1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Предлог за лаптоп во износ до 27-28000 ден

Дискусија во форумот 'Преносни компјутери и таблети' започната од Tobey, 13 Јули 2019.

 1. Tobey

  Tobey
  Intern

  161
  35
  23 Април 2017
  Ми треба помош за избор на лаптоп во износ до 27 28000 денари. Лаптопот ќе се користи за мултимедиа, учење на Адобе Фотошоп и илустратор, за гејминг не бидејќи воопшто не играм.
  Процесорот да биде најмалку и3, рам може 4 ама да има можност да се надогради и ссд
  Повелете со сугестии за и против за предложените модели.
  П.С. Фан сум на Dell :)
   
 2. CykaBlyat

  CykaBlyat
  Intern

  136
  40
  22 oктомври 2016
  Се мачам на видео игри
  Ти најдов Два лаптопи (за жал ниеден од нив не е Dell)ама мислам ке ти бркат работа.Двата имат fullHD екран и i5 8250 што мислам дека ке е доволно за твојот workload.Двата лаптопи се идентични но имаат мала разлика,поевтиниот има 1TB хард драјв а поскапиот 240GB SSD,исто така поевтиниот има 4GB RAM а поскапиот 8.
  Еве линк:
  Anhoch PC Market Online - Notebook Lenovo 330-15IKB i5-8250U 4GB/1TB/DVDRW/15.6" FullHD/Gray/DOS

  Anhoch PC Market Online - Notebook Lenovo 330-15IKB i5-8250U 8GB/240GB SSD/DVDRW/15.6" FullHD/Gray/DOS
   
 3. Tobey

  Tobey
  Intern

  161
  35
  23 Април 2017
 4. CykaBlyat

  CykaBlyat
  Intern

  136
  40
  22 oктомври 2016
  Се мачам на видео игри
  Мое мислење е да си седиш со i5 бидејќи има голема разлика во перформанси,еве види сам
  UserBenchmark: Intel Core i3-8130U vs i5-8250U
   
 5. Martin Arsov

  Martin Arsov
  Gaining Experience

  95
  68
  17 oктомври 2016
  Машко
  Земи си со R5-3500U мое мислење.
   
 6. Tobey

  Tobey
  Intern

  161
  35
  23 Април 2017
  Примрр за таков лаптоп? Имаше еден асус во нептун ама го повлекоја од понуда
   
 7. Martin Arsov

  Martin Arsov
  Gaining Experience

  95
  68
  17 oктомври 2016
  Машко
  Да да го повлекоа тој,не сум гледал по другите продавници незнам дали има,ако нема за месец време би требало да има по сите продавници.
   
 8. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,530
  4,323
  23 Јуни 2015
  Машко
  Почекај некој месец, летно време помалку има нарачки на нови модели. Инаку и јас сум за Ryzen-от. Прво би барал Леново, моментално ја имаат најдобрата тастатура до таа цена. Од HP и Acer бегај подалеку, тоа е тоа.
   
 9. Astro

  Astro
  Guru

  6,033
  8,175
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  ВО Анхоч имаш Inspiron 15 5575 со Ryzen 5 2500U со Vega 8 Графика за 28.500.
   
  На Rac58 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Tobey

  Tobey
  Intern

  161
  35
  23 Април 2017
  Го видов и тој прв ми фати око ама во сите ревјуа беше спомнато дека нема добро ладење и многу загрева
   
 11. Tobey

  Tobey
  Intern

  161
  35
  23 Април 2017
  Некој да има искуство со Рајзен 5 2500у ?
   
 12. Astro

  Astro
  Guru

  6,033
  8,175
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Јас де :)
  Прашај што те интересира. Машината е луда. 4 јадра, 8 тредови, имаш и САТА и М2 порт и плус зависно од моделот ДВД-РВ, два слота за РАМ, ФУлл ХД резолуција и една гоолема гоолема маана, глупост која само Dell можат да ја направат а тоа е 10/100 мрежна карта, што можеби и тебе нема да ти игра улога. Тастатурата е супер, екранот е океј.
   
 13. marv

  marv
  Practice makes perfect

  1,962
  1,190
  5 oктомври 2007
  Машко
  И интел верзијата е иста со 10/100 мрежна. Инаку за мониторот на мојот си купив за 10$ колор профили, ги средија боите скоро 85%. Има уште малце повеќе плава ама се трпи.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 14. architect

  architect
  Unstoppable

  1,910
  2,250
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
 15. Steam.

  Steam.
  On your way to fame

  658
  586
  31 Мај 2011
  за уше 3-4 илјади се наоѓа лаптоп со вистински 4 јадрен процесор. батали ги овие.
   
 16. Ile bocev

  Ile bocev
  Gaining Experience

  237
  169
  15 ноември 2015
  Машко
  И анхоч си почнаа со дубари. Да ти го убута некако па не е важно што ќе ти даде.
   
 17. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,921
  4,034
  28 oктомври 2008
  А на што конкретно се однесува оваа констатација?

  (Испратено од Mi A1 Radioactive)
   
 18. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,530
  4,323
  23 Јуни 2015
  Машко
  Ако мислиш на тоа дека има аутлет производи, тогаш си пишал само колку да пишеш нешто.

  1. Пишува со големи букви OUTLET дополнето со опис.
  2. Производите се со стварно намалени цени.
  3. Има лепенка огромна на самата кутија и на самиот производ дека станува збор за OUTLET.

  Незнам за какво убутување зборуваш, кога јасно е нагласено секаде. Патем нема ништо лошо во тоа да се купи аутлет производ со кој ти следува 12 месеци гаранција.
   
  На Banjifiko му/ѝ се допаѓа ова.
 19. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,648
  2,949
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Си читал, не си дочитал, си ги утнал големите букви OUTLET ама битно да се пиши дека праеле дубари...
   
  На Banjifiko му/ѝ се допаѓа ова.
 20. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,836
  6,425
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Моментално користам i7 4600u со SSD и 16ГБ и не сум задоволен од перформансите. Другиот лаптоп со i5 7200u е и побрз и потивок. И подобра графичка колку толку, а и ДДР3 vs ДДР4.
   
 21. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,175
  3,468
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  Гледај од осма генерација интел па нагоре, барем i3 нека биде, 8 гига рам и 250 гига SSD како за почеток. Брендот во тој ценовен ранг не знам колку менува, тоа останува сепак да видиш во живо.

  Рајзените не знам како се однесуваат во лаптоп, ама еве @Astro има солидно искуство.
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 22. RoninMK

  RoninMK
  Gaining Experience

  61
  66
  20 Април 2016
  Машко
  Моја препорака ти е исто лаптоп со Ryzen 5 2500U процесор кој има одлична вградена графичка така да не ти треба посебна штом не играш.
  Еве еден модел кој може да се надогради со плус уште RAM и NVMe SSD со доплата... ако си заинтересиран за инфо околу истото пиши ми.
   
 23. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,921
  4,034
  28 oктомври 2008
  Ова би бил мој предлог (иако не е DELL)
  Lenovo S145-15IWL i5-8265U 8GB/256GB
  Бев да го разгледам, ми остави многу добар впечаток и со намера сум да го земам во наредниве денови.
   
  На Astraion и SiPy` им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...