1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Предлог Предлог за нова конфигурација

Дискусија во форумот 'Конфигурации' започната од AndrejGagale, 24 Мај 2020.

 1. AndrejGagale

  AndrejGagale
  Gaining Experience

  544
  71
  12 Април 2009
  Машко
  Поздрав, сакам да се подновам со нешто ново, ги читав и предходните теми за нови конфигурации но решив да отворам нова бидејќи можно е да земам се, без монитор па накнадно да се земе тој. (и да се дискутира накнадно за тоа)

  Пред се компјутерот би се користел исклучиво за гејминг.
  Конкретно продавница за купување не ми е битно.
  Значи како што кажав погоре, монитор е плус од долуспоменатиот буџет, може предлог и за тоа, 144Hz.
  Буџет околу 60000 денари.

  Би споменал дека имам куќаре Corsair Air 540, кое би го искористил со новата конфигурација.
  Исто така имам и напојување но незнам дали ќе биди доволно тоа сакам да ме посоветувате ако не ќе оди на продажба, тоа е CHIEFTEC 450W CTG-450-80P.
   
  Luca Toni, gb7457 и на champagnepepe им се допаѓа ова.
 2. champagnepepe

  champagnepepe
  Gaining Experience

  61
  82
  21 ноември 2019
  Машко
  DevOPS
 3. gb7457

  gb7457
  Intern

  25
  31
  20 Март 2020
  Машко
  Ryzen 5 3600 -- 11500ден. (Сетек)
  B450-Pro Gaming ASUS -- 7500ден. (Сетек)
  RAM 16GB (2x8) SniperX 3600mhz -- 5300ден. (Нексио)
  SSD Samsung Evo 970 Plus 500GB -- 7500ден. (Нексио)
  HDD Seagate 1TB 7200rpm -- 2450ден. (Нексио)
  PSU Riotoro Enigma G2 750W Full Modular 80+ Gold -- 6220ден. (Нексио)
  Deepcool Gamer Storm Lucifer 2400ден. (Анхоч)
  GPU некоја од форум до 15к (gtx 1070, gtx 1070ti, gtx 1080..)
  Без графичка = 42870ден. (~60к со графичка)
  Ако не ти се брза, почекај рајзен 4000 :)
   
  farkizz, shifty, AndrejGagale и на уште 1 им се допаѓа ова.
 4. AndrejGagale

  AndrejGagale
  Gaining Experience

  544
  71
  12 Април 2009
  Машко
  Ова јас го составив како предлог:

  CPU: Ryzen 5 2600X - 8.650ден.
  GPU: Gigabyte GeForce RTX 2060 SUPER GAMING - 28.514ден.
  RAM: 2x 8GB DDR 4 3200 MHz Kingtston HyperX Predator - 6000ден.
  MB: Gigabyte B450 AORUS ELITE - 6.230ден.
  SSD: Samusng NVME 970 EVO 500GB - 7.000ден.

  Се на се околу 56000ден.

  Како што кажав горе куќиште имам и хдд нетреба имам.
  Единствено од гореспоменатово ме двоуми процесорот.
  Плус PSU на ова. Цените се од Анхоч од сајтот директно.
   
 5. gb7457

  gb7457
  Intern

  25
  31
  20 Март 2020
  Машко
  2600x го нема на залиха, а веројатно и нема да го има. 3600 е топ за таа цена (11500). Инаку можеш да најдеш поефтин рам во Нексио. Матичната и графичката се океј.
   
 6. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,529
  1,197
  8 Декември 2009
  Мислам дека комбинацијава е топ, со 7-8 проценти попустм доаѓаш до сумата од 1000 евра, а постоечкото напајање ќе ги вози без проблем 3600 и 2070S. Според мене, немаше потреба од толку брзо NVMe, за гејминг нема да ти направи скоро никаква разлика.

  upload_2020-5-24_22-30-6.png

  Едит, грешка видов дека напајњето е 450 вати, продај го и земи си Riotoro 600w Builder.
   

