1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Предлог за монитор

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од Tehnologiva, 14 Февруари 2015.

 1. Tehnologiva

  Tehnologiva
  Practice makes perfect

  1,414
  1,146
  9 Јули 2013
  Машко
  Aко може да ми препорачате некој монитор до 15 000 денари, воглавно ке се користи за играње и за 3Д и се разбира за читање, гледање видеа и чат-пат некој филм. Благодарам однапред.
   
 2. AlexanderMK

  AlexanderMK
  Practice makes perfect

  1,144
  1,787
  19 Мај 2011
  Машко
 3. Tehnologiva

  Tehnologiva
  Practice makes perfect

  1,414
  1,146
  9 Јули 2013
  Машко
  По можност да е на лагер.
   
 4. Trixx

  Trixx
  Gaining Experience

  118
  128
  16 Јануари 2011
  Која големина бараш ? 22, 24, 27 ?
   
 5. Tehnologiva

  Tehnologiva
  Practice makes perfect

  1,414
  1,146
  9 Јули 2013
  Машко
  24макс, мислам е најдобро за 1080п монитор,
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 6. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,827
  5,008
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Ако размислуваме така, мислам дека 27 е идеално за 1080p
   
 7. Tehnologiva

  Tehnologiva
  Practice makes perfect

  1,414
  1,146
  9 Јули 2013
  Машко
  Не мислиш дека ке бројам пиксели на 27 ?
   
 8. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,827
  5,008
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Не, баш онака, sweet spot е. Пошо 1200p на 24 е многу ситно, а 1200p не е нешто голема разлика од 1080p

  - Често се наоѓам во ситуација да користам ctrl и маус среден скрол, да зумирам коа читам некој ствари.
   
 9. Tehnologiva

  Tehnologiva
  Practice makes perfect

  1,414
  1,146
  9 Јули 2013
  Машко
  Океј и кој монитор би го препорачал ти 27 инчен до 15 000 ?
   
 10. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,827
  5,008
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Ај да видиме што има....моите генералии се 1080p IPS ...друго уопште не погледнувај.
   
 11. Tehnologiva

  Tehnologiva
  Practice makes perfect

  1,414
  1,146
  9 Јули 2013
  Машко
  Сакаш да кажеш дека 27 инлен ипс панел би бил побистар и би имал подобри бои од било кој ТН или ВА или пак ПЛС панел ?
   
 12. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,827
  5,008
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Или евентуално VA панел, глеам има избор во СЕТ....само да го видиш на лице место, дали би ти одговарал...да sирнеш некое филмче и слично. Може ќе ти се допадне VA панел, не е лош...јас имам телевизорче со таков панел и океј е...
   
 13. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,827
  5,008
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
 14. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,827
  5,008
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
 15. Tehnologiva

  Tehnologiva
  Practice makes perfect

  1,414
  1,146
  9 Јули 2013
  Машко
  Овој ми изгледа добро али ми надминува буџет.. се гледа и дизајн топ уште да го осетам панелот во живо.
   
 16. Tehnologiva

  Tehnologiva
  Practice makes perfect

  1,414
  1,146
  9 Јули 2013
  Машко
  Е сега читав некаден овие PLS биле со уште подобар агол на гледаност од ИПС арно ама боите им биле послаби и тоа доста послаби од на ИПС.
   
 17. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,827
  5,008
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Не, напротив, PLS има многу повибрантни бои од eIPS панелите.
   
 18. Tehnologiva

  Tehnologiva
  Practice makes perfect

  1,414
  1,146
  9 Јули 2013
  Машко
  И сега ? кој е подобар плс или ипс ?
   
 19. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,827
  5,008
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
 20. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,827
  5,008
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Ова ти е подобар избор од eIPS дефинитивно, мониторчето е ТОП НОЧ, не се мисли...
   
 21. Tehnologiva

  Tehnologiva
  Practice makes perfect

  1,414
  1,146
  9 Јули 2013
  Машко
  Не е за мислење работата само ме загрижува фактот дека овој монитор е на излог или слично.. сакам нов спакуван а не работен 200 саати на излог. Ах овие македонски фирми.
   
  На Wateva! и prichina им се допаѓа ова.
 22. Андреј Стерјев

  Андреј Стерјев
  Gaining Experience

  250
  68
  24 Јануари 2015
  Машко
  Земај го Samsung-от и не му ја мисли многу. Јас барем би го зел.
   
 23. Tehnologiva

  Tehnologiva
  Practice makes perfect

  1,414
  1,146
  9 Јули 2013
  Машко
  Не е све во земање.. треба да го видам во живо а и најмалце од се сакам мониторов да е од излог... си сакам гланц спакуван.
   
 24. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,827
  5,008
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Може имаат спакуван, така си е, секој монитор си има век на траење на диодите.....барај си таков или 30% попуст
   
  На Tehnologiva му/ѝ се допаѓа ова.
 25. Андреј Стерјев

  Андреј Стерјев
  Gaining Experience

  250
  68
  24 Јануари 2015
  Машко

Сподели

Вчитување...