• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Предлог за рутер

champagnepepe

Gaining Experience
21 ноември 2019
122
232
Скопје
Ми треба предлог за рутер со 2.4 и 5 ghz да можи барем 2 лан порти да поддржува 1GB bandwidth, да има MU-MIMO.
Буџет 3-4к.
OpenWRT support да има.

Сите компатибилни OpenWRT рутери можеш да ги најдеш тука.
Добра комбинација се edgerouter x со 5ghz wifi AP, или Asus rt-ac68u кој го има во сетек за 5500.
 

wolverine

Practice makes perfect
27 јуни 2012
1.071
1.116
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3700X + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
MSI MPG Gaming PRO Carbon
Storage
2x Samsung 980 PRO 500GB | WD EZEX 1TB
PSU
NZXT C750
RAM
Corsair Vengeance RGB Pro 64GB
Video card
EVGA 3070 XC3
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
Logitech G502
Keyboard
SK61 Optical Switch
Monitor
2x Dell 27" S2721DGFA 166Hz
OS
Ubuntu / Windows
Добар рутер за 3-4 илјади нема. Во денешно време се прави рутер врз основа на pfSense со свој хардвер или евентуалнo некој Mikrotik, се друго е шит.
 
Последна промена:

nikola812

Intern
24 јануари 2010
2
0
Здраво, предлог за солиден WiFi6 буџет рутер?

Главно барање е да може да ја покрие цела куќа од 3 спрата (би го позиционирал на вториот спрат) и да има барем 3 LAN ports.
Засега би користел со брзина 150/150, на него би поврзал 2 до 3 лаптопи, 2 смарт TV, нормално по некој smartphone, но сигурно сите не би се користеле истовремено.
Ќе можам ова да го покријам со некој буџет рутер? Под буџет подразбирам нешто во ранг од 50 до 100 евра?
Кој модел би го предложиле како најдобра опција?
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6.974
7.103
www.mikrotikmacedonia.net
Здраво, предлог за солиден WiFi6 буџет рутер?

Главно барање е да може да ја покрие цела куќа од 3 спрата (би го позиционирал на вториот спрат) и да има барем 3 LAN ports.
Засега би користел со брзина 150/150, на него би поврзал 2 до 3 лаптопи, 2 смарт TV, нормално по некој smartphone, но сигурно сите не би се користеле истовремено.
Ќе можам ова да го покријам со некој буџет рутер? Под буџет подразбирам нешто во ранг од 50 до 100 евра?
Кој модел би го предложиле како најдобра опција?
Нешто од Асус. Рутер над 5000 ке биде ова.
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
1.836
4.246
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Ухухуху Вифи6 не се заебава:

1644949322871.png

Ова е на Xiaomi AX3200 со openwrt experimental.
Проблемот е што со овој рутер е лотарија дали е отворен за опенврт или не.
 