  Прикачени датотеки:

  На AndrejGagale му/ѝ се допаѓа ова.
 7. goce03

  goce03
  Practice makes perfect

  982
  1,715
  20 Јануари 2015
  Машко
  Со мали корекции од предлогот на @gb7457 , поефтина матична, помалo SSD и графичка.
  Ryzen 5 3600 - 11.500ден. (Сетек)
  MB Gigabyte B450M-DS3H AM4 - 4.600ден. (Anhoch)
  RAM 16GB (2x8) SniperX 3600mhz -- 5300ден. (Нексио)
  SSD M.2 250GB SAMSUNG M.2 970 EVO Plus NVME PCIe - 5.250ден. (Нексио)
  PSU Riotoro Enigma G2 750W Full Modular 80+ Gold - 6.220ден. (Нексио)
  GPU Gigabyte GeForce RTX 2060 SUPER 28.500 Anhoch
  Вкупно ~62к
   
  На AndrejGagale му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Vlad944

  Vlad944
  On your way to fame

  300
  558
  3 Март 2015
  Машко
  Ryzen 5 3600 - 11500
  Arctic 34 Freezer Duo - 2360
  Gigabyte B450 DS3H - 4630
  A-Data gammix D10 2x8GB - 4800
  Toshiba P300 1TB - 2360
  Samsung 860 Evo 500GB - 5600
  Riotoro Enigma G2 650w - 5700
  AMD RX 5600XT - 20480
  Доколку не ти се брза,подобро почекај да донесат од новите плочи B550 за рајзен 3000 и упкоминг 4000.
   
 9. maxellpp

  maxellpp
  Intern

  23
  30
  29 Септември 2014
  Машко
  CPU - Ryzen 5 3600 -- 11.500 Сетек
  MB - ASUS B450-Pro Gaming -- 7.500 Сетек
  RAM - 16GB Kit Hyper X fury - 5.400 Сетек
  SSD - Samusng NVME 970 EVO 500GB - 7.000
  PSU - Riotoro 750W Full Modular 80+ Gold - 6.000 Нексио
  GPU - EVGA RTX 2060КО -23.500 Нексио
  Cooler - Be Quiet SHADOW ROCK 3 - 3.300 Нексио
  +- 64.000
   
 10. AndrejGagale

  AndrejGagale
  Gaining Experience

  544
  71
  12 Април 2009
  Машко
  Вака е солидно јас мислам.
  Единствено дали е возможно напојувањето да се замени со 600W, т.е. дали ќе е доволно за оваа конфигурација.

  MB Gigabyte B450M-DS3H AM4 - 4.600ден. (Anhoch)
  Ryzen 5 3600 - 11.500ден. (Сетек)
  RAM 16GB (2x8) SniperX 3600mhz -- 5300ден. (Нексио)
  GPU: Gigabyte GeForce RTX 2060 SUPER GAMING - 28.514ден. (Anhoch)
  PSU: Riotoro Enigma G2 650w – 5700ден. (нексио?)
  SSD: Samsung 860 Evo 500GB – 5600ден. (нексио?)

  61.000ден некаде е вака.
  Е сега следно прашање е дали вреди да се чека како што ме советувате за новата генерација на Rayzen процесорите? Или новите плочи? :offended:
  (Немам ценовник од Нексио и незнам од каде се)
   
 11. gb7457

  gb7457
  Intern

  25
  31
  20 Март 2020
  Машко
  Повели ценовник од Нексио
   

  Прикачени датотеки:

  На AndrejGagale му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Mao

  Mao
  On your way to fame

  1,172
  749
  5 Јуни 2007
  Машко
  Личност која што е член на форумов и има право да огласува во тема Огласи, немора да чека за новите генерации, сеуште. Слободно купи си што си наумил, после ќе дојдеш ќе си продадеш тоа што имаш за супер цена, веројатно уште ќе ти се под гаранција деловите, ќе изгубиш некоја иљадарка, ќе си додадеш за новите делови и сите среќни и задовољни :D
   
  На Luca Toni и AndrejGagale им се допаѓа ова.
 13. AndrejGagale

  AndrejGagale
  Gaining Experience

  544
  71
  12 Април 2009
  Машко
  Имам некои дилеми па ќе ги споделам да ме советувате малце.
  Ова го составив во Сетек:

  [​IMG]

  Е сега имам дилема за графичка картичка помеѓу овие две:
  Anhoch
  SETEC

  Напојувањето кое го избрав е од Нексио:

  PSU 650W RIOTORO ENIGMA G2, 80+ GOLD, FULL MODULAR, PR-GP0650-FMG2-EU - 5700 денари.

  Како што разгледував мислам дека ќе биди доволно за оваа конфигурација?
   
  На dariuus му/ѝ се допаѓа ова.
 14. dariuus

  dariuus
  Gaining Experience

  42
  57
  19 ноември 2018
  Машко
  Оди со таа од анхоч ем е 8gb и побрза а и цената им е да не речам иста
   
  Последна промена: 25 Мај 2020
 15. Vlad944

  Vlad944
  On your way to fame

  300
  558
  3 Март 2015
  Машко
  Картата која ја одбра е премногу скапа и невреди,подобро за тие пари RX 5700XT или Gigabyte RTX 2060 Super.
   
