1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Предлог за слушалки (Headphones)

Дискусија во форумот 'Слушалки, звучници и аудио продукти' започната од incontempt, 7 ноември 2018.

 1. incontempt

  incontempt
  Gaining Experience

  210
  204
  24 Февруари 2016
  Машко
  Ако може да дадете предлог (препорака) за слушалки (Headphones), ќе се користат за игри, слушање музика (само за домашна употреба) и при гледање на филмови. Цена макс. до 100еу.
   
 2. Psycore

  Psycore
  Gaining Experience

  490
  438
  12 ноември 2013
  Wired or Wireless? Имаш ли опција за од странство? Битно ли ти е виртуал фејк сараунд? Преферираш погејмерски брендови (брендови кои прозиведуваат компјутерски компоненти и периферија) или може да ти предлагаме и попрофесионални? (Steelseries vs Sennheiser на пример)
   
 3. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,884
  1,456
  10 Август 2010
  Машко
  Сите прашања ти се океј, само можат да ти паднат во вода кога ќе дознаеш буџет. Затоа правилно би било да се праша тоа. :)
   
 4. Psycore

  Psycore
  Gaining Experience

  490
  438
  12 ноември 2013
  Па 100 евра пишува. Колку толку има избор.

  Испратено од SM-N950F преку IT.mk форум апликација
   
  На D3N1EL му/ѝ се допаѓа ова.
 5. toplel

  toplel
  On your way to fame

  566
  605
  18 Август 2016
  Машко
  Аку сакаш опција за слушалки со вграден микрофон, тогаш мој предлог е HyperX Cloud II (имаш и опција со сива боја/Gun metal). Имаш за 6.500 HyperX Revolver, но не сум сигурен дека вредат за парите. Доколку вграден микрофон не ти е приоритет, јас би одел на опција со добри студиски слушалки и екстерен микрофон аку планирам повеќе време да слушам музика или гледам филмови, а гејминг да ми е последен на листа, но не дека е занемарен. Пример за вакви слушалки се Audio Technica ATH-AVA400. Сум ги пробал и за гејминг и за мултимедиа и мислам дека ни едни етикетирани „гејминг“ слушалки не се на нивно рамниште во поглед на изработка, звук, комоција и флексибилност со то што имаат 6.3mm додатен приклучок.
   
  На Skorp, Скоти, Audiofil и уште 2 други им се допаѓа ова.
 6. incontempt

  incontempt
  Gaining Experience

  210
  204
  24 Февруари 2016
  Машко
  Фала на предлозите ќе побарам и некоја рецензија за истите, преферирам жичани, микрофон не е приоритет ниту пак фејк сараунд и сл., буџет наведов во прашањето ако го прочитате цело :)
   
  На moongose и toplel им се допаѓа ова.
 7. toplel

  toplel
  On your way to fame

  566
  605
  18 Август 2016
  Машко
  Имаш и AVC500 шо според review-а имаат поширок отвор за ушите, ама пак се од скај, а и не сум ги пробал. Доколку имаш прилика да ги пробаш и едните и другите обавезно ти препорачувам. Не за звукот туку за комоцијата.
   
  На Стап и Audiofil им се допаѓа ова.
 8. Fredy

  Fredy
  Unstoppable

  844
  2,173
  12 oктомври 2014
  Машко
  Senheiser 518 ги користам година и пол и мислам дека ќе бидеш презадоволен.Мене ми беа поклон ама мислам дека се околу 120 евра кај амски.

  Од луѓе што сум слушал ги фалат многу и аудиотехника м40х.За овие прашај во артист,мислам дека се 5-6к денари.Ја лично ги немам слушнато.

  И за крај бегај подалеку од оние гејминг срањана што ги продаваат за брдо пари, а за такво не ги бива.Сајберии,хајпериксови,асуси и слични играчки.

  Sent from my SM-G955F using Tapatalk
   
  На Скоти, Audiofil, Oktar и уште 4 други им се допаѓа ова.
 9. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,884
  1,456
  10 Август 2010
  Машко
  Јас сум глуп, ми промакна тој дел. Извини :innocent:
   
  На Oktar и Draynor им се допаѓа ова.
 10. Ninjaa

  Ninjaa
  Intern

  55
  26
  3 Декември 2017
  Машко
  Hyper X Cloud 2 - best overall
   
  На Skorp и -={K-O-R-U-N}=- им се допаѓа ова.
 11. Freppi

  Freppi
  Intern

  2
  0
  6 Јуни 2015
  Машко
  Jas imam HyperX Cloud i sum prezadovolen.

  Bidejki mi trebaat uste eden par slusalki, sakam da go zemam ponoviot model, HyperX Clould Alpha, megjutoa nikade ne mozam da gi najdam tuka po nashive prodavnici. Da ne znae nekoj od kade mozam da go nabavam ovoj model?
   
