1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Предлог за составување на нов компјутер

Дискусија во форумот 'Конфигурации' започната од Audiofil, 18 Јануари 2011.

 1. Audiofil

  Audiofil
  Gaining Experience

  831
  327
  28 oктомври 2007
  Колега од работа ми даде задача да му составам компјутер за деца тинејџери инаку просечни корисници кои би го користеле претежно за интернет и по некоја игра да речеме.
  1.Дали да одам на ИНТЕЛ или АМД за вложените пари.
  2.Која марка и модел на матична плоча во ценовен ранг од околу 3000 плус минус е најдобра за тие пари.Ако задоволува и поевтина уште подобро.
  3.Кој процесор би бил соодветен за таа плоча што ќе ја предложите за ценовен ранг од околу 3500 плус минус.
  4.Графичка што би била доволна за тие потреби.
  5.Предложете квалитетно напојување за да нема проблеми.
  6.Која марка на рам меморија од 2ГБ да се земе за да нема конфликт со плочата.
  7.Хардиск најверојатно ке се земе некој Вестерн дигитал црна серија бидејќи гледам дека нема голема разлика со плавата серија.
  Значи за некои 16000 ден. плус минус да се извади максимум и нормално најбитна работа е да нема хардверски конфликти.
  Што се однесува до монитор нека биде некој модел од околу 6000 плус минус.
  Чекам ваши предлози и мислења.Однапред ви благодарам за вашите одговори.:)
   
 2. Nakolce

  Nakolce
  Gaining Experience

  941
  87
  18 Септември 2009
  Па јас би идел со АМД платформа.. бидејки за тие пари нешто по саглам мислам дека може амд да биде. (мое мислење)
  еве нешто од мене:
  матична:ASUS M4A78LT-M LE - 2962ден.
  процесор: AMD Athlon II X2 255 3.1GHz (BOX) -3779ден.
  графичка: EAH5450 SILENT/DI/1GD2, Radeon HD 5450 - 3075 ден
  рам меморија:Kingston 2GB 1333MHz DDR3-1404 ден
  за останатата цена одбери хард диск, напојување, куќиште и се што е потребно да се оспособи за работа.
  доколку таа цена 16.000 денари е без монитор ке извадиш конфигурација. доколку е со монитор тешко дека ке најдеш нешто и за Игрици
   
 3. masterficx

  masterficx
  Gaining Experience

  1,345
  349
  5 Јули 2009
  доколку додадеш на тоа некој 500 гига диск ~2400 ден, плус делукс куќиште ~1200 ден, и двд снимач ~1200 ден ќе стигнеш до сумата што би ти одговарала но со тие компоненти не би можел да искомбинираш квалитетно напојување, доколку сакаш нешто поквалитетно напојување а со тие компоненти мислам дека ќе треба да подготвиш уште 35-40 евра
   
 4. Audiofil

  Audiofil
  Gaining Experience

  831
  327
  28 oктомври 2007
  А кажи ми дали вреди да се дадат плус 1000 и наместо оваа ASUS M4A78LT-M LE да се земе
  MSI 880GM-E41 бидејќи има подобра интегрирана графичка картица за која мислам дека ќе ги задоволи потребите а доколку е потребно понатаму да се купи посебна графичка?На форумов читав дека Asus плочите биле многу подобри од MSI па затоа прашањето е дали се исплати?
   
 5. Nakolce

  Nakolce
  Gaining Experience

  941
  87
  18 Септември 2009
  пред некој ден купив Асус матична но на 775 сокет на интел платформа ја возам на интегрирана графичка и неможам да се пожалам одлична е. во листата ставив графичка. но ти спомна интегрирана. доколку сакаш интегрирана ке искомбинираме нешто подобро. Иначе матичнава на MSI не е лоша можеш да ја исфрлиш графичката и асус матичната додадеш оваа матична и добро напојување би ти препорачал да идеш на real power. кажи тие 16000 со монитор се или без?
   
