1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Предлог за најтивка механичка тастатура

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од gokica, 22 Април 2015.

 1. gokica

  gokica
  Модератор

  8,471
  10,462
  13 Јуни 2009
  Веќе ми се смачи да чекам Logitech K740 или K800.

  Со ниет сум да направам нарачка од интернет или да тркнам до Србија да си купам една.

  Но сепак пред да го направам тоа ај си викам да ве прашам за совет:

  Која е најтивката механичка тастатура која може да се купи кај нас? Иако знам дека ќе биде далеку погласна од Logitech сепак ќе појдам да ја видам во продавница за да направам разлика па ако е подносливо ќе ја купам.

  Услов е да има дискретно осветлување (млечно бело по можност а не да биде како вселенски брод), да е комфорна, да има нумерички пад и се разбира да е квалитетна. Не ми требаат гејминг функции, тастери и тралалајки т.е. тоа е второстепено.
   
  На goranzoran и Oktar им се допаѓа ова.
 2. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,385
  11,588
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Ја нема (веќе) кај нас и не е најтивка, но сите други работи ги исполнува: дискретно млечно бело осветлување (со неколку јачини), комфорна, има нумпад и квалитет.

  По 15 месеци секојдневно користење ни влакно не и` фали, никаде не е изгребана/излупена боја ниту пак нешто е расклатено, си работи како првиот ден. Воопшто не е тивка во споредба со гумичарските и можеби црните/црвените cherry (имав една таква, заборавив која; звукот беше „шуплив“ а со тоа и потивок), а се разбира потивка е од сините cherry.

  За жал, сепак е Logitech. [​IMG]
   
  На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
 3. gokica

  gokica
  Модератор

  8,471
  10,462
  13 Јуни 2009
  Благодарност. Баш ми се бендиса тастатурчево. Ама логитек веќе западнаа кај нас со присуство во делот на тастатури па не очекувам ако ја нема дека допрва ќе ја донесат.

  Ај кажете ми кои свичеви се најтивки па таква да барам кај нас. Дали има некоја од оние рејзер со бело осветлување?
   
 4. bokiscout

  bokiscout
  Unstoppable

  1,719
  2,015
  17 Март 2011
  Машко
  Embedded C, Linux Kernel, Java, JavaScript
  Биди претпазлив ако зимаш Razer, во новите модели користат Kailh свичеви наместо Chery. Не скаш да платиш иста цена за тастатурата која од скроро доаѓа со помалку квалитетни компоненти.

  Инаку сите тастатури со Chery свичеви имаат исти каратеристики вклучувајки ја и галамата, соодветно според бојата на вичот. Конкретниов модел од Logitech, а и другите "тивки" механички тастатури имаат "прстени" O-rings и ништо повеке.

  Е сега овие прстенчиња го намалуваат растојанието кое треба да го помине копчето дури да удри до дното па некои луге се жалат дека куцањто им е чудно. најдобро е да пробаш куцање со прстенчиња па после бирај дали ке бараш тивка механичка или со гумени мембрани.

  Што се однесува до тишината сите свичеви се гласи независно од бојата штом ке ги притиснеш до дното. Решението е:
  - престен кој ке го намали звукот при удирање на дното и
  - линеарен свич кој нема клик на средината од патеката додека патува кон дното (black - тешко се притиска, red - лесно се притиска)

  Во било кој дрг случај би се слушал оној клик на средина и силен звук кога ке удриш на дното што не значи дека истиот ке биде неподносливо гласен.

  Погледни го видово за спроедба:

  View: https://youtu.be/3FJPGpwyzOA?t=2m6s

  02:06 е делот каде може да се споредат звуците.
   
  На Costigan_Jr, dejan_str, Oktar и уште 2 други им се допаѓа ова.
 5. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,271
  1,718
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  За жал нема тивка механичка тастатура. Јас земав со црвени чери мислејќи дека барем колку толку ќе бидат по тивки но исто е искрено се слуша многу коа куцаш тоа е тоа ... барем дур не измислат некој друг материјал да користат во иднина ...
   
  На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
 6. gokica

  gokica
  Модератор

  8,471
  10,462
  13 Јуни 2009
  Ништо изгледа не правиме. Баш разгледав по онлајн ценовнициве и нема нешто да ми фати око. Осветлувањето е нападно со црвена, зелена или не знам каква боја. Плус гласноста на механичкиве ме одвраќа од набавка дефинитивно. Ќе одам до ГТЦ па да видам онака фејс ту фејс што и како ама некако сум скептик.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 7. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,271
  1,718
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Епа ајде пиши после баш ме интересира што ќе земеш :).
   
