1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Предлог за механичка тастатура до 6000 ден.

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од Banjifiko, 26 ноември 2016.

 1. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,927
  4,132
  28 oктомври 2008
  Ми треба ваше мислење и препорака за механичка тастатура до 6000 денари. Ќе ја користи тинејџер за гејминг, па се обидувам да го вклопам сите негови побарувања во една по буџет варијанта, т.е. макро, беклајт, цена.
  Ја разгледав моменталната понуда низ градот и тоа што може да се најде е:
  Natec Genesis RX85
  Gigabyte K85
  SteelSeries Apex M400
  CoolerMaster QUICKFIRE TK
  ASUS Echelon

  Од сите наведени погоре, најповеќе ми фати за око Гигабајтот со најдобар однос цена/опции. Истата ја купив и за жал морав да ја сменам два пати бидејќи после два три дена работа се појавуваше проблем со лед контролерот, т.е. на одредени копчиња заглавуваа ледовите. Бидејќи истото се случи и на втората, дечките беа фер и ми ги вратија парите, но јас останав без тастатура и со скршен мерак.:(
  Еве приказ на тоа што се случи:

  01.jpg
  Овој дефект го имаат пријавено купувачи и на Амазон, дури пратив маил до Гигабајт, но одговорот беше генерички склопен, "обратете се кај вашиот локален дилер".:)

  Како и да е, секоја препорака и искуство е добредојдено. Доаѓа во предвид и онлајн нарачка.
   
  На pacerMK му/ѝ се допаѓа ова.
 2. masterwu

  masterwu
  Gaining Experience

  473
  358
  11 Февруари 2016
  Машко
  Види во нексио г скил км570
   
  На Banjifiko му/ѝ се допаѓа ова.
 3. pavlestyle

  pavlestyle
  Gaining Experience

  62
  63
  9 Април 2016
  Машко
 4. CyberMen

  CyberMen
  Gaining Experience

  155
  176
  3 ноември 2012
  Машко
  CoolerMaster QUICKFIRE TK Blue. Ја имам веќе 2.5 години, нема подобра за мене. Истава ми беше препорачана од член од форумов пред да ја купам.
  пс. на темава имаш повеќе инфо
   
  На Molec и Banjifiko им се допаѓа ова.
 5. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,927
  4,132
  28 oктомври 2008
  Ја прочитав темата пред да постирам, неоспорно е дека дава многу корисни информации, но сепак, акцентот е ставен на малку поскапи тастатури. Инаку, бев да ја видам CoolerMaster QUICKFIRE TK, ја имаат само со brown свичеви, а малку ме буни што го нема arrow key делот.
   
 6. bobster

  bobster
  Intern

  15
  10
  15 Август 2013
  Машко
  И јас ја имам плавата верзија на ТК сторм, супер тастатура е. Има Arrow keys + инсерт хоум дилит итн, со тоа што се активира доколку нумлокот е исклучен, ако е уклучен тогаш истите се претвараат во стандардни нумпад копчиња.
   
  Molec, CyberMen и на Banjifiko им се допаѓа ова.
 7. esquimaux

  esquimaux
  On your way to fame

  562
  933
  16 Јануари 2016
  Машко
  Да видиш у галерија, убава цена е за Razer-ов. Е сеа нема беклајт и нема нампад (не дека ќе му треба за гејмање).

  [​IMG]
   
  На Banjifiko му/ѝ се допаѓа ова.
 8. masterwu

  masterwu
  Gaining Experience

  473
  358
  11 Февруари 2016
  Машко
  Бидејќи е за гејмање, заобиколи ги плавите свичеви. Барај црвени или кафени.
   
  На Banjifiko му/ѝ се допаѓа ова.
 9. pacerMK

  pacerMK
  Gaining Experience

  104
  154
  28 Декември 2015
  Машко
  Студент
  Jas bi ti ja preporacal gigabyte-ot ima se od gorenavedenoto. Licno ja poseduvam i dosega sum prezadovolen i nemam nikakov problem whatsoever. ali poso si imal loso iskustvo so nea zirni neso od Steelseries 6gv2, ili nesto od ColerMaster.


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
 10. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,927
  4,132
  28 oктомври 2008
  Ова се однесува на Gigabyte K85? Мене многу ми легна тастатурчето, ама не се угоде работата:( За првата ај си реков се случува, втората појави дури после два дена. Кога ја враќав во сервис во Анхоч, побарав ако има некој фикс да се среди ќе почекам да не ја враќам. Добив одговор дека се случувало понекогаш на РГБ тастатури, иако претходо немале ваков проблем. Можеби е до серијата.
  Steelseries 6gv2 нема беклајт.
   
 11. pacerMK

  pacerMK
  Gaining Experience

  104
  154
  28 Декември 2015
  Машко
  Студент
  Да на к85. Одлична тастатура за уште по одлична цена. Дали проба да ја сетираш преку софтерот од гигабајт?


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
 12. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,927
  4,132
  28 oктомври 2008
  Да, и убеден сум дека тука беше проблемот, кај контролата на колор профили. А не видов начин за хард ресет. Програмчето само го брише профилот а затупените диоди остануваат.

  Твојата е земена со последнава пратка или претходно?

  Sent from my Redmi Note 2
   
  Последна промена: 26 ноември 2016
 13. bobster

  bobster
  Intern

  15
  10
  15 Август 2013
  Машко
  искрено според мене, лична преференца е каков свитч сакаш.јас користам плави за гејминг,работа и се друго и немам никаков проблем, претходно имам користено и црни но мислам дека даваат премногу отпор на клик...треба да пробаш кои највише ти се допаѓаат, имај на ум дека ќе треба да ги користиш нон-стоп, прашај по салоните да ги видиш тастатуриве и да ги опипаш :)

  Keyboard Natec Genesis Gaming RX75 Mechanical 2990 денари од анхоч е доста солидна тастатура, иако е полска и не е некоја фирма, бев на лице место и се уверив... целосна тастатура со нумпад, црни свитчови... доколку сакаш да заштедиш некој денар, тастатурава за таа цена е legit

  http://www.anhoch.com/product/39235/keyboard-natec-genesis-gaming-rx75-mechanical
   
  Изменето од модератор: 26 ноември 2016
  На Banjifiko и esquimaux им се допаѓа ова.
 14. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,927
  4,132
  28 oктомври 2008
  Gigabyte K85 беше со red kailh switches, и ми легна, и за куцање, и за играње и не е многу гласна. Во Анхоч ја пробав под прсти и Natec-от (brown kailh), добив впечаток дека е премногу мека тастатура, нема ист фидбек како К85-та.
  На ум сум да поминам и до Нексио, ако имаат на лагер КМ570-ка да видам како лежи и што цена ќе понудат. Таа оди со red и silver MX.
   
  На bobster му/ѝ се допаѓа ова.
 15. pacerMK

  pacerMK
  Gaining Experience

  104
  154
  28 Декември 2015
  Машко
  Студент

Сподели

Вчитување...