• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Предлог за лаптоп

28 јануари 2015
3
3
Здраво дечки, имам потреба од совети при избор на лаптоп. Значи планирам да земам нов, после речиси 5 години и многу не ги пратам хардверските компоненти кои се релативно нови на пазарот. Располагам со буџет до 25к, највеќе ми треба за да оди глатко при работа со AutoCAD, SolidWorks, може и ultra-light gaming. Некои веќе ми фатија око
Дел
Асус
Асус1
Коментари за горните модели и препораки за други се добредојдени :)
 

STEFF

Unstoppable
4 јули 2013
1,387
2,130
Скопје
Од горно наведените лаптопи искрено кој ти фати око, башка во темава за преносни компјутери има еден куп предлози од претходни членови па можеш да ги разгледаш.
Edit За полајт гејминг воедно и за наведените апликации лаптопот со гт740м би бил подобра варијанта како нешто појака графичка.
За поглатка работа само ссд :)
 
Последна промена:

Enis-Phantom

Gaining Experience
18 ноември 2013
345
465
Небитно
ако мене лично ме прашуваш од горниве би идел со делот бидејќи има 3 години гаранција сепак и тоа игра улога при купување и каде каде подобри звучници од асусон (пак ќе речам мое лично мислење) секако сите си се тука некаде башка и батеријата е 6 целна асусине се 4 секако имаш и други варијанти од лаптопи стриктно од СЕТ зимаш или? бидејќи понудиве се само од сет дали си лимитиран само на СЕТ или може и други?
 
28 јануари 2015
3
3
Фала на одговорите, иначе не сум лимитиран на сет, ако најдете добар лаптоп во ранг на тој буџет од други продавници, слободно пишете
 

Enis-Phantom

Gaining Experience
18 ноември 2013
345
465
Небитно
најискрено проверив по продавнициве па овие ти се онака 3 оптимум избори така да бирај од нив хехе :)))
 

Трајче Дрварчето

Practice makes perfect
3 ноември 2012
854
1,811
Area 51
Трајче Дрварчето's setup  
Processor & Cooler
Intel 8088, 4.77MHz
Storage
dual 160KB 5.25-inch disk drives and 10 MB HDD
RAM
16K on-board RAM
Video card
Monochrome Display Adapter
Audio
1-channel PWM
Monitor
IBM 3270
OS
PC-DOS v1.0
И јас би одел на DELL заради гаранцијата...ама не ги сакам баш U процесорите:(
 
Последна промена:

Dinamit

Gaining Experience
25 мај 2013
384
456
Tи ја пишав мојата понуда по порака за новиот Делл Core i7.

Ако ти треба со М процесор колега продава Хп 450 стар околу 6 месеци.Батеријата се расипа брзо но бидејќи користи мекбук и има уште 3 лаптопи не се ни замарал да оди по батерии.
Сочуван е максимално,без грепки и траги од користење.Мана му е слабата батерија која држи неколку минути.Другото се е стакло.Нормално уште е и под гаранција

Ako добро паметам ова се спецификациите но за точно ќе мораш да се слушнеш со него

Intel Core i7 4702MQ
8GB DDR3
1000GB SATA3
AMD RADEON 8750 или 8850 2ГБ(за точната можам да прашам или да си прашаш)
15 инчи екран

Нов на фактура беше 45000 денари
Мислам дека може да го добиеш за 25000 денари,а за точно најдобро да се слушнеш и да си се разберете.

Од новиот Dell Core i7(3 години гаранција)што ти го пуштав на порака и овој половниот не барај подобри.За таа цена едноставно нема.
 

Enis-Phantom

Gaining Experience
18 ноември 2013
345
465
Небитно
Налет и батерија подобра понуда од динамит здравје ако дошло до батерија ќе си купиш/нарачаш нова и завршена работа и пак поевтино ќе ти се фати :)
 

Rodrigo

Gaining Experience
18 ноември 2013
175
90
Tи ја пишав мојата понуда по порака за новиот Делл Core i7.

Ако ти треба со М процесор колега продава Хп 450 стар околу 6 месеци.Батеријата се расипа брзо но бидејќи користи мекбук и има уште 3 лаптопи не се ни замарал да оди по батерии.
Сочуван е максимално,без грепки и траги од користење.Мана му е слабата батерија која држи неколку минути.Другото се е стакло.Нормално уште е и под гаранција

Ako добро паметам ова се спецификациите но за точно ќе мораш да се слушнеш со него

Intel Core i7 4702MQ
8GB DDR3
1000GB SATA3
AMD RADEON 8750 или 8850 2ГБ(за точната можам да прашам или да си прашаш)
15 инчи екран

Нов на фактура беше 45000 денари
Мислам дека може да го добиеш за 25000 денари,а за точно најдобро да се слушнеш и да си се разберете.

Од новиот Dell Core i7(3 години гаранција)што ти го пуштав на порака и овој половниот не барај подобри.За таа цена едноставно нема.

Pisi mi brojce od drugarot.Zainteresiran sum za zimanje
 
Последна промена:
28 јануари 2015
3
3
Фала многу дечки на советите и предлозите. Убаво размислив и јас мислам дека најдобро решение ми е да останам на тоа што го имам барем засега, мислам дека цените ќе паднат и ќе земам подобар лаптоп напролет за истата цена. :)
 

Borcelazevski

Intern
28 јануари 2014
4
0
Dinamit Ако не е даден лаптопот јас ќе го земам.Ти пишав и порака.АКо има гаранција го зимам обавезно
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,142
Мислења
878,817
Членови
30,763
Најнов член
Filip88
На врв Дно