George Kirios

Intern
1 март 2021
2
0
Препорачете Гигабитен рутер ми треба за 150/150 Mbps, гледам сите имате различно мислење за кој рутер е најдобар, буџет ми е до 4.000. Од претходни коментари гледам Asus и Xiaomi како најдобри оцени имаат, мене ми е за куќа шо ке има и голема покриеност. Незнам за Huawei шо ги има во Анхоч изгледаат предобри за да биде вистина. Може ли на Wi-Fi на лаптоп да добивам до 150 Mbps, а мислам оти ми поддржува, и на телефон од 100-150 Mbps. И дали може со Cat5e кабел до Гигабит брзина да достига т.е 150Mbps на Телекабел оптика сум, или Cat6 ке ми треба. И знам оти има еден бренд на рутер што е како сестра на TP-LINK, т.е изгледа TP-LINK ги произведува под друго име на бренд, како се вика и добри ли се.
Некои од прашањава не се за темава ама неможем да најдам друга соодветна тема. Позз
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
1.836
4.246
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Препорачете Гигабитен рутер ми треба за 150/150 Mbps, гледам сите имате различно мислење за кој рутер е најдобар, буџет ми е до 4.000. Од претходни коментари гледам Asus и Xiaomi како најдобри оцени имаат, мене ми е за куќа шо ке има и голема покриеност. Незнам за Huawei шо ги има во Анхоч изгледаат предобри за да биде вистина. Може ли на Wi-Fi на лаптоп да добивам до 150 Mbps, а мислам оти ми поддржува, и на телефон од 100-150 Mbps. И дали може со Cat5e кабел до Гигабит брзина да достига т.е 150Mbps на Телекабел оптика сум, или Cat6 ке ми треба. И знам оти има еден бренд на рутер што е како сестра на TP-LINK, т.е изгледа TP-LINK ги произведува под друго име на бренд, како се вика и добри ли се.
Некои од прашањава не се за темава ама неможем да најдам друга соодветна тема. Позз
Ако немаш проблем со xiaomi софтвер, од мене имаш препорака за ax3200, го тестирам четврти ден, рутерот е ѕвере. И баш во буџет е. Може слободно да цепа гигабит интернет, има доста јако вифи.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
4.133
3.571
Препорачете Гигабитен рутер ми треба за 150/150 Mbps, гледам сите имате различно мислење за кој рутер е најдобар, буџет ми е до 4.000. Од претходни коментари гледам Asus и Xiaomi како најдобри оцени имаат, мене ми е за куќа шо ке има и голема покриеност. Незнам за Huawei шо ги има во Анхоч изгледаат предобри за да биде вистина. Може ли на Wi-Fi на лаптоп да добивам до 150 Mbps, а мислам оти ми поддржува, и на телефон од 100-150 Mbps. И дали може со Cat5e кабел до Гигабит брзина да достига т.е 150Mbps на Телекабел оптика сум, или Cat6 ке ми треба. И знам оти има еден бренд на рутер што е како сестра на TP-LINK, т.е изгледа TP-LINK ги произведува под друго име на бренд, како се вика и добри ли се.
Некои од прашањава не се за темава ама неможем да најдам друга соодветна тема. Позз
Cat5e ти е доста за гигабит. А дали ќе ја покрива цела куќа зависи не само од рутерот, туку и од толку други фактори (големина, спратови, ѕидови, арматури, инсталации, намештај, .... ) да тоа никој не може да ти гарантира.

Sent from my Телефон using Tapatalk
 

DonFrozex

Practice makes perfect
9 јуни 2011
1.123
1.393
Препорачете Гигабитен рутер ми треба за 150/150 Mbps, гледам сите имате различно мислење за кој рутер е најдобар, буџет ми е до 4.000. Од претходни коментари гледам Asus и Xiaomi како најдобри оцени имаат, мене ми е за куќа шо ке има и голема покриеност. Незнам за Huawei шо ги има во Анхоч изгледаат предобри за да биде вистина. Може ли на Wi-Fi на лаптоп да добивам до 150 Mbps, а мислам оти ми поддржува, и на телефон од 100-150 Mbps. И дали може со Cat5e кабел до Гигабит брзина да достига т.е 150Mbps на Телекабел оптика сум, или Cat6 ке ми треба. И знам оти има еден бренд на рутер што е како сестра на TP-LINK, т.е изгледа TP-LINK ги произведува под друго име на бренд, како се вика и добри ли се.
Некои од прашањава не се за темава ама неможем да најдам друга соодветна тема. Позз

За 2800мкд јас го зедов Xiaomi MI AC2350, презадоволен so far.
 

George Kirios

Intern
1 март 2021
2
0
Што мислите за овој, под-бренд на TP-LINK, во една продавница ми го нудат, многу добар бил за 2700. Да го купувам ли?

