• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Предлог за таблет

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Blagojche77

Intern
23 декември 2016
16
3
Здраво пријатели!
Јас сум студент и имам доста електронски материјали за учење. Бидејќи неможам цело време да седам пред лап топ и да читам од него имам потреба од таблет. Па би сакал да Ве прашам за предлог таблет кој ќе биде со пристојна цена и што ќе ми заврши работа за потребата наведена погоре.
Ви благодарам!
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,778
11,084
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Само за читање на материјали?
Ако да, тогаш барајминимум 8 инчен 1280 х 800 или 1024 резолуција за читање. 1024 х 700 не чини.
 

JensenInterceptor

Gaining Experience
28 ноември 2015
577
221
Скопје
tunephp.blogspot.com
JensenInterceptor's setup  
Processor & Cooler
i5-7500 Kabylake
Motherboard
Asus Prime b250m plus
Storage
1TB HDD Western Digital
PSU
Cooler Master 500 Watt
RAM
16 GB, DDR 4, 2133 MHz, Non-ECC, DIMM, CL15
Video card
GeForce GTX 1050 2B
Case
Cooler Master Elite 343
OS
Dual boot: Ubuntu 16.04, Windows 10
Користам Нексус 7. Малце бавен е, ама врши работа.
Или можеби да пробаш Амазон Киндл. Само го нема во МК. Ќе треба од Интернет да го купиш.
 

mikac

Intern
12 декември 2014
21
16
mikac's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4790 Haswell, Xigmatek Tyr SD964B
Motherboard
GIGABYTE GA-Z97X-Gaming 3
Storage
SAMSUNG 840 EVO 250bg + WD Green 2TB
PSU
RIOTORO 750 W 80 PLUS ENIGMA G2
RAM
Kingston HyperX Beast 2x8GB DDR3 2400
Video card
GIGABYTE GV-N970G1 GAMING-4GD GeForce GTX 970 4GB
Case
Zalman Z5
Mouse
A4Tech F4
Keyboard
Logitech K120
Audio
onboard
Monitor
Dell S2340L 23"
OS
Windows 10, X64

JensenInterceptor

Gaining Experience
28 ноември 2015
577
221
Скопје
tunephp.blogspot.com
JensenInterceptor's setup  
Processor & Cooler
i5-7500 Kabylake
Motherboard
Asus Prime b250m plus
Storage
1TB HDD Western Digital
PSU
Cooler Master 500 Watt
RAM
16 GB, DDR 4, 2133 MHz, Non-ECC, DIMM, CL15
Video card
GeForce GTX 1050 2B
Case
Cooler Master Elite 343
OS
Dual boot: Ubuntu 16.04, Windows 10
Мислам дека да користиш таблет за куцање или читање и притоа да поддржува само една задача во дадено време е без смисла. Затоа треба повеќезадачен(multitasking) таблет?

Ај препорачајте некој до 9-10 илјади, ако има таков воопшто?

Ацер Икониа со Виндоус 10? Anhoch PC Market Online - Tablet PC Acer Iconia Tab W3-810 Z2760/2GB/32GB/WiFi/BT/8" HD/Win8

На пример да можам два прозори да мењам цело време. Едниот ми е за куцање другиот ми е на пример Гугл Хром и читам нешто од интернет. И во секое време можам да побарам од Интернет нешто и да си запишам белешки во другиот прозор, на пример уредник за текст.
 

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
806
494
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Tешко дека ќе запишуваш забелешки на таблет... побрзо ќе ти биде да ги запишуваш на лист хартија па потоа кога ќе повторуваш и рецензираш она што си прочитал (доколку си од тие) да го куцаш на машина (мислам лап топ или PC) (е сега не сум имал Андроид 7 и не можам да говорам од искуство со работење на поделен екран). Мојот моментално е: Samsung galaxy tab 3 sm-t310. Го земав од Сет пред 4 години окулу 10к. Значи ако земаш нешто гледај да биде минимум 16GB ROM. Батеријата се покажа супер солидна. издржа 3 години и ќе издржеше повеќе доколку цела една година не дозволував моите да играат Bubble Witch Saga и такви ми ти глупости. И би те советувал за Андроид а не Win ама тоа е прашање на личен вкус.
 

