• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Предлог за матична плоча 2х PCI express 16

mztrifunovski

Intern
20 февруари 2008
272
2
Предлог за матична плоча so 2х PCI express 16 слота. Да подржува nVidia SLI мод. Што помала цена!!!:)
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1.242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
i ako nekoj veke dava predlog, moze da gi navede i drugite karakteristiki na plocata, moze i na drug da pomogne(na primer na mene)...
 
M

Mr.Alien

Гостин
Сакаш двете PCI-Express линии да бидат фул, двете да бидат х16?
Во тој случај, nForce 780i SLI за Intel, 780а за AMD.
Плочите со 790FX чипсет, од AMD Spider платформата, (ќе) имаат 32 PCI-E линии за графика, односно 2х16, кои ќе се разделуваат на по две х8 линии. Така, четири графички картички во CrossFire X ќе работат преку 8 линии секоја. Дали во случајот на стандарден CrossFire режим ќе работат две картички на полни х16 линии, не сум сигурен.
Но, тебе и онака те интересира само SLI, нели?
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1.242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
Сакаш двете PCI-Express линии да бидат фул, двете да бидат х16?
Во тој случај, nForce 780i SLI за Intel, 780а за AMD.
Плочите со 790FX чипсет, од AMD Spider платформата, (ќе) имаат 32 PCI-E линии за графика, односно 2х16, кои ќе се разделуваат на по две х8 линии. Така, четири графички картички во CrossFire X ќе работат преку 8 линии секоја. Дали во случајот на стандарден CrossFire режим ќе работат две картички на полни х16 линии, не сум сигурен.
Но, тебе и онака те интересира само SLI, нели?

Da. No ako moze i cenata i kade mozam da gi najdam ovie maticni?:)


zarem kaj nas nema maticni so SLI podrska ?
 
M

Mr.Alien

Гостин
Има, но муабетот е за плоча која има полни 16 линии на обата графички интерфејси, значи две PCI-E x16 линии за графика. Значи, вкупно 32 линии, а не како во досегашните модели при CrossFire/SLI 16 линии да се делат на две од по 8.
А такви плочи, кај кои за графиката се предвидени само/вкупно 16 линии, кои во случај на вакви модалитети се делат на две од по 8 има бааги модели.
Нека се изјасни mztrifunovski каква плоча сака, од постоечките или од најновите модели кои за графиката имаат 2 х 16. Овие последниве, доправа треба да се појават, многу скоро.
 

mztrifunovski

Intern
20 февруари 2008
272
2
Imam 945GZ i zatoa sakam nova. Da mozam da stavam 2 graficki vo SLI. Imam gigabyte 8500gt, sea ke zeam uste edna takva. Pa ako moze od onie sto se veke izlezeni. Sto poeftino.:D

Sto gi gleam ova maticnive, ponovive skoro site podrzuvaat Ati CrossFire ama mene ne mi treba za Ati tuku za Geforce 8500gt.
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2.365
197
Imam 945GZ i zatoa sakam nova. Da mozam da stavam 2 graficki vo SLI. Imam gigabyte 8500gt, sea ke zeam uste edna takva. Pa ako moze od onie sto se veke izlezeni. Sto poeftino.:D

Sto gi gleam ova maticnive, ponovive skoro site podrzuvaat Ati CrossFire ama mene ne mi treba za Ati tuku za Geforce 8500gt.