 6. Audiofil

  Audiofil
  Gaining Experience

  831
  327
  28 oктомври 2007
  Само кукиште до 16000,монитор башка.Ти само кажи ми за околу 12000 ден.која плоча,кој процесор,кое напојување и која меморија.За хардиск и ДВД уживај знам што да земам.
   
 7. Nakolce

  Nakolce
  Gaining Experience

  941
  87
  18 Септември 2009
  Според она што Горан те фали на секое видување (коста ова коста она:D) баш ме чуди да бараш помош за составување.
  Да се вратам на темата. кажи ми само продавница и остај ми време до сабајле 3,4,5 ке ја поставам конечната конфигурација може? (без монитор во тоа не се разбирам многу многу)
   
 8. Audiofil

  Audiofil
  Gaining Experience

  831
  327
  28 oктомври 2007
  Слушај за аудио прашај ме што сакаш ке ти кажам ама кај што не е моја област културно си прашувам.Да беше за мене немаше да прашувам воопшто бидејќи дома си терам на последна Пентиум 3 со Туалатин 1.4 кој потполно ме задоволува за интернет и музика.Ама кога се деца во прашање кои се живо и диво отвараат,играат и расипуваат морам да побарам помош.:D
   
 9. Nakolce

  Nakolce
  Gaining Experience

  941
  87
  18 Септември 2009
  се извинувам ако те навредив. знам дека работиш со делови за постари компјутери. па затоа ми стана чудно.
  сега ке почнам. кога ке завршам незнам ке ти дадам конфигурација која за таа цена би била солидна за тинејџери (тоа го знам бидејки јас сум 1 од нив, но за разлика од многумина не играм игрици . )

  Edit: конфигурација со цени од сет компјутери одговара?
   
 10. Audiofil

  Audiofil
  Gaining Experience

  831
  327
  28 oктомври 2007
  Не ме навреди воопшто не се секирај.Дај види ги сите цени,карактеристики и што е best buy за матична,графичка,процесор,меморија и напојување.:)
   
 11. Nakolce

  Nakolce
  Gaining Experience

  941
  87
  18 Септември 2009
  Па послем половина час разгледување размислување дојдов до некои делови (матична, процесор+кулер, рам,напојување,графичка)
  Правев неколку комбинации и оваа ми се виде најдобра. сепак се одлучив на амд платформа.

  -Матична: Asus M4A78LT-M LE soc.AM3 -2962 den
  -Процесор: AMD Athlon II X2 240 2.8GHz -3160 den+
  cooler (бидејки не е бокс верзија) Cooler Master DK9-9ID2A-0L-GB - 430 den
  Процесор + кулер = 3590 денари
  -Рам меморија: Kingston 2GB 1333MHz DDR3 - 1404 den
  -Графичка: Asus EN210/G/DI/512MP2 (LP) / A - 2229 den
  -Напојување: Delux SLP-30D Power Supply ATX 700W - 1257 den
  За напојувањето не сум многу сигурен. но за тие пари тоа е. мислам дека ке биде доволно.
  Цените ги извадив од Веб страната на Сет компјутери.
  Мислам дека ова ке биде доволно со оглед на цената и намената за која се купува.
   
 12. masterficx

  masterficx
  Gaining Experience

  1,345
  349
  5 Јули 2009
  за тој систем и повеќе од доволно

  ти фали хард...
   
 13. Audiofil

  Audiofil
  Gaining Experience

  831
  327
  28 oктомври 2007
  Ок.Фала за понудата.:)
   
 14. Audiofil

  Audiofil
  Gaining Experience

  831
  327
  28 oктомври 2007
  Мислам дека сепак е подобро за почеток да се земе M4N68T-M V2 а понатаму ако сакаат нека си купат појака графичка.Е сега со оглед на тоа дека плочата е Dual chanel ке се земат две мемории од по 2ГБ околу 2700 ден.
   
