• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Предлог за плазма

Moscow_BoY

Intern
12 јуни 2007
260
4
securzone.blog.com.mk
Во скоро време имам намера да купам нов плазма телевизор за домашна употреба.
Но пред да се одлучам сакам да чујам некој предлог за што и од каде да земам. Се распрашав по неколку продавници, Pionner ми се виде најдобар, ама имаат долг период на испорака.
Плазмата не треба да биде помала од 50", или поголема од 60".
На располагање имам околу 200-250.000 денари, кои би сакал да ги искористам на нешто добро, но не би сакал и да ги расфрлам за нешто непотребно.

Благодарам однапред, Moscow.
 

TheSpeedy

Intern
4 септември 2007
279
2
Stefan007 тој бара од 50" до 60" ,а не 40ka ,ама се прашувам што ќе му правиш на 60" ,ќе правиш домашно кино зашто ќе ти треба стварно голем простор за да можеш да гледаш без да си го шинеш вратот...
 

Banzai

Intern
3 март 2008
637
8
Loewe maybe? Имам дома 2 LCD и 1 со катодна цевка и сум презадоволен, во план е и некој поголем за во дневна... Само цените може да се поголеми од 200-250 илјади за таков модел каков што бараш...

Се работи исклучиво за LCD, најголема димензија мислам дека е 52"...

EDIT: Далеку повисока класа од Сони и Самсунг ;)
 

TheSpeedy

Intern
4 септември 2007
279
2
И Самсунг 52" имаш во техномаркет за 130000 мислам дека е добар за тие пари.
i_09037782.jpg


52"(132 CM) LCD TV
-FULL HD
-РАЗОЛУЦИЈА 1920X1080 P
-КОНТРАСТ 50000:1
-100 HZ MOTION PLUS
-WIDE COLOUR ENHANCER 2
-MOVIE PLUS
-HDMI X 4
-SRS TRUSURROUND XT
-DNIE PRO ТЕХНОЛОГИЈА ЗА ПОДОБРУВАЊЕ НА СЛИКАТА
-PIP( PC/HDMI)
 

Moscow_BoY

Intern
12 јуни 2007
260
4
securzone.blog.com.mk
Значи ќе повторам уште еднаш, барам предлог за плазма, а не за LCD.
Незнам кој кажа дека LCD телевизорите се подобри бидејќи имале подобар контраст од плазмата, но тоа е неточно.
Ќе се согласам со тоа дека LCD имаат подобра резолуција од Плазмите со иста големина, т.е повеќе пиксели на екран. Исто така дека трошат помалку струја, и се полесни, а според некои имаат и поголем век на траење со што во последно време не би се сложил. Но плазмата освен burn-in ефектот, којшто сеуште претставува проблем иако полека се решава, даваат подобар контраст, т.е можат да прикажуваат подлабока црна и посветли бои од LCD. Се на се, плазмата има подобар квалитет на слика, особено кога станува збор за големи телевизори.
 

TheSpeedy

Intern
4 септември 2007
279
2
Ако имаш LCD и плазма на лице место да ги видиме арно, ако не убаво види по форуми секаде водат LCD, јас имам еден LCD kako погорниот и сум многу задоволен...
 

vlatko175

Gaining Experience
15 јули 2008
286
128
bate ne se razbiram mnogu ali mislam deka pionirot ti e megju najdobrite opcii vo mk ako ne i najdobar ,isto taka imas i vo gtc na 1 sprat loewe ali mislam deka toj e negde 300000 den .i ne me fakaj za zbor za cenava.
a okulu pionirot kazi koj model te interesira da vidime da pomogneme moze
 

Banzai

Intern
3 март 2008
637
8
Loewe немаат плазма, во Аудио Центар Болин(во ГТЦ) мислам дека има Hitachi плазми, ама не сум 100% сигурен...
 
Moscow_Boy, одамна веќе не е така, плазма технологијата е во стагнација, а ЛЦД технологијата е во константен развој. Денешните модели на ЛЦД телевизори се далеку подобри од предходните, и како такви ги шијат плазмите во секој поглед.
 

