1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Предлог за таблет

Дискусија во форумот 'Преносни компјутери и таблети' започната од Lembo, 25 Април 2020.

Тагови:
 1. Lembo

  Lembo
  Intern

  1
  0
  24 Април 2020
  Машко
  Здраво на сите, имам потреба од таблет. Цената која што можам да си ја дозволам е до 12,000. Екранот да биде минимум 10 инчен. Ќе го користам за една онлајн апликација и за Microsoft Office. Ви благодарам на предлозите.
   
 2. Ragnar

  Ragnar
  Practice makes perfect

  996
  1,081
  9 Декември 2015
  Машко
  Овој го земав пред 2 месеци. Задоволен сум иако искрено не сум користел Офис на него. За малку ќе земев поскап модел за 3000 денари исто Самсунг ама со можност за ставање СИМ картичка. Кога размислив сфатив дека е сосема излишно да има СИМ.
   
  На milepopanov и MadBuldog им се допаѓа ова.
 3. milepopanov

  milepopanov
  Intern

  21
  22
  17 Февруари 2018
  Машко
  еве ти кинеско :) Huawei MediaPad T5 10 треба да е 12000 денари кај нас
  али samsung е стварно добар ккао сто кажа Ragnar
  на тебе е изборот
  поздрав
   
  На Ragnar му/ѝ се допаѓа ова.
 4. nikola_bb

  nikola_bb
  Gaining Experience

  310
  71
  14 Август 2009
  Нели е 2гб рам и 32гб меморија онака минимум за денешни услови?
   
 5. Astro

  Astro
  Guru

  6,755
  9,466
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Како бе брат излишно да има СИМ?
   
 6. Ragnar

  Ragnar
  Practice makes perfect

  996
  1,081
  9 Декември 2015
  Машко
  Па секогаш си со мобилен.:) Единствено би ти користел ако имаш слушалки и те мрзи да го бараш мобилниот (ама тогаш ќе бидеш врзан за слушалките или па ќе мора на спикер да зборуваш). Ова е за дома, а надвор кој би излегувал со таблет, а без мобилен? Не можеш 10 инчи (т.е. 10.1 е само екранот) во џеб да ги ставаш. Башка кој ќе менува СИМ картички, вади ставај. И да постои некоја теоретска ситуација каде што би ти користело тоа што има СИМ, дали тоа оправдува 20-25% повисока цена?
   
  Последна промена: 25 Април 2020
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 7. mackod

  mackod
  Intern

  22
  23
  28 oктомври 2016
  +1 за Самсунг Галакси Таб А 2019. Го имам некои два месеци. Добра батерија околу 9-10ч СоТ, дефинитивно најдобар 10' екран за парите. Леново, Хуавеи или било кој бренд што можеш да го најдеш кај нас за таа цена е очај во поглед на екран. Таблет со 3ГБ рам за таа цена тешко дека ќе најдеш, освен едно Леново М10 мислам дека беше. Ми беше и мене во опција ама се откажав веднаш само што прочитав 2-3 рецензии.

  Sent from my Mi MIX 3 using Tapatalk
   
  На Скоти и Ragnar им се допаѓа ова.
 8. despotovikj

  despotovikj
  On your way to fame

  1,057
  516
  7 Март 2014
  Машко
  Малце е лош период за купување таблет, нема нешто голем избор во МК, освен некој модел на Samsung ете пример Таб 2019, како што гледам и го нема нешто многу на залиха.Мое размислување е да почекаш ако не ти се брза многу, гледам Шаоми и Хуавеи вадат буџет таблети па види.
   
 9. liduda

  liduda
  Intern

  23
  37
  9 Јули 2019
  Машко
  Во тој ценовен опсег шо би се рекло овој Samsung ти е "најдобро" нешто моментално имајќи предвид и пандемија и се.

  Од друга страна моите 5 центи се следни: Доколку апликацијата што ти треба ја има и за iOS секогаш ама секогаш би препорачал iPad во твојов случај Mini. Знам дека цената е дупла меѓутоа сметај на тоа дека ќе го користиш дупло подолго а iOS ќе ти стане најдобар другар. Сите Microsoft апликации работат беспрекорно. Се разбира сите имаме различен буџет за различни ствари и гаџети. Чисто за споредба jас купив Nexus 2012 своевремено, братучедот iPad речиси истовремено, неговиот уште тера, син му го користи и мука нема. Мојот Nexus за жал e неупотреблив по само 2 години.
   
 10. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,239
  3,631
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  Не се погоди Нексус кецот (2012), јас го имам 2013ка моделот од октомври 2013та, освен што го скрши екранот ќерка ми лани, и го сменив од ибеј, уште тера сосема солидно. Многу добро се погоди моделов.
  Испратено од Pixel 3 XL преку IT.mk форум апликација
   
  На stefan_off му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...