 15. Nakolce

  Nakolce
  Gaining Experience

  941
  87
  18 Септември 2009
  рече за куќиште и хард заедно со остали ситници он знаел што треба. доколку побара помош тука сме.
   
 16. Audiofil

  Audiofil
  Gaining Experience

  831
  327
  28 oктомври 2007
  За хард или Вестерн Дигитал или Самсунг а за ДВД ке му донесам половен Liteon ако најдам.
   
 17. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  1,008
  399
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Делукс напојување никако салата е, никако штедење на тоа, подобро наефтиното Cooler Master Како на пример  CM for case PSU ATX V2.3 Regular 460W with EU RS460-PMSRA3-EU - 2527 ден. од СЕТ и место таа графичка да вози на интегрирана.
   
 18. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,332
  5,247
  24 Март 2009
  Машко
  RAM 2 х 2GB Silicon Power DDR3-1333 - 2300ден
  CM eXtreme Power 400W - 3100ден.
  Athlon II X2 250 BOX - 3700ден, бокс верзија шо значи нема да ти треба дополнителен кулер.
  M4A78LT-M LE - 3000ден, ама како шо гледам нема ја на лагер.
  Вкупно 12100.
  Сите делови се од СЕТ.
   
 19. Audiofil

  Audiofil
  Gaining Experience

  831
  327
  28 oктомври 2007
  Фала ви за сите одговори.:)
   
 20. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,734
  26,359
  4 Септември 2008
  За уште 1000 денари имаш 2x подобра графичка, Ати 4670 ддр3 512мб ако нешто ти менува :)

  Aко веќе не ти се дава + 1000 денари GT220 e многу побрза од 5450.
   
 21. gokica

  gokica
  Модератор

  8,432
  10,328
  13 Јуни 2009
  Ако се оди на варијанта без адон графичка картица па и воопшто, матична со чипсет на АМД е посреќна варијанта и многу посолиден избор за АМД процесори. За рамот воопшто не би се секирал и наместо две плочки во дуал ченел може да земеш 1 во сингл ченел што ништо нема да им менува на децата а при тоа да се купи некоја подобра матична.

  Едит: рам се достава многу полесно отколку што се продава и докупува плоча во иднина ионака.
   
 22. Audiofil

  Audiofil
  Gaining Experience

  831
  327
  28 oктомври 2007
  Јас се извинувам што повторно ќе ве малтретирам но само што ми се јави колегата за да ми каже дека апетитите пораснале до кај 23000 за кукиште со образложение дека не сакал да го менува за брзо време.Одбијте 1000 ден. за ДВД а за 22000 плус минус треба да има матична без интегрирана графичка,јака графичка,4ГБ ДДР3 меморија,напојување и процесор.Чекам одговор.:)
   
 23. Audiofil

  Audiofil
  Gaining Experience

  831
  327
  28 oктомври 2007
  Тогаш ајде за 22000 кукиште која плоча би ја ставил?
   
 24. Nakolce

  Nakolce
  Gaining Experience

  941
  87
  18 Септември 2009
  Е тогаш јас би идел на интел платформа. Ипак ке почекам gokica што ке каже па ке коментирам.
   
 25. Audiofil

  Audiofil
  Gaining Experience

  831
  327
  28 oктомври 2007
  Како што ги гледам Gamer готовите конфигурации што ги нудат во AMC и RIVERSOFT како плоча ја ставаат Socket LGA1156, Intel H55 која чини измеѓу 4500 и 5000 ден за ASUS во SET компјутери што мислам дека би била доволна,процесор INTEL CPU Intel i3-540 BOX s.1156 4M Cache koj vo TDK чини 6250 ден. рам мемориите 4ГБ околу 2700 и остатокот од околу 6000 ден. за напојување и графичка од 1ГБ.:)
   

Сподели

Вчитување...