1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Предлог за монитор

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од eX3v1l, 13 ноември 2013.

 1. eX3v1l

  eX3v1l
  On your way to fame

  1,103
  658
  2 Мај 2011
  Ми треба монитор 22"-24", до 8000ден. Некој продлег ?
  Незнам овие BenQ како се покажаа, се мислам највише од Dell или Asus или BenQ ако некој има позитивно искуство со нив.
   
 2. Harrabed

  Harrabed
  Practice makes perfect

  1,369
  1,442
  22 Април 2013
  Машко
  Не му се работе
 3. eX3v1l

  eX3v1l
  On your way to fame

  1,103
  658
  2 Мај 2011

  Благодарам, сите се над 8000 денари, дали даваат нешто попуст ?
  Инаку овој ми изгледа како најдобар избор
  http://www.anhoch.com/pcmarket/index.php?cat_id=3011&pid=12963
  Некое мислење ?
   
 4. theMAD

  theMAD
  Practice makes perfect

  1,074
  1,384
  6 Декември 2012
  Машко
  Студент
  jas imam benq od februari 2008 godina, nema gajle, ni mrtov piksel ni nisto, ne se losi monitorite
   
  На eX3v1l му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Harrabed

  Harrabed
  Practice makes perfect

  1,369
  1,442
  22 Април 2013
  Машко
  Не му се работе
  За попуст тоа незнам едино таму да прашаш демек "сакам да купам во готово монитор па дали би добил некаква попуст" ако упали тоа добро ќе биде инаку не би било лошо да си додадеш уште 1000 денари и да си го земеш самсунгот.

  За Dell незнам што да ти кажам се базира на вкус според мене задоволителен. До сега јас никогаш не сум бирал монитор пошто во ова време скоро секој монитор подржува LED и е задоволителен.
   
  На eX3v1l му/ѝ се допаѓа ова.
 6. uwemi

  uwemi
  Unbeatable

  4,773
  4,328
  20 Февруари 2011
  Машко
  5% popust mislam deka davaat.
   
  На eX3v1l му/ѝ се допаѓа ова.
 7. bokiscout

  bokiscout
  Unstoppable

  1,712
  2,007
  17 Март 2011
  Машко
  Embedded C, Linux Kernel, Java, JavaScript
  TN < VA < IPS

  http://www.anhoch.com/pcmarket/index.php?cat_id=3011&pid=34809 или
  http://www.anhoch.com/pcmarket/index.php?cat_id=3011&pid=34529 или
  http://www.anhoch.com/pcmarket/index.php?cat_id=3011&pid=35372

  Затоа што се со VA панел, ако сакаш профи монитор оди на IPS. А ако решиш да додадеш уште 500 -1 000 ден, побарај во Нептун, Техномаркет и Риверсофт има неколку 22" модели од LG со IPS панел не ми текнуваат на памет кои модели беа.

  Иначе сум срекен корисник на http://www.anhoch.com/pcmarket/index.php?cat_id=3011&pid=33884 околу 2ипол години нема никаква мана освен она стандардната неунифицинарост што е карактеристична за секој TN панел али ако не си пребирлив лесно ке поминеш преку тоа, во спротивно отвори го кесето за уште 1000че и барај монитор со IPS панел.
   
  На eX3v1l му/ѝ се допаѓа ова.
 8. тотето

  тотето
  Спамер

  695
  674
  4 oктомври 2011
  Машко
  Не би ти препорачал мониторите од Harrabed, сите 3 се со TN панел, а за поевтино имаш монитори со VA панел. Еве ти еден солиден за 7000 денари http://www.anhoch.com/pcmarket/index.php?cat_id=3011&pid=35372


  Ако имаш да дајш 9500 ти препорачувам http://www.anhoch.com/pcmarket/index.php?cat_id=3011&pid=12962. Ќе имаш многу подобра слика од другите со TN или VA панел.

  Размисли дали до толку е тесно со буџетот за да 3-4 години гледаш лоша слика.
   
  На eX3v1l му/ѝ се допаѓа ова.
 9. G.g.a

  G.g.a
  Intern

  58
  28
  1 Април 2013
  Машко
  Јас во брзо време планирам да купам монитор, па мојот избор се сведе на:

  Dell 24" 16x10 IPS
  или
  Philips 23" IPS

  Philipsot има лудило дизајн... :)
   
  На eX3v1l му/ѝ се допаѓа ова.
 10. eX3v1l

  eX3v1l
  On your way to fame

  1,103
  658
  2 Мај 2011
  Малце објаснување околу ова ?

  Инаку по ваша препорака би одел со http://www.anhoch.com/pcmarket/index.php?cat_id=3011&pid=35372

  Знам дека ISP се најдобри сега, ама немам финансии, ми прават голема разлика
   
 11. eX3v1l

  eX3v1l
  On your way to fame

  1,103
  658
  2 Мај 2011
  Најверојатно ке го земам тој, не сум знаел за тие панели, еве малце читам по нет, а инаку многу ми се искомплицира буџетот, склопувам цел конфигурација и некои делови ги немаше на лагер па мораше да одам со поскапи и многу ми се фати...
   
