1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Предлог за таблет

Дискусија во форумот 'Преносни компјутери и таблети' започната од Blagojche77, 9 Февруари 2017.

1. Blagojche77

Blagojche77
    Intern

10
    0
    23 Декември 2016
    Машко
    Здраво пријатели!
    Јас сум студент и имам доста електронски материјали за учење. Бидејќи неможам цело време да седам пред лап топ и да читам од него имам потреба од таблет. Па би сакал да Ве прашам за предлог таблет кој ќе биде со пристојна цена и што ќе ми заврши работа за потребата наведена погоре.
    Ви благодарам!

2. Astro

Astro
    Guru

6,660
    9,344
    20 Јуни 2012
    Машко
    ERP Consultant, MCSA, SQL
    Само за читање на материјали?
    Ако да, тогаш барајминимум 8 инчен 1280 х 800 или 1024 резолуција за читање. 1024 х 700 не чини.

На Kliment123 и Blagojche77 им се допаѓа ова.
  3. JensenInterceptor

JensenInterceptor
    Gaining Experience

576
    220
    28 ноември 2015
    Машко
    Користам Нексус 7. Малце бавен е, ама врши работа.
    Или можеби да пробаш Амазон Киндл. Само го нема во МК. Ќе треба од Интернет да го купиш.

На Blagojche77 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. mikac

mikac
    Intern

19
    16
    12 Декември 2014
    Машко
    Anhoch PC Market Online

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

5. JensenInterceptor

JensenInterceptor
    Gaining Experience

576
    220
    28 ноември 2015
    Машко
    Мислам дека да користиш таблет за куцање или читање и притоа да поддржува само една задача во дадено време е без смисла. Затоа треба повеќезадачен(multitasking) таблет?

Ај препорачајте некој до 9-10 илјади, ако има таков воопшто?

Ацер Икониа со Виндоус 10? Anhoch PC Market Online - Tablet PC Acer Iconia Tab W3-810 Z2760/2GB/32GB/WiFi/BT/8" HD/Win8

На пример да можам два прозори да мењам цело време. Едниот ми е за куцање другиот ми е на пример Гугл Хром и читам нешто од интернет. И во секое време можам да побарам од Интернет нешто и да си запишам белешки во другиот прозор, на пример уредник за текст.

На Kliment123 и Blagojche77 им се допаѓа ова.
  6. Глупав

Глупав
    Gaining Experience

397
    188
    20 Април 2008
    Машко
    Tешко дека ќе запишуваш забелешки на таблет... побрзо ќе ти биде да ги запишуваш на лист хартија па потоа кога ќе повторуваш и рецензираш она што си прочитал (доколку си од тие) да го куцаш на машина (мислам лап топ или PC) (е сега не сум имал Андроид 7 и не можам да говорам од искуство со работење на поделен екран). Мојот моментално е: Samsung galaxy tab 3 sm-t310. Го земав од Сет пред 4 години окулу 10к. Значи ако земаш нешто гледај да биде минимум 16GB ROM. Батеријата се покажа супер солидна. издржа 3 години и ќе издржеше повеќе доколку цела една година не дозволував моите да играат Bubble Witch Saga и такви ми ти глупости. И би те советувал за Андроид а не Win ама тоа е прашање на личен вкус.

Kliment123, Blagojche77 и на JensenInterceptor им се допаѓа ова.
  7. darkomak24

darkomak24
    Intern

4
    2
    28 Февруари 2017
    Машко
    Јас би ти препорачал paperwhite kindle од Amazon. Го има и кај нас (мислам во анхоч) ама е поприлично скап. Најпаметна варијанта би ти било ако имаш некој да ти го донеси.

8. stefano

stefano
    Gaining Experience

171
    232
    8 Декември 2016
    Пошто немаш напишано, размисли за некој кинез како Teclast. Јас ја имам верзијата 10 инчи, одлична алуминиум изработка, 3/64 GB, dual boot (windows 10 и android), одлична (retina) резолуција 2048х1536, intel чипсет. Сосема солиден за цената 160$ од gearbest плус ми помина без царина. Едно време имаше и кај нас по амц, анхоч и слични.
    Слични на овој се Onda и Chiwu марките но неможам ништо од лично искуство да кажам за нив.

9. kirev

kirev
    Unstoppable

5,297
    3,702
    31 Мај 2010
    Машко
    ICT ветеран
    Премал е за PDF читање. Под 10 инчен не му врши работа плус андроид за да чита и ПДФ формат. А за куцање тешко да заврши работа со таблет.

Harrabed, Blagojche77 и на Astro им се допаѓа ова.
  10. darkomak24

darkomak24
    Intern

4
    2
    28 Февруари 2017
    Машко
    PDF не е идеален за читање на kindle, али можи да го конвертира во mobi или epub мн лесно.

11. kirev

kirev
    Unstoppable

5,297
    3,702
    31 Мај 2010
    Машко
    ICT ветеран
    Си видел резултат од таква операција?

12. spiritBreaker

spiritBreaker
    Unstoppable

2,862
    3,288
    27 oктомври 2015
    Машко
    g4m3R
    јас му понудив ајпад 3 од оглас шо ми е....