darkomak24

Intern
28 февруари 2017
4
2
Јас би ти препорачал paperwhite kindle од Amazon. Го има и кај нас (мислам во анхоч) ама е поприлично скап. Најпаметна варијанта би ти било ако имаш некој да ти го донеси.
 

stefano

Gaining Experience
8 декември 2016
171
233
Пошто немаш напишано, размисли за некој кинез како Teclast. Јас ја имам верзијата 10 инчи, одлична алуминиум изработка, 3/64 GB, dual boot (windows 10 и android), одлична (retina) резолуција 2048х1536, intel чипсет. Сосема солиден за цената 160$ од gearbest плус ми помина без царина. Едно време имаше и кај нас по амц, анхоч и слични.
Слични на овој се Onda и Chiwu марките но неможам ништо од лично искуство да кажам за нив.
 

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,430
3,745
Скопје
Јас би ти препорачал paperwhite kindle од Amazon. Го има и кај нас (мислам во анхоч) ама е поприлично скап. Најпаметна варијанта би ти било ако имаш некој да ти го донеси.
Премал е за PDF читање. Под 10 инчен не му врши работа плус андроид за да чита и ПДФ формат. А за куцање тешко да заврши работа со таблет.
 

darkomak24

Intern
28 февруари 2017
4
2
Премал е за PDF читање. Под 10 инчен не му врши работа плус андроид за да чита и ПДФ формат. А за куцање тешко да заврши работа со таблет.
PDF не е идеален за читање на kindle, али можи да го конвертира во mobi или epub мн лесно.
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,128
3,634
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + Cooler Master M240L | AMD R9 5950X
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
EVGA FTW 3080
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
јас му понудив ајпад 3 од оглас шо ми е....
 

Deksa

On your way to fame
9 февруари 2012
785
558
Ја најдов темава и викам ај да не отворам нова :)
Ве молам за мала помош.... Ми треба таблет со Windows на кој ќе уклучам wifi маус за шифтање 2 прозорци од Chrome, повремено web search, и можеби повремено да искуцам некој текст (не многу).
Дајте некој предлог да не е многу скапо до кај 150-200еу и да е некој проверен бренд, тој горе од колегата интересно изгледа:
Anhoch PC Market Online - Tablet PC Acer Iconia Tab W3-810 Z2760/2GB/32GB/WiFi/BT/8" HD/Win8
или пак овој:
Anhoch PC Market Online - Tablet PC HP Pro 408 Z3736F/2GB/64GB/8" 1280x800 Touchscreen/BT/2xCam/Win8.1Pro
Благодарам однапред!
 

Jovan2389

On your way to fame
22 април 2013
718
702
Штип
Jovan2389's setup  
Processor & Cooler
I5 6300 HQ
Storage
1TB ; M.2 SSD Kingston 120GB
RAM
8 GB
Video card
NVIDIA Gtx 950m Gddr5 4GB
Case
Lenovo Ideapad 700-15isk
Mouse
SteelSeries Rival 300
Monitor
Lenovo Ideapad 700-15isk
OS
Windows 10
Ја најдов темава и викам ај да не отворам нова :)
Ве молам за мала помош.... Ми треба таблет со Windows на кој ќе уклучам wifi маус за шифтање 2 прозорци од Chrome, повремено web search, и можеби повремено да искуцам некој текст (не многу).
Дајте некој предлог да не е многу скапо до кај 150-200еу и да е некој проверен бренд, тој горе од колегата интересно изгледа:
Anhoch PC Market Online - Tablet PC Acer Iconia Tab W3-810 Z2760/2GB/32GB/WiFi/BT/8" HD/Win8
или пак овој:
Anhoch PC Market Online - Tablet PC HP Pro 408 Z3736F/2GB/64GB/8" 1280x800 Touchscreen/BT/2xCam/Win8.1Pro
Благодарам однапред!
Acer-от е стар модел 3+ години, HP-то има солиден ипс екран со солиден брајтнес, но некако цената ми изгледа висока, незнам за таблет денес малце е тежок изборот, ретко кој таблет има 3гб рам и full hd,иако виндоус таблетите работат прилично мазно но батеријата трае ногу помалку за разлика од андроид.
Мој предлог -
Mi Pad 16 GB
или за повеќе пари -
Anhoch PC Market Online - Tablet PC Microsoft Surface 2 Quad Core/2GB Ram/64GB SSD/10.6" Full HD/WiFi/BT 4.0/Win RT 8.1
 

