• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Предлог за лаптоп?

 • Ја почнал/а темата
 • #1

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
NIKO:
Код:
Fujitsu Siemens Amilo Li 2727 [Amilo Li 272]  29.274ден

Notebook Fujitsu Simens Amilo Li 2727 CoreDuo T2370 1.73GHz-1m/ 2048MB/ 250GB/ DVD-RW/ 15.4"

http://niko.com.mk/shop/product_info.php/cPath/58/products_id/1143?osCsid=c45a24b97af45656816385138bc5f002
Код:
Fujitsu Siemens Esprimo Mobile V5535 [V5535 T2370]  28.290ден

Notebook Fujitsu Simens Esprimo Mobile V5535 DualCore T2370 1.73GHz/ 1GB-667/ 120GB/ mod/ DVD-RW/ 15.4"

http://niko.com.mk/shop/product_info.php/cPath/58/products_id/1141?osCsid=c45a24b97af45656816385138bc5f002
AMC:
Код:
Notebook Asus X51RL-AP153  29,900.00 MKD

Display: 15,4" Wide screen C. Shine
CPU: Intel Pentium Dual Core T2330
(1.6 MHz, 1MB L2 cache)
VGA: ATI Xpress X1100
Memory: 2 GB DDR II (667 MHz) 
Optical: 8x DVDRW Super Drive DL
HDD: 160GB 5400R SATA

PCMCIA / 56K Modem / LAN 100MB / Speakers
Wireless 802.11b,g / Card Reader /
Bag & Mouse

http://www.amc-emarket.com.mk/article.asp?ArticleID=21147
Код:
Notebook Asus F5N-AP155  29,900.00 MKD

Display: 15,4" Wide screen
CPU: AMD Athlon™ 64X2
Dual-Core Mobile TK57 1.9GHz
VGA: NVIDIA GeForce 7000
Memory: 2GB DDR II (667 MHz)
Optical: 8x DVDRW Super Drive DL
HDD: 160GB 5400R SATA
1.3 MP Webcam / Microphone
Speakers / Wireless 802.11b,g / PCMCIA 
56K Modem / LAN 100MB / Card Reader

http://www.amc-emarket.com.mk/article.asp?ArticleID=21148
Код:
Toshiba Satellite A205-S5833 15.4 Inch Pentium Dual-Core 1.7  29,990.00 MKD

Display: 15,4" screen (WXGA) TruBriteTFT
CPU: Intel Pentium Dual-Core T2370
(1.73GHz, 1MB L2 Cache, FSB 533MHz)
VGA: Intel GMA X3100
Memory: 1GB DDR2 667
Optical: DVDRW Super Multi DL
HDD: 160GB 5400rpm SATA
OS: Windows Vista Home Premium
56K modem / LAN 100MB /Microphone / Speakers
Wireless 802.11 b/g, Card Reader,
1x i.LINK IEEE-1394 Port; TV-Out;

http://www.amc-emarket.com.mk/article.asp?ArticleID=20953
Код:
HP 530 (KD097AT#ABA) 15.4 Inch Core Duo 1.83GHz/ 1GB/ 120GB  29,990.00 MKD

Display: 15,4" screen (WXGA) C. Shine
CPU: Intel Core Duo Processor T2400
    (1.83GHz, 2MB L2 Cache, FSB 667MHz)
VGA: Intel GMA 950 Graphics w/ 224MB Mem
Memory: 1 GB DDRII
Optical: 8x DVDRW Super Drive DL
HDD: 120GB 5400R SATA;
PCMCIA / 56K modem / LAN 100MB / Speakers
Wireless 802.11 a/b/g, Card Reader
OS: Microsoft Windows Vista Business

http://www.amc-emarket.com.mk/article.asp?ArticleID=20762
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
Drugar zs razgleduvas konfiguracii so 1gb ram... Vista ti davaat, minimum 2gb treba. Osven ako ne planiras da mu stavas xp, no ramot e evtin..taka da vo nikoj slucaj 1gb. (makedonska rabota be :D)

Inaku od ovie lap topi.. prviot do nekade mozebi vredi da se zeme.
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1,098
522
Не верувам дека се добри компјутери, само Dell!!! Конфигурациски и не се лоши за тие пари, но Fujitsu Siemens i Asus не се толку добри марки на компјутери. Toshiba-та некако може да мине, но без два гига не ти вредат ништо.
 

