• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Предлог за промена на групата C/c++/c#

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

schrepfler

Intern
10 април 2007
12
0
Иако постојат допирни точки помеѓу C/C++ и C# (колку што има допирни точки помеѓу C/C++ и Java) сметам дека C# може да се префрли во сосема нова група и да се смени насловот во само C/C++.
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Премногу би се искомпликувал форумот.

ИТ е доста широк поим и неможе за се да се има посебна категорија.
На пример, Pascal и CSS како и PHP и Python се премногу различни за да бидат сместени во иста категорија, сепак се.
Кога сите би ги сместиле во различна категорија, на членовите би им требале неколку минути само за да scroll-уваат по категориите на форумов :)
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

schrepfler

Intern
10 април 2007
12
0
Премногу би се искомпликувал форумот.

ИТ е доста широк поим и неможе за се да се има посебна категорија.
На пример, Pascal и CSS како и PHP и Python се премногу различни за да бидат сместени во иста категорија, сепак се.
Кога сите би ги сместиле во различна категорија, на членовите би им требале неколку минути само за да scroll-уваат по категориите на форумов :)
Би преферирал да барем Java да е заедно со C#, иако сметам дека едноставно треба да се поделат работите што не треба да бидат заедно. Не го разбирам аргументот дека би се искомплицирал форумот. Целта на форумот е да се најде нешто а не да се изгуби во илјадници наслови кои што не го интересираат корисникот. Компликација можеби за модераторот да оддржува но сигурно компликација за сите корисници ако се губи во море на информации што не го интересира. Претпоставувам дека во форумот се поважни/најважни корисниците.
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Аргументот ми беше баш во таа насока, да можат да се снајдат членовите.
Што се однесува до модераторите, во секој случај ќе знаат на памет каде е што е (тоа им е работа, нели)..

Благодарам и за овој предлог. Мене лично ми е сеедно. Доколку е толкава желбата да биде во посебна категорија fine to me. Откако ќе се консултирам, ќе им предложам на администраторите C# да биде во посебна категорија.

Најверојатно до утре ова ќе биде решено :)
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Се работи на измена на целиот дел за Програмирање, утре веројатно ќе бидат едитирани категориите во тој дел. Ќе има и една или две нови општи форум-категории
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,737
Мислења
856,417
Членови
29,741
Најнов член
Bitpb
На врв Дно