1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Предлог за процесор и матична

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од deki1, 22 Јули 2019.

 1. deki1

  deki1
  Gaining Experience

  168
  65
  20 Јули 2011
  Ќе ве молам за помош при избор на процесор и матична
  1. Дали да одам со процесор 9100F I3 или со 9400F I5
  2. Матична кој чипсет за со овие процесори
  H 310 или В360
  и по можност која марка и која плоча до износ од 4500 денари.
  Графичка имам Гигабајт RX 570
  Ram kingston na 2133 DDR4.
  Ќе ве замолам за помош затоа што некое време сум надвор од случувањето во ИТ светот.
  Воглавно ќе се користи за Gta V играње.
   
  На igor_igor му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Вајкинг

  Вајкинг
  Practice makes perfect

  989
  1,204
  9 Јуни 2015
  Машко
  i5 9400F
  матичната не е битно по мене, не ти менува ништо.. земи некоја што има m.2.. има такви и h310 и b360..
   
  На deki1 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. RoninMK

  RoninMK
  Gaining Experience

  141
  132
  20 Април 2016
  Машко
  Препорака секако i5 а плоча подобро B360 спрема буџетот што го имаш, марка било која од ASUS, ASRock или GIGABYTE.
   
  На deki1 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. RoninMK

  RoninMK
  Gaining Experience

  141
  132
  20 Април 2016
  Машко
  Препорака секако i5, а плоча спрема буџетот секако B360.
  Марка било која од ASUS, ASRock или GIGABYTE.
   
 5. GGTT1

  GGTT1
  Gaining Experience

  418
  336
  1 Февруари 2017
  Машко
  Нови сетови матични, процесор и рам Intel и AMD
   
 6. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  593
  361
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Вика дечкото углавном за GTA V на која и е потребно само 4 јадра. Нема потреба од 6. Шо викаат другите: зашо да плати две јадра повеќе коа ќе само ќе му дремат без работа?
   
  На deki1 и igor_igor им се допаѓа ова.
 7. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,088
  3,217
  2 Септември 2012
  Машко
  Oд време на време играм GTA5 и баш пред една недела си земав I3 9100F.
  Како што напиша членот погоре тој процесор ти е повеќе од доволен за таа, а и многу други добри игри.
  Нема потреба да даваш пари за нешто што нема да го користиш, како би избегнал поголема загуба на средства во иднина при промена на платформа.

  Околу плочите можеш било која што подржуваат 8/9 генерација процесори, ете нека биде и со M.2 слот не е лошо. :)
   
  Последна промена: 23 Јули 2019
  Rukfash, goce03 и на deki1 им се допаѓа ова.
 8. kirems

  kirems
  Intern

  66
  39
  28 Април 2015
  Машко
  Или оди со i3kata или земи r5 2600. I5 освен 9600к према мене е многу промашена инвестиција.
   
  На StefAngel му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Вајкинг

  Вајкинг
  Practice makes perfect

  989
  1,204
  9 Јуни 2015
  Машко
  9600K Немаше во понудените одговори.

  anyway

  i5 + h310 > i3 + B360..
  По мене
  1. i5 + H310
  2. i3 + H310
  3. i5 + B360
  4. i3 + B360
   
  На toplel му/ѝ се допаѓа ова.
 10. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,794
  1,168
  28 ноември 2015
  Машко
  i3 vo 2019 година за гејминг кога има ryzen за исти пари бљак.
   
  Rukfash, goce03, RoninMK и на уште 1 им се допаѓа ова.
 11. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,088
  3,217
  2 Септември 2012
  Машко
  Земи си Intel господ да те види, AMD графички само. :)
  Ryzen кецот на Алиекспрес по 35$, држат цена ко Југо Корал 45 трула вишна. :p
   
  На Вајкинг и goce03 им се допаѓа ова.
 12. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  593
  361
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  А да си земеш еден Ryzen 3 2200G, за 5000 ден со интергирана графика на која слободно можеш да ја играш GTA V? И една А320 плоча за 2900 ден. И да не забравеш едно ССД-нце ама не помало од 240 ГБ! Сасвим ке ги задоволе твоите потреби.
   
 13. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,794
  1,168
  28 ноември 2015
  Машко
  Тој што го спомна и3 е 6100 денари.
  НА алиекспрес за тие пари имаш 1600 и го јаде и во продуктивност и во други работи.
  Денес луѓето не гејмаат само, стримаат и разни други работи.
  US $90.88 |AMD Ryzen 5 1600 R5 1600 3.2 GHz Six Core Twelve Thread 65W CPU Processor YD1600BBM6IAE Socket AM4-in CPUs from Computer & Office on Aliexpress.com | Alibaba Group
   
  На NiceNaumoski и Rukfash им се допаѓа ова.
 14. deki1

  deki1
  Gaining Experience

  168
  65
  20 Јули 2011
  Ви благодарам за помошта особено за она m.2. појма немав за тоа и изборот се падна на
  I3 9100 F
  GIGABYTE B360M H заради m.2.
   

  Прикачени датотеки:

  На zirkach и igor_igor им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...