• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Predlog za maticna za XFire i SLI vs CrossFire

 • Ја почнал/а темата
 • #1

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
194
Se mislam da kupam maticna za CrossFire, no ne znam koja. Ima edna ASRock ALiveXFire-eSATA2, no neznam dali e tolku dobra, no e mnogu eftina. Sakam da cujam od vas nekoj predlog za maticna za CrossFire sto moze da se najde vo mk ili dali e podobro da zemam SLI? I sakam da znam koi se prednistite i slabostite na CrossFire i SLI?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
194
Taa na staro e?? ama mn e skapa... ne vikam deka e losa ama skapicka e malcem...
 

dulemk

Gaining Experience
11 јануари 2008
1,049
53
кога ќе го чуја името ASRock некако ме ежи кожа, така би ти препорачал да си најдеш од друга фирма со CrossFire подршка, па тогаш идеално би ти било да си ставиш 2 хд3870
 

MARTIN_MKD

Intern
27 ноември 2007
419
2
кога ќе го чуја името ASRock некако ме ежи кожа, така би ти препорачал да си најдеш од друга фирма со CrossFire подршка, па тогаш идеално би ти било да си ставиш 2 хд3870
И јас би играл вака, мислам дека во декемврискиот број на BUG имаше многу добро и опширно опишано за XFire vs. SLI. Победата беше на страната на XFire.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #8

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
194
Dali dokolku raboti maticnata vo 8x mod za XFire ke mi gi ogranicuva performansite? Posto na taa ASRock so mislev da ja zemam go pisuva slednoto: (ova e izvadok od eden pregled)
This board supports Dual 8x PCIe for CrossFire, DC-DDR2-533/667/800, GbE, 4 SATA II with 2 can be paired up for eSATA connection. It has HDMI_SPDIF header to provide audio thru the HDMI VGA card. It also has 7.1 HD audio and attained the Windows Vista Premium Hardware Ready and can run Windows MCE. It is also AMD ALive! Ready!
i nekolku reda podolu pisuva:
ATi NB Xpress 1600 which is the RD480 supporting 20 lanes. It can be configured to support Dual 8x PCIe for CrossFire or single PCIe X16 for graphics. The difference between this and RD580 is that RD580 supports dual 16x pcie and Xpress Route (within chipset)
 

dulemk

Gaining Experience
11 јануари 2008
1,049
53
Eве види сам, нема голема разлика, ама ако можеш да најдеш добра 2х16 би било добро, зошто крајниот резултат во перформанси ќе ти биде 2х3870 исто со 2х8800гт - па дури мое мислење е дека 2х3870 е малку подобра. Додека ќе платиш 35+ евра поскапо за 8800.

http://www.tbreak.com/reviews/printpage.php?id=438
 
 • Ја почнал/а темата
 • #10

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
194
Bakarac ti li ja prodavas taa maticna? Ako ja prodavas ti prati mi e-mail na privatna poraka, ako ne ja prodavas ti prati mi link!
 

bakrac

Intern
27 јануари 2008
34
0
кога ќе го чуја името ASRock некако ме ежи кожа, така би ти препорачал да си најдеш од друга фирма со CrossFire подршка, па тогаш идеално би ти било да си ставиш 2 хд3870
Asrokot e top so ati Chipset isproban mi e ima podobri performansi od site ploci so cross vo nejzina klasa
 
 • Ја почнал/а темата
 • #12

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
194
Hmmm ako ne ke go zemam asrokot ama da cujam uste malce mislenja...
 
 • Ја почнал/а темата
 • #14

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
194
Cenata na ASRock ALiveXFire-eSATA2 ti e 3100mkd od revolution!
 

vladomkd

Баниран/a
22 август 2007
114
0
на плоча не се штеди, земи си нешто саглам.
ќе се чешаш после од кај ти потекнуваат конфликтите.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,242
16,524
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Мое мислење:

1) За да имаш корист од две брзи картици, мораш да имаш многу брз процесор и РАМ, односно Core2 Duo/Quad.
2) Што се однесува до матичната плоча, го делам и го множам мислењето на Владо. Земи си салгам плоча, поготово ако планираш да ставиш саглам хардвер, т.е заборавија таа варијантата од Асрок и сличните на неа. Саглам плоча SLI/X-fire ќе те кошта од 120 евра па нагоре.