 16. goce03

  goce03
  Practice makes perfect

  982
  1,715
  20 Јануари 2015
  Машко
  Не се исти карти, таа од сетек ASUS е 2060 6G, таа од Анхоч Gigabyte e 2060 SUPER 8 GB. Втората е побрза и има повеќе рам.
  Ако сакаш да заштедиш некој денар да ти влезе во буџетот види Gigabyte GeForce RTX 2060 SUPER WINDFORCE 27.540 ден. и можеш да земеш РАМ од Нексио (2x8) SniperX 3600mhz - 5300ден. (Нексио).
  Напојувањето е одлично и сосема доволно.
   
 17. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  1,141
  675
  8 Август 2017
  Машко
  Како за мидренџ графика не мора да даваш 18К за ЦПУ+МБ, можеш да поминеш поефтино, ама тоа е мое мислење.
   
  На Rukfash и DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 18. AndrejGagale

  AndrejGagale
  Gaining Experience

  544
  71
  12 Април 2009
  Машко
  Да потполно си во право, но ги гледам производиве што се на залиха конкретно за матични плочи нема ништо добро за поефтина цена. Искрено МБ ми е непотребно скапа.
   
 19. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,529
  1,197
  8 Декември 2009
  Да, може да помине со поефтина матична и да иде со 2070 супер. Ќе го продаде старото напајање, а парите од него и поефтината матичма ќе ги инвестира во 2070 супер. Затоа и беше таков мојот пост, кога веќе е строго за гејминг, 3600 и 2070 супер за 1000 евра е најлогичен избор.
   
  На Rukfash и Arabian им се допаѓа ова.
 20. AndrejGagale

  AndrejGagale
  Gaining Experience

  544
  71
  12 Април 2009
  Машко
  --- Споени мислења, 26 Мај 2020 ---
  Уште сега јас и готово хах.
  Ми се поднамали буџетот, па склопив нешто кое што во иднина би можел да сменам подобра графичка.
  Слободно доколку нешто не е во ред со цена-перформанси ве молам да ме посоветувате.

  [​IMG]

  Напојувањето си останува 600W и рамот од Нексио.
   
 21. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,840
  1,207
  28 ноември 2015
  Машко
  MSI B450 TOMAHAWK
  Ryzen 1600 af
  Amd 5600xt
  16 gb 3000 CL 16
  Веќе ако идеш на ново или почекај b550 или купи на старо
   
  На toshex и maxellpp им се допаѓа ова.
 22. AndrejGagale

  AndrejGagale
  Gaining Experience

  544
  71
  12 Април 2009
  Машко
  Матичната плоча која ми ја посочуваш ја нема на залиха моментално во Анхоч.

  Нешто што составив е:
  Ryzen 1600 af
  650W Riotoro
  RAM DDR4 16GB (2x8GB) 3200MHz G.SKILL SNIPER X

  Плус
  [​IMG]

  Вака иди околу 48000 без ссд, што не е лошо сепак.
  Дали мислиш дека е подобро вака?

  Иако е ставена 5700 во горниот список, ве СЕТЕК е достапна само овааа 5600
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 23. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,840
  1,207
  28 ноември 2015
  Машко
  Ако ја нема таа не би идел на b450 gaming различен VRM имаат томахавк има најдобар и во иднина ако сакаш да направиш апгрејд и да ги користиш сите функции на амд како негативен офсет на процесор ти ја препорачувам таа.
  upload_2020-5-27_0-59-55.png
  Еве зашто.
   
  На AndrejGagale му/ѝ се допаѓа ова.
 24. AndrejGagale

  AndrejGagale
  Gaining Experience

  544
  71
  12 Април 2009
  Машко
  Во ред е сето тоа но ја немаат на залиха никаде неможам да најдам.
  Единствена замена што ја има е оваа СЕТЕК ,или да ја земам оваа поевтина па понатаму може да се менува.

  Исто така се двоумам дали оваа или оваа графичка.
  Дали вреди да се доплати некој денар за АСУСОТ?
   
 25. maxellpp

  maxellpp
  Intern

  23
  30
  29 Септември 2014
  Машко
  На асусот имаш поголема гаранција за 1 година некаде, и мене ми изгледа поубаво, друго ти е целосно исто.

  Инаку ја користам истата Асус б450 и засега сум задоволен. Ако мислиш да земаш подобар процесор понатаму и да се занимаваш со оверклок и слично земи си ја поевтината :)
   
  На AndrejGagale му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...