  На Bilbiloski и gokica им се допаѓа ова.
 8. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,149
  4,859
  8 Април 2011
  Машко
  Нема тивка механичка тастатура, таа што е најтивка механичка е бајаги погласна но која било мембранска. Така да ако бараш тишина заобиколиги механичките, а ако сакаш прецизност и мерак MX blue за мене се најдобри, тактајл ефектот кај нив е најизразен, најдобар филинг дава, нема шанса да помислиш дали си притиснал добро или не некое копче.
  Е сега, има финта. Ке си земеш со MX blue или еве Браун зависи што повеке сакаш и ке си направиш O rings, со нив нема да имаш голем бамп ефект и со тоа се поприлично се намалува буката (особено ако го погодиш материјалот и дебелината за О рингс, јас направив и гумени и силиконски и мерации).
   
  На Bilbiloski и gokica им се допаѓа ова.
 9. gokica

  gokica
  Модератор

  8,471
  10,462
  13 Јуни 2009
  Ај ако може некој линк до do it your self О рингс или до продавница во МК каде може да се набават.
   
 10. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,149
  4,859
  8 Април 2011
  Машко
  Mислам дека имам комплет орингс хоум мејд, ке ги побарам по дома и ако ги најдам ке ти ги птатам.
   
  На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
 11. gokica

  gokica
  Модератор

  8,471
  10,462
  13 Јуни 2009
  Фала ти многу. Но прво да купам механичка. Сакам да ја видам АСУС стрикс некако со таа оранж бојата на светло ми е најмалку нападна. Како и да е ќе пишам што сум направил.
   
 12. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,149
  4,859
  8 Април 2011
  Машко
  Jaс имав Coolermaster Quick Fire TK со MX blue и да ти кажам искрено перверзија е, компактна, коска изработка. Погледајги CM , многу добро се скоцкани.
   
  На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
 13. gokica

  gokica
  Модератор

  8,471
  10,462
  13 Јуни 2009
  Да сигурно. Но ако не се лажам тоа нивното осветлување на позадината на копчињата некако очи ќе ми боде навечер. Имав една таква на времето и ми пречеше. Сакам да има само осветлени карактери на копчињата а не и цела позадина.
   
 14. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,149
  4,859
  8 Април 2011
  Машко
  Имаш опција за регулирање на светлината, барем кај мене на ТК имаше, и на најниско тамам беше на вечер со изгасена сијалица.
   
  На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
 15. dramallama

  dramallama
  Gaining Experience

  366
  259
  24 Јануари 2013
  Машко
  Моментално користам ист модел како на dejan_str, поточно оваа, но за жал веќе подолго време ја нема на залиха (можеш да прашаш дали би можеле да ја донесат). Во поглед на осветлувањето, на најмало ниво воопшто не замара, и само копчињата се осветлени (ако успеам да направам асална фотка во темница, ќе ја пуштам тука), па најверојатно ќе ти одговара. Проблем е што е компактна, не е многу тивка (како што рече Дејан, нема тивка механичка :)), но е потивка од плави свичеви. Мислам дека црни свичеви би биле најтивки (колку што ми звучеле кога сум ги пробал), така да ако има негде на лагер со црни по продавнициве, пробај. Можеш и кафеави да пробаш ако имаш шанса, со О-прстени се прилично тивки (пробав Logitech G710+ во Грција, со кафени свичеви е, самата си има вградено гумички, и беше скоро гласна колку и со гумени свичеви, а до душа и таков филинг даваше при куцање). Оваа со гумички мислам дека би ти ги задоволила сите критериуми, но и таа не е на лагер. Со среќа во потрагата, па пиши што си направил. :)
   
  На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Војвода

  Војвода
  Unstoppable

  2,137
  3,485
  26 oктомври 2012
  Машко
  Јас ја имам истата тастатура, и вреди дефинитивно за парите. Цена перфоманси е подобра од се што се нуди кај нас, ако се земе предвид дека кај нас се продава за 100$ а на запад е 150$. Така да следната тура очекувам да биде едно 9-10 илјади кај нас. Али не е тивка, кафените свичеви се доста погласни од мембранските. Иако се едни од најтивките механички свичеви. Но ништо прегласно па да смета :)
   
  На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
 17. gokica

  gokica
  Модератор

  8,471
  10,462
  13 Јуни 2009
  Немам време деновиве да излезам па да пробам. Требаше и вентилатор да купувам ама вентилатор се сторив.

  Ќе видам нареднава седмица иако многу е веројатно дека ќе порачувам Logitech K740 или K800 од ибеј или не знам од каде.

  Шарав по форуми колку можев деновиве но едноставно сите кажуваат дека единствена маана на сите механички е буката. Орингс односно да модувам нешто што сум купил ново не ми се прави мерак.

  А гласна тастатура па макар и била најдобра на светот не ми брка работа. Куцам (со тешка рака) доцна по ноќи и не сакам да будам се околу мене.
   
