1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Предлог за монитор

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од TheGamerTeacher, 21 Март 2019.

1. TheGamerTeacher

TheGamerTeacher
    Gaining Experience

113
    71
    9 Декември 2016
    Машко
    Неколку години функционирав со телевизор како главен монитор и некој ептен нискобуџетен монитор чисто колку за читање на коментари при стримање.
    Е сега, макава е што телевизорот најверојатно си ги прикажа своите последни пикселчиња и поправката ( утре добивам точна информација) би чинела не помалку од стотина евра. Најверојатно поисплатливо би ми било да инвестирам во dedicated монитор.

Дајте некој предлог за монитор во следниве параметри:
    - 144hZ
    -12000-15000 буџет.
    - Резолуција од 1080p e прифатлива ама и поголема не е на одмет.

P.S. Сеуште сум со ѓетеиск 970ка графичка па не мора нешто ептен оверкил па да морам да менувам и тоа веднаш.

2. Nightingale

Nightingale
    On your way to fame

618
    525
    28 Јануари 2014
    За тој буџет на ново само BenQ XL2411P

На Exhumed му/ѝ се допаѓа ова.
  3. TheGamerTeacher

TheGamerTeacher
    Gaining Experience

113
    71
    9 Декември 2016
    Машко
  4. Arkturus

Arkturus
    Gaining Experience

199
    74
    17 Јануари 2013
    Машко
    Имам прочитано критики дека луѓето се жалаат дека воопшто не работи на 144 hz.

Sent from my T10(E3C6) using Tapatalk

5. Steam.

Steam.
    On your way to fame

619
    555
    31 Мај 2011
    Ниеден од горните, и двата се стари модели, поготово асусот е ѓубре. Монитор од 2013та со PWM backlight, уништува motion clarity.

Anhoch PC Market Online - Monitor 24" MSI MAG241C LED Gaming 1ms, 144Hz, USBx3, HDMIx2, DP, Curved

Ова е pwm/flicker free монитор, за разлика од асусот кој со помош на Lightboost стига до 144хз, овој нативно ги има. Единствено нешо што би направил само е да намалиш зелената уште од старт, се осеќа одма green tint кога ќе го упалиш за прв пат. Можно е и да најдеш некој color profile на нет веќе готов, не сум загледал. Нема утка мониторот.

На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
  6. coNNectMKD

coNNectMKD
    Gaining Experience

143
    97
    13 Март 2017
    Машко

Истиот на BenQ што го постираше Nightingale го имам дома, 90% за CS:GО го користам и сум презадоволен. За други функции и не толку но за гејминг е одличен.

7. Nightingale

Nightingale
    On your way to fame

618
    525
    28 Јануари 2014
    Па не е баш стар, XL2411P е ревизија на XL2411 кој за разлика од него има само некои подобрувања како ColorVibrance опции и DisplayPort. Да бидам искрен, гледав во наведениот ценовен ранг набрзина, и овај монитор според спецификации не е лош. Има FreeSync и подобар VA Panel, можеби ќе успее да го проработи на G-Sync со новиве nVidia драјвери. Има предности и недостатоци за двава монитори. BenQ-то има подобар stand, има кустомизација (povot-swivel-height adjustment-tilt) наспроти само tilt кај MSI-то. Лошо е што BenQ-то има TN панел но со добра калибрација може да се прикажат добри бои (ко за TN панел).

8. TheGamerTeacher

TheGamerTeacher
    Gaining Experience

113
    71
    9 Декември 2016
    Машко
    Bev kaj eden prijatel koj go ima ovaj monitor i e poprilicno zadovolen. Pretpostavuvam slicen kvalitet treba da ocekuvam i vo prethodniot sto mi go preporaca.
    Anhoch PC Market Online - Monitor 24" XL2430 BenQ LED Gaming 1ms, 144Hz,USBx3,HDMIx2,DVI Dual,DP,Height Adjustment

9. Sludge.Factory

Sludge.Factory
    On your way to fame

488
    621
    7 Февруари 2014
    Машко
    Stomatolog
    Јас го имам истиов, поскап е од основниве, но боите повеќе ми се допаѓаат отколку на 2411. Ама 144хз оди преку дви не дп

10. toplel

toplel
    Gaining Experience

497
    460
    18 Август 2016
    Машко
    Asus-от никако. Престар модел и многу луѓе се жалат дека нема реални 144hz. Плус боите на него се крш.

Јас би одел или со Dell S2419HGF или со MSI предлогот од @Steam. Двата се со FreeSync што моментално е компатибилен со Nvidia графички. BenQ се исто така добар избор, ама не нудат FreeSync што е прилично голем бенефит во таа ценовна категорија.

За боите на MSI сум индиферентен од искуство со MAG271C и тој е 27 инчи 1920x1080 некако развлечени беа пикселите и не бев многу задоволен можда пошто сум навикнат на BenQ XL2411, а за Dell немам видено никаде зошто е прилично нов модел, но од искуство сметам дека Dell не можат да грешат со боите. Не верувам дека MSI можат да имаат подобар панел од Dell.