3)
Eве види сам, нема голема разлика, ама ако можеш да најдеш добра 2х16 би било добро, зошто крајниот резултат во перформанси ќе ти биде 2х3870 исто со 2х8800гт - па дури мое мислење е дека 2х3870 е малку подобра. Додека ќе платиш 35+ евра поскапо за 8800.

http://www.tbreak.com/reviews/printpage.php?id=438
2x3870 воопшто не е побрза, ниту пак е приближно брза како 2x8800GT. 2x3870 повеќе се такмичи со една 8800GT.

http://www.tbreak.com/reviews/article.php?cat=grfx&id=580&pagenumber=3
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,242
16,524
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
И јас едно време се мислев да сменам 8800GTS g80 320MB за 2x2900Pro 256MB, ама се премислив, па си земав 8800GT 512MB, па потоа 8800GTS g92 512MB.
 

dulemk

Gaining Experience
11 јануари 2008
1,049
53
3)
2x3870 воопшто не е побрза, ниту пак е приближно брза како 2x8800GT. 2x3870 повеќе се такмичи со една 8800GT.

http://www.tbreak.com/reviews/article.php?cat=grfx&id=580&pagenumber=3
Зависи кај си гледал, секаде е различно во зависност од фановите на страната. Ама во секој случај crossfire е подобар од sli a разликата од 3870 до 8800гт е 10% и автоматски заради предноста на crossfire преку sli разликата е намалена.
Ама заради што nvidia се поголеми комерцијалци и све живо од игра е правено за нив и нормално една крисис ќе даде дупло појаки резултати од ати. Ама моја претпоставка дека со време од 2-3 месеци разликата ќе им се намали баш заради драјверите од ати и подшките за игри т.е. ати ќе мора да ги комфигурира драјверите за игрите, за разлика од nvidia каде игрите се комфигурираат за нив.
Е сега постојат исклучоци ама воглавно е така.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,242
16,524
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Зависи кај си гледал, секаде е различно во зависност од фановите на страната.
Не е тоа во зависност од фановите, туку во зависност од тоа кој платил да се пишува рецензија се прават различни тестови на различни конфигурации, оперативни системи со различни сетинзи и драјвери. Во секој случај, некој кој би купил 2 performance графички картички нема намера да игра Кантер или HL2, но ќе сака да игра модерни игрици со full detail, AntiAliasing и Anti-Isotroping Filtering. Во таков случај една 8800GT во просек е побрза од две 3870 во Crossfire, за резолуции еднакви или помали од 1920x1080.
Да беше подобро 2x3850 или 2x3870, ќе си ги купев јас лично затоа што плочата ми потдржува CrossFire. Наместо тоа јас имам 8800GTS g92 512MB, а јас не купувам хардвер без правилно и детално да се информирам.

Ама во секој случај crossfire е подобар од sli a разликата од 3870 до 8800гт е 10% и автоматски заради предноста на crossfire преку sli разликата е намалена.
Не е спорно дека Crossfire е по ефективен од SLi, но спорно е дека 8800GT е само 10% побрза од 3870. Во просек 8800GT e 30% побрза, вклучувајќи ги во просекот и DX9 игриците од времето на Исус. Без нив е над 30% побрза. http://www.anandtech.com/video/showdoc.aspx?i=3151&p=6
http://www.legionhardware.com/document.php?id=703&p=0
http://www.techspot.com/review/76-asus-radeon-hd-3870/

Ама заради што nvidia се поголеми комерцијалци и све живо од игра е правено за нив и нормално една крисис ќе даде дупло појаки резултати од ати. Ама моја претпоставка дека со време од 2-3 месеци разликата ќе им се намали баш заради драјверите од ати и подшките за игри т.е. ати ќе мора да ги комфигурира драјверите за игрите, за разлика од nvidia каде игрите се комфигурираат за нив.
Е сега постојат исклучоци ама воглавно е така.
Не битно е што прават nVidia, битно е да имаш подобри перформанси во игриците. Чисто за информација, nVidia има тим од 500 програмери кои работат на нивните драјвери, па ти сега види.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,242
16,524
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,727
Мислења
856,116
Членови
29,737
Најнов член
M123xyz
На врв Дно