 18. Војвода

  Војвода
  Unstoppable

  2,137
  3,485
  26 oктомври 2012
  Машко
  Мене досега моиве што спијат во другата соба до мене, не ми се побуниле ниеднаш за гласноста. А за во иста соба, сигурно ќе смета. Ама во таа ситуација и мембранската ќе смета, освен некој ултра тивок модел. Пробај на лице место и види, мене лично буката ми прави мерак. Ми дава некој убав милозвучен профи впечаток.
  Ако не си користел механичка досега, знај дека еднаш чим ќе почнеш на нејзе, мембранските ќе ти бидат ужасни, и нема да сакаш никогаш во живот да ги видиш. Единствено scissor свичевите се малце поарни ( оние во лаптопите ), односно некаде се измеѓу обичните гумени и механичките, и мислам дека се задоволувачки.
   
  На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
 19. gokica

  gokica
  Модератор

  8,471
  10,462
  13 Јуни 2009
  Работата е што јас навечер најчесто куцкам во спална и не ми се седи во работна соба само заради тастатурата.

  Инаку јас всушност веќе имам Logitech К740 која е со scissor свичеви и е најдобрата и најтивката тастатура која сум ја користел. Но детево ми скрши едно од копчињата и сега не ми прави мерак. А и веќе има 3-4 години па си викам дека е време да се замени ионака.

  Зедов и K750 Solar ама не е осветлена и сепак е далеку од К740 па не ми брка работа.

  Муабетот ми е дека точно знам зошто Logitech К740 или К800 би ми одговарала најмногу.

  Механичките се идеални за куцање. Сум пробал кај другар корсеир венџенс и се воодушевив. Не забележав некоја страшна бука ама не ни посветив внимание. Сепак не би ризикувал и би сакал да си одам на сигурно.
   
  На Војвода му/ѝ се допаѓа ова.
 20. gokica

  gokica
  Модератор

  8,471
  10,462
  13 Јуни 2009
  На TylerMkD, Bilbiloski, Војвода и уште 5 други им се допаѓа ова.
 21. Bilbiloski

  Bilbiloski
  Intern

  23
  3
  12 Април 2015
  Машко
  Што викате другари, да си купам од ибеј механичка или па од тука, свиднав една во сеттек тастатура со blue switches, имаше и со brown, и тие ми правеа мерак, али мене ке ми треба почесто за играње а и сакам да бидат меки на стискање па затоа некако се двоумам меѓу овие две или red cherry а таква досега не најдов :/ плус ми се свиѓа што се по мали, несакам од оние тастатури големи гломазни. Плиз фор адвајс! :)
   
 22. Bilbiloski

  Bilbiloski
  Intern

  23
  3
  12 Април 2015
  Машко
  Дали да си почекам да донесе некој по дуќаниве red или па да си купам од ибеј, само незнам колку царина ќе му дојде, да не испадне ѓаол и пол :/
   
 23. gokica

  gokica
  Модератор

  8,471
  10,462
  13 Јуни 2009
  За царини и такви ствари не знам ама ќе пишам штом стигне мојава.

  Во однос на свичевите исто не знам. Станува збор за преференци претпоставувам.

  За дали да купиш од ибеј или од тука повторно зависи дали има тука нешто што ти одговара. Јас лично никогаш нема да се двеумам па макар и да е поскапо ако го има во нашите продавници да си го купам од тука. Ем гаранција, ем ако има фабричка фалинка веднаш може да ја заменам. Ибеј секогаш е мачка во вреќа и знае да биде супер зделка ама и макотрпно патешествие.
   
  На Bilbiloski му/ѝ се допаѓа ова.
 24. Војвода

  Војвода
  Unstoppable

  2,137
  3,485
  26 oктомври 2012
  Машко
  Чим ти се допаѓаат плавите и кафените, не верувам дека другиве ќе ти се допаднат, пошто се различни. Тебе ти се допаѓа фидбекот, кој црвените и црните го немаат и некако безвезе е филингот. :)
   
  На Bilbiloski му/ѝ се допаѓа ова.
 25. Bilbiloski

  Bilbiloski
  Intern

  23
  3
  12 Април 2015
  Машко
  Ви благодарам премногу со коментариве, многу ми олеснавте! :) Гокица би те замолим да пишиш во однос на царините и тие работи па и ние нубовиве нешто плус да знаеме :p
   
Слични теми
 1. Karamba
  Одговори:
  48
  Прегледи:
  2,822
 2. dejan_str
  Одговори:
  13
  Прегледи:
  821
 3. dangthe
  Одговори:
  14
  Прегледи:
  3,143
 4. gokica
  Одговори:
  11
  Прегледи:
  1,043
 5. tupacan
  Одговори:
  49
  Прегледи:
  3,093
Вчитување...

Сподели

Вчитување...