На Nightingale и TheGamerTeacher им се допаѓа ова.
  11. gamon

gamon
    Gaining Experience

341
    321
    15 Септември 2014
    bekrija
    Не прераскажувајте искусва од други, споделете лични искуства.
    Имам 3 монитори 144 хз.
    асус VG248QE
    XL2411P BenQ
    LG 24GM79G-B LED
    сите си работат на 144 без проблеми, во нвидиа контрол панел ако поставиш 1920-1080 но не првата нејтив резолуција него подоле само pc 1920-1080 .
    Сите се ентри левел на 144 и мислам дека го имаат истиот панел, мора да се потрудиш кај сите за да добиеш релативно добри бои.
    За гејмање се сите ок, многу мали нијанси има во разликите, за работа и мултимедија асусот има најдобра слика.
    Лг има и фрисинк, се палев додека не пробав и со нвидиа и со амд карти, реално нема да осетиш никаква разлика, и да фрисинкот на овај монитор работи и со нвидиата иако го нема на листи.
    На овие монитори се гејма пубг, фортнајт, вов, дивижн 2, апекс, цс........
    Ако би купувал уште еден 144 монитор повторно би го земал асусот без размислување.
    Мониторите се купени последниве 3-4 месеци и да повторам сите се ок за парите.
    На нетов има 2-3 поста за асусост направени од лаици и неамаат благе везе со стварноста, од 3 монитори асусот е најлесен за подесување, додека другите доста ме замараа да ги подесам боите и исправна работа за 144 хз асусот од кутија работше добро.

На GGTT1 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. artweb

artweb
    Gaining Experience

1,095
    475
    5 Март 2012
    Машко
    невработен
    Освен предлогот на @Steam. другите се страшно грди со тоа 10цм пластиката по страните.

13. eX3v1l

eX3v1l
    On your way to fame

1,077
    616
    2 Мај 2011
    Јас го имам XL2411P и сум задоволен за гејминг. За други работи не го бива. Боите се катастрофа избледени и неточни. Има некој ICC профил да се намести кој дава многу пореални бои, ама кога го користам така ме боли глава после одреден период и го вратив на стандард.

Ако ти е примарна цел да гејмаш, топ избор е и има доста опции да подесиш.

14. Ninjaa

Ninjaa
    Intern

55
    26
    3 Декември 2017
    Машко
    За тој буџет најдобра и супер опција ти е BenQ XL2411P 144hz (знам дека ке звучам ко продавачиве али и јас имам ваков хаха неможам да се пожалам, топ си е) :D

15. skopje_mkd

skopje_mkd
    Gaining Experience

250
    143
    5 Февруари 2016
    Незнам колку е културно да се убацувам во муабетов или требаше да направам нова тема. И јас сум на иста мака сакам монитор 144+хз

1. Dell S2419HGF 12,980ден. 144hz (незнам колку се реални), TN panel....
    Anhoch PC Market Online - Monitor 24" Dell S2419HGF Gaming LED FullHD /2xHDMI/DP Black

2. MSI MAG241C 15,280 ден. 144hz, VA panel
    Anhoch PC Market Online - Monitor 24" MSI MAG241C LED Gaming 1ms, 144Hz, USBx3, HDMIx2, DP, Curved

3. Dell AW2518HF 20000ден. TN panel 240hz незнам дали некогаш би ги исполнил со хардвер и не гледам некоја разлика по ривјуата меѓу 144 и 240

би сакал ако може некој да сподели искуство доколку има некој од мониториве и ако може поточно што добивам и губам од VA i TN панелите

На Exhumed му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Futurelakimens

Futurelakimens
    Gaining Experience

800
    390
    12 Април 2017
    Машко
    IPS vs TN vs VA - Which Is Best For Gaming? [Simple Guide]

TL;DR:
    IPS offers the best overall visual quality and the widest viewing angles. TN panels lag behind in this regard, but they make up for it by offering better performance i.e. higher refresh rates and lower response time. Meanwhile, VA panels offer visuals similar to those of IPS panels, and can also reach the performance levels of TN panels, although most displays equipped with this technology actually tend to have the highest response times of the three.

17. gamon

gamon
    Gaining Experience

341
    321
    15 Септември 2014
    bekrija
    MSI моделот не се подесува по висина, кај тн панели е многу битно да го поставиш во висина на погледот, препорака за поскапиот модел кој има подесување, исто на некои му е супер закривеноста а други никако не можат да се навикнат.