Psychoo

Intern
1 мај 2008
374
7
Ohrid
bate ne se razbiram mnogu ali mislam deka pionirot ti e megju najdobrite opcii vo mk ako ne i najdobar ,isto taka imas i vo gtc na 1 sprat loewe ali mislam deka toj e negde 300000 den .i ne me fakaj za zbor za cenava.
a okulu pionirot kazi koj model te interesira da vidime da pomogneme moze
Според мене Pioneer се марка за озвучување, плеери и други такви ствари. земи си плазма од некоја докажана фирка како sony, Philips, Panasonic.. не дека пионир е слаба марка ама јас искрено прв пат слушам дека почнала да произведува телевизори
 

Banzai

Intern
3 март 2008
637
8
Според мене Pioneer се марка за озвучување, плеери и други такви ствари. земи си плазма од некоја докажана фирка како sony, Philips, Panasonic.. не дека пионир е слаба марка ама јас искрено прв пат слушам дека почнала да произведува телевизори

За жал, значи дека си слабо информиран... Pioneer е една од водечките фирми за плазми во светот ;) Sony,Philips, Panasonic се солидни производи, но не се баш врвот... Ни за плазма, ни за LCD...
 

Garfield

Intern
9 декември 2007
277
5
За плазма телевизори во Македонија само Panasonic. Која ги произведува и нај квалитетните плазми во светот.

Плазма во стагнација? Какви глупости. LCD има многу послаб контраст и квалитет на бои.

Проблемот со плазмата беше резолуцијат, која сега е доста поправена па има и Full HD телевизори.
 

TheSpeedy

Intern
4 септември 2007
279
2
Aj кажи ми кој е подобар овој или предходниот што го имам постирано..
i_09028411.jpg

50"(127CM) FULL HD ПЛАЗМА
-1920X1080P РЕЗОЛУЦИЈА
-5000:1 КОНТРАСТ
-3D УПРАВУВАЊЕ НА БОИТЕ
-VREAL PRO 2 ТЕХНОЛОГИЈА
-HDMI X 3
-PC ВЛЕЗ
-SDHC CARD READER
-VIERA LINK
-ТЕЛЕТЕКС
-ОСВЕТЛУВАЊЕ 1200 CD/M2
 

Garfield

Intern
9 декември 2007
277
5
@TheSpeedy

Според овие податоци кои ги имаш ти дадено не може да се каже затоа што не ти се точни. Затоа дај го моделот, па да разговараме. ОК?:D

А уште еден минус на LCD е видливоста под агол.
 

TheSpeedy

Intern
4 септември 2007
279
2
Еве ти го моделот на плазмата PANASONIC TH-50PY700E+TY-S50PZ700W и моделот на LCD-то SAMSUNG LE-52A65 а ова не е ефтин LCD монитор па да биде ограничена видливоста, инаку видливоста е ограничена на агол од 178 степени ако веќе мислиш дека тоа е ограничено...
 

Garfield

Intern
9 декември 2007
277
5
Samsung кој го имаш предложено како карактеристика за контрастот 50000 : 1 што е добро да беше статички мерен контраст, но за жал е динамички (силуван) и не е реален. Со динамичкиот контраст се губи многу на квалитет на сликата, тука можеш да прочиташ што е разликата меѓу динамички и статички контраст. http://en.wikipedia.org/wiki/Contrast_ratio.

А бидејќи и јас сега се спремам да купам телевизор ќе го земам најверојатно Panasonic TH-46PY85P кој има контраст номинален контраст 30 000:1, а динамички 1 000 000:1. Таков контраст на LCD нема шанса.

За панасоник повеќе информации тука http://www.panasonic.co.yu/
 

spiderman

Intern
16 април 2007
783
44
Човекот ве прашува за предлог што тој да губи а вие се расправате кој модел е подобар мислам ова досега е се само не решени или предлог кое го бара Mosccow_Boy. Се е офф топик...дај кажете предлог да може човекот да купи тв
 

Moscow_BoY

Intern
12 јуни 2007
260
4
securzone.blog.com.mk

spiderman

Intern
16 април 2007
783
44
Ај ќе повторам уште еднаш: Има подобри телевизори од Sony...

Тоа би било точно доколку би постоеле побрзи коли од Lamborghini:)
Да повторам уште еднаш да не забегуваме веќе од темата. Значи јас даДОВ ПРЕДЛОГ Sony а ти кажуваш дека има подобри. Е сега за да биде твоето предлог наброј некој инаку пак е муабетов офф топик
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.216
Мислења
918.816
Членови
32.875
Огласи
1.031
Најнов член
Jass89
На врв Дно