1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Предлог за монитор до 7.500

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од ImTheDude, 3 Септември 2013.

 1. ImTheDude

  ImTheDude
  On your way to fame

  560
  627
  31 oктомври 2011
  Машко
  Поздрав до секој кој ќе се потруди да помогне ;)

  До крајот на неделава ќе купувам нов монитор па ми треба ваша помош/сугестии/предлози.


  Намена: Gaming/Филмови/Сурфање и слично.
  Величина: 22", 1080p
  Влезови: барем DVI e must.
  Буџет: 7500денари максимум.
  Град: Скопје/Тетово
  Другите параметри оставам на ваши предлози.

  Ќе се користи на конфигурацијата во потпис.

  фала за секој што ќе прочита.
  Јовица
   
 2. bokiscout

  bokiscout
  Unstoppable

  1,719
  2,015
  17 Март 2011
  Машко
  Embedded C, Linux Kernel, Java, JavaScript
  Сајтот на анхоч не им работи за да ту пуштам модели инаку има еден Benq за околу 6 000 со VA панел, и уште еден Benq со белa рамка со TN панел и 2ms response time кошташе околу 7 000.

  Исто можеш да ѕирнеш во нептун, техномаркет или риверсофт не ми текнува точно во која од трите ама скоро чув дека имаат попуст на LG монитори со IPS панел и имаше неколку модели за околу 7 000 - 8 000. Само сајтовите изгледа не им се апдејтувани неможам да најдам модели најубаво да провериш на лице место.
   
 3. dangthe

  dangthe
  Practice makes perfect

  1,097
  1,383
  5 Септември 2008
  Машко
  И јас негде гледав LG со IPS панел за околу 8000. Мислам дека тотално вреди да го надминеш буџетот за монитор со IPS панел.
   
 4. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,581
  3,521
  11 Декември 2008
  Машко
  За 8-8500 има 24" BenQ, мислам вреди да дадеш уште 500-1000 ден да си земеш 24 инчер.
   
  На dejan_str му/ѝ се допаѓа ова.
 5. ImTheDude

  ImTheDude
  On your way to fame

  560
  627
  31 oктомври 2011
  Машко
  Во ред за IPS панел, ама не мислите дека можда би сметало спор IPS за гејминг? Значи тоа е примарната намена за мониторов. Немам искуство со IPS затоа прашувам дали е приметен спор response кој претпоставуам ќе го има entry IPS panel.
   
 6. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,157
  26,823
  4 Септември 2008
  Обратно е, поефините ентри левел IPS монитори, имаат далеку помал риспонс тајм, и инпут лаг во споредба со поскапите :)
   
 7. dangthe

  dangthe
  Practice makes perfect

  1,097
  1,383
  5 Септември 2008
  Машко
  А сакаш да ми кажеш дека можеш да приметиш разлика помеѓу, на пример, 2 и 7ms response time? :)
   
 8. ImTheDude

  ImTheDude
  On your way to fame

  560
  627
  31 oктомври 2011
  Машко
  Не сакам...затоа и прашав а не констатирав ништо. Ме интересира од прва рака, некој што користи IPS за гејминг дали е задоволен и дали се примеќа разлика заради респонсот.
   
 9. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,149
  4,859
  8 Април 2011
  Машко
  Dell U2312HM е створен за играње игри,кантер играм без проблем како и сите други пуцачини.Подобро подсобери за DellU2312/2412 ако не планираш секоја година да менуваш монитор.
   
 10. dangthe

  dangthe
  Practice makes perfect

  1,097
  1,383
  5 Септември 2008
  Машко
  Во моментов го користам третиот LCD монитор (овој е IPS), првиот беше со 2ms латенција, вториот беше мислам со 8, и овој е со 8ms. Не забележувам разлика помеѓу било кој од нив, но од лично искуство, попрво би одбрал монитор со поквалитетна слика отколку помала латенција.

  Инаку, еве го IPS-то што го гледав, LG 22EA53VQ-P.
   
  На ImTheDude му/ѝ се допаѓа ова.
 11. ImTheDude

  ImTheDude
  On your way to fame

  560
  627
  31 oктомври 2011
  Машко
  Одлична сугестија, фала ти, најверојатно ќе одам на оваа комбинација. Посебно ми прае ќејф што има и hdmi. Слободно дајте и други предлози, сега за сега ова е најверојатно дека ќе го земам.
   
 12. Ljupco94

  Ljupco94
  Gaining Experience

  130
  75
  4 Февруари 2012
  Машко
  Нема да згрешиш истиот го купив сега скоро. одличен е... (во тој ценовен ранг нема подобар мислам).
   
  На ImTheDude му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Spamalot

  Spamalot
  Gaining Experience

  908
  234
  13 Јуни 2011

  istiot go imam i jas veke mesec dena... prezadovolen vo sporedba so tn panelite.. nekako na ips nacinot na prikaz na slikata e poinakov... tesko e da gi zabelezis pixelite... kako da se prelevaat.. dokolku koga ke go sporedam so tn panel sto imav, tamu celo bese kocki, iako ista rezz... i boite daleku po jasni na ips
   
  На ImTheDude му/ѝ се допаѓа ова.
 14. dangthe

  dangthe
  Practice makes perfect

  1,097
  1,383
  5 Септември 2008
  Машко
  Следново е можеби авто-сугестија, ама сепак ќе го споделам:
  Работам дизајн и најчесто тезгарам покрај редовната работа, понекогаш и по 6-7 саати навечер. Од кога го земав IPS-во, многу помалку чувствувам замор на очите работејќи навечер дома. Можеби е авто-сугестија, можеби е склоп на околности, ама јас така се осеќам. Пак ќе повторам, немој да не земеш IPS панел монитор заради латенција, едноставно квалитетот на сликата што ќе го добиеш е предобар за да не го направиш тоа :)
   
 15. Laik_sk

  Laik_sk
  Gaining Experience

  178
  58
  12 Март 2010

  Истиот тој модел во Риверсофт е 7,390 денари, ако ти прави разлика 110 денари.
   
  На ImTheDude му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...