На skopje_mkd му/ѝ се допаѓа ова.
  18. skopje_mkd

skopje_mkd
    Gaining Experience

250
    143
    5 Февруари 2016
    Од читање јасно ми е, ама од овие три модела. МСИ-то незнам за гејминг како се покажува ВА панелот а Dell-от незнам дали се реални 144хz а третиот 240хз ем над буџетот ем незнам што би добил толку многу ....затоа некој да даде памет, во постов имаше добри коментари за мси-то затоа изгледа ми е фејворит :)

На Futurelakimens му/ѝ се допаѓа ова.
  19. skopje_mkd

skopje_mkd
    Gaining Experience

250
    143
    5 Февруари 2016
    Приметив дека не се мести по висина, има модел што се мести плус 2000 ки што не е малце.... ќе стигнам до 17 скоро до Dell AW2518HF што искрено изгледа многу добро и на ривјуа доста го фалат

20. apo808

apo808
    Intern

40
    17
    16 Август 2016
    Машко
    за тие пари одприлика горе/доле истото е.. јас лично имам 2х Benq XL2411p дома и сум презадоволен за CS:GO.. само не очекуј бои и убава слика бидејќи тоа е мисловна именка за овие монитори :) ми се случува кога ке alt tab-нам на browser да не можам ништо да прочитам и да ми требаат едно 5-6 секунди да се сконцентрирам и мозокот и очите да се навикнат. Asus-от го имам видено кај другар и мислам дека е далеку полош, а MSI-то е ново и не знам :)
    Што и да одлучиш сфати дека зимаш entry ниво на 144 херцен монитор и не очекувај премиум можности

На skopje_mkd му/ѝ се допаѓа ова.
  21. Exhumed

Exhumed
    Intern

13
    24
    23 Август 2016
    Машко
    Јас имам dell AW2518HF и сум многу задоволен од изглед бои и нормално гејминг, играв апекс додека беше на кап 144hz 2 недели, и сега кога моеш да користеш и 240 1 недела, искрено има голема разлика меѓу 144 и 240 барем за мојте очи, и мене не ми се веруваше дека ке има толкава голема разлика измеѓу 144/240...Ако ти е за гејминг benq, asus, ili dell не би зел msi va panel доста лоши рецензии има :D

22. spiritBreaker

spiritBreaker
    Unstoppable

2,561
    2,892
    27 oктомври 2015
    Машко
    g4m3R
    Јас уште сум на 60 херци... Не дај боже да земам 144ка :)

23. toplel

toplel
    Gaining Experience

497
    460
    18 Август 2016
    Машко
    Dell S2419HGF се подесува по висина (edit: аку добро се сеќавам по разгледување), MSI не. По default оди на 120hz, ама секој монитор е стабилен на 144hz после custom резолуција. Јас не можам да најдам разлика меѓу панелот на MSI шо е VA и мојот BenQ XL2411 што е TN. Репродукцијата е иста, ако не и подобра на BenQ-то ставен на sRGB или Photo.

Од Dell имаш гаранција дека нема да имаш ни еден мртов пиксел, а претпоставувам дека и репродукцијата на бои нема да е воопшто зад MSI. Цената е одлична, земајќи предвид дека има и FreeSync што е компатибилен со Nvidia графички од 10та серија па нагоре.

Последна промена: 9 Април 2019
  24. Foldalot

Foldalot
    Intern

48
    39
    19 Март 2014
    Машко
    Во врска со MSI MAG241C, панелот не е нивни туку е производ на Samsung.
    Истиот панел го користи и AOC C24G1 што е далеку попознат бренд за монитори од MSI и има доста солидни reviews.
    Така да некој што го интерсира MSI мониторот, може да погледне на нет за AOC C24G1 и отприлика да добие генерална слика за панелот, иако некаде е потенцирано дека MSI мониторот вади поширок спектар на бои од AOC.

Еве неколку reviews
    MSI MAG241C 9.1/10
    AOC C24G1 9.4/10
    AOC C24G1 Recommended badge

Јас лично отидов до Анхоч во city mall каде имаат изложено преку 20 монитори на кои што Hitman врти во loop.
    Тој што им е на MSI на излог ко “главна атракција“ е дефинитивно лош избор за 27 инчи @1080p.
    Ко што спомна @toplel погоре, премногу е развлечена сликата и можеш да ги видиш пикселите на текстот.
    Од друга страна, во делот за монитори, го имаат ставено MSI MAG241C со другите монитори и дефинитивно се приметува разлика со TN панелите кои вадат инфериорна слика во однос на овој.
    IPS/VA припаѓаат на една класа, а TN на друга.
    Изложен е и Dell S2419HGF кој стварно ми имаше лоша слика, некој жолт тинт фаќаше.

На крај го купив MSI MAG241CR (со height adjustment) и сум доста задоволен.
    Претходно бев на ASUS VS247HR кој е entry level 24inch HDMI монитор и разликата е огромна.

Не приметувам никаков ghosting при гејминг.
    Rocket League ја терам на 144FPS и Apex на 90-100FPS без ghosting.
    Впрочем и во Анхоч прво што сторив на 27инчниот MSI монитор е ја пуштив CS:GO и ко луд со маусот лево десно идев да видам ако можам ghosting да забележам, идев и по темни простории каде треба да е најизразен ама јок.
    Тоа беше и пресудно да го купам (24инчи верзијата).

Инаку MSI на нивниот сајт имаат за симнување ICC профил кој со неколку tweaks по лична мерка треба да даде најдобри бои за тој монитор

Последна промена: 10 Април 2019
    shifty, toplel, draganamon и на уште 1 им се допаѓа ова.
  25. karpalak

karpalak
    Intern

36
    10
    2 Декември 2018
    Најде добар 144хз кој да земеш?

Сподели

Вчитување...