

schrepfler

Intern
10 април 2007
12
0
Пред се значи го згрешив името, точното е geshi и официјалниот сајт е http://qbnz.com/highlighter
Искрено речено немам искуство со vBulletin така да можеби постои веќе некој мод за да се додаде лесно меѓутоа тука можеби веќе вие повеќе ги знете сајтовите што се занимаваат со vBulletin. Сепак и да нема, би требало да е доволно генеричен механизам за да може лесно да се интегрира. Поздрав
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Благодарам за идејата :) Има можност за имплементирање на GeSHi.
Најверојатно ќе биде средено во најскоро време и за тоа ќе бидете известени ;)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,734
Мислења
863,561
Членови
30,069
Најнов член
Кристина Ставрева
На врв Дно