1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Предлог за таблет

Дискусија во форумот 'Преносни компјутери и таблети' започната од BlueBaron, 7 oктомври 2019.

 1. BlueBaron

  BlueBaron
  Gaining Experience

  184
  143
  19 Јануари 2016
  Машко
  Студент
  Па вака сега, се мислев на почеток да земам е-читач за факултет, но бидејќи повеќето книги ми се у ПДФ формат и имаат премногу графови, слики, формули - претпоставувам (од тоа што слушам) дека е-читач не би бил нај идеален во таа ситуација.

  Е сега се мислам за некој таблет до 200е, па сакав да видам ваше мислење. Најбитно е таблетот да држи батерија што подолго и бидејќи ќе се чита на него да има нешто подобар екран. Фала однапред.
   
 2. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,602
  4,537
  23 Јуни 2015
  Машко
  Само Самсунг таблети, со тоа што ќе мора да зголемиш буџет. Т590 е мој предлог како минимум, следен би бил Т720.
   
 3. Vlatzki

  Vlatzki
  Gaining Experience

  1,258
  296
  1 Мај 2008
  Самсунг таблетите се добри, имаат одличен приказ на екранот а и батериите им траат скоро цел ден со активно користење (кога е нов таблетот, секако).

  Само имај на ум дека овие таблети исто така имаат многу нежни екрани, внимавај да не ти падне, пошто екраните се поприлично скапи.

  Обавезно земи си и футрола за таблетот.
   
  На Peceto му/ѝ се допаѓа ова.
 4. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,547
  1,010
  28 ноември 2015
  Машко
 5. psy-galactic

  psy-galactic
  Intern

  16
  9
  30 Март 2009
  Јас како премногу задоволен корисник на Samsung Tab S2 8.0, би ти препорачал да биде било кој Samsung Tab S3,4,5e тие се тие премиум верзии.
   
 6. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,547
  1,010
  28 ноември 2015
  Машко
 7. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,262
  691
  9 Мај 2012
  Машко
  Samsung или iPad pro било кои од овие за бруцоши факутетлии
   
 8. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,262
  691
  9 Мај 2012
  Машко
  8инч е премамл за факутетлии туку над 10инч му треба
   
 9. Sephiroth

  Sephiroth
  Баниран/a

  3,492
  2,516
  14 Мај 2008
  Машко
  Дечки, ќе ја украдам темата.

  Дали постои таблет што е water resistant или барем splash resistant и да е 10 инчи? Ќе се користи за гледање Netflix/PLEX во околина кај што може да биде прснат со вода или несакајќи потопен 10-20цм.
   
 10. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,547
  1,010
  28 ноември 2015
  Машко
  8 инчи е таман се фаќа во ташниче. 10 инчи ептен треба да имаш потреба и не е толку портабилен.
   
 11. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,262
  691
  9 Мај 2012
  Машко
  Па не е баш така како што мислиш, сум видел стунденти со 10 инч и си ужива
   
 12. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,547
  1,010
  28 ноември 2015
  Машко
  Едно е да видиш друго е да примениш, имаш 10 инчи таблет исто од xiaomi а спрема спецификации таков нема рамен.
   
  На Скоти му/ѝ се допаѓа ова.
 13. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,226
  1,515
  5 oктомври 2007
  Машко
  Потопен 10~20см.... Вакво нешто не постои. Ако се користи близу ваква опасност обавезно во водоотпорна кесичка.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
 14. Peceto

  Peceto
  Gaining Experience

  61
  65
  24 Јули 2012
  Машко
  Eeee isto i jas taka barav tablet ... za vo kadichka :D.
  Si ja zimash futrolata i tabletot ti e vodootporen :
  19.04.6001-20 ROLINE Water resistant Tablet case
   
 15. Taurus

  Taurus
  Модератор

  2,329
  982
  13 oктомври 2007
  Машко
  UI Designer
  Има, имам работено дизајн кој ќе се користи на таков таблет, водоотпорен, отпорен на удари, добар брајтнес за користење на јако сонце.... Обично се доста поскапи, се користат за професионална работа, обично идат со windows на нив.... незнам дали има некој од овие и кај нас....

  Best rugged tablets of 2019: Water resistant, drop-proof and shockproof slates | TechRadar
   
 16. RoninMK

  RoninMK
  Gaining Experience

  121
  117
  20 Април 2016
  Машко
  Незнам баш за тие марки и модели ама има Rugged таблети и кај нас... цените се доста високи, пошто се наменети исклучиво за фирми за теренска работа.
  Обично одат за големи компании во пакет со некој специјализиран софтвер.
  Кој сака повеќе инфо или конкретни модели нека ми пише во ПП ќе му обезбедам инфо.
   
 17. Sephiroth

  Sephiroth
  Баниран/a

  3,492
  2,516
  14 Мај 2008
  Машко
  Значи обичен таблет + специјална футрола му е мајката. Фала дечки
   

Сподели

Вчитување...