1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Предлог за лаптоп

Дискусија во форумот 'Преносни компјутери и таблети' започната од vikomkd, 19 Септември 2019.

 1. vikomkd

  vikomkd
  Gaining Experience

  28
  148
  9 Август 2015
  Машко
  Ми треба предлог за лаптоп со отприлика овие спецификации ~i5 8300h/i7 8750h 8/16gb ram ~gtx 1050/ ti и по можност комбо ссд и хдд,буџет е 45к,исто битно е да има IPS панел а не TN.
  Еве линкови од неколку лаптопи што ги гледав кај нас по продавниците што ми фаќаат око.
  Anhoch PC Market Online - Notebook HP Pavilion Gaming i5-8300H/8GB/1TB/GTX 1050 4GB/15.6" FullHD IPS/DOS
  Anhoch PC Market Online - Notebook Dell 3579 G3 Gaming Intel® Core™ i5-8300H Processor/8GB/1TB/GTX1050/15.6" FHD/Backlit/Linux
  Лаптоп ASUS N580GD-E4554 i5-8300H/8GB/512GB SSD/GTX1050 4GB
  Ако има некој нешто слично да понуди нека ми пише ПП.
   
 2. GGTT1

  GGTT1
  Gaining Experience

  433
  343
  1 Февруари 2017
  Машко
 3. Kazaam

  Kazaam
  Gaining Experience

  135
  83
  20 Септември 2013
  Машко
 4. Serko

  Serko
  Gaining Experience

  88
  141
  30 Август 2018
  Машко
  Че гејмаш ил ќе работаш на него?
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 5. vikomkd

  vikomkd
  Gaining Experience

  28
  148
  9 Август 2015
  Машко
  Од двете по малце,од октомври почнувам во сеавус софтвер тестер и највеќе за тоа ке ми треба.
   
  Последна промена: 20 Септември 2019
 6. Робсо

  Робсо
  Intern

  57
  37
  1 Септември 2018
  Користам постар модел ROG со i7 (G771J) и загрева, oсобено е изразено во лето се вжештува и е непријатен на рака дури и со минимално оптеретување. За в скут или настрана од биро е неупотреблив тој период и најчесто го користам со екстерна тастатура + маус. Не знам дали е тоа проблем и кај поновиве модели.
   
 7. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,512
  6,579
  27 Март 2014
  Барајте од Асус ! Тешко ѓубре се.
   
  На Martin Arsov му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Avid

  Avid
  Guru

  4,628
  6,979
  21 Јануари 2009
  Во помалку од 7 збора успеа да бидеш некохерентен.
   
  На Martin Arsov и architect им се допаѓа ова.
 9. Martin Arsov

  Martin Arsov
  Gaining Experience

  143
  90
  17 oктомври 2016
  Машко
  хаха,најверојатно сакаше да каже "Бегајте"
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Tomislav96

  Tomislav96
  On your way to fame

  819
  936
  7 Февруари 2013
  Машко
  Програмер
  Asus супер се, само немаме Сервис за нив. SystemOne КАТАСТРОФА.
   
 11. DemoUser

  DemoUser
  On your way to fame

  870
  761
  27 Април 2010
  Машко
  Асус си се топ еве јас нарачав прилично скап лаптоп од УСА и си стигна и си тера без проблем....е сега малерот е да не дојде до гарнацијата да барам па да се расправам со SystemOne како што спомнуваат погоре членовите...иначе лаптопот лета си работи без проблем се си е функционално на него како што треба.
   
 12. Arabian

  Arabian
  Gaining Experience

  643
  376
  5 ноември 2013
  Машко
  Офф топик: после многу лоши случки со систем оне , и сите гледаат да го избегнат асус поради тоа, дали може на пример да се заангажира да собере потписи и да се напише маил до асус? Дали знар некој што треба да се направи за да може да се смени официјалниот сервис? Освен партиска книшка? Да речеме некој друг сервис да ја земе нивната лиценца?
  Он топик: Ако не ти е мака можеш да видиш дали во нептун има останато асус fx505dy со амд 3550х, 8гб, 560х и ипс дисплеи со freesync ( ако нешто ти значи) за цена 33к. Од туф серијата е, така да солидна изработка е
   
 13. Vacika

  Vacika
  Intern

  10
  2
  12 Март 2015
  Машко
  Студент / Youtube Creator
  Да не отворам нова тема, ме интересира дали имате некаква понуда до 40.000 максимум на лаптоп од нашиве продавници што има солидна конфигурација и издржливост? Не ми треба за гејмање него за development на апликации и останато.
   
 14. vikomkd

  vikomkd
  Gaining Experience

  28
  148
  9 Август 2015
  Машко
  Земав јас пред 2 дена делл г3 3579,редовна цена ти е 43к за тој лаптоп.Солидни спецификации и би требало да ти брка работа за девелопмент, едино ако ти треба поише место можеш директ во итд со лаптопот да си ставиш уште едно ссд или хдд.
   
 15. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,423
  872
  12 Април 2017
  Машко
  Лаптоп ASUS X512FJ-EJ320 i7-8565U/8GB/512GB SSD/MX230 2GB
   
 16. Taurus

  Taurus
  Модератор

  2,354
  1,044
  13 oктомври 2007
  Машко
  UI Designer
  Почнуваш со работа?
   
 17. vikomkd

  vikomkd
  Gaining Experience

  28
  148
  9 Август 2015
  Машко
  Не,почнувам на академијата и за софтвер тестер мора свој лаптоп да си носиш.
   
  На Taurus му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Nekoj da ne prodava laptopi ili pak da ne znaj nekoj sto prodava?
   
 19. Naked Gun

  Naked Gun
  Intern

  6
  3
  11 Јануари 2018
  Машко
  Здраво. Едно генерално прашање. Од каде е подобро да се купи лаптоп - Германија или Македонија ? Гледам дека во Германија за едно 150-200 евра се поскапи лаптопите за иста конфигурација ама дали некој има искуство со купување од Германија ?
  Благодарам
  Поздрав
   
  На 1s3ct0wN му/ѝ се допаѓа ова.
 20. krema

  krema
  Professor

  11,060
  10,566
  24 Јуни 2009
  Машко

Сподели

Вчитување...