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
Јас би ти препорачал да си земеш HP или Dell. Имам ногу лоши искуства со Toshiba лаптопите. Asus шо знам не се лоши али сепак и HP не се веќе толку скапи имаш добро конфигурации така да јас би идел на HP коа би зимал нешо у овај момент.
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
910
Ohrid
И јас би предложил Dell. Многу пати докажано дека се навистина добри.
 

Laki Luciano

Intern
27 мај 2008
332
3
Јас имам забелешка на процесорите. Доколку си во можност (ќеш) побарај некој со C2D мин. 1.8GHz. Но ти си знаеш колку имаш да одвоиш од твојот буџет за лаптоп.:)
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1,098
522
Јас би ти препорачал да си земеш HP или Dell. Имам ногу лоши искуства со Toshiba лаптопите. Asus шо знам не се лоши али сепак и HP не се веќе толку скапи имаш добро конфигурации така да јас би идел на HP коа би зимал нешо у овај момент.
Еве ти пост за тоа колку се "добри" HP

Јас имам забелешка на процесорите. Доколку си во можност (ќеш) побарај некој со C2D мин. 1.8GHz. Но ти си знаеш колку имаш да одвоиш од твојот буџет за лаптоп.:)
Според конфигурациите што се прикажани човекот сака да си купи лап-топ до 30.000 така да не доаѓа предвид C2D, освен ако не сака AMD X2 :D

Може да каже за што му треба компјутерот па да му кажеме што би било најдобро да купи.

И во никој случај да не купува од АМЦ, затоа што тие се најшкарт фирма за компјутери во Македонија. Знам многу што имаат проблеми со компјутерите од АМЦ.

А Тошибата иако не е на рангот на Dell и Sony Vaio сепак е еден ранг пред HP, Fujitsu Siemens, Lenovo, Asus, Acer...
 
 • Ја почнал/а темата
 • #8

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
vaka sega ekonomist si kaza deka baram do 30000 laptop...tocno e znaci spored moeto prebaruvanje na net ovie bea kolku tolku dobri lap topi so dobri performansi i ne mnogu skupi...pred se mi treba lap top-ot za rabota...sega mozebi odmaram ali od septemvri kako sto bese i prethodnata godina 24/7 sum na skripti i knigi koi mi stigaat na mail od faks i na programiranje...znaci ova kockava monitor me ubiva...zatoa mi treba lap top...ne mi treba nekoj skap lap top no ne i dzkart kako quart pa da mi se zaebe nekoj del za 3 meseci....u sekoj slucaj kako sto razgledav najvekje mi se svigja prviot ...no ztoa staiv povekje konfiguracii da vidam sto mislite i dali ke ostanam na prviot :)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #10

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
А да видиш на www.kupilaptop.com
Таму имаш Dell конфигурации само што се главно со процесори од AMD.
ovoj mi se svigja

AMD Turion 64 X2 1.9 GHz
Core X2 Duo 1.9GHz ( два 64 битна процесора)
1024 MB RAM-DDR2 dual channel (доплата за 2 GB меморија - 1690 ден.), 160 GB HDD!! DVDRW
10/100 Ethernet,
15.4" WXGA TrueLife (10% higher contrast), Ultrabright
ATI RadeonR Xpress 1150 256MB dedicated HyperMemoryTM
8 во 1 читач на мемориски картици
понудата важи само за првите 50 Dell Inspiron 1501 лаптопи !!!


za 29.990,00 ден / 484,00 €


no AMD Turion? .... ne sum osetil do sega AMD Turion...imam loso iskustvo so AMD Sempron .... da ne bide i so ovoj taka ili turion nema veze so procesori kako amd sempron i intel celeron :)
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1,098
522
ovoj mi se svigja