 12. uwemi

  uwemi
  Unbeatable

  4,773
  4,328
  20 Февруари 2011
  Машко
  Da napravis konfiguracia ti e isto kako da izgradis kukja... Nikogas trosokot ne moze da izleze isto kolku si planiral...

  Inaku stom ides minus barem dodaj + nekoj denar i zemi si IPS Panel.
   
  На Harrabed и dejan_str им се допаѓа ова.
 13. eX3v1l

  eX3v1l
  On your way to fame

  1,103
  658
  2 Мај 2011

  Почнав од 30.000 за конфигурација, отидов у 40.000....
   
  На chaush и uwemi им се допаѓа ова.
 14. bokiscout

  bokiscout
  Unstoppable

  1,712
  2,007
  17 Март 2011
  Машко
  Embedded C, Linux Kernel, Java, JavaScript
  Тип на матрица која што се користи за панелот.
  Во кратки црти да видиш кои се предности и недостатоци на скеоја од нив: http://www.tnpanel.com/tn-vs-ips-va/с

  Едит: Немој да штедиш пари ке се каеш. Веке ако купуваш купи саглам, или не купшувај воопшто. Од искуство ти кажувам. Се каам ради матичната демек не ми треба ссд, сега сум лимитиран на сата 2. Мислев дека не ми треба IPS ама кога седнав на таков бев запрепастен од тоа што го видов. Не дека мојот не чини ама немаш појма колку е попријатен за гледање IPS-от од TN и VA.
   
  prichina, eX3v1l и на тотето им се допаѓа ова.
 15. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,832
  5,016
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Првите импресии со IPS секогаш доаѓаат како првите импресии за најубавиот момент во животот :)
   
  На eX3v1l му/ѝ се допаѓа ова.
 16. eX3v1l

  eX3v1l
  On your way to fame

  1,103
  658
  2 Мај 2011
  На bokiscout и DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 17. eX3v1l

  eX3v1l
  On your way to fame

  1,103
  658
  2 Мај 2011
  Го земав http://www.anhoch.com/pcmarket/index.php?cat_id=3011&pid=35372
  Убава слика, први импресии презадоволен, сеуште треба да се наместат некои опции и може да се уште подобра слика да вади, би го препорачал на секој :)
   
  На DaVoRkNe и bokiscout им се допаѓа ова.
 18. eX3v1l

  eX3v1l
  On your way to fame

  1,103
  658
  2 Мај 2011
  Дечки имам малце проблем со овој монитор, неможам да ги пуштам звучниците, мониторот е повржан со HDMI и си има опции за звучници ама неработат или незнам како да ги пуштам, пробав со сите можни опции
   
 19. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,551
  3,467
  11 Декември 2008
  Машко
  Не ли треба да го поврзеш со кабел на звучната?
   
 20. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,955
  2,924
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  Првин кажи ни што графичка имаш, можеби од графичката имаш излаз што не е поврзам со звучката на матичната.
  Или второ, оди десен клик на иконката на звучникот на виндовс доле кај часовникот. И избери Playback Devices. И треба да имаш како мониторче иконка и избери set default и ќе треба да пее.

  Не.
   
 21. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,551
  3,467
  11 Декември 2008
  Машко  Не биди многу сигурен, имав ваков монитор на тој начин одеше поврзувањето, си имаше 3.5mm приклучок позади со кабелче. Еве што стои и за неговиот: Input Connector - D-sub/DVI/HDMI/headphone jack/line in
   
 22. eX3v1l

  eX3v1l
  On your way to fame

  1,103
  658
  2 Мај 2011
  Моментално немам графичка, чекам да стигнат новите од АМД во сет, кабелот е приклучен директно на матична, имам Asus Gryphon, пробав и со тоа Set Defaul на сите и неработи...
   
 23. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,955
  2,924
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  Вака, дечкото прашува за звук низ хдми, ако го поврзе механички со 3.5 пински конектор нема потреба од хдми. Може и да користи vga излаз. Затоа ти пишав не. Имам јас монитор поврзан преку хдми, секако дека може да го поврзи мониторот механички со пинче ама мислам дека проблемот е што не добива звук од хдми кабелот од графичката.
   
 24. eX3v1l

  eX3v1l
  On your way to fame

  1,103
  658
  2 Мај 2011

  Затоа и го земав HDMI да не одам со DVI + уште 1 кабел за аудио, сега ке пробам така преку кабел дали ке оди....

  Edit : Го решив проблемот, треба да се инсталира аудио драјвер од Intel
   
 25. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,955
  2,924
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  @eX3v1l Најубаво земи си графичка па после пробај, ај зирни и во биос да во интегрирани опции да не ти е исклучен звукот од хдми то.
   

Сподели

Вчитување...