На Astro и kirev им се допаѓа ова.
  13. Deksa

Deksa
    Gaining Experience

548
    389
    9 Февруари 2012
    Машко
    Ја најдов темава и викам ај да не отворам нова :)
    Ве молам за мала помош.... Ми треба таблет со Windows на кој ќе уклучам wifi маус за шифтање 2 прозорци од Chrome, повремено web search, и можеби повремено да искуцам некој текст (не многу).
    Дајте некој предлог да не е многу скапо до кај 150-200еу и да е некој проверен бренд, тој горе од колегата интересно изгледа:
    Anhoch PC Market Online - Tablet PC Acer Iconia Tab W3-810 Z2760/2GB/32GB/WiFi/BT/8" HD/Win8
    или пак овој:
    Anhoch PC Market Online - Tablet PC HP Pro 408 Z3736F/2GB/64GB/8" 1280x800 Touchscreen/BT/2xCam/Win8.1Pro
    Благодарам однапред!

14. darkomak24

darkomak24
    Intern

4
    2
    28 Февруари 2017
    Машко
    Да.

15. Jovan2389

Jovan2389
    On your way to fame

696
    665
    22 Април 2013
    Машко
    Acer-от е стар модел 3+ години, HP-то има солиден ипс екран со солиден брајтнес, но некако цената ми изгледа висока, незнам за таблет денес малце е тежок изборот, ретко кој таблет има 3гб рам и full hd,иако виндоус таблетите работат прилично мазно но батеријата трае ногу помалку за разлика од андроид.
    Мој предлог -
    Mi Pad 16 GB
    или за повеќе пари -
    Anhoch PC Market Online - Tablet PC Microsoft Surface 2 Quad Core/2GB Ram/64GB SSD/10.6" Full HD/WiFi/BT 4.0/Win RT 8.1

На Deksa му/ѝ се допаѓа ова.
  16. kirev

kirev
    Unstoppable

5,297
    3,702
    31 Мај 2010
    Машко
    ICT ветеран
    И? Во колку проценти од случаите PDF-то личи на нешто? И обично ако го најдеш во mobi/epub верзија, тогаш и PDF-то ако се конвертира е солидно. Проблемот е ако го нема во mobi/epub (тоа значи е ептен комплициран внатре, или погрешно тагиран, или е целиот битмапа!), тогаш мошне веројатно е дека при конвертирање се добива булшит...
    Него iPad Air е СУПЕР за PDF-а. Ама неверојатно колку добро се чита...

На Jovan2389 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Harrabed

Harrabed
    Practice makes perfect

1,372
    1,441
    22 Април 2013
    Машко
    Не му се работе
    Не се исплаќа во 2017 да ссе дава толку пари за сурфејс 2ка... Windows RT играчка софтвер...

За тие 14к има целосно Windows фунцкионален таблет со метална шасија

Јас би препорачал ова, дури вишок пари ќе му останат.

Cube iwork1x 2 in 1 Tablet PC-221.99 Online Shopping| GearBest.com

За некогава намена ќе му биде идеален.

На Jovan2389 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Jovan2389

Jovan2389
    On your way to fame

696
    665
    22 Април 2013
    Машко
    Не видов дека е RT, МИ имаат виндоус таблет кој добро изгледа и ветува за парите повеќе инфо куде мејкер.

19. darkomak24

darkomak24
    Intern

4
    2
    28 Февруари 2017
    Машко
    Не знам со како tool до сеа си конвертирал, али јас со calibre (го има за сите OS) сум ковертирал од PDF во epub и mobi и обратно без никаков проблем. А иначе да се сложвам дека Hero iPad Air e супер за PDF

20. goranzoran

goranzoran
    Unstoppable

3,187
    2,706
    21 Јануари 2011
    Машко
    Apple ништо друго.

21. lumibi

lumibi
    Intern

118
    21
    5 Јуни 2008
    Ako moze mislenje za tablet:

Huawei mediapad

ili

Lenovo

Ke se upotrebuva poveke za surf, youtube, igri...

22. игор.мк

игор.мк
    Intern

15
    1
    9 Декември 2018
    Машко
    каков е квалитетот на ASUS таблетите ?

23. Astro

Astro
    Guru

6,660
    9,344
    20 Јуни 2012
    Машко
    ERP Consultant, MCSA, SQL
    Од искуство би рекол дека Асус не ги бива за таблети.
    Подобро погледни Леново, далеку поквалитетни се.

На marv му/ѝ се допаѓа ова.
  24. marv

marv
    Practice makes perfect

2,495
    1,816
    5 oктомври 2007
    Машко
    Уште еден плус за Леново. 2 комада Асуси за 1 година отидоа јабана, батерии, копчиња, џекови. Леново од 2015, може и порано сеуште е топ, само еднаш мењат усв џек, ради малтретирање и играње на пуњач.

Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk

25. Benedicta

Benedicta
    Intern

71
    27
    7 Декември 2017
    Машко
    Дечки дајте предлог за таблет. Ќе ми треба за youtube, читање документи и чат-пат за запишување нешто. Имам лаптоп, ама таблетот за некои нешта е попрактичен.
    Доколку некој продава зачуван таблет може слободно да ме исконтактира. И тоа ми е опција исто.
    Дечки дајте предлог за таблет. Ќе ми треба за youtube, читање документи и чат-пат за запишување нешто. Имам лаптоп, ама таблетот за некои нешта е попрактичен.
    Доколку некој продава зачуван таблет може слободно да ме исконтактира. И тоа ми е опција исто.

На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...