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,430
3,745
Скопје
И? Во колку проценти од случаите PDF-то личи на нешто? И обично ако го најдеш во mobi/epub верзија, тогаш и PDF-то ако се конвертира е солидно. Проблемот е ако го нема во mobi/epub (тоа значи е ептен комплициран внатре, или погрешно тагиран, или е целиот битмапа!), тогаш мошне веројатно е дека при конвертирање се добива булшит...
Него iPad Air е СУПЕР за PDF-а. Ама неверојатно колку добро се чита...
 

Harrabed

Practice makes perfect
22 април 2013
1,370
1,430
Не се исплаќа во 2017 да ссе дава толку пари за сурфејс 2ка... Windows RT играчка софтвер...

За тие 14к има целосно Windows фунцкионален таблет со метална шасија

Јас би препорачал ова, дури вишок пари ќе му останат.

Cube iwork1x 2 in 1 Tablet PC-221.99 Online Shopping| GearBest.com

За некогава намена ќе му биде идеален.
 

Jovan2389

On your way to fame
22 април 2013
718
702
Штип
Jovan2389's setup  
Processor & Cooler
I5 6300 HQ
Storage
1TB ; M.2 SSD Kingston 120GB
RAM
8 GB
Video card
NVIDIA Gtx 950m Gddr5 4GB
Case
Lenovo Ideapad 700-15isk
Mouse
SteelSeries Rival 300
Monitor
Lenovo Ideapad 700-15isk
OS
Windows 10
Не се исплаќа во 2017 да ссе дава толку пари за сурфејс 2ка... Windows RT играчка софтвер...

За тие 14к има целосно Windows фунцкионален таблет со метална шасија

Јас би препорачал ова, дури вишок пари ќе му останат.

Cube iwork1x 2 in 1 Tablet PC-221.99 Online Shopping| GearBest.com

За некогава намена ќе му биде идеален.
Не видов дека е RT, МИ имаат виндоус таблет кој добро изгледа и ветува за парите повеќе инфо куде мејкер.
 

darkomak24

Intern
28 февруари 2017
4
2
И? Во колку проценти од случаите PDF-то личи на нешто? И обично ако го најдеш во mobi/epub верзија, тогаш и PDF-то ако се конвертира е солидно. Проблемот е ако го нема во mobi/epub (тоа значи е ептен комплициран внатре, или погрешно тагиран, или е целиот битмапа!), тогаш мошне веројатно е дека при конвертирање се добива булшит...
Него iPad Air е СУПЕР за PDF-а. Ама неверојатно колку добро се чита...
Не знам со како tool до сеа си конвертирал, али јас со calibre (го има за сите OS) сум ковертирал од PDF во epub и mobi и обратно без никаков проблем. А иначе да се сложвам дека Hero iPad Air e супер за PDF
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,778
11,084
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
  • Ми се допаѓа
Реакции: marv

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,577
2,940
Од искуство би рекол дека Асус не ги бива за таблети.
Подобро погледни Леново, далеку поквалитетни се.
Уште еден плус за Леново. 2 комада Асуси за 1 година отидоа јабана, батерии, копчиња, џекови. Леново од 2015, може и порано сеуште е топ, само еднаш мењат усв џек, ради малтретирање и играње на пуњач.

Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
 

Benedicta

Gaining Experience
7 декември 2017
96
62
Дечки дајте предлог за таблет. Ќе ми треба за youtube, читање документи и чат-пат за запишување нешто. Имам лаптоп, ама таблетот за некои нешта е попрактичен.
Доколку некој продава зачуван таблет може слободно да ме исконтактира. И тоа ми е опција исто.
Дечки дајте предлог за таблет. Ќе ми треба за youtube, читање документи и чат-пат за запишување нешто. Имам лаптоп, ама таблетот за некои нешта е попрактичен.
Доколку некој продава зачуван таблет може слободно да ме исконтактира. И тоа ми е опција исто.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,752
Мислења
856,681
Членови
29,749
Најнов член
dukata
На врв Дно