AMD Turion 64 X2 1.9 GHz
Core X2 Duo 1.9GHz ( два 64 битна процесора)
1024 MB RAM-DDR2 dual channel (доплата за 2 GB меморија - 1690 ден.), 160 GB HDD!! DVDRW
10/100 Ethernet,
15.4" WXGA TrueLife (10% higher contrast), Ultrabright
ATI RadeonR Xpress 1150 256MB dedicated HyperMemoryTM
8 во 1 читач на мемориски картици
понудата важи само за првите 50 Dell Inspiron 1501 лаптопи !!!


za 29.990,00 ден / 484,00 €

no AMD Turion? .... ne sum osetil do sega AMD Turion...imam loso iskustvo so AMD Sempron .... da ne bide i so ovoj taka ili turion nema veze so procesori kako amd sempron i intel celeron :)
Мислам дека ќе биде добро да го доградиш на два гига.
Не ми се допаѓа што звукот му е само стерео, ама изгледа тоа е нормално :D
Нека кажат некои што се разбираат повеќе за процесорот, некои кажуваат дека AMD многу грееле, но јас мислам дека нормално е да грее :)
Инаку го имам користено овој лап топ :)
 

nozo

Intern
9 април 2007
85
4
www.feitfun.com.mk
некои кажуваат дека AMD многу грееле, но јас мислам дека нормално е да грее :)
Да, тоа за АМД дека многу греат беше уште пред 5-6 години. Меѓутоа многу луѓе слушнале дека тогаш било така и мислат сеуште е . Нема врска , сега си греат најнормално
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
ovoj mi se svigja

AMD Turion 64 X2 1.9 GHz
Core X2 Duo 1.9GHz ( два 64 битна процесора)
1024 MB RAM-DDR2 dual channel (доплата за 2 GB меморија - 1690 ден.), 160 GB HDD!! DVDRW
10/100 Ethernet,
15.4" WXGA TrueLife (10% higher contrast), Ultrabright
ATI RadeonR Xpress 1150 256MB dedicated HyperMemoryTM
8 во 1 читач на мемориски картици
понудата важи само за првите 50 Dell Inspiron 1501 лаптопи !!!


za 29.990,00 ден / 484,00 €

no AMD Turion? .... ne sum osetil do sega AMD Turion...imam loso iskustvo so AMD Sempron .... da ne bide i so ovoj taka ili turion nema veze so procesori kako amd sempron i intel celeron :)
super e konfiguracijata (samo doplati si za 2 giga ram)
a so marka e? hp? :)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #14

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
eve go srekniot lap top koj po se izgleda ke ide vo moi race...heehehe

LapTop ASUS F5N-AP155 Цена: 29 990.00 Ден (Со ДДВ.)

Processor type: AMD Athlon64 X2 Dual-Core TK-57 1.9GHz

Operating system: Free DOS

Display: 15.4" WXGA 1280x800 Crystal Brite

HDD: 160GB SATA 5400rpm

Optical drives: DVD RW Dual Layer

Standard Memory: 2048MB DDR2 667MHz

Chipset: Mobile Intel® GL960 Express Chipset + ICH8M

Connectivity: Intel Wireless LAN 802.11 b/g

Fax/Modem/ V.92 56k Fax Modem


Interface:
1x VGA Port
1x Headphone-out jack (WO/SPDIF)
1x Microphone-in jack
1x RJ11 Modem jack for phone line
1x RJ45 LAN Jack for LAN insert
4x USB 2.0 ports
TPM 1.2 (Optional)

Video Graphics

& Memory: nVidia GeForce 7000M 256MB deljene memorije

Audio: 16-bit Sound Card, Stereo Speakers

Web Cam: 1.3 Mpx


http://www.fornet.com.mk/index.php?...facturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=95znaci spored linkot se gleda deka e od FORNET
 

Laki Luciano

Intern
27 мај 2008
332
3
@mac-ufs

Претпоставувам ги виде и двата модела на Асус од ФорНет. За плус нецели 3000 денари во другиот имаш +90GB HDD, +1GB RAM, Bluetooth, card reader. Твое си е да си одлучиш (ако веќе си одлучил со среќа), но моето размислување е дека не се купува лаптоп "секој ден".
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,048
Мислења
860,916
Членови
29,909
Најнов член
Klosus
На врв Дно