• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Предлог за најмал 2.5 Gbps Switch и соодветни кабли

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,394
3,660
Битола
Потребен ми е switch со 2.5 Gbps порти (барем две) за домашна мрежа и соодветни кабли. PC и NAS (двата уреди со 2.5 Gbps NICs ќе влегуваат во switchot којшто додатно ќе биде поврзан на кабелскиот модем/рутер. Поздрав. Ако има од наши продавници уште подобр.
 

Steam.

On your way to fame
31 мај 2011
891
769
Чаир
Steam.'s setup  
Processor & Cooler
i7 2600 w/CM Hyper 212+
Motherboard
ASRock H61M-VG3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + 2TB WD20EZRX
PSU
Seasonic M12II 520W
RAM
12GB DDR3 @ 1333MHz
Video card
MSI RX570 GAMINGX 4GB
Case
CoolerMaster Elite 335U
Mouse
Glorious Model O (Matte White)
Keyboard
Anne Pro 2
Audio
Creative Play 3 w/ Sennheiser HD 215
Monitor
ASUS VG248QE/Dell 1909W
OS
Windows 10
Мислењето е автоматски споено:
за кај нас немам сретнато 2.5гиг свичеви, можеби по некој рутер/модем со WAN порта за 2.5гиг, ама и тоа ретко.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,394
3,660
Битола
Кабли има некаде кај нас? Cat5e ми требаат барем по 2 метра должина max, што е доволно да ја извадат брзината.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,638
3,000
Кабли има некаде кај нас? Cat5e ми требаат барем по 2 метра должина max, што е доволно да ја извадат брзината.
Имаш кај сакаш. И Cat5е и Cat6. На пример Anhoch, разни димензии, бои, итн...

Sent from Телефон using Tapatalk
 

DareDevil

Gaining Experience
25 април 2011
275
311
Мислам дека цената за свичот кој што ти го препорачаа е прилично висока со оглед на тоа што имаш свич кој за поевтини пари ќе го земеш со две 10Gb порти и 4 х 2.5Gb. Секако доколку можеш да чекаш за нарачка. Јас го нарачав пред две недели чекам да ми го набават.
 

igoooor7

Gaining Experience
17 февруари 2015
180
290
Veles
igoooor7's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 10600K + be quiet Dark Rock Slim
Motherboard
MSI B460M Mortar
Storage
SSD M.2 Samsung NVMe 970 EVO Plus 250GB + SSD M.2 2280 Gigabyte NVMe 512GB + HDD WD 1T Caviar Black
PSU
CM G650M
RAM
2 x 8 GB DDR4 2666MHz Kingston HyperX Fury Black CL16 RGB
Video card
Gigabyte GTX 1060-6GB Xtreme Gaming
Case
be quiet Pure Base 500 Window Black
Mouse
A4TECH - Bloody V7MA
Keyboard
A4TECH - Bloody B120
Audio
Logitech Z506
Monitor
Dell 24" SE2419HR FHD IPS
OS
WINDOWS 10 Pro 64bit
Само да те предупредам CAT 5e подржува до 1000 Mbps или 1Gbps, во твојов случај како што разбрав бараш свич со 2.5 Gbps така да ке ти треба CAT 6 Етернет кабли. Исто така провери ја и спецификацијата на NIC на плочата колку брзина подржува. Предпоставувам дака подржува 2.5 Gbps но сепак провери, затоа што треба сите уреди да ја подржуваат таа брзина за ти да ја добиеш.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,638
3,000
Само да те предупредам CAT 5e подржува до 1000 Mbps или 1Gbps, во твојов случај како што разбрав бараш свич со 2.5 Gbps така да ке ти треба CAT 6 Етернет кабли.
НЕ.
2.5GBASE-T/1 и 5GBASE-T/1 работат без проблем и на CAT5E кабли. За фулл 10GBASE-T веќе ти треба Cat6. Намерно и ги направија овие 2 стандардни со 1/2 и 1/4 сигнал рејт за да издржи веќе распространетата Cat5e инфраструктура.
 

igoooor7

Gaining Experience
17 февруари 2015
180
290
Veles
igoooor7's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 10600K + be quiet Dark Rock Slim
Motherboard
MSI B460M Mortar
Storage
SSD M.2 Samsung NVMe 970 EVO Plus 250GB + SSD M.2 2280 Gigabyte NVMe 512GB + HDD WD 1T Caviar Black
PSU
CM G650M
RAM
2 x 8 GB DDR4 2666MHz Kingston HyperX Fury Black CL16 RGB
Video card
Gigabyte GTX 1060-6GB Xtreme Gaming
Case
be quiet Pure Base 500 Window Black
Mouse
A4TECH - Bloody V7MA
Keyboard
A4TECH - Bloody B120
Audio
Logitech Z506
Monitor
Dell 24" SE2419HR FHD IPS
OS
WINDOWS 10 Pro 64bit
НЕ.
2.5GBASE-T/1 и 5GBASE-T/1 работат без проблем и на CAT5E кабли. За фулл 10GBASE-T веќе ти треба Cat6. Намерно и ги направија овие 2 стандардни со 1/2 и 1/4 сигнал рејт за да издржи веќе распространетата Cat5e инфраструктура.
Да, во право си. My bad - уште сум заглавен во времето кога полагав Компјутерски Мрежи, благодарам за update.
 

Enquito

Practice makes perfect
8 август 2017
1,711
1,046
И Кат6 ќе заврши работа за до 55метри, за повеќе треба Кaт6А за 10Gbps.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #11

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,394
3,660
Битола
Како што оригинално напишав имам на двата уреди 2.5Gbps NICs, е сега уште Switch некој (валјда од CU ќе порачам некој од 10Gbps ќе видиме), и соодветен кабел. Кабли ми требаат премали т.е. два кабли по метро, што значи и Cat5e ќе ми брка работа како што ве разбрав.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,517
Мислења
858,351
Членови
29,929
Најнов член
Jov4e
На врв Дно