1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Предлог за монитор

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од ivan1real, 22 Јануари 2013.

 1. ivan1real

  ivan1real
  Intern

  52
  16
  20 Април 2010
  Барам монитор до кај 200 евра, 22-23 инчи, исклучиво 1920x1080. Доста битно ми е да има мал input lag поради онлајн играње. Засега Dell UltraSharp U2312HM ми е фаворит али да прашам за совет дур чекам да го донесат во анхоч. Главно ова ме импресионираше иако незнам колку е точно
  [​IMG]
   
 2. xenon

  xenon
  Guru

  3,790
  9,501
  15 Јануари 2011
  Машко
  Немаш баш избор, тоа ти е најдобро за парите. Има IPS панел, прилично добри бои, го зема братучед, пред некој ден баш го гледав рамо до рамо со професионален CCFL монитор за дизајн и добро се држеше. Боите не беа толку добри но за тие пари не се наоѓа професионален монитор енивејс.

  За секојдневна работа и игри е одличен. За графички дизајн и прецизност на бои и сл. барај нешто друго.
   
  На ivan1real му/ѝ се допаѓа ова.
 3. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,486
  12,655
  2 Август 2012
  Машко
  ?? Троа претеруваш ама ај :D

  2312 ти е најдобар избор. Уште подобар ќе ти биде ако присобереш пари за U2412
   
  На ivan1real му/ѝ се допаѓа ова.
 4. xenon

  xenon
  Guru

  3,790
  9,501
  15 Јануари 2011
  Машко
  Не претерувам ама ај :) и не зборам на памет.

  Не сѐ може да се вметне во смешни 200 евра. Прашај го SaleSk колку чинат монитори што ги има по болници и сл. каде вистината на приказот е од круцијално значење.

  Или будали се тие што плаќаат 1000-5000-25000е за монитор кога ете за 200 еура ќе поминат без проблем м?

  За канцелариска работа и игри многу монитори поминуваат, но светот не се врти околу тоа само, а финесите и те како се плаќаат.

  Ако толку те интересира разлика помеѓу професионален CCFL и Dell U2412 (купен пред месец дена од Vortex) помини ќе видиш на лице место.
   
 5. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,486
  12,655
  2 Август 2012
  Машко
  Не, не, не...
  Грешка е ова. Не сме се разбрале...
  Не мислам дека се ненормални тие што купуваат скапа опрема за професионална употреба. Овдека збориме за односот вложено=добиено каде што засега (кај нас!) владее Dell со IPS моделите.
  И настрана што владее со квалитетот на приказ (во таа класа) туку и опремата е, ајде да речеме, супер (подесување по висина, пивот, ротирање, УСБ...)
  Иначе ги видов мониторите од Sale

  Иначе кога сме кај „ненормалност“ како ова да му го објаснам на некој друг дека сум можел да поминам со 500 денари :D
   
 6. xenon

  xenon
  Guru

  3,790
  9,501
  15 Јануари 2011
  Машко
  Dell-ot си е одличен за парите. Да оставиме на тоа. Лично го препорачав на братучед и не очекував толку разлика во боите. Нормално Самсунг моделот што го има беше 66000 пред 4 години, сега делл со иста големина 24 и рез. 1920х1200 го купи за 15000 ден. Визуелно и те како има разлика но само доколку се гледаат двата монитори еден до друг. За некој што нема референтна точка не е никаков проблем.

  Ќе биде интересно кога ќе стигнат 27 инчни панели со 2560х1440 за 250-300 евра. Во Кореа и на ибеј ги има веќе неколку месеци а и во УСА доста се трошат. Кај нас очекувам да дојдат после 1 година, кога ѓубрето од цел свет ќе се потроши и продаде по нашите продавници.
   
 7. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,149
  4,859
  8 Април 2011
  Машко
  JaС имам DELL U2312HM и можам да кажам дека е одличен за парите.Добар е за игри,дури и за FPS.
   
  На ivan1real и Pane-G им се допаѓа ова.
 8. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,292
  702
  9 Мај 2012
  Машко
  супер е монитор само ме интересира каков е (кое) формат и колку резолуција ? како се движат цените како твојот и оној модел 2713 извни што те прашувам нешто не сум во тек во последно време за ИТ технологија .:)
   
 9. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,149
  4,859
  8 Април 2011
  Машко
  U2312HM е 16:9 1920x1080 /U2412M е 16:10 и 1920X1200.A 2713HM е 16:9 i 2560x1440/исто имаш и најдобрио U2713H(Без тоа М) кој се разликува од HM со 100%sRGB наместо 99% исто има 6мс одзив наместо 8,и поддржува 1.07б бои наместо 16.7миниони кај HM Моделот на 2713/
  U2313HM e Околу 12500 денари,U2412M е околу 15500 денари.За другиве 2 незнам,интернет цените им се okolu 750$ за U2713HM и околу 900$ за U2713H
  мислам дека тие се цените одприлика,а можда и некој процент поскапо да се моментално

  Jaс штедам за U2713H поскапиот модел,сакав да земам U2713HM но ке потсоберам за H Моделот :D
   
  На Pane-G му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,292
  702
  9 Мај 2012
  Машко
  Блазе си што имаш желба и муда да купиш и гајле да си немаш :D
  А јас пак рецесија пу пу :(
   
 11. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,149
  4,859
  8 Април 2011
  Машко
  не е баш така,многу работи ускратувам за да купам добар харвер,и верувам многу тешко ми иде
   
  На Alucard му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,292
  702
  9 Мај 2012
  Машко
  Е па тоа баш ме интересира како ти успева да купиш тоа што сакаш,а никој од фамилија или другари да не ти критикува на пример: кај ти е паметот, ова-она дрн дрн и ти качува на глава :D сигурно имаш челични нерви :)
   
 13. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,149
  4,859
  8 Април 2011
  Машко
  Да да све е до нервите :D Али си работам и си заработувам така да тоа ми дава малки право да трошам,барем некој дел од платата за хардвер :D
   
  На Pane-G му/ѝ се допаѓа ова.
 14. ivan1real

  ivan1real
  Intern

  52
  16
  20 Април 2010
  Фала за одговорите, уште на анхоч да им стигне и го земам.
   

Сподели

Вчитување...