• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Предлог за смартфон: Xiaomi Redmi 6A или Samsung Galaxy Grand Prime Pro или друг

  • Ја почнал/а темата
  • #1

PC_GAMER

Gaining Experience
16 јуни 2017
302
218
Здраво дечки,

Како што стои и во насловот, планирам во догледна иднина да се подновам со нов смартфон. Буџетот ми е максимум до 8.000 ден. Би сакал да потенцирам дека сакам да го користам, најчесто, за WhatsApp/Viber, гледање видеа и слушање музики на YouTube, сурфање на Интернет, Shazam, Google Drive, за фотографирање и видео снимање (иако не ми е висок приоритет тоа), складирање на музики и други содржини на microSD Card и слично. Планот ми е да го користам едно 2-3 години.

На сајтот на Анхоч ги бендисав овие два модели и мислам дека гравитираат во рамките на горенаведениот буџет. Би сакал да ме посоветувате кој модел е најдобар избор. Доколку би се прашувал самиот себе, јас лично би го избрал Xiaomi бидејќи испорачува подобри перформанси во поглед на Samsung за, генерално, истата цена. Одлучив да побарам мислење од сите вас поискусните во оваа област, бидејќи ми се појави сомнеж со овој Xiaomi да не има случајно некакви фалинки како што беше случајот со Xiaomi Mi A2 Lite кој прегревал поради недостаток на ладење и не можел да фати никаква мрежа се додека не се оладел. Впрочем мислам дека ова го зборуваше еден од дечките тука на форумов. Ако имате на ум некој друг предлог ве молам слободно предложете, па ќе прокоментираме заедно кој избор би бил најидеален.

Секој предлог е добредојден!:)
 

SiPy`

Unbeatable
23 јуни 2015
2,728
4,626
У строК центар!
Јас би го зголемил малку буџетот, нормално доколку е возможно на 9500 денари. Со овој буџет би можел да земеш Xiaomi Redmi 5 кој е подобар од Redmi 6A во неколку области.

Според мое мислење разликата во цена помеѓу овие два модела вреди.
 

highflyer

Gaining Experience
3 јануари 2010
269
177
highflyer's setup  
Processor & Cooler
i5 2500k & Hyper 212 evo
Motherboard
Asus Sabertooth P67 REV 3.0
PSU
Antec HCG 850W
RAM
8GB Kingston HyperX
Video card
Sapphire RX 460 2GB
Case
CM Elite 370
Mouse
Bloody V3
Keyboard
SteelSeries Apex Raw
Monitor
Fuego 24' FHD TV
OS
Win 10
или нека земе ми а1 за 12к ако не
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

PC_GAMER

Gaining Experience
16 јуни 2017
302
218
Во мојов случај мислам дека најголема пречка претставуваат финансиите. Затоа настојувам да купам некој модел во тој ценовен ранг што го наведов во првиот пост.
А дали е паметно да почекам уште малку и да соберам уште некој денар, па да размислувам за овие модели што ми ги предложувате. Во секој случај битно ми е да тера едно 2 до 3 години.
 

AndrejFerdzo

Gaining Experience
18 ноември 2013
853
308
AndrejFerdzo's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600X
Motherboard
Gigabyte X470 Aorus Ultra Gaming
Storage
WD 256GB NVME +Toshiba 4TB + WD Green 2TB + Samsung 850 500GB EVO
PSU
CoolerMaster V1000
RAM
Kingston HyperX Predator 2x8GB 3200MHz
Video card
2x Saphire Nitro + RX570
Case
DeepCool Matrexx 70
Mouse
Logitech MX Master
Keyboard
Microsoft Comfort Curve Keyboard 2000
Audio
Topping DX3 Pro
Monitor
MSI MAG271CR
Во мојов случај мислам дека најголема пречка претставуваат финансиите. Затоа настојувам да купам некој модел во тој ценовен ранг што го наведов во првиот пост.
А дали е паметно да почекам уште малку и да соберам уште некој денар, па да размислувам за овие модели што ми ги предложувате. Во секој случај битно ми е да тера едно 2 до 3 години.
Почекај некое време, присобери некој денар и разгледај Mi A1 или Redmi Note 5 за до 12к. Телефоните ќе траат сигурно 2-3 години. Имам Redmi 2 Prime , сеуште работи , а има преживеано доста.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #7

PC_GAMER

Gaining Experience
16 јуни 2017
302
218
Дечки ви благодарам за дадените совети и предлози.
Темава ја ставам под клуч.
 

GreenRoot

On your way to fame
1 октомври 2011
942
884
Охрид
GreenRoot's setup  
Processor & Cooler
i5 4200U
Storage
Samsung Evo 850 240gb
RAM
8GB
Video card
AMD 8670m
Monitor
15,4''
OS
Windows 7 Home Premium
Незнам колку е во Анхонч, не може нешто вака? Со се царина иде 8000 ден


Sent from my LG-H830 using Tapatalk
 

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3,253
4,480
Skopje
Banjifiko's setup  
Processor & Cooler
i7-4790/TT Contac 29
Motherboard
Gigabyte GA-Z97M-DS3H
Storage
SSD Samsung 840 Evo 120 GB + Toshiba DT01ACA300
PSU
CM 700 W Silent Pro
RAM
Kingston HyperX DDR3 1600MHz 24GB
Video card
Asus Strix GTX970
Case
TT Commander Blue LED
Mouse
A4 Bloody V7
Keyboard
Modecom MC-800W Volcano
Audio
Samson SR850 & JVC HAM55X
Monitor
Dell U2414h
OS
Windows 8.1

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,998
Мислења
854,407
Членови
29,630
Најнов член
kiko1337x
На врв Дно