Mercusys AC1900 Wireless Dual Band Gigabit Router 6 antennas
mr50g_01.jpg
 

AlexM

On your way to fame
14 јануари 2009
988
574
City of Consuls
AlexM's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4570 Processor
Motherboard
Gigabyte H81M-DS2
Storage
Samsung 850 EVO 250GB
PSU
Elite 600W - V3 | Cooler Master
RAM
Kingston HyperX FURY 8GB Kit (2x4GB) 1600MHz
Video card
XFX AMD Radeon™ RX 580 GTS Black Edition 8GB
Case
DEEPCOOL TESSERACT SW
Mouse
Logitech М510
Keyboard
Everest Rampage KB-R88 Black
Audio
Logitech - 5.1 Surround Sound Speakers Z506
Monitor
LG LED IPS 22EA53 + Samsung S22F350 LED
OS
Windows 10 TP
Поради инсталирање оптички нет. го преместив рутерчето од прв на втор спрат,
Tp-Link TL-WR841N. Не испорачува добар сигнал на прв спрат сега во кој имам соба каде што работам со два PC врзани преку wifi adapter-I на мрежа.
Потребен ми е совет, како да појачам да има доволно сигнал.
Се работи за куќа 2 спрата по 90 квадрати. Рутер до компјутери на прв, иди дијаметрално спротивни односно најголемото растојание во куќата.
Дали екстендер е добра идеја, или појак рутер?
Не би се ставал во голем трошок ако можи да се помини со некој екстендер.
Некоја идеја ?

edit:
Дали ова чудо ќе ми брка работа ектендер
 
Последна промена:

eX3v1l

Practice makes perfect
2 мај 2011
1.219
1.050
eX3v1l's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 5 5600X
Motherboard
ASRock Fatal1ty X470 Gaming K4
Storage
Samsung 970 EVO 500GB
PSU
Cooler Master MWE 750w
RAM
32GB 3200MHz G.Skill Trident Z
Video card
RTX 3070 EAGLE
Case
Cooler Master K380
Mouse
G502
Keyboard
RIPJAWS KM570 MX-Brown
Monitor
Dell S2721DGF
OS
Windows 10
Поради инсталирање оптички нет. го преместив рутерчето од прв на втор спрат,
Tp-Link TL-WR841N. Не испорачува добар сигнал на прв спрат сега во кој имам соба каде што работам со два PC врзани преку wifi adapter-I на мрежа.
Потребен ми е совет, како да појачам да има доволно сигнал.
Се работи за куќа 2 спрата по 90 квадрати. Рутер до компјутери на прв, иди дијаметрално спротивни односно најголемото растојание во куќата.
Дали екстендер е добра идеја, или појак рутер?
Не би се ставал во голем трошок ако можи да се помини со некој екстендер.
Некоја идеја ?

edit:
Дали ова чудо ќе ми брка работа ектендер


Те вакво земи си TP Link Powerline AV600 и пушти си директ кабел и можеш во таа соба да ставиш AP некој.
 

Enquito

Practice makes perfect
8 август 2017
1.919
1.163
Поради инсталирање оптички нет. го преместив рутерчето од прв на втор спрат,
Tp-Link TL-WR841N. Не испорачува добар сигнал на прв спрат сега во кој имам соба каде што работам со два PC врзани преку wifi adapter-I на мрежа.
Потребен ми е совет, како да појачам да има доволно сигнал.
Се работи за куќа 2 спрата по 90 квадрати. Рутер до компјутери на прв, иди дијаметрално спротивни односно најголемото растојание во куќата.
Дали екстендер е добра идеја, или појак рутер?
Не би се ставал во голем трошок ако можи да се помини со некој екстендер.
Некоја идеја ?

edit:
Дали ова чудо ќе ми брка работа ектендер
Јас имам пишувано во друга тема за тој екстендер, знае да заглави понекогаш, односно ниеден уред не може да се приклучи на него, еве сега пробав и пак заглавува
 

Атачменти

  • IMG_20220224_191036.jpg
    IMG_20220224_191036.jpg
    76,7 KB · Прегледи: 37

AlexM

On your way to fame
14 јануари 2009
988
574
City of Consuls
AlexM's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4570 Processor
Motherboard
Gigabyte H81M-DS2
Storage
Samsung 850 EVO 250GB
PSU
Elite 600W - V3 | Cooler Master
RAM
Kingston HyperX FURY 8GB Kit (2x4GB) 1600MHz
Video card
XFX AMD Radeon™ RX 580 GTS Black Edition 8GB
Case
DEEPCOOL TESSERACT SW
Mouse
Logitech М510
Keyboard
Everest Rampage KB-R88 Black
Audio
Logitech - 5.1 Surround Sound Speakers Z506
Monitor
LG LED IPS 22EA53 + Samsung S22F350 LED
OS
Windows 10 TP
Фала за одговорите,
Ситуацијата е решена со Tenda Wireless N Router 300Mbps го земав од другар на кој не му е потребен, па ми збрка работа го ставив во repeater mode, Сега е ок сигналот на прв спрат крајно кај шо имав потреба во работната соба.
Ќе видам како ќе се покажи при video calls и online gaming.
Сепак беше cheapest fix :)
 