 12. Ninjaa

  Ninjaa
  Intern

  55
  26
  3 Декември 2017
  Машко
  Ако више даваш 100евра, ништо друго освен Hyper X Cloud 2, нема боље звук од нив никој. Докажани со години, од мое лично искуство и мал милион топ листи и ривјуа на интернет :)
   
 13. incontempt

  incontempt
  Gaining Experience

  210
  204
  24 Февруари 2016
  Машко
  се мислам меѓу Hyper X Cloud 2 и Audio Technica ATH-AVA400 со оглед на изборот кај нас за таа сума на пари, од понеделник најверојатно ќе земам.
   
 14. Balanar

  Balanar
  Баниран/a

  1,066
  1,163
  6 Декември 2016
  Машко
  Претпоставувам дека е*ениве HyperX гејмер ѓубриња даваат полош звук од Rock Zircon од 10$...
   
 15. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,587
  1,693
  6 ноември 2012
  Машко
  Мрежен администратор, IT, BTC
  Не.
   
 16. toplel

  toplel
  On your way to fame

  566
  605
  18 Август 2016
  Машко
  Не, ама не се споредуваат со квалитетот на студиски слушалки. Доколку не живеевме во „гејминг“ опшетство истите ќе беа 50$.
   
  На Скоти и Balanar им се допаѓа ова.
 17. Audiofil

  Audiofil
  Gaining Experience

  839
  329
  28 oктомври 2007
  Кога купувате слушалки а не знаете ништо за нив побарајте да ви дозволат да ги слушнете на телефон.Ќе си уклучите тон генератор апликација и ќе слушнете низ целиот спектар дали и каде има големи скокови или падови на опсегот,ако има бегајте од истите без разлика колку и да чинат.Таму каде што ќе забелеѓите најмалку варирања ќе се задржите на нив и ќе слушнете нумери кои знаете како звучат на добра опрема.
   
  На kamenko и bokiscout им се допаѓа ова.
 18. Ninjaa

  Ninjaa
  Intern

  55
  26
  3 Декември 2017
  Машко
  Ако зимаш Hyper X cloud само 2ка ниедни други, тие си се докажани со години :)
   
 19. Audiofil

  Audiofil
  Gaining Experience

  839
  329
  28 oктомври 2007
  Според она што можев да го најдам на интернет графиконов покажува дека слушалките многу чинат во однос на тоа што го даваат бидејки Superlux чини 3 пати помалку а има поизбалансиран фреквентен опсег:Headphones - 1.2 - Graph - RTINGS.com
   
 20. Audiofil

  Audiofil
  Gaining Experience

  839
  329
  28 oктомври 2007
  Еве што напишал еден член пред 6 години кога барал гејмерски слушалки и кога решил да купи Superlux немало па земал Samson SR850 кои се буквално ист производ бидејки драјверите се исти како и кукиштето само под друго име:Рецензија - Samson SR850
   
  На incontempt му/ѝ се допаѓа ова.
 21. Audiofil

  Audiofil
  Gaining Experience

  839
  329
  28 oктомври 2007
  На moongose, incontempt, gokica и уште 2 други им се допаѓа ова.
 22. Audiofil

  Audiofil
  Gaining Experience

  839
  329
  28 oктомври 2007
  Според производителот Samson ова е графикон на поскапиот модел SR950 кој чини околу 50 долари и е целосно затворен:[​IMG]
   
  incontempt, omegaRED и на gokica им се допаѓа ова.
 23. IcePick

  IcePick
  Gaining Experience

  290
  242
  19 ноември 2013
  Машко
  Да не отварам друга тема, ми треба предлог за слушалки до 3.000 денари ќе се користат за игри и музика (панк,рок,метал).
   
 24. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  Practice makes perfect

  712
  1,045
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  Дечки да не отворам нова тема, ме интересира какви слушалки можам да купам во мк продавнициве. Ги прочитав претходните коментари, но ме интересира следново:
  Да бидат wireless
  Да имаат вграден mic,
  Цена до кај 4000-4500.

  Гледав едни ЈБЛ Е 50 БТ, но бидејќи се стар модел не можам да ги најдам веќе тука. Фала
   
 25. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,803
  862
  3 Март 2018
  Како се покажани во однос на издржливост на каблето и на комфор т.е. дали ќе добиеш ушобол после 2-3 сати користење? Звукот ми е нај небитен, оти ќе ги користа за документарки , рип филмови mp3 (0.3-3Khz)и слично.
   
Слични теми
 1. SaleSk
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  777
 2. tomaso
  Одговори:
  22
  Прегледи:
  1,648
 3. eX3v1l
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  426
 4. HoLfElDeR
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  327
 5. zdravkovskii
  Одговори:
  11
  Прегледи:
  522
Вчитување...

Сподели

Вчитување...