SLI ili Ati Crossfire se povrzuvaat samo jaki graficki i pod uslov da imas jaka konfiguracija. Inace kupuvaj samo jaki graficki, a ako sakas da pocustvuvas golema razlika pomegu 1 i 2 graficki stavi si CrossFire!:bye1:
 

zorandesign

Баниран/a
6 јуни 2007
1.618
689
8500GT e graficka koja nitu vo eden slucaj nema vidlivo da gi podobri performansite doveduvajki gi istite na nivo koe bi bilo dovolno na primer za igranje na nekoj ponov naslov na igra.ako momentalno crysis ja igras so se na low za da bide igriva,so 2x8500GT ke ja igras so nekolku podesuvanja na medium,nesto high mozebi,no zaboravi na shadows ili shader quality na medium,a da ne zboruvam na high.znaci moj sovet-namesto da kupuvas uste edna 8500GT (3500 den) + maticnata sto ja planiras (min 4000 den) kupi si AMD(ATI) HD 3850 (ke treba da dodades 1500 den od planiranoto) ili ATI 1950Pro koja e mnogu podobra od 2,3 ili 4x8500GT:)podobro a prvata,no....zavisi od tebe.a ako ti e planot za da dobies SLI za vo idnina,togas poslusaj gi sovetite na Mr.Alien t.e. imenjakot:)
 
M

Mr.Alien

Гостин
Во тој случај, со здравје да се служиш.
Било која Интел плоча со два ПЦИ-Е слота за графика ќе ти заврши работа, покрај постоечките AMD/ATi решенија.
Наведи сума која си подготвен да потрошиш, па да ти понудам конкретен модел на плоча.
 
M

Mr.Alien

Гостин
Па, на пример, оваа:
цена 12,049 ден, Интел платформа, достапно во НИКО.
Детали тука: http://www.abit.com.tw/page/en/moth...DEL_NAME=IX38+QuadGT&fMTYPE=LGA775&DEFTITLE=Y

Или оваа:
http://www.ixbt.com/mainboard/asrock/alivexfire-esata2/board.jpg
Не поштувам ASROCK, но сепак оваа плоча заслужува респект поради цената
3,100 ден! АМД платформа, достапно во АНХОЧ.
Еве ти детали, на овој линк http://www.anhoch.com/shopCart/vpasp/shopexd.asp?id=30145


И ова е интересна понуда, макар што овој производител е воглавно непознат кај нас:
&W IP35-S s775 FSB1333 DDR2800 C2D CrossFire, Интел платформа, достапно во АНХОЧ.
Детали: http://www.anhoch.com/shopCart/vpasp/shopexd.asp?id=30513
Цена: 4.595,00 ден.

Погледни ги и овие модели на MSI - достапно во Риверсофт.

MSI K9A2 Platinum, АМД платформа
Детали на http://global.msi.com.tw/index.php?func=proddesc&prod_no=1332&maincat_no=1
Цена 8,760,оо ден.

MSI X38 Diamond, Интел платформа
Детали на: http://global.msi.com.tw/index.php?func=proddesc&prod_no=1328&maincat_no=1&cat2_no=170
Цена: 15.120,oo ден

MSI P35 Platinum
Детали на: http://global.msi.com.tw/index.php?func=proddesc&prod_no=1212&maincat_no=1&cat2_no=170&cat3_no=
Цена: 8,000,оо ден.

Еве го и ASUS, достапно во МП Компјутери.
Информации, детали и цени на http://www.mpcom.com.mk/index.php?categoryID=1725&show_all=yes.

Белки бев од корист......?!? :ermm:
 

biber

Intern
10 ноември 2007
37
0
ман, повеќето п35 плочи , барем од асус идат со 2 кросфајр картици така да 10000 ден е премногу, може да поминеш и со 6000ден
Асрокот погоере е солидна плоча, имам скалапно со таква плоча, али проблем бар за менее што сите електролити се обични.
ај земи си п5к асус ако , клокас п5к про не лоша за парите, ако не клокаш MSI P35.
сите ти се интел платформа.
а, еден предлог?
Кога веќе врлаш пари за плоча до 10000ден и 1950 про ?
зш, да не земеш плоча, асусот про верзијата е околу 8000ден, и ати хд 3850?
исто ке те фати а графичката ти е подобра.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.663
Мислења
889.178
Членови
31.503
Огласи
34
Најнов член
IsabellaArchie
На врв Дно