Martin Arsov

Gaining Experience
17 октомври 2016
190
112
Предлог рутер за дома. Имам интернет од Телекабел 150/150 , ќе има поврзано 1 статичен компјутер и околу 8-9 уреди на Wi-fi. Би сакал да е со AX бидејќи имам ТВ стик што подржува WiFi 6 или сепак да одам со WiFi 5 заради тоа што целта е да се помине што е можно поефтино.
Фала.
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
1.836
4.246
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Предлог рутер за дома. Имам интернет од Телекабел 150/150 , ќе има поврзано 1 статичен компјутер и околу 8-9 уреди на Wi-fi. Би сакал да е со AX бидејќи имам ТВ стик што подржува WiFi 6 или сепак да одам со WiFi 5 заради тоа што целта е да се помине што е можно поефтино.
Фала.
Xiaomi ax3200! 3990 денари е, има mt7622 чипсет, 4x4 wifi, моментално нема подобар рутер за парите. 850mbps на вифи иперф3 вади.
 

Fidan

Intern
18 април 2017
14
16
Здраво дечки, ми треба мала помош. Ми треба рутер што зема сигнал од телеком сим картичка 4г ЛТЕ. Имаат Телеком некој пакет сподели интернет за 100ден месечно можеш да земеш втора сим картичка само за интернет. За второто место ми треба да имам константно интернет, несакам да идам со хотспот на телефон, сакам рутер. Е сега гледам нешто цениве многу високи, во анхоч прашав, некој 4к рутер имаат само. Има некој искуство со ова или да предложи некоја поефтина варијанта? Ми треба само да биде стабилен сигнал (стримање музика, видео надзор, буричкање по таблет...) , немора некој кузнај какви брзини или домет, за 16м2 простор се работи без прегради.
 

kirev

Unbeatable
31 мај 2010
5.796
4.082
Tough luck. Побуричкав овде Vyhledávání "router lte" | CZC.cz и кодовите од најевтините ги ставив во Гјирафа и ми вика вака:

Gjirafa50 - најголемата онлајн продавница за технологија во Косово и во регионот 4.400,00 МКД
Gjirafa50 - најголемата онлајн продавница за технологија во Косово и во регионот 3.760,00 МКД
Gjirafa50 - најголемата онлајн продавница за технологија во Косово и во регионот 5.190,00 МКД

и наводно сите се на залиха од 3-10 парчиња. Да не зборам за Teltonika моделите по 15.000,00
 

Fidan

Intern
18 април 2017
14
16
Tough luck. Побуричкав овде Vyhledávání "router lte" | CZC.cz и кодовите од најевтините ги ставив во Гјирафа и ми вика вака:

Gjirafa50 - најголемата онлајн продавница за технологија во Косово и во регионот 4.400,00 МКД
Gjirafa50 - најголемата онлајн продавница за технологија во Косово и во регионот 3.760,00 МКД
Gjirafa50 - најголемата онлајн продавница за технологија во Косово и во регионот 5.190,00 МКД

и наводно сите се на залиха од 3-10 парчиња. Да не зборам за Teltonika моделите по 15.000,00
ми треба поефтина опција од ова, штознам до кај 1000-1500ден ми е некако логично, ако нема решение ќе пробуричкам по фјоки да видам стари телефони, сигурно имам некој што фаќа прашина.
 

kirev

Unbeatable
31 мај 2010
5.796
4.082
Tough luck е во првиот ред. Само стар телефон нон-стоп што е на пуњач.
 

Fidan

Intern
18 април 2017
14
16
Вакво нешто?
едит:
Ќе си набавиш 3G/4G донгле половно, чинам некој продаваше овде. :)
го гледав и ова, ама неможе сим да се стави, треба некаков усб стик со картичка во него, а тоа незнам кај има, ваљда на алиекспрес има, ама нели :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.664
Мислења
889.240
Членови
31.504
Огласи
35
Најнов член
formula-1
На врв Дно